MojAndroid

Orange je stále jediným slovenským operátorom, ktorý ponúka svoju 5G sieť za poplatok. Pre prístup k 5G musia mať zákazníci operátora aktivovaný jeden z platených Extra balíkov, bez nich to nepôjde.

Orange nás teraz informoval o tom, že navýšil objem dát v týchto balíkoch, pričom mesačný poplatok sa nezmenil. Za 5 eur mesačne bude k paušálu Go Safe Optimal, Go Biznis 20 a Go Biznis 25 dostupný dátový balík Extra data so 4 GB dát (namiesto pôvodných 3 GB).

Zákazníci, ktorí si balík aktivujú k paušálom Go Safe Premium, Go Biznis 40, Go Biznis 45 alebo Go Biznis 55, získajú 25 GB dát (namiesto pôvodných 20 GB). Pre paušál Go Safe Extra, Go Biznis 30 a Go Biznis 35 zostáva balík Extra dáta s nezmeneným objemom dát 7 GB.

Orange rozširuje pokrytie 5G sieťou. Pribudli tieto lokality

1.12.2021

Oranžový operátor spustil svoju 5G sieť v máji tohto roka v Banskej Bystrici a bratislavskej Petržalke. Ako jediný z operátorov si za prísup k nej žiada poplatok. V rámci poplatku je však zahrnutý aj dátový balík navyše.

Operátor dnes prostredníctvom tlačovej správy informoval o rozširovaní 5G siete. K dispozícii je pre obyvateľov bratislavského Starého mesta a jeho priľahlého okolia. Zákazníci tu môžu využívať maximálnu teoretickú rýchlosť 1300 Mb/s, tá skutočná môže presiahnuť hranicu 600 Mb/s.

Najpredávanejšie smartfóny v Orange

Na to, aby ste mohli 5G sieť od Orange využívať aj vy, potrebujete byť v pokrytí a mať aktivovaný balík Extra dáta. Viac informácií o tomto balíku nájdete nižšie v tomto článku. Na konci článku nájdete aj zoznam aktuálne podporovaných modelov smartfónov, s ktorými sa do 5G siete môžete pripojiť.

Orange spúšťa 5G sieť v Bratislave a Banskej Bystrici s teoretickou maximálnou rýchlosťou 1300 Mbit/s

12.5.2021

Orange spúšťa svoju 5G sieť už dnes, 12. mája
Dostupná je pre obyvateľov bratislavskej Petržalky a vybranej časti Banskej Bystrice
Pre využívanie 5G bude potrebný balík Extra dáta za 5 €
Sieť je momentálne dostupná pre 11 smartfónov s podporou 5G
Teoretická rýchlosť sťahovania je 1300 Mbit/s, reálna môže presiahnuť 600 Mbit/s

Vo vysokorýchlostnej 5G sieti od Orange na Slovensku môžu zákazníci využívať dátové prenosy podľa podporovaného štandardu s maximálnou teoretickou rýchlosťou 1300 Mbit/s pre download a 130 Mbit/s pre upload. Skutočná rýchlosť sťahovania môže podľa operátora presiahnuť hranicu 600 Mbit/s. Dodávateľom technológie je spoločnosť Nokia.

Orange 5G
4G sieť od Orange je k dispozícii pre 99 % obyvateľov Slovenska | Foto: Redakcia

Vysoké rýchlosti sú dosiahnuté vďaka samostatnému frekvenčnému pásmu, ktoré funguje oddelene od 4G a 4G+ a ako nadstavbu na ne využíva technologický štandard piatej generácie. Orange v súčasnosti poskytuje 5G sieť na frekvenciách 3,5 GHz.

„Vďaka najrozsiahlejšej modernizácii našej siete sme mohli začať s realizáciou viacerých ambicióznych projektov, medzi ktoré patrí aj vybudovanie prvej skutočnej vysokorýchlostnej 5G siete, ktorá prináša extrémne vysoké prenosové rýchlosti a nízku odozvu. Orange navyše už v súčasnosti disponuje najlepšou mobilnou 4G sieťou na Slovensku, ktorá je dostupná pre 99 % obyvateľov a ktorej najvyššiu kvalitu potvrdili až dva nezávislé testy, na čo som veľmi hrdý. Štartovacia pozícia Orangeu na spustenie 5G siete je tak viac než dobrá a jej postupné nasadzovanie bude prebiehať v dvoch fázach – evolučnej a revolučnej.“

Federico Colom, generálny riaditeľ Orange Slovensko

Bez extra dátového balíka to nepôjde

Operátor si uvedomuje, že požiadavky na dátovanie u zákazníkov neustále rastú. O to viac sa zvýšia v súvislosti so zavedením vysokorýchlostného 5G pripojenia. Preto sa rozhodol do portfólia pridať dátový balík, ktorý je v porovnaní s doterajšou ponukou lacnejší.

Orange 5G
Foto: Redakcia

„Nároky našich zákazníkov sú z roka na rok vyššie a je preto na nás, aby sme ich očakávania nielen naplnili, ale aj predbehli. Napokon len v uplynulom roku bol medziročný nárast dátovej prevádzky v 4G sieti až 52 %, pričom tento trend má pravidelne rastúci charakter.“

Martin Hromkovič, riaditeľ marketingu pre rezidenčných zákazníkov značky Orange

Balík s názvom Extra dáta má jednotnú cenu 5 € a je možné ho využiť vo všetkých sieťach, vrátane 3G, 4G aj 5G. Dostupný je pre paušály Go 20 €, Go 30 € a Go 40 €. Zákazníci po jeho aktivácii získajú 3, 7 alebo 20 GB dát navyše v závislosti od paušálu.

Balík Extra dáta G0 20 € Go 30 € Go 40 € Go 65 €
Dáta navyše 3 GB 7 GB 20 GB Neobmedzené
Prístup k 5G áno áno áno áno
Mesačný poplatok 5 € 5 € 5 € 0 €

Na to, aby zákazník získal prístup k 5G sieti, bude potrebná aktivácia tohto dátového balíka. Zákazníci s neobmedzeným programom Go 65 € majú prístup do siete automatický. Klienti, ktorí majú lacnejšie paušály, prístup k 5G mať nebudú. Rovnaká filozofia platí aj pri paušáloch Go Biznis.

5G sieť od Orange momentálne podporujú tieto smartfóny

Ihneď po spustení majú do 5G siete prístup 2 smartfóny od Huawei, dva od OnePlus, 4 Samsungy a 3 smartfóny Xiaomi.

Výrobca Aktuálne podporované 5G modely (k 12.5.2021)
Huawei P40 Pro, Mate 40 Pro
OnePlus OnePlus Nord, OnePlus 9 Pro
Samsung Galaxy S21 5G, Galaxy S21+ 5G, Galaxy S21 Ultra 5G, Galaxy A32 5G
Xiaomi Mi 10T Pro, Mi 10T Lite, Mi 11

Na budovaní 5G sietí pracuje aj konkurencia

Zákazníci konkurenčných operátorov majú prístup k 5G automaticky a zadarmo, čo je samozrejme výhodou. Telekom má už pokrytú celú Bratislavu a pomerne významnú oblasť jej okolia, spoločne s viacerými obcami. Celkovo je podporovaných až 38 modelov smartfónov.

SWAN spoločne so 4kou nedávno spustili pevný internet na doma, ktorý využíva 5G technológiu. Momentálne je dostupný v 10 mestských častiach Bratislavy, v budúcnosti sa plánuje pokrytie ďalších miest.

O2 má momentálne pokrytú prakticky celú Bratislavu a jej priľahlé okolie. V plánoch operátora je posunúť sa aj na východ a pokryť Košice a ďalšie husto osídlené oblasti.

Náš tip
Adventný kalendár plný prekvapení. Vyhraj každý deň až do Vianoc! Hlavná cena Sony PlayStation 5

4.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+