MojAndroid

Komerčnú prevádzku 5G siete odštartoval operátor O2 takmer pred rokom vo vybraných častiach Bratislavy. Sieť sa teraz rozširuje a ako prví si ju vyskúšajú obyvatelia 15 miest západného Slovenska. Za dodávateľa si operátor vybral spoločnosť Ericsson. Do konca roka je plánované rozšírenie pokrytia aj územie východného Slovenska.

 • 5G sieť je už dostupná v 15 lokalitách
 • Nasledovať bude pokrývanie ďalších lokalít, najmä na východe
 • Do konca roka plánuje O2 pokryť 5G sieťou 20 % obyvateľstva
 • Dodávateľom technológie je Ericsson
Plány O2 s 5G sieťou, do konca roka chcú pokryť 20 percent populácie | Zdroj: Michal Chabada

O2, podobne ako Telekom, rozširuje svoju 5G sieť do okolia hlavného mesta, ktoré je už pokryté úplne. Smelé plány sú aj do budúcna. Ešte do konca roka 2021 je v pláne pokryť 20 % populácie. Operátor sa v tomto smere nezameria len na západné Slovensko, pokrytie bude významne zlepšovať aj na východe. Očakávame, že prvým mestom s 5G na východe budú Košice, a to vzhľadom na hustotu obyvateľstva.

V okolí Bratislavy sa môžu z 5G pripojenia momentálne tešiť obyvatelia týchto miest a obcí:

 • Pezinok
 • Ivanka pri Dunaji
 • Zálesie
 • Malinovo
 • Bernolákovo
 • Chorvátsky Grob
 • Slovenský Grob
 • Viničné
 • Modra
 • Dubová
 • Jarovce
 • Rusovce

“Po tom, čo sme ešte vlani ako prví odštartovali komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete pre všetkých zákazníkov vo vybraných častiach Bratislavy, nastal čas, aby sme ju rozšírili aj za jej hranice. Už dnes sa do našej novej siete môžu pripojiť obyvatelia Bratislavy, Pezinka, Ivanky pri Dunaji, Zálesia, Malinova, Bernolákova, Chorvátskeho Grobu, Slovenského Grobu, Viničného, Pezinka, Modry, Šenkvíc, Dubovej, Jaroviec a Rusoviec. V relatívne krátkom čase však budú pribúdať aj ďalšie oblasti, pričom do konca roka plánujeme pokrývať zhruba 20 % populácie Slovenska.”

Igor Tóth, generálny riaditeľ O2

Dvojnásobok dát v SMART paušáloch, neskôr za príplatok

V súvislosti s rozširovaním rýchlej 5G siete si operátor pre svojich zákazníkov pripravil pomerne zaujímavú ponuku. V rámci modrého, strieborného aj zlatého paušálu bude možné využívať dvojnásobok pôvodného objemu dát. Pri modrom SMART paušále je to 1 GB navyše, strieborný obsahuje 3 GB navyše a zlatý dokonca 10 GB.

Do januára 2022 bude navýšenie pre všetkých klientov úplne zadarmo, následne bude spoplatnené sumou 1, 2 alebo 3 € v závislosti od paušálu.

“Pre to, aby si zákazníci mohli vyskúšať výhody 5G siete, im každý mesiac zdvojnásobíme objem v rámci tarifu, ktorý využívajú. Zákazníci Modrého O2 SMART Paušálu tak namiesto 1 GB budú môcť využívať 2 GB s doplatkom 1 €. Zákazníci Strieborného tarifu budú mať celkovo k dispozícii až 6 GB s doplatkom 2 € a zákazníci Zlatého dokonca až 20 GB s doplatkom len 3 €. Ešte lepšou správou je, že dočasne do konca januára 2022 im tento objem zdvojnásobíme bez akéhokoľvek poplatku.”

Milan Morávek, riaditeľ komerčného úseku O2

Paušál Modrý Strieborný Zlatý
Počet GB navyše 1 GB 3 GB 10 GB
Celkový objem dát 2 GB 6 GB 20 GB
Navýšenie ceny + 1 € mesačne + 2 € mesačne + 3 € mesačne

Zlepšenie služby Internet na doma

Test rýchlosti 5G siete od O2 | Zdroj: Michal Chabada
Test rýchlosti 5G siete od O2 | Zdroj: Michal Chabada

Nastupujúca 5G technológia zabezpečí zákazníkom možnosť surfovať podstatne vyššími rýchlosťami. Rýchlosť by mala podľa operátora atakovať hranicu 1 Gbit/s. Práve prebieha proces výberu 5G zariadení pre službu Internet na doma, pričom operátor testuje najmä spoľahlivosť a stabilitu pripojenia. S 5G technológiou bude možné rýchlosťou sa priblížiť k optickým sieťam, pričom hlavnou výhodou je to, že nebude potrebné kopať káble.

„S nástupom technológie 5G a obmeny rádiovej časti siete sa dosahované rýchlosti výrazne zvýšia a zákazníci tak budú môcť surfovať rýchlosťou atakujúcou 1 Gbit/s. V O2 aktuálne pracujeme na testovaní a výbere 5G zariadení pre službu Internet na doma, ktoré budú schopné zabezpečiť kvalitné a stabilné pripojenie s takýmito vysokými rýchlosťami. Kým aktuálne pripojenie k internetu mohlo svojimi parametrami konkurovať starším metalickým sieťam, spolu s 5G technológiou na zariadeniach jedného dodávateľa, ktoré budú obsluhovať všetky frekvenčné spektrá, tak budú mať bližšie k optickým sieťam. Najväčšou výhodou takejto siete je pokrývanie väčších oblastí bez nutnosti nákladného a zdĺhavého procesu pri kopaní káblov.“

Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a obchodných príležitostí O2.

O2 internet na doma zmena rychlosti
Foto: O2
7.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+