MojAndroid

Zabudnite na zastaraný LTE internet. Operátori SWAN a 4ka si pre tých, ktorí nemajú k dispozícii optiku, pripravili výhodnejšie riešenie. Ako prví na Slovensku spúšťajú fixný 5G internet na doma.

Kým rýchlosti LTE internetu začínali na 70 Mbps, operátori ako maximálnu rýchlosť fixného 5G internetu udávajú hodnotu 250 Mbps (download) a 10 Mbps (upload). Avšak naživo sme mali možnosť otestovať, že technicky je možné dosiahnuť aj oveľa vyššie rýchlosti.

SWAN 4ka 5G internet na doma rýchlosti
Naživo otestované rýchlosti | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A to sme len na začiatku 5G éry. Juraj Zachar, projektový manažér SWAN, vidí v 5G obrovský potenciál do budúcnosti. Úplne bez obmedzení to však nebude a po prečerpaní 2 TB dát sa rýchlosť obmedzí na 6 Mbps (download) a 1 Mbps (upload).

5G na doma len za 20,99 eur mesačne

Služba bude zatiaľ dostupná v 10 mestských častiach Bratislavy (Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Nové Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Rača, Ružinov, Staré Mesto a Vrakuňa), no v budúcnosti sa plánuje pokrytie aj iných slovenských miest.

Do 28. 2. 2022 môžete službu 5G na doma získať za 20,99 eur mesačne (na prvých 15 mesiacov pri 24 mesačnej viazanosti). Po skončení akcie si ju budete môcť objednať za štandardnú cenu je 24,99 eur mesačne.

SWAN 4ka 5G internet na doma
Zdroj: Miroslav Schwamberg

5G signál bude prijímať špeciálny 5G terminál

Pripojenie k najmodernejšej 5G sieti zabezpečí nový 5G terminál, ktorý je potrebné umiestniť do exteriéru. Následne je možné ho prepojiť s akýmkoľvek WiFi routerom, pričom
SWAN k službe ponúka prémiový dvojpásmový bezdrôtový gigabitový WiFi router TP-Link EC230-G1 za jednorazový poplatok 49,90 Eur.

Inštaláciu vonkajšieho 5G terminálu musí vykonať kvalifikovaný technik za jednorazový poplatok 49,99 eur, pričom do 28. 2. 2022 platí akciová cena 29,99 eur pri 24 mesačnej viazanosti.

Náš tip
4ka: Tieto smartfóny sa v októbri predávali najlepšie
25.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+