MojAndroid

Slovenský regulátor už mal niekoľko dní mať ukončenú aukciu na 5G sieť, ktorá bola celkom očakávaná a sledovaná. Napriek už dopredu známemu termínu a pripravenej aukcii, sa táto nakoniec nekonala. Podrobnosti však úrad dôsledne tají.

5G za minimálne 16 miliónov EUR

Celý proces spustil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácii a poštových služieb v apríli tohto roka. Vtedy sa celkom sľubne vyjadroval, že ani koronavírus nemôže ohroziť túto plánovanú akciu. Dnes je však situácia iná, aukcia, ktorá sa mala konať 22. júna 2020 ani neprebehla. Napriek tomu, že sa malo súťažiť za minimálnu vyvolávaciu cenu 16 miliónov EUR, úrad vydal iba krátke a to viac nejasné vyhlásenie nasledovného znenia:

„Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) informuje, že rozhodol o posunutí oznámeného plánovaného termínu konania elektronickej aukcie, ktorá bola naplánovaná na 22.6.2020 pre frekvenčné pásmo 1800 MHz a v nadväznosti na to aj pre frekvenčné pásma 700 a 900 MHz.

Výberové konanie pokračuje. RÚ bude o novom termíne konania elektronickej aukcie včas informovať. Vzhľadom na ustanovenie § 33 ods. 7 zákona o elektronických komunikáciách bližšie informácie nie je možné poskytnúť.“ 

A následne, 24. júna dodáva:

“V tejto súvislosti úrad považuje za potrebné informovať, že uvedené rozhodnutie je výsledkom mu oznámených informácií, ktoré majú potenciál ohroziť účel predmetného výberového konania. Úrad preto podnikol všetky kroky potrebné pre riešenie vzniknutej situácie, čím začal proces vyvrátenia alebo potvrdenia ohrozenia účelu výberového konania. O ďalšom postupe úradu, ktorý vyplynie z výsledku tohto procesu, bude bezodkladne informovať.”

S ohľadom na vzniknutú situáciu a stále prebiehajúce výberové konanie nie je momentálne možné zo strany úradu poskytnúť akékoľvek ďalšie informácie.

5G

Išlo pritom až o tri pásma, práve najviac zaujímavé 700 MHz (5G) a k tomu ešte pripojené pásma 1 800 MHz a 900 MHz. Samotný slovenský regulátor sa tvári tajomne, neprezradil ani okolnosti za ktorých toto muselo urobiť, o konkrétnych dôvodoch už ani nehovoriac.

O niečo viac sa ukazuje z pozadia, keď slová z prostredia predsedu vlády hovoria o tom, že je to vlastne dobre, pretože sa vytvorí priestor na diskusiu a dohodu s telekomunikačnými operátormi. Opäť však niečo konkrétne nezaznieva. A tak čakáme.

Čakáme na úrad, kedy sa bude aukcia konať v ďalšom termíne a tiež by sme mali čakať na avizovanú dohodu s operátormi. Čo však má byť jej obsahom, tuší dnes málokto.

Situáciu budeme sledovať a po tom, ako sa dozvieme ďalšie okolnosti, doplníme článok aj o ne.

26.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+