MojAndroid

Americký gigant Qualcomm oficiálne predstavil dlhoočakávané čipsety pre smartfóny. Dočkali sme sa vlajkového procesoru Snapdragon 865 a dvojice čipov vyššej strednej triedy. Reč je o Snapdragone 765 a 765G, pričom druhý spomínaný disponuje integrovaným 5G modemom. Ten sa mimochodom nachádza v každom Snapdragone 865, avšak v ešte silnejšom prevedení.

Špičkový Snapdragon 865 v hlavnej úlohe

Novinka Snapdragon 865 je priamo stavaná pre vlajkové smartfóny, ktoré majú podporovať najmodernejšie siete piatej generácie. To znamená, že výrobcovia mobilných telefónov si budú musieť priplatiť aj za modem Snapdragon X55, ktorý 5G pripojenie sprostredkúva.

Osadiť telefón Snapdragonom 865 bez prídavného modulu pre 5G siete podľa GizmoChina nebude možné. V tom prípade sa na budúci rok s určitosťou nedočkáme špičkových vlajkových modelov iba so 4G LTE podporou.

Qualcomm_Snapdragon_865_5G_Mobile_Platform___American_Coin
Porovnanie nového čipsetu s americkou mincou

Dočkať sa však vďaka novinke môžme až 200-megapixelových fotoaparátov, ktoré po novom podporuje ako maximálne možné rozlíšenie kamery. Milovníkom videa bude taktiež umožnené nahrávať až 8K video pri 30 snímkoch za sekundu.

Snapdragon 765 bude mať aj svoju 5G verziu

Novinky vyššej strednej triedy, Snapdragon 765/765G sa odlišujú v jednej veci. “G” verzia je doplnená o modem Snapdragon X52, ktorý umožní pripojenie k najmodernejšej 5G sieti. Maximálna rýchlosť sťahovania pritom učiní 3,7 gigabitov za sekundu. Modem však funguje iba na sub-6 5G sieťach. Ten zo Snapdragonu 865 podporuje aj mmWave 5G.

Xiaomi Mi 9T
Smartfón na obrázku: Xiaomi Mi 9T

Výrobcovia, ako Xiaomi a OPPO potvrdili nasadenie Snapdragonu 865 do ich nadchádzajúcich vlajkových lodí, ktorých sa dočkáme začiatkom budúceho roka. Práve Xiaomi Mi 10 by údajne mohol byť prvým smartfónom s týmto procesorom. Zariadenia ako Redmi K30 či OPPO Reno 3 budú zas jednými z prvých, ktoré dostanú Snapdragon 765G.

Dokonalejší ultrasonický skener odtlačkov

Qualcomm na udalosti Snapdragon Tech Summit 2019 taktiež s týmito procesormi ukázal i novú technológiu ultrasonického skenera odtlačkov prstov, ktorú pomenoval 3D Sonic Max. Ten má mať údajne až 17-krát väčšiu plochu na skenovanie odtlačku, ako bežný snímač integrovaný priamo v displeji. Skenovacia oblasť narástla až na 30 mm × 20 mm a je schopná snímať dva prsty naraz ako možnosť pre zvýšené zabezpečenie zariadenia.

My sa ďalej tešíme na prvý smartfón so špičkovým Snapdragonom 865. Myslíte si aj vy, že ako prvé na svete tak učiní čínske Xiaomi?

Náš tip
Snapdragon 865: Čo očakávať od nadchádzajúceho top čipsetu?

5.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+