MojAndroid

Samsung vo veľkom štýle predstavil najnovšie vlajkové lode pre rok 2020. Dočkali sme sa hneď troch zariadení, model S20 Ultra je z nich najvybavenejším, najväčším a samozrejme aj najdrahším. Verzia so 128 GB úložiskom a 12 GB RAM vás vyjde na 1349 eur, za model so 16 GB RAM a 512 GB úložiskom zaplatíte až 1549 eur.

andreashop affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra
hej sk affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
datart affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
Náš tip
Slepý nočný FOTOTEST: Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P30 Pro

Obsah balenia

 • Nabíjačka
 • USB-C kábel
 • Slúchadlá s USB-C konektorom + náhradné gumičky do uší
 • Kovový nástroj na vyberanie SIM karty
 • Dokumentácia

Samsung Galaxy S20 Ultra unboxing naživo

Zveřejnil(a) MojAndroid.sk dne Pondělí 24. února 2020

Konštrukcia a dizajn: Pán obrovský

Aj vďaka displeju s uhlopriečkou až 6,9″ je nový Samsung Galaxy S20 Ultra poriadne veľkým zariadením. Na šírke to až tak poznať nie je, no do dĺžky sa poriadne natiahol. Jeho rozmery sú 166,9 × 76 × 8,8 mm. Novinka je aj poriadne ťažká, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov, samotnej veľkosti a zároveň batérii, ktorá má kapacitu až 5000 mAh. V ruke či vo vrecku jeho hmotnosť 220 gramov určite pocítite.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotoaparat

Veľké displeje mám rád, no pri Samsungu Galaxy S20 Ultra som už mal problém so schovaním zariadenia do vrecka nohavíc bez toho, aby nevytŕčal. Samozrejme, nestávalo sa to vždy. Preto som musel vyberať nohavice, do ktorých sa v pohode zmestil. Vrecká som našťastie neprešíval :)

Môj subjektívny názor na veľkosť a hmotnosť zariadenia je skvelý. Rád obetujem nejaké tie gramy navyše kvôli silnejšej batérii. Navyše, vysoká hmotnosť výrazne prispieva k pocitu, že v ruke držím naozaj drahé a luxusné zariadenie. Rovnako kladne hodnotím aj materiály – kovový rám a sklenenú prednú aj zadnú stranu.

Samsung Galaxy S20 Ultra USB

Jediné, čo mi už klasicky prekáža, sú všadeprítomné odtlačky prstov. Čierne farebné prevedenie Cosmic Black tomu tiež veľmi nepomáha. A tak budete leštiť a leštiť a leštiť. K dispozícii je aj šedý variant Cosmic Grey, kde by to mohlo byť o niečo lepšie.

Samotné spracovanie znesie tie najprísnejšie kritériá. Samozrejmosťou pri vlajkových lodiach je aj vodoodolnosť. Certifikácia IP68 zaručuje bezproblémový pobyt vo vode v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút.

Predná aj zadná strana zariadenia sú chránené odolným sklom Corning Gorilla Glass 6. generácie, teda tým najlepším, čo na trhu existuje.

Samsung Galaxy S20 Ultra zamykacie tlacidlo

Čo sa rozmiestnenia ovládacích prvkov týka, v tomto smere som nadmieru spokojný. Zamykacie tlačidlo sa oproti Galaxy S10+ posunulo podstatne nižšie a je oveľa jednoduchšie ho nahmatať. Žiadna prstová gymnastika už nebude potrebná. Ovládač hlasitosti sa nachádza priamo nad zamykacím tlačidlom, takže nehrozia žiadne náhodné stlačenia. Takto sa mi to páči. Zmizlo Bixby tlačidlo, no nie tak úplne.

Samsung Galaxy S20 Ultra displej

Bohužiaľ, presťahovalo sa priamo do toho zamykacieho. Ak teda budete chcieť zariadenie vypnúť, budete spolu s ním musieť podržať aj tlačidlo hlasitosti nadol. Podržaním len zamykacieho tlačidla spustíte hlasového asistenta od Samsungu. Našťastie som v nastaveniach našiel možnosť upraviť to tak, aby tlačidlo vypínania fungovalo na vypínanie zariadenia.

Samsung Galaxy S20 Ultra zoom

Vrchná strana obsahuje zásuvku na dve SIM karty, prípadne jednu SIM kartu v kombinácii s pamäťovou kartou. Ľavá strana je prázdna a na spodnej sa nachádza reproduktor spolu s USB-C konektorom. 3,5 mm jack zmizol úplne.

Možnosti odomykania: Ultrasonická cesta pokračuje

Samsung je prvým výrobcom, ktorý vo svojich smartfónoch ponúkol ultrasonický skener odtlačkov prstov. Ten je oproti štandardnému optickému riešeniu podstatne presnejší, keďže skúma 3D kontúry vášho prsta.

Oproti minuloročným vlajkovým lodiam sa v tomto smere nezmenilo nič. Môžete sa teda spoľahnúť na presný skener, ktorý síce nie je najrýchlejší, úspešnosť odomknutia je jednoducho skvelá. A aj s mokrými rukami funguje veľmi dobre. Dôležité je, aby ste prst naskenovali poriadne, preto tomuto úkonu venujte dostatok času.

Problémom môže byť tvrdené sklo, preto odporúčam prečítať si recenzie, či skener funguje s konkrétnym tvrdeným sklom, ktoré si plánujete kúpiť. Aby nenastalo nepríjemné prekvapenie. S fóliou problém nebude.

Nastavenie skeneru je otázkou niekoľkých sekúnd, počas tohto procesu je potrebné na displej tlačiť trochu viac. Tajne som dúfal, že nové Samsungy z radu Galaxy S20 prídu s novým ultrasonickým skenerom, ktorý Qualcomm predstavil koncom minulého roka. Ten dokáže fungovať na podstatne väčšom priestore a je zároveň rýchlejší. Škoda, tento skener ešte neponúka žiadny smartfón na trhu. Musíte sa stále trafiť na správne miesto.

Samsung Galaxy S20 Ultra odomykanie

V prípade nového Samsungu nemusíte pritom vôbec displej rozsvietiť. Pokiaľ si už na umiestnenie skeneru zvyknete, smartfón odomknete aj bez toho, aby ste museli displej rozsvecovať.

Už tradične menej bezpečné je odomykanie tvárou. Oceňujem jeho rýchlosť a aj percento úspešnosti odomknutia. Prakticky sa mi nestalo, že by ma telefón nerozoznal. Po odomknutí si môžete vybrať, či zostanete na zamykacej obrazovke alebo sa dostanete priamo na domovskú obrazovku a tú zamykaciu zariadenie automaticky preskočí.

Samsung Galaxy S20 Ultra odomykanie

V nastaveniach som ešte našiel možnosť zaškrtnúť rýchlejšie odomykanie. V tomto prípade sa zariadenie odomkne naozaj bleskovo. Daňou za rýchlosť je samozrejme nižšia bezpečnosť. Výber je teda len a len na vás.

Displej: Pán dokonalý

Zobrazovač nového Samsungu Galaxy S20 Ultra zaujme hneď niekoľkými parametrami. Jeho uhlopriečka je až 6,9″, čo je poriadne veľa. Rozprestiera sa na ňom rozlíšenie 3200 × 1440 pixelov, čo dáva hustotu 511 ppi. Rozlíšenie je možné kvôli šetreniu zmeniť na FHD+ a HD+. Z osobných skúseností môžem povedať, že zmena rozlíšenia sa vo výdrži síce prejaví, no ide o zanedbateľné percento.

Samsung Galaxy S20 Ultra 120 Hz

Novinkou je možnosť prepnutia do režimu 120 Hz obnovovacej frekvencie, zatiaľ len v FHD+ rozlíšení. To maximálne podporované nie je. 120 Hz jednodznačne odporúčam. V tomto režime je na displej úplne iný pohľad. Všetko je krásne plynulé a mám pocit, že v ruke držím najrýchlejší smartfón, aký existuje. Oproti 60 Hz je to naozaj extrémny rozdiel, ktorý je ihneď viditeľný voľným okom. Keď raz vyskúšate 120 Hz, k štandardným 60 Hz sa už nikdy nebudete chcieť vrátiť. Ani za cenu vyššej spotreby energie.

Displej je typu Dynamic AMOLED 2X. Samsung síce označenie 2X nijako nevysvetlil (aspoň o tom neviem), no tipujem, že to práve znamená dvojnásobnú obnovovaciu frekvenciu. Pripraviť sa môžete na krásne farby, ktoré sú sýte a kontrastné. Displej nového Samsungu Galaxy S20 Ultra je doslova jeho pýchou. Tu to ale nekončí.

Samsung Galaxy S20 Ultra displej

Ak ste doteraz kritizovali vlajkové lode juhokórejského výrobcu za to, že mali zahnuté displeje, potešíte sa. Áno, zahnutie tu stále je, no úplne minimálne. Presne takto sa mi to páči. Využitie prednej strany zariadenia je skvelé, rámiky okolo displeja minimálne. Celistvosť krásneho panelu narúša len diera v hornej strednej časti, v ktorej je umiestnený selfie fotoaparát.

Samsung Galaxy S20 Ultra displej

Pochváliť musím výbornú čitateľnosť na priamom slnku a dokonalé pozorovacie uhly. Poteší tiež nainštalovaná fólia, ktorá ochráni pred škrabancami. Vyzerá byť kvalitná a hlavne na displeji výborne drží.

Samsung Galaxy S20 Ultra always on

Na prednej strane už tradične chýba notifikačná LED dióda. Nájsť ju v dnešných smartfónoch je skôr výnimkou. V modeloch od Samsungu jej funkcionalitu nahradí skvelý Always On displej. Ten si môžete nechať zobrazovať neustále (s minimálnym dopadom na výdrž batérie), prípadne sa vám zobrazí až po klepnutí na obrazovku. Dvojitým poklepaním displej rozsvietite.

Oceňujem celkom podrobné nastavenia Always On režimu. K dispozícii je napríklad automatický jas, meniť môžete štýl hodín a informácií, ktoré sa na AOD zobrazujú, farbu a podobne.

Automatická regulácia jasu funguje veľmi dobre a predvolené nastavenie som nemusel upravovať. Potešia už tradičné možnosti úpravy farebného podania displeja. Nechýbajú dva režimy – Sýte farby a Štandardný. K dispozícii je aj detailnejšie nastavenie vyváženia bielej farby.

Celkovo som z displeja doslova nadšený. Je obrovský, ponúka vysoké rozlíšenie, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, prekrásne farby, nízku spotrebu, skvelú čitateľnosť na priamom slnku, parádny Always On režim a široké možnosti nastavenia.

Výkon a Pamäť: Ťažko mu niečo vyčítať

Pravá vlajková loď si zaslúži len tie najvýkonnejšie komponenty. Galaxy S20 Ultra v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. O výkon sa stará nový procesor Exynos 990 vyrobený 7 nm výrobnou technológiou. Je poriadne výkonný a zároveň aj úsporný. Ide vlastne o alternatívu čipsetu Qualcomm Snapdragon 865, s ktorým sa zariadenie predáva na americkom trhu.

Výkonu je dosť na bežnú prácu, ale aj na hranie. Nič iné som ani neočakával. Nemáte šancu naraziť na aplikáciu či hru, ktorú by Samsung Galaxy S20 Ultra nezvládol. Hry bežia plynule na maximálnych detailoch, niektoré dokonca s podporou 120 Hz frekvencie displeja.

Samsung Galaxy S20 Ultra PUBG

Testovacia verzia ponúka až 12 GB RAM, k dispozícii je aj model so 16 GB. O operačnú pamäť teda núdza v žiadnom prípade nebude. Aplikácia CPU-Z mi pri bežnom používaní ukazuje približne 4,5 – 5 GB voľnej RAM. Multitasking s takouto veľkou operačnou pamäťou je jednoducho skvelý. Aplikácie sa na pozadí nezatvárajú, nemajú na to žiadny dôvod. A keďže sa nemusia vždy po spustení opäť načítavať, šetrí sa aj energia batérie.

Samsung Galaxy S20 Ultra pamat

Čo sa vnútorného úložiska týka, k dispozícii je 128 GB priestoru. Po nainštalovaní všetkých mojich obľúbených aplikácií zostalo 99 GB voľných. Ak by vám to nestačilo, vybavenejšia verzia ponúka rovno 512 GB úložisko. Prípadne môžete siahnuť po pamäťovej karte microSD. Tie sú podporované do kapacity 1 TB.

Systém: Najnovší Android a atraktívna nadstavba

Zariadenie beží na najnovšom Androide 10 a nadstavbe One UI druhej generácie. Nadstavba ponúka široké možnosti nastavení a rôznych úprav. Aplikácie môžu byť všetky na domovskej obrazovke a k dispozícii je aj klasické menu. Ich mriežku nastavíte v rozmedzí 4 × 5 až 5 × 6. Od výroby je nastavená práve mriežka 4 × 5, ktorá pôsobí až vtipne. Mať na 6,9″ displeji len 4 ikonky vedľa seba je naozaj málo. Navyše, sú naozaj obrovské. Ešteže sa to dá zmeniť.

Pomocou notifikačnej lišty je možné zariadenie po novom aj vypnúť. K dispozícii sú aj rýchli zástupcovia pre prehrávané médiá a pripojené zariadenia. Prostredie je celkovo upravené tak, by bolo čo najjednoduchšie ovládateľné jednou rukou. Ale keďže zariadenie je poriadne veľké, predsa len radšej zvolíte obe ruky. Nechýba tmavý režim naprieč celým systémom a pribudli aj nové možnosti navigácie gestami, ktoré sú typické pre Android 10.

Samsung Galaxy S20 Ultra notifikacna lista

Gestá však stále fungujú len s predinštalovaným launcherom. Ak by ste chceli používať napríklad Nova Launcher, s gestami sa môžete rozlúčiť. Je to vlastnosť samotného operačného systému, nie použitej nadstavby. Ak teda na vašom Samsungu s Androidom 10 márne hľadáte možnosti ovládania gestami, mali by ste si skontrolovať, aký launcher používate.

Chýbať nesmie ani funkcia Bočný panel, ktorú poznáme zo Samsungov so zahnutými displejmi. Môžete si sem pridať skratky svojich obľúbených aplikácií alebo funkcií, ku ktorým sa takto dostanete rýchlejšie.

Nadstavba je príkladne optimalizovaná a funguje výborne. Špeciálne dobre vyzerá v spojení s nastavením 120 Hz obnovovacej frekvencie displeja. Je atraktívna a prvky sú prispôsobené používaniu v jednej ruke. Teda v rámci možností. Cítim sa istejšie, keď na ovládanie takto veľkého zariadenia použijem obe ruky.

Multimédiá: Kvalitné stereo reproduktory, ale kde je 3,5 mm jack?

Multimédiá sú silnou stránkou nového Galaxy S20 Ultra. Kombinácia obrovského 120 Hz displeja s krásnym podaním farieb a ultimátneho výkonu zabezpečí skvelý multimediálny zážitok. Bohužiaľ, vlastné slúchadlá doň ale nedáte. Poslednou vlajkovou loďou od Samsungu, ktorá jack ponúkla, bol Galaxy S10.

Samsung Galaxy S20 Ultra snimanie fotografii

Naopak, pochvalu si Samsung zaslúži za skvelé stereo reproduktory. Hrajú poriadne nahlas a ich zvukový prejav patrí medzi to najlepšie, čo môžeme v smartfónoch nájsť. Zvuk je čistý a problémom nie je ani maximálna hlasitosť. Žiadne chrapčanie a podobné problémy som počas testovania nezaregistroval.

Samsung Galaxy S20 Ultra youtube music

Samsung zapracoval aj na možnostiach zdieľania multimediálnych súborov. Funkcia Music Share zabezpečí instantné zdieľanie hudby s audiosystémom, ktorý bol predtým so smartfónom spárovaný. Napríklad v aute.

Ďalšou novinkou je funkcia Quick Share. Vďaka nej môžete zdieľať svoje súbory instantne s podporovaným zariadením. Napríklad Samsung TV alebo iné Galaxy zariadenie, ktoré túto funkciu podporuje.

Konektivita: Infračervenému portu sme dali dávno zbohom

V oblasti konektivity už dnešné smartfóny ponúkajú prakticky to isté. Základom každej vlajkovej lode je bezproblémový príjem signálu, Wi-Fi pripojenie či NFC. Toto samozrejme Galaxy S20 Ultra ponúka.

Samsung Galaxy S20 Ultra telefonovanie

V správcovi SIM kariet si môžete nastaviť tú, ktorú bude smartfón preferovať v prípade hovorov alebo dátových prenosov. Oba sloty podporujú aj 4G siete. Karty si môžete premenovať, takže ihneď vidíte, z karty ktorého operátora telefonujete, píšete SMS alebo dátujete. Nechýbajú ani prehľadné štatistiky hovorov a presurfovaných dát, nastaviť si môžete aj upozornenie na prekročenie dátového limitu. Pozrieť si môžete, samozrejme, aj množstvo dát, ktoré ste stiahli prostredníctvom Wi-Fi pripojenia.

Navigovanie je s S20 Ultra vďaka obrovskému displeju veľmi pohodlné, za hodinu navigovania miniete približne 10 percent batérie. Tento údaj však vo veľkej miere závisí aj od toho, na akej úrovni máte nastavený jas.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotoaparat

Teoreticky by som mohol napísať, že Samsung Galaxy S20 Ultra ponúka v rámci konektivity všetko. Ale nie je to úplne tak. Infračervený port Samsung už dlhodobo vo svojich vlajkových lodiach nemá. Nie že by som ho potreboval, no na ovládanie televízora sa môže hodiť. Čerešničkou na torte je 5G konektivita a podpora eSIM.

Fotoaparát: To najlepšie na trhu

Ako každý rok, aj tento mieri Samsung svojou vlajkovou loďou na absolútny vrchol. Tentokrát stavia najmä na úplne novom 108-megapixelovom snímači. Pridáva k tomu 100-násobný zoom a množstvo zaujímavých funkcií.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotoaplikacia

Zostava snímačov na zadnej strane:

 • 108 MP, f/1.8, PDAF, OIS, dokáže spojiť 9 pixelov do jedného
 • 48 MP periskopický objektív, OIS, 10x hybridný zoom, 5x optický zoom
 • 12 MP ultra-širokokuhlý objektív, f/2.2
 • ToF snímač

Hlavný 108 MP objektív fotí štandardne v rozlíšení 12 MP, čím spája až 9 pixelov do jedného. Výsledkom sú podstatne svetlejšie fotografie v horších svetelných podmienkach. Fotografovať je možné samozrejme aj v plnom rozlíšení. V takomto prípade zaberie jedna fotografia približne 13 – 15 MB. Prvý softvér mal trochu problémy so zaostrovaním, aktualizácia to našťastie vyriešila.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotografovanie

Výsledné fotografie sú naozaj skvelé a rozhodne patria na úplný vrchol. Cez deň sa môžete spoľahnúť na dostatok detailov, veľmi dobré farebné podanie a extrémne rýchle zaostrovanie. Nočné fotografie disponujú minimom šumu a spájanie 9 pixelov do jedného je naozaj poznať. Následkom veľkého snímača je veľmi pekné prirodzené rozmazanie pozadia. Avšak niekedy to dokáže narobiť poriadne problémy. Ak napríklad fotíte nejaký objekt zo strednej až blízkej vzdialenosti, môže sa stať, že jeho časť, ktorá sa nachádza ďalej, bude rozmazaná.

Pokiaľ by bolo svetla ešte menej, k dispozícii je špeciálny nočný režim, ktorý dokáže doslova zázraky. Zariadenie v tomto režime urobí niekoľko fotografií s rôznym expozičným časom a z každej si zoberie len to najlepšie. Výsledkom sú fotografie, ktoré nie sú prepálené a minimalizované sú aj tmavé miesta. Vyzerajú naozaj veľmi pekne. V niektorých prípadoch až neprirodzene. Dĺžku samotného fotografovania si zariadenie nastaví v nočnom režime samo, na základe množstva svetla, ktoré je k dispozícii. Nočné osvetlenie ale vie urobiť poriadnu šarapatu. Ocenil som, že sa dá pozerať aj na fotografie, ktoré boli vytvorené za takmer úplnej tmy. Práve v týchto situáciách príde nočný režim vhod.

Portrét

Portrétové fotografie s rozmazaním pozadia nie sú novej vlajkovej lodi od Samsungu cudzie. V tomto smere výrazne pomáha ToF snímač. Už predtým, ako odfotíte, si môžete nastaviť úroveň rozmazania a dokonca aj jeden zo zaujímavých prednastavených efektov. Fotoaparát dokáže veľmi dobre rozoznať objekty, ktoré majú byť zaostrené a ktoré nie. Väčšie problémy mu nerobia ani náročnejšie scény s množstvom detailov.

Space Zoom

Jedna z najskloňovanejších funkcií nového S20 Ultra. Dokáže priblížiť až stonásobne. Po kliknutí na príslušnú ikonku máte k dispozícii ihneď štvornásobný optický zoom bez straty kvality. Hybridný zoom je až desaťnásobný, no približovať je možné až stonásobne. Tu ale odporúčam použiť teleobjektív. Výsledná ostrosť fotografie stále nebude najlepšia. Najviac sa mi páči desaťnásobné priblíženie, kde je kvalita ešte veľmi dobrá. Odporúčam ale zoomovať cez deň. V noci jednoducho kvalitné priblížené fotografie nezachytíte, maximálne tak do päťnásobného priblíženia.

Ak približujete 30x a viackrát, v hornej ľavej časti displeja sa zobrazí informácia o tom, čo vidí hlavný objektív a kde približne sa nachádzate, na čo máte namierené. Táto funkcia vie výrazne pomôcť. Stonásobné priblíženie je však len výkrik do tmy. Je absolútne nepoužiteľné, či už za svetla alebo tmy. Obrysy jednotlivých objektov pri takýchto fotografiách síce rozoznáte, ale o detailoch sa tu vôbec baviť nemôžeme.

Nočný režim

Navyše, k dispozícii je nočný režim aj pre ultra-širokouhlý fotoaparát, v tomto prípade pomôže výrazne. Štandardné nočné fotografie patria z tohto snímača skôr k priemeru, nočný režim z nich urobí veľmi slušné zábery.

Fotiť je možné aj v RAW formáte. V tomto prípade je potrebné zaškrtnúť možnosť ukladania kópií fotografií do RAW. RAW fotky urobíte len v Pro režime a nie v 108 MP rozlíšení. Jedna takáto fotografia zaberie od 12 do 23 MB pamäte. Ihneď po vstupe do aplikácie fotoaparátu sa automaticky zvýši jas, čo mne osobne nie je veľmi príjemné. Nastavenie, ktorým by som to vypol, som nenašiel.

Single Take

Zaujímavá je funkcia s názvom Single Take. V tomto režime fotoaparát zachytáva fotografie a video naraz. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť či je pre daný moment lepšie video alebo fotografia, urobíte oboje. K dispozícii budete následne mať viacero fotografií s rôznymi parametrami, video z predného aj zadného fotoaparátu, zrýchlené video a podobne. Toto všetko v jednom momente. Maximom sú 4 videá a 10 fotiek naraz.

Selfie

Vpredu v displeji sa nachádza selfie fotoaparát s rozlíšením 40 megapixelov. Predvolene spája 4 pixely do jedného a výsledné fotografie majú rozlíšenie 10 MP. Ani tu nechýba rozmazanie pozadia. Opäť si môžete nastaviť jeho úroveň a efekt rozmazania.

Video

Samsung Galaxy S20 Ultra dokáže natáčať video až v 8K rozlíšení. Maximom je v tomto prípade 24 snímok za sekundu. Okrem toho, že takéto video je poriadne náročné na dáta, počas jeho natáčania sa zvykne smartfón poriadne zahriať. Natáčanie v lete asi veľmi neodporúčam.

8K video je poriadne detailné a vyzerá dobre. Otázkou je, že kto má doma bežne 8K televízor, aby si mohol vychutnať maximálnu kvalitu. Ak sa rozhodnete natáčať videá v tomto rozlíšení, problémom môžu byť rýchlejšie scény, v ktorých aj napriek výkonnému procesoru smartfón jednoducho nestíha. Natáčanie 4K videa je v tomto smere podľa mňa úplne postačujúce. Ale technológia ide dopredu a natáčať v 8K vás nikto nenúti.

Osobne mám najradšej FHD rozlíšenie pri 60 fps. Pokiaľ chcete počas natáčania prepínať medzi objektívmi, musíte zvoliť snímkovanie 30 fps. Je jedno, či máte nastavené 4K alebo FHD rozlíšenie, prepínanie objektívov je vždy možné len pri 30 fps.

Čo sa samotnej kvality videa týka, tá znesie aj tie najprísnejšie kritériá. Stabilizácia obrazu je výborná, obraz nie je roztrasený a je krásne plynulý. Dostatok detailov je samozrejmosťou a zahanbiť sa nenechá ani v noci. Tu už ale výraznejšie nastupuje digitálny šum. Pochváliť musím aj kvalitu nahrávaného zvuku.

Super-spomalené video ponúka 960 snímok za sekundu a HD rozlíšenie. V skutočnosti však ide len o 480 fps. Hlavný 108 MP snímač nemá potrebnú pamäť na to, aby natívne zvládal 960 fps. A tak je video do tohto snímkovania prepočítavané digitálne. V každom prípade, na výsledku to nie je nijako poznať. Po aktivovaní natáčania sa na displeji zobrazí štvorec, v ktorom smartfón čaká na pohyb. Akonáhle pohyb deteguje, natáčanie začne. Výhrady mám najmä k dĺžke ukladania takto natočeného videa. Čakal by som, že to bude podstatne rýchlejšie.

Super Steady a Live Focus video

Samsung vo svojich vlajkových lodiach ponúka špeciálne režimy videa. Super Steady zabezpečí absolútnu elimináciu otrasov a maximálnu stabilizáciu. A funguje to naozaj výborne. So smartfónom môžete pokojne aj bežať, video bude plynulé.

Live Focus video zase dokáže v reálnom čase efektne rozmazať pozadie za osobou, ktorú natáčate. Tiež to funguje výborne. Vďačí za to samozrejme rýchlemu procesoru, ktorý dokáže dáta spracovávať v reálnom čase a ToF snímaču.

Všetky ukážkové fotografie sú kvôli rýchlosti načítavania stránky v nižšom rozlíšení. Neupravené fotografie v originálnom rozlíšení nájdete tu.

Batéria: 5000 mAh a extrémne rýchle nabíjanie

S výdržou vlajkových lodí Samsungu nezvyknem byť príliš spokojný. Galaxy S10e mal veľmi slabú výdrž, s väčšími modelmi to bolo lepšie, no stále bolo čo vylepšovať. Samsung v tomto prípade nenechal nič na náhodu. Svoj najvybavenejší smartfón vybavil batériou s kapacitou rovných 5000 mAh.

A je to poznať. Pri bežnom používaní nebude celodenná výdrž žiadnym problémom. Ak zariadenie používate na maximum a aktivujete aj 120 Hz režim obrazovky, stále sa môžete spoľahnúť na celý deň bez nabíjačky, no také jednoduché to nie je. Najväčším žrútom energie je práve displej, špeciálne vyššia obnovovacia frekvencia. Výdrž síce patrí medzi nadštandard, no úprimne, od 5000 mAh batérie som čakal trochu viac. Always On režim si v noci za 7 hodín vypýtal 7 % batérie. Dáta aj Wi-Fi boli počas toho vypnuté.

Ale vzhľadom na veľkosť batérie by som predsalen čakal lepšiu výdrž. Verzie so Snapdragonom sú na tom asi o 20 percent lepšie, čo je celkom výrazný rozdiel.

Nadštandardnú výdrž môžete ešte o niečo predĺžiť aktivovaním tmavého režimu či jedného z pripravovaných šetriacich režimov:

 • Vysoký výkon – spotrebúva najviac energie batérie, zariadenie využíva maximálny výkon
 • Optimalizované – vyvážený výkon a výdrž batérie (predvolené nastavenie)
 • Stredné šetrenie energie – zariadenie obmedzí využívanie dát na pozadí, vypne Always On obrazovku, obmedzí výkon procesora, zníži jas a rozlíšenie displeja
 • Maximálne šetrenie energie – v tomto režime dostanete z batérie maximum. Zariadenie bude fungovať v akomsi núdzovom režime, aplikácie na pozadí budú vypnuté a zníži sa výkon. Povolené budú len niektoré základné aplikácie.

Veľmi príjemne prekvapený som z rýchlosti nabíjania. V predajnom balení som našiel nabíjačku s výkonom “len” 25 W, pričom S20 Ultra zvládne až 45 W nabíjanie. Pri takto vysokej cene by bolo od Samsungu pekné, keby nabíjačku pribalil.

Samsung Galaxy S20 Ultra nabijanie

Pri testovaní rýchlosti nabíjania som neveril vlastným očiam. Za 53 minút bolo hotovo. Stále pripomínam, že s 25 W nabíjačkou a batéria má kapacitu 5000 mAh. Novinka sa tak zaradila na úplne prvé miesto v našich testoch rýchlosti nabíjania.

 • 15 min: 31 %
 • 30 min: 63 %
 • 45 min: 91 %
 • 53 min: 100 %

TIP: Pozrite si kompletnú tabuľku s rýchlosťami nabíjania všetkých smartfónov, ktoré sme testovali.

Samozrejmosťou je aj bezdrôtové nabíjanie a extrémne užitočné je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Svoje slúchadlá či smart hodinky tak nabijete bezdrôtovo len pomocou svojho smartfónu.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy S20 Ultra sa mi páči. Vedel by som si ho bez problémov predstaviť ako svoj hlavný telefón. Má to ale jeden háčik a ním je cena. Je poriadne vysoká. Skvelý je výkon, teším sa zo 120 Hz displeja, skvelého fotoaparátu a kvalitných stereo reproduktorov. Problémom môžu byť rozmery a hmotnosť. A škoda toho 3,5 mm jacku.

andreashop affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra
hej sk affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra
datart affiliate Samsung Galaxy S20 Ultra

Konkurencia

Apple iPhone 11 Pro Max

Smartfóny od Apple boli v poslednom čase výrazne drahšie ako konkurencia s Androidom. V priamom porovnaní najvybavenejšieho Samsungu a iPhonu v tomto roku cena nehrá žiadnu úlohu. iPhone 11 Pro Max kúpite o stovku lacnejšie, musíte sa ale uspokojiť so 64 GB úložiskom. Pokiaľ by vám to nestačilo, za 256 GB variant zase zaplatíte o stovku viac ako za Samsung. iPhone 11 Pro Max ponúka skvelú výdrž a naozaj kvalitné fotoaparáty. Výkonom je porovnateľný so Samsungom, v hrubých číslach dokonca ešte o niečo vedie. Pri rozhodovaní medzi týmito smartfónmi tak v prvom rade zaváži obľúbenosť značky.

Sony Xperia 1 II

Nedávno predstavená horúca novinka od Sony. Ponúka 4K displej s pomerom strán 21:9, kvalitné stereo reproduktory a úplne nové fotoaparáty. Zaujme návratom 3,5 mm audio jacku, 4000 mAh batériou a samozrejmosťou je maximálny výkon. Jeho cena bude 1199 eur.

Huawei P40 Pro

Tento smartfón síce predstavený ešte nebol, no bude patriť medzi najväčších konkurentov modelu Samsung Galaxy S20 Ultra. Uvidíme, ako sa Huawei vysporiada s cenou. Prvé úniky hovoria, že by mohla byť viac než zaujímavá. Problémom bude (pravdepodobne) absencia Google služieb.

8.7

Samsung Galaxy S20 Ultra

Maximálne vybavený smartfón za extrémne vysokú cenu. Za 1349 eur dostanete 12  GB RAM, výkonná procesor, nádherný displej a silnú batériu. Zabudnúť samozrejme nemôžem ani na kvaliitný fotoaparát so 100-násobným priblížením. To je ale skôr marketingovým ťahom, pretože fotografie sú pri maximálnom priblížení nepoužiteľné. Potešia tiež kvalitné stereo reproduktory, vodoodolnosť a príkladné spracovanie. Bohužiaľ, chýba 3,5 mm jack, 960 fps video sa ukladá príliš dlho a zišiel by sa aj infračervený port. Za takto vysokú cenu by som tiež čakal nejaké prekvapenie v balení, napríklad ochranný obal. Samsung Galaxy S20 ultra je ultimátne vybavený smartfón, ktorý rozhodne nie je pre každého.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
90 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • Skvelý displej
 • Silná batéria
 • Kvalitné stereo reproduktory
 • Fotoaparát
 • Kvalitná konštruckia
 • Ultimátna výbava

 • cena, cena, cena
 • 100x zoom je nepoužiteľný
 • Bez 3,5 mm jacku
 • Odtlačky prstov sa naň doslova lepia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+