MojAndroid

Samsung nám prednedávnom popísal svoj pripravovaný čipset Exynos 990. Ten je o ďalší krok popredu pred procesorom Exynos 9820, ktorý poháňa aktuálny vlajkový rad Samsung Galaxy S10.

Mnohé vylepšenia oproti predchodcovi

Exynos 9820 je však v porovnaní s takým Snapdragonom 855 na papieri slabší, a to hlavne kvôli 8 nm výrobnej technológii. Preto sa mnohokrát polemizovalo o tom, že americká verzia vlajkovej lode od Samsungu s týmto čipom je výkonnejšia, ako tá, ktorú získame u nás.

snapdragon 865 geekbench
Takto dopadol v GeekBench 4 pripravovaný Snapdragon 865, ktorý bude pre Exynos 990 konkurentom

Čip Exynos 9825 potom nájdeme v špičkovom Galaxy Note 10. V tomto prípade sa výrobná technológia posunula na modernejšiu 7 nm EUV. Pokročilejší proces sa prejavuje predovšetkým na výkone a efektivite úspory energie. Vylepšenia sa však dotkli aj výsledkov z fotoaparátov či grafiky.

Po predstavení sme boli svedkami prevratných hodnôt v benchmarkoch. Výkonovo podobne je na tom aj Apple A13 Bionic, nuž, ako sa zistilo, porovnávanie AnTuTu pomedzi dve rôzne platformy nie je práve najdôveryhodnejšie.

Bude Apple A13 porazený?

Najnovší čipset pre iPhony začal však mazať svoju konkurenciu, vrátane vylepšeného Snapdragonu 855+. Momentálne je však omnoho rozšírenejšia základná verzia 855. Nuž, všetko nasvedčuje tomu, že novinka od Samsungu Exynos 990 to natrie aj tejto extrémne silnej dvojici. Teda, aspoň čo sa týka papierových špecifikácií.

V Samsungu Galaxy Note 10 sa nachádza veľmi výkonný procesor, ktorý bude mať svojho lepšieho nástupcu

Procesor bude mať osem jadier. Dva najvýkonnejšie budú typu Exynos M5. Ďalšie dva výkonné budú Cortex A76 a štyri úsporné sú typu Cortex A55. O grafickú prácu sa má starať akcelerátor Mali-G77 MP11. V samotnom čipe bude integrovaný aj 5G modem Exynos 5123.

Prvýkrát podpora pre LPDDR5 RAM?

Podľa Phone Arena excelovať bude aj v úlohách s použitím umelej inteligencie, vďaka dvojjadrovému NPU. Video zvládne čip prehrávať v 4K HDR na 150 fps, respektíve v 8K HDR na 30 fps. Podporuje UFS 3.0 úložisko, s rýchlosťou až do 2,9 GB/s.

Po prvýkrát dokonca nechýba podpora modernej LPDDR5 RAM pri mobilnom procesore. Jeden snímač pritom môže mať maximálne rozlíšenie až 108 MP. Maximálna obnovovacia frekvencia displeja pritom činí hneď 120 Hz.

To sú však všetko papierové špecifikácie. Otázkou ostáva, či bude čipset v praxi vhodný na nasadenie do nadchádzajúceho vlajkového modelu Samsung Galaxy S11.

Náš tip
Ako vytvoriť screenshot na hodinkách Samsung Galaxy Watch? | Návod
30.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+