MojAndroid

Displej je jednoznačne jednou z najzákladnejších súčastí smartfónu. Pozeráme sa naň pokojne i niekoľko desiatok minút alebo niekedy dokonca pár hodín denne. Pri kúpe nového každodenného spoločníka však mnohí hľadia na počet jadier, veľkosť internej a operačnej pamäte či rozlíšenie fotoaparátov, čo nie je najsprávnejšie.

V hre sú aj ďalšie displejové parametre

Keďže by pohľad na smartfón mal byť čo najpríjemnejší, je taktiež dôležité vybrať si model s podareným displejom. Nemyslíme teraz len jeho veľkosť, pomer strán či rozlíšenie, ale jeho typ, respektíve výrobnú technológiu. Samozrejme, rozdiely v rozlíšení zobrazovača sú viditeľné aj voľným okom, najmä pokiaľ ide o skok z HD (1280 × 720) na Full HD (1920 × 1080).

Fajnšmekri sa potom rozhodnú pre Quad HD alebo aj Ultra HD displej (4K) aj napriek tomu, že pixely už voľným okom pri QHD na smartfóne nezbadáte. Vo všeobecnosti však platí, že čím viac pixelov musí batéria zariadenia napájať, tým kratšie vydrží telefón nabitý. Preto sa dnes mnohí výrobcovia rozhodujú pre úplne optimálne Full HD+ rozlíšenie.

  • Reálne testy ale dokazujú, že ak pri smartfóne, kde rozlíšenie môžete zmeniť, zvolíte to nižšie, veľký rozdiel vo výdrži batérie nespozorujete.
Xiaomi Mi Note 10 displej
Xiaomi Mi Note 10 je doplnený o zakrivený OLED displej

Ďalším parametrom displeja je aj pomer strán. 16:9 síce vyhovuje viacerým aj v dnešnej dobe, pomery 18:9, 18.5:9, 19:9, 19.5:9 či dokonca 21:9 prinášajú väčšinu času pohodlnejší zážitok, pokiaľ ide o mobilný telefón. Tie modernejšie smartfóny tiež ponúkajú aj zobrazovač s vyššou obnovovacou frekvenciou. Čoraz častejšie vidíme panely s 90, 120 či dokonca 144 Hz.

Toto číslo, jednoducho povedané, naznačuje, koľkokrát sa stihne displej obnoviť za jednu sekundu. Čím je táto hodnota vyššia, tým príde oku displej plynulejší. Čo však znamená, keď je napríklad displej dnes mnohokrát ospevovaného typu OLED? Aké sú to technológie IPS, LCD, TFT, AMOLED či Super AMOLED? Úprimne, práve samotný typ je najhlavnejším parametrom displejov.

LCD, TFT a IPS sú jedna rodina

Skratka LCD je anglickým pojmom Liquid Crystal Display. Už samotný názov naznačuje, že máme čo dočinenia s tekutou formou kryštálov. Tieto pixely vyzerajú, akoby boli aj pôvodcom svetla, avšak to nie je pravda. LCD potrebuje aj istú formu podsvietenia, preto sa tieto displeje nepoužívajú na ultra tenkých modeloch. Jeho pomerne lacná výroba ho však privádza najmä do lacnejších smartfónov.

lcd monitor
Priblížené pixely LCD displeja

O tomto type je ďalej známe, že je vcelku vhodný na zobrazovanie obsahu aj na priamom slnečnom svetle. Určite ste mohli počuť aj o technológiách TFT a IPS. Skratka TFT znamená podľa AndroidPit Thin Film Transistor, čo je vlastne pokročilejšia verzia LCD panelu, ktorá používa aktívnu zložku podobne ako AMOLED.

Hlavnou výhodou TFT je lacná výroba a lepší kontrast zobrazovaného obrazu, v porovnaní s tradičným LCD. Na druhú stranu však prinesie početné nevýhody ako vyššiu energetickú spotrebu, podstatne horšie pozorovacie uhly a menej korektnú reprodukciu farieb. Aj toto patrí k dôvodom, prečo sa s technológiou TFT v dnešných smartfónoch už nestretávame. V minulosti ale boli zariadenia s TFT displejmi úplne bežné.

Vylepšenie prišlo s nástupom technológie IPS (In-Plane Switching). Reč je o vylepšenom type zobrazovača TFT-LCD. Dočkať sa môžeme oveľa lepšieho podania farieb a predovšetkým zanikli problémy so zhoršenými pozorovacími uhlami. S IPS displejmi sa v dnešnej dobe stretneme azda najčastejšie.

huawei p30 lite spredu
IPS-LCD displejmi disponujú hlavne cenovo dostupné smartfóny (Huawei P30 Lite)

Za zmienku na záver stojí, že tento typ panela občas zvykne trpieť takzvanými “duchmi”, ktorými sa označuje nejaký zobrazovaný obrázok, ktorý stál v jednej časti displeja po dlhšiu dobu. Ide však iba o dočasnú vec, ktorá po pár sekundách až minútach sama zmizne.

Občas sa môže tiež stať, že spozorujete takzvaný “mŕtvy” alebo “zaseknutý” pixel, ktorý zobrazuje vždy iba jednu farbu. Tento problém je síce iba maličkosť, no stáva sa predovšetkým na počítačových či notebookových monitoroch a v prípade mobilného telefónu je tento jav skutočne vzácny a keď aj nastane, pravdepodobne si ho kvôli vysokej hustote pixelov ani nevšimnete.

AMOLED valcuje svet smartfónov

AMOLED, alebo aj Active Matrix Organic Light-Emitting Diode, je typ displeja, o ktorom dnes počujeme najčastejšie. O produkciu týchto panelov sa stará juhokórejský Samsung. OLED je organický materiál, ktorý vydáva svetlo počas toho, ako ním prechádza elektrický prúd.

amoled displej
Priblížené pixely AMOLED displeja

Laicky je možné povedať, že AMOLED displeje sú tvorené množstvom mikroskopických farebných LED diód, ktoré samozrejme nepotrebujú žiadne podsvietenie, pretože samotné sú vlastne zdrojom svetla a celého obrazu. Práve preto ich často vidíme v najmodernejších smartfónoch – sú tenké, flexibilné a majú nízku spotrebu. Modely so zahnutými prednými stranami sú preto osadené práve displejom typu AMOLED.

Samsung Galaxy S10+

Keď už sme spomínali tú energetickú úsporu – LED diódy sa počas zobrazovania čiernej farby kompletne vypnú a v tom prípade daný prvok nespotrebúva žiadnu energiu. Platí to aj v prípade zobrazovania tmavších farieb, avšak v tomto prípade je úspora rapídne menšia. Možno sa však pýtate, aký je rozdiel medzi pojmami OLED, AMOLED a Super AMOLED. V krátkosti povieme, že OLED a AMOLED je úplne ten istý typ displeja s jediným rozdielom v názve.

Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+

Super AMOLED je pomenovanie od Samsungu pre jeho staršie vlajkové modely. Oddeľoval týmto spôsobom OLED displeje so vzduchovou vrstvou a bez vzduchovej vrstvy medzi sklom a dotykovou plochou. Super AMOLED panely prinášali v tom prípade menšiu hrúbku a ešte lepšiu čitateľnosť na priamom slnku. V dnešnej dobe sú už všetky AMOLED zobrazovače v podstate Super AMOLED, iba názov je pre tak často spomínaný produkt dosť dlhý.

Žiadny typ displeja nie je úplne dokonalý

Ani AMOLED nie je však dokonalý a dokáže trpieť po pár rokoch používania nepeknými “duchmi” po často zobrazovaných objektoch a ikonách, ako je napríklad navigačný panel či stavová lišta. Tentokrát však nie je reč o dočasnom, ale priam o trvalom poškodení. Problém však nastával pri starších OLED paneloch a teraz sú tieto nepríjemnosti našťastie čoraz zriedkavejšie.

Možno ste si to všimli na predajniach, kde boli takéto modely po dlhšiu dobu vystavené a po väčšinu času zobrazovali statický obrázok. Ten sa po čase “vypálil” priamo do displeja. Dnes sa už s týmto problémom stretávame podstatne menej často.

Akým typom displeja disponuje váš smartfón? Ste so svojím displejom spokojní? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými nižšie v diskusii.

Náš tip
Google Fotky: Ako je to s neobmedzeným úložiskom a čo sa oplatí vedieť?
31.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+