Displej je jednoznačne jednou z najzákladnejších súčastí smartfónu. Pozeráme sa naň pokojne i niekoľko desiatok minút alebo niekedy dokonca pár hodín denne. Pri kúpe nového každodenného spoločníka však mnohí hľadia na počet jadier, veľkosť internej a operačnej pamäte či rozlíšenie fotoaparátov, čo nie je najsprávnejšie.
V hre sú aj ďalšie displejové parametre
Keďže by pohľad na smartfón mal byť čo najpríjemnejší, je taktiež dôležité vybrať si model s podareným displejom. Nemyslíme teraz len jeho veľkosť, pomer strán či rozlíšenie, ale jeho typ, respektíve výrobnú technológiu. Samozrejme, rozdiely v rozlíšení zobrazovača sú viditeľné aj voľným okom, najmä pokiaľ ide o skok z HD (1280 × 720) na Full HD (1920 × 1080).
Fajnšmekri sa potom rozhodnú pre Quad HD alebo aj Ultra HD displej (4K) aj napriek tomu, že pixely už voľným okom pri QHD na smartfóne nezbadáte. Vo všeobecnosti však platí, že čím viac pixelov musí batéria zariadenia napájať, tým kratšie vydrží telefón nabitý. Preto sa dnes mnohí výrobcovia rozhodujú pre úplne optimálne Full HD+ rozlíšenie.
- Reálne testy ale dokazujú, že ak pri smartfóne, kde rozlíšenie môžete zmeniť, zvolíte to nižšie, veľký rozdiel vo výdrži batérie nespozorujete.

Ďalším parametrom displeja je aj pomer strán. 16:9 síce vyhovuje viacerým aj v dnešnej dobe, pomery 18:9, 18.5:9, 19:9, 19.5:9 či dokonca 21:9 prinášajú väčšinu času pohodlnejší zážitok, pokiaľ ide o mobilný telefón. Tie modernejšie smartfóny tiež ponúkajú aj zobrazovač s vyššou obnovovacou frekvenciou. Čoraz častejšie vidíme panely s 90, 120 či dokonca 144 Hz.
Toto číslo, jednoducho povedané, naznačuje, koľkokrát sa stihne displej obnoviť za jednu sekundu. Čím je táto hodnota vyššia, tým príde oku displej plynulejší. Čo však znamená, keď je napríklad displej dnes mnohokrát ospevovaného typu OLED? Aké sú to technológie IPS, LCD, TFT, AMOLED či Super AMOLED? Úprimne, práve samotný typ je najhlavnejším parametrom displejov.
LCD, TFT a IPS sú jedna rodina
Skratka LCD je anglickým pojmom Liquid Crystal Display. Už samotný názov naznačuje, že máme čo dočinenia s tekutou formou kryštálov. Tieto pixely vyzerajú, akoby boli aj pôvodcom svetla, avšak to nie je pravda. LCD potrebuje aj istú formu podsvietenia, preto sa tieto displeje nepoužívajú na ultra tenkých modeloch. Jeho pomerne lacná výroba ho však privádza najmä do lacnejších smartfónov.

O tomto type je ďalej známe, že je vcelku vhodný na zobrazovanie obsahu aj na priamom slnečnom svetle. Určite ste mohli počuť aj o technológiách TFT a IPS. Skratka TFT znamená podľa AndroidPit Thin Film Transistor, čo je vlastne pokročilejšia verzia LCD panelu, ktorá používa aktívnu zložku podobne ako AMOLED.
Hlavnou výhodou TFT je lacná výroba a lepší kontrast zobrazovaného obrazu, v porovnaní s tradičným LCD. Na druhú stranu však prinesie početné nevýhody ako vyššiu energetickú spotrebu, podstatne horšie pozorovacie uhly a menej korektnú reprodukciu farieb. Aj toto patrí k dôvodom, prečo sa s technológiou TFT v dnešných smartfónoch už nestretávame. V minulosti ale boli zariadenia s TFT displejmi úplne bežné.
Vylepšenie prišlo s nástupom technológie IPS (In-Plane Switching). Reč je o vylepšenom type zobrazovača TFT-LCD. Dočkať sa môžeme oveľa lepšieho podania farieb a predovšetkým zanikli problémy so zhoršenými pozorovacími uhlami. S IPS displejmi sa v dnešnej dobe stretneme azda najčastejšie.

Za zmienku na záver stojí, že tento typ panela občas zvykne trpieť takzvanými “duchmi”, ktorými sa označuje nejaký zobrazovaný obrázok, ktorý stál v jednej časti displeja po dlhšiu dobu. Ide však iba o dočasnú vec, ktorá po pár sekundách až minútach sama zmizne.
Občas sa môže tiež stať, že spozorujete takzvaný “mŕtvy” alebo “zaseknutý” pixel, ktorý zobrazuje vždy iba jednu farbu. Tento problém je síce iba maličkosť, no stáva sa predovšetkým na počítačových či notebookových monitoroch a v prípade mobilného telefónu je tento jav skutočne vzácny a keď aj nastane, pravdepodobne si ho kvôli vysokej hustote pixelov ani nevšimnete.
AMOLED valcuje svet smartfónov
AMOLED, alebo aj Active Matrix Organic Light-Emitting Diode, je typ displeja, o ktorom dnes počujeme najčastejšie. O produkciu týchto panelov sa stará juhokórejský Samsung. OLED je organický materiál, ktorý vydáva svetlo počas toho, ako ním prechádza elektrický prúd.

Laicky je možné povedať, že AMOLED displeje sú tvorené množstvom mikroskopických farebných LED diód, ktoré samozrejme nepotrebujú žiadne podsvietenie, pretože samotné sú vlastne zdrojom svetla a celého obrazu. Práve preto ich často vidíme v najmodernejších smartfónoch – sú tenké, flexibilné a majú nízku spotrebu. Modely so zahnutými prednými stranami sú preto osadené práve displejom typu AMOLED.

Keď už sme spomínali tú energetickú úsporu – LED diódy sa počas zobrazovania čiernej farby kompletne vypnú a v tom prípade daný prvok nespotrebúva žiadnu energiu. Platí to aj v prípade zobrazovania tmavších farieb, avšak v tomto prípade je úspora rapídne menšia. Možno sa však pýtate, aký je rozdiel medzi pojmami OLED, AMOLED a Super AMOLED. V krátkosti povieme, že OLED a AMOLED je úplne ten istý typ displeja s jediným rozdielom v názve.

Super AMOLED je pomenovanie od Samsungu pre jeho staršie vlajkové modely. Oddeľoval týmto spôsobom OLED displeje so vzduchovou vrstvou a bez vzduchovej vrstvy medzi sklom a dotykovou plochou. Super AMOLED panely prinášali v tom prípade menšiu hrúbku a ešte lepšiu čitateľnosť na priamom slnku. V dnešnej dobe sú už všetky AMOLED zobrazovače v podstate Super AMOLED, iba názov je pre tak často spomínaný produkt dosť dlhý.
Žiadny typ displeja nie je úplne dokonalý
Ani AMOLED nie je však dokonalý a dokáže trpieť po pár rokoch používania nepeknými “duchmi” po často zobrazovaných objektoch a ikonách, ako je napríklad navigačný panel či stavová lišta. Tentokrát však nie je reč o dočasnom, ale priam o trvalom poškodení. Problém však nastával pri starších OLED paneloch a teraz sú tieto nepríjemnosti našťastie čoraz zriedkavejšie.
Možno ste si to všimli na predajniach, kde boli takéto modely po dlhšiu dobu vystavené a po väčšinu času zobrazovali statický obrázok. Ten sa po čase “vypálil” priamo do displeja. Dnes sa už s týmto problémom stretávame podstatne menej často.
Akým typom displeja disponuje váš smartfón? Ste so svojím displejom spokojní? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými nižšie v diskusii.
mam AMOLED displej (Galaxy S9), na dispej je radost sa pozerat a mam tiez rovnake skusenosti ako je uvedene v clanku, ze zmena rozlisenia ma minimalny vplyv na samotnu vydrz, pouzivam FHD+
Ďakujem za zaujímavý článok :)
Typy displejov: OLED, LCD, IPS a TFT.
už v názve článku sa mieša typ panelu, podsvietenia a zobrazovania…
V podstate dnes nájdeme hlavne LCD s (direct/edge) LED podsvietením (v minulosti CCFL) s aktívnym typom TFT (pasívny je zas STN), tie sa následne rozdeľujú na TN, IPS, MVA, PVA atď. Takže porovnávať TFT a LCD je rovnaká blbosť ako porovnávať OLED a AMOLED.
Následne sem patrí aj od Samsungu QLED, čo je rovnako LCD LED tv s vrstvou kvantových bodov.
Potom tu sú OLED panely, kde sa každá dióda rozsvecuje individuálne naproti LCD LED, kde je podsvietená (direct/edge led) celá plocha. U OLED sa rovnako používa hlavne aktívny typ matice AMOLED (pasívny je PMOLED).
Dobre, vďaka za poučné vety, ale v článku sa bavíme o displejoch, ktoré nájdeme v smartfónoch a nie v inej elektronike.
vďaka za poučné vety, ale… ten dôvod vôbec neospravedlňuje to, čo je napísané v článku, plus info navyše snáď nie je nevýhoda.
Aj toto patrí k dôvodom, prečo sa s technológiou TFT v dnešných smartfónoch už nestretávame. Podľa mňa má každý smartfón TFT, ktorý využíva LCD panel a IPS zobrazenie (ktoré je zrejme u LCD najpoužívanejšie v segmente mobilov), asi sa to zmýlilo s TN zobrazením. Proste to nedáva zmysel.
Samozrejme netvrdím, že nemáte pravdu. Nuž, niektoré informácie bolo potrebné zazdrojovať, najmä pokiaľ ide o časť, kde sa hovorí o TFT paneloch. O nich je to trochu zložitejšie a v zdroji bol takto opisivaný práve TFT. Informáciu si preto ešte preverím a článok dodatočne upravím.
Veľa stránok berie TFT ako konkrétny typ zobrazenia a porovnáva ho s IPS, avšak konkrétne správanie tekutých kryštálov v tenkom filme vytvára rôzne typy TFT, tým prvým je TFT-TN (Twisted Nematic), ktorý má zlé pozorovacie uhly a pod. neduhy (neskôr vylepšený na TN+Film) a následne bol TFT-IPS (a jeho mnoho odnoží), ktorý tie neduhy odstraňoval (hoci mal taktiež svoje nedostatky). TFT sa dá povedať je len zaužívaný názov pre rozmiestnenie tranzistorov po celej ploche obrazovky v tenkom filme, čo vypovedá z jeho názvu. Čo sa týka toho zdroju, tak tam hovoria, že TFT LCD vylepšilo obrazovú kvalitu LCD ako kontrast, čo je pravda oproti napr. pasívnym LCD ale následne tam hovoria o vyššej spotrebe a zlých pozorovacích uhloch a farebnej reprodukcii, ale tu už hovoria, čo podľa mňa mali spomenúť, konkrétne o TFT-TN zobrazení. Pretože následne tvrdia, že vďaka nástupu padajúcich cien alternatívnych možností sa už TFT displeje nepoužívajú, čo nie je pravda, nakoľko aj IPS (o ktorom neskôr píšu) je len iné rozloženie kryštálov v TFT resp. aktívnej matici LCD panela. Takže tá veta, že sa s TFT v dnešných smartfónoch už nestretávame, mala byť konkrétne myslená na TN zobrazenie. V opačnom prípade by mali všetky smartfóny OLED resp. AMOLED, čo sa vylučuje s ďalšom vetou hovoriacou o IPS. Takže preto som písal, že to je blbosť. Následne si stačí len pozrieť schémy TN, IPS, VA, MVA… ako sú usporiadané tekuté kryštály pri vypnutom a zapnutom stave jednotlivých zobrazení v súvislosti s polarizérom a tým ovplyvňujú zobrazovacie schopnosti daného panela pre rozšírenie danej tematiky. Takže súhrnne, TFT nie je TN, TN je konkrétny typ TFT, tým pádom TFT nemožno porovnať s IPS, je to ako porovnať Auto vs BMW.
TN je druh TFT displeja, ktorý nájdeme na smartfónoch. Videli ste však niekedy, aby bol takýto displej na telefóne označovaný TN namiesto TFT? Ja úprimne nie. :)
AMOLED sa nevypaluje po rokoch pouzivania ,ale uz po par mesiacoch bezneho pouzivania je to vyditelne a za zmienku stoji aj fakt, ze to nie je mozne reklamovat, kedze je to vlastnost technologie.
K clanku – naozaj je vidiet, ze to pisal totalny laik co vobec nevedel o com pise :-(
S AMOLED displejmi nejakú tú skúsenosť mám a môžem povedať, že k vypalovaniu došlo minimálne po roku a pol. Telefóny z roku 2019 nejavia zatiaľ žiadne známky vypalovania. Každý má samozrejme iné skúsenosti.
Určite by som nepísal niečo, do čoho sa takmer vôbec nevyznám. Niektoré moje otázky som si zodpovedal na zdroji, na ktorý je v článku odkaz.
https://www.androidpit.com/smartphone-displays-explained
Mozno by bolo dobre informacie o displejoch cerpat z webu, ktory sa venuje displejom. To by si mozno potom zistil, ze aj “IPS” je stale “TFT”.
Presnejsie povedane, TN (twisted nemantic), IPS (in plane switching), PVA (pattern vertical alignment), MVA (multi domain vertical alighment), to vsetko su len rozne typy TFT-displeja. Takze uz samotne delenie displejov na “TFT, IPS…” nedava velmi zmysel…
Neviem o čom píšeš. Ja som používal 4 roky nepretržite Samsung Galaxy Note 3, stále je funkčný ale už dosť obitý a batéria je viacmenej mŕtvola, rovnako ako modemu (možno anténa kvôli praskline v ráme). Displej je však plne funkčný má pár mŕtvych pixelov (po páde, viditeľných len voľným okom) a nemá žiadnych duchov ani nič podobné. Teraz mám Pocophone F1, ktorý má IPS a čitateľnosť na slnku je horšia bohužiaľ.
Mam note.3..7 rokov..vsetko slape v puzdre s ochrannym sklom..2 kusy som mal..jeden.som pptom predal..zalezi ako a v com ho mas…kazdy vies zdevastovat..pokial si veci nevazis….teraz mam 9 tku 8 ram 512..na dalsich 5 az 10 rokov…splna moje poziadsvky….len.nedam 1250..ale 500 ..novinky nemusim..
Len staticky obraz…toto je dovod vypalovania pixelov..maj par dni staticky obraz..zistis..
Vďaka za upozornenie, na nejasnosti sa pozriem a pokúsim sa o ich úpravu. :)
Tvrdiť že moderné OLED displeje sa nevypalujú je úplný nezmysel. Čítam to už 5 rokov a vždy keď prídem na predajňu a hrám sa s telefónom čo tam je dlhšiu dobu vystavený tak zistím že sa stále vypalujú. Samozrejme že vystavené telefóny na predajni je úplne niečo iné ako reálne používanie, tam zobrazujú tie telefóny 23 hodín denne ten istý obraz. Takže pri bežnom používaní sa vysoko pravdepodobne obraz nevypáli ale stále sa to deje.
V clanku nie je uvedene, ze sa nevypaluju, ale ze je to v mensej miere, ako to bolo v minulosti.
https://uploads.disquscdn.com/images/c301f4cfc65fa7a098c55e7a45eb230f1e27fd3238b382f3cadc829e34664b08.jpg
Vypaluju sa aj IPS-displeje (aj ked inym sposobom). Vidim to v praci, na profi-Eizo monitore 27″ za ~1000€ uz po roku: ked skryjem taskbar, jeho “tien” zostane stale dole. Nezmizne ani po par minutach…