MojAndroid

S nástupom prvých mobilných telefónov sa objavili aj siete prvej generácie. Od tých čias už prešlo 30 rokov a rovnako, ako sa menili mobily, menili sa aj siete.

Celé to začalo v roku 1979 v Tokiu sieťou NTT. Skratka znamená Nippon Telegraph and Telephone, teda pomenovanie získala po firme, ktorá uviedla prvú sieť do prevádzky. O 5 rokov touto sieťou už bolo pokryté celé Japonsko.

Tento protokol ostal len v Japonsku a takmer každý kontinent si vyvinul svoju vlastnú verziu. Európa mala NMT (Nordic Mobile Telephone), ktorý fungoval v Švédsku, Nórsku, Fínsku, Dánsku, či Rusku. V tom funguje dodnes, no v obmedzenom režime. Je to v súčasnosti jediný štát na svete s 1G sieťou.

Amerika mala Ameritech a najslávnejším mobilom z tej éry Motorola DynaTec, známy ako prvý komerčne dostupný mobil.

Sieť druhej generácie

Vzniká v roku 1991, vo Fínsku. Táto sieť nazývaná GPRS (General Packet Radio Service) priniesla významné novinky pre používateľov:

 • Prvou bolo digitálne šifrovanie hovorov pre zabezpečenie vyššieho súkromia.
 • Druhou bol oveľa efektívnejšie využívanie frekvencií, umožňujúca zapojenie oveľa väčšieho množstva ľudí do siete bez preťaženia.
 • Posledná novinka umožňovala prenos SMS správ, dát z internetu a MMS správ.

Maximálna teoretická prenosová rýchlosť bola 40 kbit/s. Po vzniku siete EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) to vzrástlo až na 384 kbit/s.

Sieť EDGE, niekedy označovaná aj ako 2.75G, priniesla vylepšené kódovanie 8PSK, čo jej umožnilo dosiahnuť spomínaný nárast rýchlosti. Niekde sa označovala ako EGPRS (Enhanced GPRS), IMT-SC (International Mobile Technology – Single Carrier). Vznikla v roku 2003, ako prvý ju implementoval AT&T v USA.

Sieť tretej generácie

Rozšírila možnosti využívania mobilnej siete v nových zariadeniach a na nové účely. Medzi nové zariadenia patria napr. notebooky, so slotom na SIM kartu. Príklady nového využitia sú sledovanie TV na cestách, videohovory a iné.

Prvé testy začali v roku 1998 v Japonsku a po celom svete sa začala rozširovať okolo roku 2001.

Sieť tretej generácie so štandardom UMTS zvýšila prenosové rýchlosti až na 144 kbit/s. S modernejšími štandardmi sa rýchlosť posunula až na 7,2 Mbit/s (HSPA) a s HSPA+ teoreticky až na 42 Mbit/s.

UMTS je skratka pre Universal Mobile Telecommunications System a HSPA je skratka pre High Speed Packet Access. Boli tiež označované aj ako 3.5G a 3.75G.

Sieť štvrtej generácie

Opäť sa rozšírili možnosti použitia – VoIP volania (hlasové volania cez internet), herné služby, 3D a HD TV pre mobily.

4G sieť označovaná aj LTE (Long Term Evolution) bola prvýkrát spustená do komerčného užívania v roku 2009 vo švédskom Osle.

V roku 2013 sa do komerčnej prevádzky uviedla vylepšená verzia LTE – Advanced. Táto verzia mala priniesť teoretické rýchlosti na úrovni 1 Gbit/s pre sťahovanie a 500 Mbit/s pre odosielanie.

LTE Advanced využívajú aj naši traja najväčší operátori hlavne v krajských mestách. Pre zaujímavosť najvyšší variant používa Telekom v Bratislave, kde je možné dosiahnuť rýchlosť až 877 Mbit/s. V ostatných mestách ponúka rýchlosti do 400 Mbit/s. Podobné rýchlosti má aj Orange (300 Mbit/s) a O2 (250 Mbit/s).

Mapa pokrytia sieťou LTE Advanced od Telekomu.
Mapa pokrytia sieťou LTE Advanced od Telekomu. Ak je ružová tmavšia tak je dostupná rýchlosť 400 Mbit/s.

Sieť piatej generácie

Najmladší prírastok do sietí bol predstavený koncom roka 2018 a rýchlym tempom sa rozširuje do sveta. Táto sieť je zameraná na pripojenie veľkého počtu zariadení (Internet vecí) a na nízku latenciu (reálne 8-12 ms). Jej teoretické rýchlosti by mali byť okolo 3 Gbit/s, no zatiaľ sa stretávame s rýchlosťami okolo 400 Mbit/s.

Táto sieť sa jednoducho označuje ako 5G a nemá písmenkové pomenovanie. Adaptácia 5G vo svete je rýchla – USA už má pokrytú celú krajinu. U nás 5G komerčne spustila 4ka minulý rok v Banskej Bystrici.

Oficiálne logo 5G
Oficiálne logo 5G

Sieť šiestej generácie

Táto sieť ešte nie je oficiálna, no vraj má doshovať rýchlosti až 1 Tbit/s. Čína nespí na vavrínoch a po spustení 5G začala výskum na 6G sieti.

Veľa sa o nej nevie ale budúcnosť nám predstaví viac. Podľa doterajšieho scenára to však bude trvať takmer 10 rokov, kým bude sieť šiestej generácie skutočnosťou. Toľko času približne prešlo medzi jednotlivými generáciami.

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

22.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Kubo S

  4G nám na Slovensku dostačuje na všetko..takže netreba vymýšľať a zbytočne sa hnať dopredu..stačí len vylepšiť pokrytie 4G a všetci budeme spokojní..

  • Peter Kmec

   S podstatou veci súhlasím. Na Slovensku by sa mala najskôr plne doplniť 4G a následne sa venovať novšej generácií. ALE… 4G zaostáva v možnostiach násobného pripojenia (počet pripojených zariadení) a latencie, čiže 5G je v súčasnosti skutočne pomerne výrazný krok vpred a tak si nemyslím, že operátori budú naďalej vrážať peniaze do staršej siete, ale zamerajú sa na budovanie 5G s tým, že 4G doslúži tak, ako je a naďalej zostane aj 3G pre štandardné hovory a podobne… Proste, 5G je budúcnosť a to aj pre Slovensko. Len na Slovensko dorazí, ako obvykle, s omeškaním :)

   • Mr. Clones

    Jasne. z technologickeho pohladu mas pravdu, ale z pohladu realizacie ma zase pravdu ten pred tebou. Je to ako s rychlostou vlakov na Slovensku. Zacali sme budovat rychlejsie trate z Bratislavy do Kosic. Nedostali sa ani po Trencin a uz prisiel novy standard s vacsou rychlostou. Takze sa zacalo opat od Bratislavy smerom ku Kosiciam. Vysledok ti je hadam jasny. Nemame dokoncenu trat ani jednou rychlostou. A to je ta paralela s mobilnymi sietami. Operatori budu predsa budovat siete tam, kde maju najviac zakaznikov. Ale kym sa dostanu do vsetkych dedin, tak uz zase pride nieco nove. Ako je mozne, ze ides vlakom a stale mas useky, kde nemas ziadne pokrytie?

    • Peter Kmec

     Súhlas a presne viem kam smeruješ. Ale myslím, že s 5G by to malo byť predsa len o niečo jednoduchšie, keďže pre masy by 5G malo bežať v 700MHz pásme bývalého DVB-T vysielania, čiže sieť by ako tak už mala byť vybudovaná a malo by ju stačiť len prerobiť. Jasné, sme na SK a vieme ako to funguje. Ale proste 5G je v porovnaní so 4G v dnešnej dobe pomerne výrazný krok vpred, pretože počet zariadení neustále stúpa a 4G vysielače skrátka nie sú schopné poňať také množstvo zariadení. Ale jasné, ideál by bol vybudovať (prerobiť) pár vysielačov na 5G, aby sa odľahčilo 4G a plne dokončiť 4G, aby bolo aspoň na celom území zaručené vysokorýchlostné pokrytie… No necháme sa prekvapiť. Aj keď, asi vieme, ako to slovenský operátori pojmú, keď dodnes nemáme plné pokrytie územia Slovenska 4G, že?

+