MojAndroid

S nástupom prvých mobilných telefónov sa objavili aj siete prvej generácie. Od tých čias už prešlo 30 rokov a rovnako, ako sa menili mobily, menili sa aj siete.

Celé to začalo v roku 1979 v Tokiu sieťou NTT. Skratka znamená Nippon Telegraph and Telephone, teda pomenovanie získala po firme, ktorá uviedla prvú sieť do prevádzky. O 5 rokov touto sieťou už bolo pokryté celé Japonsko.

Tento protokol ostal len v Japonsku a takmer každý kontinent si vyvinul svoju vlastnú verziu. Európa mala NMT (Nordic Mobile Telephone), ktorý fungoval v Švédsku, Nórsku, Fínsku, Dánsku, či Rusku. V tom funguje dodnes, no v obmedzenom režime. Je to v súčasnosti jediný štát na svete s 1G sieťou.

Amerika mala Ameritech a najslávnejším mobilom z tej éry Motorola DynaTec, známy ako prvý komerčne dostupný mobil.

Sieť druhej generácie

Vzniká v roku 1991, vo Fínsku. Táto sieť nazývaná GPRS (General Packet Radio Service) priniesla významné novinky pre používateľov:

  • Prvou bolo digitálne šifrovanie hovorov pre zabezpečenie vyššieho súkromia.
  • Druhou bol oveľa efektívnejšie využívanie frekvencií, umožňujúca zapojenie oveľa väčšieho množstva ľudí do siete bez preťaženia.
  • Posledná novinka umožňovala prenos SMS správ, dát z internetu a MMS správ.

Maximálna teoretická prenosová rýchlosť bola 40 kbit/s. Po vzniku siete EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) to vzrástlo až na 384 kbit/s.

Sieť EDGE, niekedy označovaná aj ako 2.75G, priniesla vylepšené kódovanie 8PSK, čo jej umožnilo dosiahnuť spomínaný nárast rýchlosti. Niekde sa označovala ako EGPRS (Enhanced GPRS), IMT-SC (International Mobile Technology – Single Carrier). Vznikla v roku 2003, ako prvý ju implementoval AT&T v USA.

Sieť tretej generácie

Rozšírila možnosti využívania mobilnej siete v nových zariadeniach a na nové účely. Medzi nové zariadenia patria napr. notebooky, so slotom na SIM kartu. Príklady nového využitia sú sledovanie TV na cestách, videohovory a iné.

Prvé testy začali v roku 1998 v Japonsku a po celom svete sa začala rozširovať okolo roku 2001.

Sieť tretej generácie so štandardom UMTS zvýšila prenosové rýchlosti až na 144 kbit/s. S modernejšími štandardmi sa rýchlosť posunula až na 7,2 Mbit/s (HSPA) a s HSPA+ teoreticky až na 42 Mbit/s.

UMTS je skratka pre Universal Mobile Telecommunications System a HSPA je skratka pre High Speed Packet Access. Boli tiež označované aj ako 3.5G a 3.75G.

Sieť štvrtej generácie

Opäť sa rozšírili možnosti použitia – VoIP volania (hlasové volania cez internet), herné služby, 3D a HD TV pre mobily.

4G sieť označovaná aj LTE (Long Term Evolution) bola prvýkrát spustená do komerčného užívania v roku 2009 vo švédskom Osle.

V roku 2013 sa do komerčnej prevádzky uviedla vylepšená verzia LTE – Advanced. Táto verzia mala priniesť teoretické rýchlosti na úrovni 1 Gbit/s pre sťahovanie a 500 Mbit/s pre odosielanie.

LTE Advanced využívajú aj naši traja najväčší operátori hlavne v krajských mestách. Pre zaujímavosť najvyšší variant používa Telekom v Bratislave, kde je možné dosiahnuť rýchlosť až 877 Mbit/s. V ostatných mestách ponúka rýchlosti do 400 Mbit/s. Podobné rýchlosti má aj Orange (300 Mbit/s) a O2 (250 Mbit/s).

Mapa pokrytia sieťou LTE Advanced od Telekomu.
Mapa pokrytia sieťou LTE Advanced od Telekomu. Ak je ružová tmavšia tak je dostupná rýchlosť 400 Mbit/s.

Sieť piatej generácie

Najmladší prírastok do sietí bol predstavený koncom roka 2018 a rýchlym tempom sa rozširuje do sveta. Táto sieť je zameraná na pripojenie veľkého počtu zariadení (Internet vecí) a na nízku latenciu (reálne 8-12 ms). Jej teoretické rýchlosti by mali byť okolo 3 Gbit/s, no zatiaľ sa stretávame s rýchlosťami okolo 400 Mbit/s.

Táto sieť sa jednoducho označuje ako 5G a nemá písmenkové pomenovanie. Adaptácia 5G vo svete je rýchla – USA už má pokrytú celú krajinu. U nás 5G komerčne spustila 4ka minulý rok v Banskej Bystrici.

Oficiálne logo 5G
Oficiálne logo 5G

Sieť šiestej generácie

Táto sieť ešte nie je oficiálna, no vraj má doshovať rýchlosti až 1 Tbit/s. Čína nespí na vavrínoch a po spustení 5G začala výskum na 6G sieti.

Veľa sa o nej nevie ale budúcnosť nám predstaví viac. Podľa doterajšieho scenára to však bude trvať takmer 10 rokov, kým bude sieť šiestej generácie skutočnosťou. Toľko času približne prešlo medzi jednotlivými generáciami.

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

22.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+