MojAndroid

Nová generácia sietí 5G už funguje v 24 trhoch po celom svete. Táto technológia ponúka rýchlosti až 100x vyššie ako 4G/LTE a výrazne nižšie oneskorenie. Je taktiež schopná pripojiť do siete oveľa viac zariadení a teda je pripravená na internet vecí.

Podľa TechCrunchu 5G naberá na sile, keďže až 79 operátorov v 39 štátoch oznámilo plány na spustenie komerčných 5G sietí. Testovacie 5G siete, ako tá naša od 4ky, neboli brané do úvahy.  Avšak počet zariadení pripojených do sietí 5. generácie je stále v porovnaní so 4G minimálny. Očakáva sa, že 5G dosiahne 20% podiel okolo roku 2025, najväčšie zastúpenie zariadení bude v Európe, Ázii a Severnej Amerike.

Odhad zariadení v sietiach jednotlivých generácii.
Odhad zariadení v sietiach jednotlivých generácii.

Je nutné spomenúť, že väčšina 5G zariadení sa pripája len vo veľkých mestách a tak je celý odhad 5G skreslený mestskými časťami. Dostupnosť je značne limitovaná aj tým, že výrobcovia aj dnes predstavujú viac 4G zariadení než 5G. Očakáva sa, že tento nepomer bude v najbližších rokoch klesať.

Nezáujem zákazníkov?

Zákazníci navyše ešte nie sú ochotní priplatiť si za 5G zariadenie, nakoľko je výrazne drahšie a pokrytie je limitované. Primárne zákazníci v Južnej Kórei a Číne sú ochotní zakúpiť si 5G zariadenie skôr, nakoľko aj sieť tam bola spustená skôr. Zákazníci v Európe, Japonsku a Spojených štátoch sú zatiaľ stále spokojní so 4G. Niektorí sa možno obávajú o zdravie, i keď tieto dohady o škodlivosti siete boli vyvrátené.

Prieskum GSMA ukázal, že vedomosť o dostupnosti 5G v krajine nekoreluje so zvýšeným záujmom o takéto zariadenia. Skutočné výhody 5G musia ešte len prísť a ukázať zákazníkom, že 5G zariadenia sa oplatia. Už nestačia len reči o vyššej rýchlosti, nižšej latencii, vylepšené pokrytie a podobne.

Taktiež je zaujímavý graf o tom, že zákazníkov mimo Číny až tak nelákajú inteligentné zariadenia. To môže mať dopad na množstvo pripojených zariadení do 5G sietí a nezáujem zákazníkov o ňu.

Záujem o jednotlivé kategórie smart výrobkov.
Záujem o jednotlivé kategórie smart výrobkov.

Aj naďalej sa očakáva rast inteligentných zariadení z kategórie internetu vecí (IoT). Odhad hovorí o zdvojnásobení pripojených zariadení do roku 2025 a strojnásobení tržieb v rovnakom období.

Report pokračuje predpoveďami GSMA, ako napríklad:

  • Jedna zo spoločností GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon) bude rozdelená
  • Okuliare s rozšírenou realitou sa stanú masovou záležitosťou
  • 5G bude prvá mobilná technológia s väčším dopadom na biznis sféru ako na spotrebiteľov

Spomína sa aj to, že vlády by mali pomáhať postupnému zavádzaniu 5G sietí do všetkých oblastí života a podnikania. Prečítajte si celý report.

Náš tip
Rok 2020 bude rokom 5G. Koľko 5G smartfónov sa už vo svete predalo?

8.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+