MojAndroid

Smartfóny s operačným systémom Android prešli od svojho vzniku mnohými zmenami. Už to nie sú tie maličké zariadenia s malými displejmi, slabými fotoaparátmi a nedokončeným operačným systémom. Momentálne máme na trhu Android 11, ktorý je moderný a nabitý funkciami.

Časom sa menia aj trendy. Kým pred niekoľkými rokmi nám išlo o to, aby sme mali snímač odtlačkov prstov na prednej strane pod displejom (nie v displeji) alebo sme boli radi, že dokážeme vytvoriť aspoň ako-takú fotografiu, dnes sú nároky používateľov úplne niekde inde. A ruka v ruke s nimi idú aj aktuálne trendy.

A práve toto je zoznam tých naj trendov v rámci smartfónov s operačným systémom Android.

Ultra-širokouhlý fotoaparát

V poslednej dobe sme svedkami toho, že výrobcovia predstavujú telefóny s viacerými fotoaparátmi. Hlavný objektív je samozrejmosťou, no máme tu aj teleobjektívy a ultra-širokouhlé snímače. A práve tie ultra-širokouhlé sú aktuálnym hitom. Ľudia ich chcú a výrobcovia na nich pracujú.

Huawei P40 Pro fotoaparat
Huawei P40 Pro: Jeho ultra-širokouhlý snímač dokáže zaostrovať

Hlavnou výhodou ultra-širokouhlého objektívu je to, že sa toho na fotografiu zmestí viac. Väčší uhol záberu sa zíde. Nájdu sa aj výrobcovia, ktorí tieto snímače vybavujú automatickým zaostrovaním. To znamená, že získajú schopnosť zaostriť na veľmi krátku vzdialenosť, takže s nimi môžete vytvárať veľmi pekné makro fotografie.

Veľký displej bez rámikov, ale kam schovať selfie fotoaparát?

Mať v dnešnej dobe smartfón, ktorý má hrubé rámy okolo displeja, už nie je v móde. Výrobcovia sa doslova predbiehajú v tom, ktorý vytvorí zariadenie s najtenším rámikom. Modely s nižším percentom pomeru displeja k telu vídavame už len v najlacnejších kategóriách.

Samsung Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra s niminálnymi rámikmi a dierou v displeji

Celistvosť prednej strany ale dokáže pokaziť selfie snímač. V časoch, kedy bol rámik nad displejom hrubý, to nepredstavovalo žiadny problém. Fotoaparát sa tam bez problémov schoval. So zužovaním rámikov ale prišli problémy. Kam ho schovať?

Asus Zenfone 6

Riešení je viacero. Najskôr sme mali možnosť vidieť výrezy v displeji, ktoré sa postupne zmenšovali. Prišla aj éra vysúvacích selfie fotoaparátov, ktorá už akosi mizne. Potom tu máme Asus, ktorého vlajkové lode ponúkajú otáčací fotoaparát. Posledné mesiace ale patria takzvaným “dieram” v displeji. V budúcnosti sa môžeme tešiť aj na schovanie selfie snímačov za displej. Prvé prototypy tohto riešenia už stihli niektorí výrobcovia predstaviť.

Zvýšená odolnosť voči vode

Používatelia čoraz častejšie siahajú po zariadeniach, ktoré ponúkajú vodoodolnosť. Väčšinou to nie je z dôvodu, že sa chcú so svojím telefónom kúpať. Ide o to, že sa chcú cítiť bezpečnejšie, napríklad v daždi, prípadne sa obávajú, že im smartfón padne do vody.

Samsung Galaxy S5

Napríklad taký staručký Samsung Galaxy S5 už vodoodolnosť ponúkal. Na zadnom (odnímateľnom) kryte boli akési gumičky, ktoré zabraňovali prieniku vody k citlivým elektronickým súčiastkám. Teraz máme na trhu smartfóny, ktoré nemusia mať ani zakryté konektory a aj napriek tomu pobyt vo vode prežijú.

Apple iPhone 12

Ak si vyberáte nový telefón a jedným z hlavných parametrov je vodoodolnosť, mali by ste sa popozerať po modeloch, ktoré ponúkajú certifikáciu IP68. Nové iPhony je napríklad možné ponoriť do hĺbky až 6 metrov po dobu 30 minút a mali by to bez problémov prežiť. Dávajte si ale pozor na to, že ak vodoodolný telefón utopíte, záruka vám prepadne.

Kvalitnejšie materiály, z ktorých je vyrobená konštrukcia

A po kategórii Vodoodolnosť sme sa dostali k materiálom. Časy plastových modelov sú už dávno preč. Aj lacnejšie smartfóyn dnes už ponúknu konštrukciu, ktorá je vyrobená z hodnotnejších materiálov. Vlajkové lode väčšinou kombinujú sklenenú prednú a zadnú stranu s kovovým rámom.

Huawei P40 Pro fotoaparat

Pri lacnejších zariadeniach sa môžeme stretnúť napríklad s kombináciou kovu a plastu, prípadne plastu a skla. S príchodom sklenených smaertfónov ale prišli aj odtlačky prstov. Až teraz si výrobcovia konečne uvedomili, že používatelia lesklé sklo nechcú a začali vyrábať modely s tmavou povrchovou úpravou. Za zmienku stojí napríklad Samsung Galaxy Note 20 Ultra v bronzovej farbe, prípadne strieborný Huawei P40 Pro, ktoré vyzerajú výborne.

Aj dnes sa ale môžeme v rámci šetrenia výrobných nákladov stretnúť s plastovými modelmi. Napríklad taký Samsung Galaxy S20 FE má zadnú stranu vyrobenú z plastu, no na elegancii mu to nijako neuberá. Práve naopak, matné prevedenie pôsobí veľmi príjemne a trochu znižuje výslednú hmotnosť.

Samsung Galaxy S20 FE

Na záver dodám, že plast je síce náchylnejší na poškriabanie, ale len tak ľahko sa nerozbije. Sklo je zase náročnejši poškriabať, ale s rozbitím nie je žiadny problém. Ideálnym riešením by bol materiál, ktorý je tvrdý a zároveň nie je krehký. Taký sme zatiaľ nevymysleli.

Rýchle nabíjanie a veľké batérie

Často spomíname na časy, kedy nám telefóny vydržali týždeň až dva bez nabíjačky. Tie časy sú dávno preč. Niektorí sa sťažujú, že prečo nemáme takéto telefóny aj dnes. Dnes tu nie sú preto, pretože dopyt po modeloch bez farebného displeja prakticky neexistuje.

Áno, telefóny nám dakedy vydržali oveľa dlhšie a mali podstatne menšie batérie. Treba si uvedomiť, že vtedy nemali žiadny fotoaparát, displej mal rozlíšenie možno 100 x 80 pixelov a sociálne siete prakticky neexistovali. Boli to časy, keď sme s telefónmi len telefonovali, písali SMS-ky a zahrali si nejakého toho hadíka.

So zvyšovaním výkonu a pridávaním funkcií sa zvyšujú aj nároky na spotrebu. Dnes už priemerný smartfón ponúka batériu s kapacitou 4000 mAh. Keby sme takúto batériu dali do Nokie 3310, vydržala by bez nabíjania možno mesiac. Dnešný smartfón zvládne približne jeden deň.

Ďalšou kategóriou samou o sebe je nabíjanie. Tie najlepšie smartfóny sa dokážu nabiť z 0 na 100 % za čas, ktorý je hlboko pod jednou hodinou. Iste, batériám vysoká rýchlosť veľmi neprospieva, no je to daň za to, že žijeme rýchly život a zariadenia potrebujeme mať stále pripravené. A ráno sa zobudiť, hodiť smartfón na nabíjačku a po 20 minútach mať dostatok energie na celý deň vôbec neznie zle.

TIP: Pozrite si prehľadnú tabuľku rýchlosti nabíjania všetkých smartfónov, ktoré sme v redakcii otestovali v priebehu posledných dvoch rokov.

Zahnuté displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou

Skvelý dizajnový prvok, avšak nič praktické. Presne to sú displeje, ktoré sú po stranách zahnuté. Ako prvý s tým prišiel Samsiung, určite si pamätáte na Galaxy Note Edge a neskôr S6 Edge a podobne. Samsung sa po rokoch tohto riešenia pomaly vzdáva, pretože po tom volajú používatelia.

Ostatní výrobcovia si povedať nenechajú. Motorola predstavila model edge+ s extrémnym zahnutím displeja na bokoch, podobné modely má OnePlus, Huawei a podobne. No čo už, je to trend, aj keď nepraktický. A naozaj, vyzerá to výborne, to je pravda.

Rok 2020 je aj rokom displejov, ktoré sa zase posunuli o krok vpred, a to k vyššej obnovovacej frekvencii. Doteraz sme tu mali 60 Hz ako štandard, ale lepšie modely takmer každého výrobcu ponúkajú niečo naviac. Niektoré majú 90 Hz displeje, iné 120 Hz a vrcholom je zatiaľ 144 Hz, ktorý môžete nájsť napríklad v smartfóne Xiaomi Mi 10T Pro.

Zvyšovanie rozlíšenia fotoaparátov

Pravdou je, že nie je všetko len o megapixeloch. Napríklad také smartfóny Google Pixel dokážu vytvárať pekné fotografie aj s  použitím 12 MP fotoaparátu. Avšak čím vyššie rozlíšenie, tým väčší senzor (väčšinou). A to so sebou prináša výhody napríklad vo forme lepšieho prirodzeného bokeh efektu (rozmazania pozadia).

Modely so 108 MP fotoaparátom nefotia v tomto rozlíšení. Samsung Galaxy S20 Ultra má štandardne nastavené rozlíšenie 12 MP (spája 9 pixelov do jedného), Xiaomi Mi Note 10 zase vytvára 27 MP fotografie. Spájaním pixelov vzniknú väčšie pixely, ktoré dokážu zachytiť viac svetla, čím sa postarajú o lepšie a svetlejšie fotky v noci. A to sa hodí.

Huawei Mate 40 Pro

Pravdou ale je, že objektívy s obrovským rozlíšením zatiaľ nie sú nutnosťou. Huawei sa napríklad sústredil na veľkosť samotného snímača. Výsledkom je, že Huawei Mate 40 Pro má podstatne väčší snímač ako Samsung Galaxy Note 20 Ultra, pričom rozlíšenie je približne polovičné.

Všimli ste si v poslednom čase aj vy nejaké trendy v oblasti smartfónov? O vaše postrehy sa s nami môžete podeliť v diskusii pod týmto článkom.

10.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+