MojAndroid

Samsung Galaxy S20 FE má byť smartfónom, ktorý bol vytvorený na základe toho, čo od Samsungu chceli samotní používatelia. Ponúka parametre prakticky totožné s aktuálnymi vlajkovými modelmi, ale za nižšiu cenu. Displej je rovný a zadná časť zariadenia matná. Vítané zmeny. Dokonca pribudla aj možnosť zvoliť si procesor Exynos alebo Snapdragon (ten je o 100 eur drahší). Avšak na Slovensku sa oficiálne predáva len model s Exynosom za 649 eur. Za mňa pri prvom pohľade takmer ideálne zariadenie.



Časti recenzie:

Balenie: Nutný základ

Predajné balenie je veľmi strohé. Nič navyše tu nečakajte, sú tu len tie najnutnejšie veci. Potešil by ma aspoň nejaký základný ochranný obal. V balení sa nachádza:

  • Samsung Galaxy S20 FE
  • Nabíjací adaptér s výkonom 15 W
  • USB kábel
  • Dokumentácia
  • Kovový nástroj na vyberanie SIM karty

Konštrukcia a Dizajn: Dáte prednosť matnému plastu alebo lesklému sklu?

Ja v tom mám jasno. V tomto prípade som za matný plast. Na dotyk naozaj nepôsobí až tak kvalitne ako sklo, ale vôbec nemám pocit, že by som v ruke držal zariadenie s lacnou nekvalitnou konštrukciou. Testujem síce bielu farbu, ktorá zvykne byť najmenej náchylná na odtlačky prstov, no aj všetky ostatné farebné prevedenia sú matné.

Samsung Galaxy S20 FE

Za to palec hore. Ideálnym riešením by bola sklenená matná zadná strana. Dokázal to Huawei so svojimi modelmi z radu P40 a vlastne aj Samsung. Bronzový Note 20 Ultra je tiež matný. V každom prípade, o kvalitu konštrukcie sa obávať nemusíte. To, že je vzadu plast, ešte neznamená, že je to zlé.

Rám je samozrejme kovový. V jeho pravej časti sa nachádzajú všetky hardvérové tlačidlá. Presne takto sa mi to páči. Sú ľahko nahmatateľné a pracuje sa s nimi výborne. Celistvosť kovového rámu je v hornej časti narušená dvoma plastovými predelmi, ktoré sú tam z dôvodu priechodnosti signálu.

Samsung Galaxy S20 FE

Zadnej starne dominuje vystupujúci obdĺžnik, v ktorom sú zasadené tri objektívy hlavného fotoaparátu a LED blesk. Ak sa obávate, že sa poškriabe, stačí zakúpiť nejaký ochranný kryt a je po probléme. Predná strana patrí samozrejme veľkému dotykovému displeju. Rámiky okolo neho nie sú úplne najmenšie, ale nie je to nič, čo by používateľa pri práci rušilo. Naopak, páči sa mi, že vrchný aj spodný rámik sú rovnako hrubé.

Najvýraznejším prvkom prednej strany je objektív selfie fotoaparátu. Bez ohľadu na to, či je displej zapnutý alebo nie. Príjemnou správou je, že so zmenou materiálov neprišla aj absencia vodoodolnosti. A tak tu stále máme certifikáciu IP68.

Samsung Galaxy S20 FE

Smartfón pôsobí v ruke podstatne ľahším dojmom, ako v skutočnosti je. Hmotnosť 190 gramov je už sama o sebe v dnešnej dobe veľmi príjemná. Telo samotné je tiež príjemne tenké. Na ovládanie jednou rukou síce môžete zabudnúť, ale všimol som si, že Samsung Galaxy S20 FE nie je až taký šmykľavý ako jeho konkurenti. Tým nehovorím, že sa nešmýka. Šmýka, ale podstatne menej ako modely so sklenenou zadnou stranou.

Možnosti odomykania: Chcelo by to ešte vylepšiť

Kvalitný snímač odtlačkov prstov je pre mňa jednou z najdôležitejších súčastí kvalitného smartfónu. Je mi úplne jedno, kde sa nachádza, len nech je čo najpresnejší a najrýchlejší. Vlajkové lode od Samsungu tradične chválim za ulrasonický snímač v displeji. Ten sa tu bohužiaľ nenachádza.

Ide o klasický optický snímač, taktiež v displeji. A priznávam sa, úplne spokojný som počas testovania nebol. Častokrát sa mi stávalo, že snímač môj prst nerozoznal ani po niekoľkých pokusoch. Inokedy zase fungoval ako švajčiarske hodinky. Mal som z neho rozpačité pocity, akoby záležalo na tom, ako sa vyspí. Samozrejme, že som vyskúšal pridať odtlačok znova, no problém vyriešený nebol.

K dispozícii je aj klasické odomykanie tvárou so všetkými funkciami okolo. To znamená, že po rozpoznaní tváre môžete zostať na zamykacej obrazovke a na tú domovskú sa dostanete potiahnutím prsta po displeji. Alebo si to nastavíte tak, že keď smartfón rozpozná vašu tvár, budete ihneď na domovskej obrazovke.

S odomykaním pomocou tváre som problém nemal. Funguje rýchlo a spoľahlivo, no nezabúdajme na to, že je menej bezpečné. Nie je tu žiadny špeciálny infračervený snímač, všetko funguje len na základe fotografie tváre.

Displej: Pre niekoho lepší, pre niekoho horší

Ak sa pozrieme na parametre displeja, zistíme, že Samsung to vie aj lepšie. Ale samotné používanie je už iná káva. Oproti klasickým modelom z radu Galaxy S20 tu máme niekoľko rozdielnych vlastností. V prvom rade, displej je rovný. Chýbajúce zakrivenie spôsobilo to, že rámik okolo neho je hrubší. Tiež to nevyzerá až tak atraktívne.

Ale presne toto používatelia chceli. Poďme sa pozrieť na výhody. Napríklad také nalepenie ochranného skla bude podstatne jednoduchšie. Aj vďaka prítomnosti optického snímača odtlačkov prstov namiesto ultrasonického. Rovnako jednoduchšie bude už len hľadanie samotného skla. Pri prezeraní webu či pozeraní filmov vás nebude vyrušovať jeho zahnutie. A presne toto sme chceli. Keby som si mal vybrať, beriem práve rovný displej. Ak máte radšej zahnutý, tak siahnite po klasickej Galaxy S20.

Samsung Galaxy S20 FE

Ďalšou zmenou prešlo aj rozlíšenie displeja, ktoré sa znížilo z QHD+ na FullHD+. 120 Hz obnovovacia frekvencia zostala. Mimochodom, ak chcete používať práve 120 Hz, tak žiadny Samsung vám to nepovolí pri QHD+ rozlíšení. To znamená, že nižšie rozlíšenie modelu FE nie je nijako obmedzujúce. Úprimne, viac aj tak nepotrebujem.

V rámci vlastností displeja, jeho farebného podania či viditeľnosti na Slnku nemám absolútne žiadne výhrady. Všetko znesie aj tie najprísnejšie kritériá. Už klasicky si môžem nastaviť vyváženie bielej, farebné podanie a podobne. Ja som však zostal na predvolených nastaveniach, ktoré mi vyhovujú.

Displej je typu Super AMOLED, čo nie je v prípade Samsungu žiadnym prekvapením. Samozrejmosťou je prepracovaný Always On režim, ktorý neustále zobrazuje aktuálny čas či prijaté upozornenia. Výborne tak nahradí chýbajúcu notifikačnú diódu. Mimochodom, Always On displej nemusí svietiť neustále. Môžete ho aktivovať napríklad dotykom prsta. Dvojitý dotyk už displej prebudí. Ušetríte tým trochu energie.

Výkon a pamäť: Exynos vs Snapdragon

Ako som už vyššie spomínal a čo určite viete, je, že táto novinka prichádza s dvoma procesormi. Exynos 990 alebo Snapdragon 865. Oba sú vyrobené modernou 7 nm výrobnou technológiou a ponúkajú vysoký výkon. Avšak Exynos v tomto súboji ťahá za kratší koniec.

Snapdragon je o niečo výkonnejší, pričom výkon si drží aj pri dlhšej náročnej práci. Exynos sa dokáže podstatne viac zahriať. Kameňom úrazu je najmä výdrž, ktorá taktiež hrá v prospech Snapdragonu.

Samsung Galaxy S20 FE

Ak si môžete vybrať medzi Snapdragonom a Exynosom, zvoli by som práve Snapdragon. Aj napriek tomu, že by som zaplatil o 100 eur viac. Navyše, získal by som tým aj podporu sietí 5G.

Vrátim sa ale k samotnému výkonu. Všetko tu funguje absolútne plynule a bez sekania. Hry je možné hrať na maximálnych detailoch. Už tradične som do smartfónu nainštaloval PUBG Mobile. Na plných detailoch som nemal žiadny problém. Hráči si rozhodne prídu na svoje.

Hrubý výkon som otestoval v aplikácii AnTuTu. Test som nechal bežať štyrikrát za sebou bez prestávky, aby ste mohli vidieť, ako sa menila teplota a samotný výkon.

Výkon (Body) Teplota (°C)
Test 1 518 759 53,7
Test 2 498 977 64,2
Test 3 477 879 60,3
Test 4 400 121 58,4

Tabuľka jasne ukazuje vyššie namerané teploty, ako býva zvykom. Taktiež výkon sa s opakujúcim sa testom rapídne znižoval. To znamená, že pri dlhšom hraní môžete pocítiť zníženie snímkovania. zarazil ma hlavne štvrtý test, kde bol pokles výkonu pomerne výrazný.

Smartfón sa zohrieval takmer pri každej činnosti. Stačilo pár minút fotografovať a v hornej časti zariadenia to už bolo cítiť. To isté platí pri hraní a podobne. Dokonca aj pri prezeraní sociálnych sietí či pozeraní videa. Verím tomu, že s procesorom od Qualcommu by sa to nestávalo.

Samsung Galaxy S20 FE

Veľkosť operačnej pamäte klesla z 8 GB na 6 GB. No, niekde sa šetriť muselo. Ozvalo sa veľa hlasov, ktoré tvrdili, že 6 GB je málo. Nie je. Verte mi. 6 GB operačná pamäť je absolútne dostatočná na hocijakú činnosť so smartfónom. Nie, aplikácie sa len tak samé od seba nezatvárajú.

Úložisko ponúka kapacitu 128 GB a nechýba ani podpora pamäťových kariet microSD do maximálnej kapacity 1 TB. Pre mňa osobne je to viac než dostatočná hodnota. Fotky mám uložené na cloude, videá veľmi nenatáčam, takže mi zostala kopa voľného miesta. Pre používateľa je k dispozícii približne 100 GB priestoru.

Systém a konektivita: Android 10 a One UI 2.5

Nadstavbu One UI od Samsungu mám rád. Ponúka množstvo užitočných nastavení a vyzerá moderne. Jediné, čo mi prekáža, je množstvo zbytočných predinštalovaných aplikácií od Samsungu, ktoré dokonca dostali vlastnú zložku v menu. Prijal by som, keby si mohol používateľ napríklad pri prvotnom nastavení zariadenia zvoliť, ktoré aplikácie chce a ktoré nie.

Nadstavba beží na operačnom systéme Android vo verzii 10. Samozrejmosťou je možnosť zvoliť si čiernu tému a nechýba ani ovládanie gestami. Všetko už veľmi dobre poznáme z ostatných Samsung smartfónov.

Páči sa mi, že výrobcovi sa podarilo systém veľmi dobre optimalizovať. Nikde nič neseká, všetko je pekne plynulé. V kombinácii so 120 Hz obnovovacou frekvenciou displeja je doslova radosť s telefónom pracovať.

Samsung sa už od začiatku chváli, že nadstavba je optimalizovaná pre používanie jednou rukou. To síce úplne možné nie je, no o optimalizácii výrobca neklame. V nastaveniach sú položky prednastavene v strede, nič nezačína úplne v horných častiach displeja.

Nie je to pritom nijako rušivé a keby to Samsung nespomínal, pravdepodobne by som si to ani nevšimol. Je to síce malá, no príjemná pomôcka.

Konektivita je na vysokej úrovni

V rámci konektivty sa sťažovať nemôžem. Je tu prakticky všetko, čo potrebujem. Chýba síce infračervený port, ale na to sme si už akosi zvykli. Verzia s procesorom Snapdragon zvláda aj 5G pripojenie, môj testovací model obsahuje procesor Exynos, takže 5G sa nekoná.

Samsung Galaxy S20 FE telefonovanie

NFC dobre poslúži pre platby prostredníctvom Google Pay. Zariadenie je Dual SIM. Druhý slot na SIM kartu je zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu, takže si musíte vybrať. Nechýbajú štandardné nastavenia SIM kariet. Zvoliť si môžete tú prednastavenú pre hovory, SMS správy aj dáta.

Samotné telefonovanie je pohodlné a bezproblémové. Kvalita hovoru je dobrá, zvuk dostatočne hlasný a na problémy sa nesťažovala ani druhá strana. GPS prijímač funguje tiež na jednotku, počas testovania som mal možnosť navigáciu vyskúšať aj na dlhšej trase, všetko bolo v poriadku.

Zvuk: Reproduktory sú veľmi dobré, 3,5 mm jack chýba

Je to síce Fan Edition, no na 3,5 mm jack si musíme nechať zájsť chuť. To je škoda. V balení sa tiež nenachádzajú žiadne slúchadlá. A tak sa budete musieť spoľahnúť buď na redukciu alebo si kúpite nejaké slúchadlá s USB-C konektorom. Za  mňa najlepšou voľbou je vlastniť Bluetooth slúchadlá, napríklad Galaxy Buds Live.

Samsung Galaxy S20 FE

Vlajková trieda smartfónov Samsung už dlhšie ponúka stereo reproduktory. Galaxy S20 FE nie je výnimkou. Jeden sa nachádza na spodnej strane vedľa USB-C konektora, ten druhý je zároveň aj slúchadlom. Počas prehrávania hudby hrajú oba rovnako nahlas a aj rovnako kvalitne.

Zvukový prejav hodnotím veľmi dobre. Maximálna hlasitosť je výborná, rovnako som nezaregistroval ani problémy pri nastavení maximálnej hlasitosti. Samsung Galaxy S20 FE je jedným z najlepšie hrajúcich smartfónov na trhu.

Fotoaparát: Niečo sa zlepšilo, niečo nie

Dobrou správou je, že Samsung nešetril ani na fotoaparáte. Zo softvérových funkcií neubudlo v porovnaní s klasickými modelmi radu Galaxy S20 nič. Úplne rovnaká je aj aplikácia, ktorá fotoaparát ovláda. Vzadu sa nachádzajú tri snímače.

Samsung Galaxy S20 FE fotoaparat

Hlavný objektív s rozlíšením 12 megapixelov a optickou stabilizáciou obrazu je doplnený o 8-megapixelový teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a 12-megapixelový ultra-širokouhlý objektív s uhlom záberu 123 stupňov. Ten bohužiaľ nedokáže zaostrovať, takže na makro fotografie môžete zabudnúť.

Výsledné fotografie sú veľmi pekné. Sú dostatočne ostré po celej ploche, za dobrých svetelných podmienok sa vôbec nemôžem sťažovať. Aj v noci patrí medzi to lepšie, čo môžeme na trhu smartfónov vidieť. Pri nočnom fotografovaní mi neuveriteľne prekáža to, že zariadenie automaticky nastaví maximálny jas displeja. Niekedy mi to doslova ide “vypáliť” oči.

Nočný režim je prepracovaný a spolu s riešením od Googlu a Huawei patrí medzi tie najlepšie. Z tmavých fotografií dokáže dostať viac svetla, väčšie množstvo detailov a upraviť aj mieru šumu. Na nočné fotografie vytvorené pomocou nočného režimu sa pozerá veľmi dobre. Výhodou je, že nočný režim je dostupný pre všetky tri snímače.

Ultra-širokouhlé fotografie sú pekné, no snímač je v porovnaní s klasickým Galaxy S20 o niečo slabší. 123-stupňový uhol záberu zostal nezmenený. Na snímku sa toho zmestí naozaj veľa. V noci ho ale veľmi nepoužívajte, maximálne v kombinácii s nočným režimom. Celkovo sú nočné fotografie vytvorené ultra-širokouhlým objektívom akési mäkšie a chýbajú im detaily. Teleobjektív je v tomto smere na tom asi lepšie.

Vlastne teleobjektív je celkovo lepší ako digitálne priblíženie vo vysokom rozlíšení v klasickom Galaxy S20. Navyše, disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu.

Predný aj zadný fotoaparát sú schopné natáčať 4K@60fps video. V prípade toho zadného je možné aj prepínanie medzi objektívmi počas záznamu, avšak len v prípade, že si zvolíte 30fps. Na rozlíšení nezáleží. Výsledná kvalita videa je veľmi dobrá. Videá sú pekne farebné, dostatočne ostré a výborná je aj kombinácia optickej stabilizácie obrazu s digitálnou.

Batéria: Dostatok energie na celý deň

Akumulátor v Samsungu Galaxy S20 FE ponúka kapacitu veľmi slušných 4500 mAh. Čo sa týka výdrže, sťažovať sa nemôžem. Deň som vydržal bez problémov aj so 120 Hz obnovovacou frekvenciou displeja. Výdrži dokáže veľmi dobre pomôcť zníženie frekvencie, ale napríklad aj aktivovanie tmavého režimu.

Samsung Galaxy S20 FE

Úplne spokojný ale nie som. Vzhľadom na kapacitu batérie som očakával ešte o niečo lepšiu výdrž. Verím tomu, že rovnaký model so Snapdragonom je na tom o nejakých 20 percent lepšie. Aj z tohto dôvodu by som si radšej priplatil.

Novinka sa dokáže nabíjať maximálnym výkonom 25 W, no v balení sa bohužiaľ nachádza len adaptér s výkonom 15 W. Výkonnejší si budete musieť dokúpiť. To je škoda. Počas testovania som nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 20 %
  • 30 min: 40 %
  • 45 min: 60 %
  • 60 min: 80 %
  • Celkové nabitie: 1:18 hod.

Celkovo nejde vôbec o zlé hodnoty vzhľadom na to, že ide o 15 W nabíjačku. Osobne by mi takáto rýchlosť úplne stačila. Samozrejme, s 25 W nabíjačkou by som nameral podstatne lepšie hodnoty.

TIP: Rýchlosť nabíjania testujeme pri každom recenzovanom smartfóne. Kompletný prehľad spolu s časmi si môžete pozrieť v našej prehľadnej tabuľke.

Smartfón bol počas testovania rýchlosti nabíjania vypnutý a použitý bol originálny kábel spolu s 15 W nabíjačkou, ktoré boli v predajnom balení.

Samsung Galaxy S20 FE

Teší ma, že aj napriek znižovaniu nákladov Samsung nezabudol na bezdrôtové nabíjanie. To sa tu nachádza. Rovnako tu je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. To využijete v prípade, že spadáte do ekosystému juhokórejského výrobcu a vlastníte smart hodinky alebo slúchadlá od Samsungu. Jednoducho ich nabijete aj pomocou svojho Galaxy S20 FE.

Záverečné hodnotenie: Najlepší Samsung súčasnosti?

Najlepším Samsungom súčasnosti ho robí viacero vlastností. Oproti štandardným modelom z radu Galaxy S20 je podstatne lacnejší, no jeho výbava je prakticky totožná. Obrovskou výhodou je matné prevedenie a aj veľmi pekný rovný displej. Navyše, k dispozícii je aj so Snapdragonom a podporou 5G. Bohužiaľ, na Slovensku zatiaľ nie.

Ak by ste mali možnosť siahnuť práve po verzii so Snapdragonom, určite tak urobte. Aj napriek vyššej cene. Dostanete vyšší výkon, lepšiu výdrž a smartfón sa bude aj menej zahrievať. Pre mňa je práve model s procesorom od Qualcommu najlepším Samsungom súčasnosti.

Samsung Galaxy S20 FE

Okrem procesora je pre mňa najväčším sklamaním snímač odtlačkov prstov, s ktorým nie som vôbec spokojný. Kľudne mohol byť na boku prístroja, ale spoľahlivejší. Niekomu by mohla prekážať aj plastová konštrukcia či chýbajúci 3,5 mm audio jack.

Rozmery 159,8 x 74,5 x 8,4 mm
Hmotnosť 190 gramov
Displej Super AMOLED, 6,5″, 2400 x 1080 pixelov, 20:9, 120 Hz
Procesor Exynos 990
RAM 6 GB
Úložisko 128 GB + microSD
Fotoaparát 12 MP, f/1.8, PDAF, OIS (hlavný)

12 MP, f/2.2 (ultra-širokouhlý)

8 MP, f/2.0, 2x optický zoom (teleobjektív)

32 MP, f/2.0

Batéria 4500 mAh + 25 W nabíjanie (15 W adaptér v balení), bezdrôtové nabíjanie, reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena 649 eur

Konkurencia

OnePlus 8

Smartfóny od OnePlus sú vždy silnou konkurenciou. OnePlus 8 ponúkne v porovnaní s Galaxy S20 FE výkonnejší procesor. Fotoaparát je lepší v Samsungu a taktiež jeho displej má vyššiu obnovovaciu frekvenciu (120 Hz vs 90 Hz). OnePlus 8 chýba vodoodolnosť a bezdrôtové nabíjanie. To káblové je zase veľmi rýchle.

Xiaomi Mi 10T Pro

Za podobnú cenu by sa mala predávať aj horúca novinka od Xiaomi. Ponúka 144 Hz IPS displej a procesor Snapdragon 865. Pochváliť sa môže tiež 108 megapixelovým fotoaparátom. Chýba mu však teleobjektív. Konštrukcia je síce sklenená, no lesklá, takže výrazne viac zachytáva odtlačky prstov. 5000 mAh batéria pravdepodobne ponúkne o niečo lepšiu výdrž. Chýba tu vodoodolnosť a tiež bezdrôtové nabíjanie.

Xiaomi Mi 10T Pro

Huawei P40

Tento smartfón sa síce dá zohnať za cenu okolo 450 eur, no v neoverených e-shopoch. V tých overených sa jeho cena pohybuje na úrovni okolo 600 eur. Ponúkne výborný výkon, skvelý fotoaparát, veľmi dobrú výdrž a kompaktné rozmery. Samsung vyniká lepším displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a stereo reproduktormi. Telo Huawei je matné sklenené, čo tiež môže byť výhoda oproti plastovej zadnej strane Samsungu. Galaxy S20 FE ale ponúka plnohodnotnú vodoodolnosť, bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie. A taktiež má Google služby, ktoré P40-ke chýbajú.

8.3

Samsung Galaxy S20 FE

Jeden z najlepších (ak nie najlepší) Samsung v súčasnosti. Ponúka prakticky všetko to, čo vlajkové lode radu Galaxy S20, avšak za nižšiu cenu. Displej má o niečo nižšie rozlíšenie, ale je rovný. Zadná časť je z platu, ale matného. Bohužiaľ, chýba tu 3,5 mm audio jack.

Medzi prednosti patrí možnosť výberu procesora, skvelé reproduktory, vodoodolnosť či bezdrôtové nabíjanie. Najväčším mínusom je (okrem procesora Exynos) nespoľahlivý snímač odtlačkov prstov.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Možnosť výberu procesora
  • Matný dizajn
  • Stereo reproduktory
  • Bezrdrôtové nabíjanie
  • 120 Hz rovný displej
  • Kvalitný fotoaparát
  • Cena

  • Nespoľahlivý snímač odtlačkov prstov
  • Plastová zadná strana
  • Chýba 3,5 mm jack
  • Nevýhody spojené s Exynos procesorom
  • Vzhľadom na kapacitu batérie slabšia výdrž
12.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+