MojAndroid

Ako fotí Pixel 4a, ktorý údajne patrí medzi kráľov fotoaparátov? O magickom spracovaní fotiek, ktoré Google vymyslel sa hovorí veľa a vyskúšať si ho môžete sami aj na vašom smartfóne. Ako to však vyzerá, keď je tento čarovný algoritmus optimalizovaný priamo na tento (postarší) hardvér?

alza affiliate Pixel 4a

Snímače a ich umiestnenie

Pixel 4a má na zadnej strane iba jeden fotoaparát – 12,2 MP hlavný snímač so svetelnosťou f/1.7 a s optickou stabilizáciou. Niektoré zariadenia v tejto cenovej kategórií majú aj tri alebo štyri fotoaparáty na zadnej strane, no ich kvalita nie je stále najlepšia. Preto oceňujem, že Google sa týmto nekvalitným senzorom, ktoré sú iba do počtu vyvaroval.

Aj napriek tomu, že zariadenie má iba jeden fotoaparát, má ho spolu s bleskom umiestnený v štvorcovom ostrovčeku. Osobne sa mi tento trend nikdy nepáčil, ale tento ostrovček nie je príliš veľký a nevytŕča, takže má u mňa veľké plus.

Vpredu nájdete 8 MP selfie snímač so svetelnosťou f/2.0.

Ako teda fotí Pixel 4a?

Denné fotografie

Dnes už väčšina smartfónov vie urobiť pekné fotky za dobrých svetelných podmienok. Pixel 4a nie je žiadnou výnimkou a kvalita jeho denných fotiek je dobrá.

Portrét

Detekciu hrán zvládol Pixel 4a lepšie ako konkurencia, no perfektné to nebolo. Portrétové fotky taktiež nie sú veľmi detailné.

Predvolená intenzita rozmazania je veľmi agresívna, čo pôsobí veľmi neprirodzene. Sklamalo ma to, že počas fotenia si túto intenzitu nemôžete nastaviť a viete tak urobiť až po odfotení v Google Fotkách. Google však toto sklamanie vynahradil a na výber máte z viacerých možností, ako následne fotku upraviť. Okrem zmeny intenzity rozmazania môžete zmeniť aj to, ktorá časť fotky je rozmazaná, upraviť sýtosť rozmazanej časti alebo pridať na tvár umelé osvetlenie.

Nočný režim

Práve pri nočnom režime sa ukáže sila magického spracovania fotiek od Googlu. Detailom a ostrosťou sa nočné fotky takmer vyrovnajú tým denným aj bez použitia stojanu pri fotení.

Sférická fotka

V ostatných režimoch nájdete aj funkciu Sférická fotka. Tá vám umožní robiť 360° fotografie, avšak 360° nie je podmienkou. Sami si volíte, čo všetko má byť na fotke zachytené. V Google Fotkách sa vám následne zobrazí 3D náhľad fotky, no klasicky táto fotka vyzerá iba takto:

Pixel 4a 360 stupňová fotka

Prvýkrát som funkciu skúšala v exteriéri a fungovala takmer perfektne, čo ma veľmi milo prekvapilo. Pri druhom pokuse som sa sférickú fotku pokúšala urobiť v interiéri, no to až tak dobre nedopadlo.

Selfie

Selfie fotky nie sú veľmi detailné a ani ostré, pokiaľ sa nefotíte z veľkej diaľky. No oceňujem to, že snímač si vedel poradiť aj s horšími svetelnými podmienkami, napríklad keď na polku tváre svietilo priame slnko a druhá polka bola v tieni.

Keďže denné selfie fotky nie sú veľmi ostré, tak tie nočné nebudú už vôbec. Dokonca ani pri použití “blesku” alebo nočného režimu.

Pixel 4a nočná selfie

 

Videá

Videá dokáže Pixel 4a natáčať v maximálnom rozlíšení 4k, no iba s 30 snímkami za sekundu. Videá s 30 snímkami za sekundu boli dost zasekané a zle sa na nich spätne pozeralo. Samotná kvalita videa zlá nie je, opäť je to taký priemer.

Selfie fotoaparát je na tom s kvalitou videa podobne ako pri fotkách, no s rúškom si poradiť nevedel.

Pixel 4a ponúka aj možnosť natáčať spomalené videá v dvoch režimoch – 1/4 alebo 1/8. V režime 1/4 je video spomalené menej a jeho kvalita je takmer rovnaká ako pri normálnom videu. V režime 1/8 však kvalita výrazne klesá. V oboch prípadoch následne môžete v Google Fotkách upraviť, ktorá časť videa bude spomalená a aká dlhá bude.

Pochváľte sa vlastnými fotografiami

Máte doma Pixel 4a? Pochváľte sa svojimi fotkami v našej FOTOmánii, kde každý týždeň používatelia hlasujú o najlepšiu fotku týždňa.

Ako fotí konkurencia?

Ako fotí OnePlus Nord?
Ako fotí Apple iPhone SE?
Ako fotí Samsung Galaxy A40?

8.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+