MojAndroid

Minulý rok sme všetci netrpezlivo čakali na predstavenie nového kráľa tabletofónov, Samsung Galaxy Note 4, ktorý juhokórejský výrobca zvykne predstaviť na výstave IFA v septembri. Naozaj sa tak aj stalo, a aj keď nás novinka všetkých veľmi zaujala svojím novým kovovým telom, chladným nás nenechalo ani prekvapenie, ktoré si pre nás Samsung na tomto podujatí pripravil. Pred očami stoviek novinárov a desaťtisícov divákov po celom svete, ukázal nové zariadenie Galaxy Note Edge, ktoré sa pýši flexibilným QHD displejom. Ten je ohnutý po celej pravej hrane zariadenia. Vďaka tomu mohol výrobca do Note Edge implementovať niekoľko zaujímavých funkcií, počínajúc rozšíreným notifikačným centrom, launcherom s rýchlym prístupom k niekoľkým aplikáciám, ako aj prístupom k informáciám z viacerých služieb. Tento nepochybne zaujímavý prístroj sme si mohli krátko vyskúšať aj my a prinášame vám naše dojmy z jeho používania.

Samsung Galaxy Note Edge-18

Konštrukcia: Trochu neohrabaný, dá sa naň ale zvyknúť

Veľkosť Samsungu Galaxy Note Edge sa veľmi neodlišuje od svojich súrodencov s väčšími uhlopriečkami displejov. Svojou stavbou, použitými materiálmi a dizajnom, má veľa spoločného práve so svojim súrodencom Galaxy Note 4. Väčšina prvkov je takmer totožná s týmto zariadením, podstatný rozdiel je však v rozmeroch, v rozmiestnení niektorých tlačidiel a na prednej strane. Tá disponuje 5,6-palcovým Super AMOLED displejom, ktorý je na jednej strane vyvedený až do boku zariadenia. Nachádza sa na nej ale aj predná 3,7 Mpix kamera, či niektoré ďalšie senzory.

rp_Samsung-Galaxy-Note-Edge-5-701x467.jpg

Predná strana je chránená odolným sklom Gorilla Glass 3, ktoré sa ale muselo tiež prispôsobiť typu konštrukcie. Na pravej strane teda spolu s displejom prechádza až do boku a tvorí v podstate celú pravú stranu Galaxy Note Edge. Tá je zaoblená a nenájdete na nej v podstate žiadnu ostrú hranu. Práve to môže niekomu spôsobiť problémy pri jeho držaní v pravej ruke, a tak budete možno potrebovať trochu cviku na to, aby ste si na túto novinku zvykli. Vo všeobecnosti nie je ovládanie takto veľkých zariadení príliš pohodlné a tak musíte počítať s tým, že keď si kupujete smartfóny typu Galaxy Note 4, či Note Edge, tak komfort ovládania ide tak povediac trochu stranou.

Samsung Galaxy Note Edge-3

Samsung Galaxy Note Edge je oproti Note 4 približne o 4 mm širší a o zanedbateľné 2 mm je väčší aj na výšku. Hrúbka zariadenia a hmotnosť je taktiež približne rovnaká, čo platí aj o rozmiestnení ovládacích prvkov. Zmenilo sa len umiestnenie tlačidla pre zapnutie, ktoré sa z dôvodu použitého displeja, muselo premiestniť navrch. Jeho umiestnenie nie je pri takto veľkom zariadení vôbec ideálne, no dá sa naň zvyknúť. Navyše, Note Edge môžete zapnúť aj pomocou tlačidla Home, ktoré je umiestnené pod displejom. Toto zároveň obsahuje aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá je pri čítaní odtlačkov vo väčšine prípadov spoľahlivá. Samsung už upozorňuje aj na možnosť nasnímať prst v inom smere, čím sa zvýši jeho spoľahlivosť.

Samsung Galaxy Note Edge-6

Podobne ako na Note 4, aj tu Samsung použil nové materiály. Šasi je teda vyrobené z hliníka, ktorý je na zadnej strane doplnený o plastový kryt s povrchovou úpravou imitácie kože. Tá je príjemná na dotyk a nezanecháva na sebe skoro žiadne odtlačky prstov, či nečistoty.

Samsung Galaxy Note Edge-6

Ovládanie hlasitosti je situované na ľavom boku, microUSB s otvorom pre stylus S Pen zas v spodnej časti. 3,5 mm audio jack, spolu s infračervenou diódou sú situované navrchu, spolu s tlačidlom zapnutia. Zadnej strane dominuje z tela vyčnievajúci fotoaparát, ktorý je chránený kovovým rámom. Pod ním sa nachádza LED blesk a senzor pre meranie srdcového pulzu.

Samsung Galaxy Note Edge-8

Po odobratí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na Li-ion batériu s kapacitou 3000 mAh so zabudovaným NFC. Prítomný je aj samostatný slot na microSD kartu, ktorú do zariadenia môžete vložiť až vo veľkosti 128 GB aj počas chodu. SIM kartu v mikro rozmere vymeníte ale až po vybratí batérie. Bystrejším očiam neuniknú ani vývody na bezdrôtové nabíjanie, ku ktorým je ale potrebné dokúpenie špeciálneho krytu. Ten sme bohužiaľ nemali možnosť otestovať.

Samsung Galaxy Note Edge-14

Konštrukciu Galaxy Note Edge hodnotím na výbornú, minimálne čo sa kvality spracovania týka. Telo zariadenia je robustné, pevné, a nebyť jednej chyby, tak všetky časti do seba presne zapadajú. Zadný kryt totižto v pravom hornom rohu nie úplne doliehal ku kovovému rámu, čo však môže byť spôsobené tým, že ide o jeden z mála dostupných testovacích kusov, ktorý prešiel už množstvom rúk.

Komfortom používania je na tom Note Edge už o niečo horšie, aj keď po niekoľkých dňoch používania si na tento typ konštrukcie bez pochýb zvykne asi každý. Pohodlnejšie ho však bude ovládať dvoma rukami, čo pri takto veľkých zariadeniach je vo väčšine prípadov aj tak nutnosťou.

Samsung Galaxy Note Edge-16 Samsung Galaxy Note Edge-17

Displej: Výborný s prekvapením

Displej Samsungu Galaxy Note Edge je podobne ako na Note 4 výborný. Jeho vlastnosti sú v podstate totožné s týmto zariadením. Ponúka teda výborné pozorovacie uhly, jemnosť zobrazenia, vernosť farieb, ako aj výbornú čitateľnosť pri používaní vo vonkajších prostrediach.  Samozrejmosťou je už aj dokonalá čierna.

Samsung Galaxy Note Edge-2

Zobrazovacia jednotka s veľkosťou 5,6 palca disponuje inak rozlíšením 1600 x 2560 px. Kvôli širšiemu displeju je to viac ako ponúka Note 4. Tento rozdiel by ste si však pri priamom porovnaní len ťažko mohli všimnúť. K displeju tak nemám žiadne výhrady a musím povedať, že podobne ako pri jeho blízkom súrodencovi, patrí ku špičke.

Najväčším lákadlom Note Edge je však samotný postranný displej. Ten tvorí na šírku 160 px, na ktorých výrobca zobrazuje voliteľné postranné panely. Tie môžu zobrazovať napríklad nočné hodiny, upozornenia, či iné informácie.

Samsung Galaxy Note Edge-5

Výkon: Má navrch

V čase predstavenia patril Note Edge na úplný vrchol, no po príchode prvých zariadení so Snapdragonom 810 tomu už tak pravdepodobne nebude. Novinku, ktorá sa do našich obchodov dostala len nedávno, poháňa o generáciu staršia verzia procesoru Snapdragon 805, ktorý však pracuje na frekvencii až 2,7 GHz. Tomuto asistujú 3 GB operačnej pamäte RAM, ktorá bude postačovať aj pri náročnejších úlohách spojených s multitaskingom. Vysoký výkon potvrdzujú aj benchmarky AnTuTu a 3D Mark, v ktorých Note Edge dosiahol výsledky 48779 a 20233 bodov. Tým sa zaradil medzi dnes najvýkonnejšie zariadenia dostupné na trhu.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-14 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-15

Takto vysoký výkon bude postačovať nielen na plynulý chod OS, ale aj pri hraní graficky náročných hier. Séria zariadení s označením Note sa nesie aj v znamení pokročilého multitaskingu a práce s aplikáciami otvorenými vo viacerých oknách. Tú Note Edge zvláda ukážkovo a aj po otvorení hneď niekoľkých aplikácií som nepociťoval žiadne spomalenie. Pochvala patrí aj plynulosti OS, ktorý počas môjho krátkeho používania pracoval spoľahlivo a rýchlo. Hoci občasné spomalenie som mohol pozorovať aj tu, bolo len minimálne a nijako mi neprekážalo. Rovnako dobre si zariadenie poradí aj so zobrazovaním webových stránok a tak sa dá povedať, že Note Edge poteší každého, kto hľadá výkonné zariadenie, ktoré zvládne aj tie najnáročnejšie úkony.

Samsung Galaxy Note Edge-11

Samsung Galaxy note Edge prichádza vo verzii s 32 GB vnútornej pamäte, ktorá je rozšíriteľná prostredníctvom pamäťových kariet microSD do kapacity až 128 GB. Systém zaberá približne 7 GB priestoru a pre používateľa je reálne využiteľných niečo cez 23 GB. Keďže zariadenie je určené pre skutočne náročných používateľov, nie je problém k nemu pripojiť aj externé dátové úložiská, či príslušenstvo v podobe myšiek a klávesníc.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-13 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-12

Mutltimédiá: Zvláda všetko

Nebolo pre mňa prekvapením, že Note Edge si výborne poradil so všetkými testovacími videami, ktoré som doňho nahral. Vďaka vysokému výkonu si poradí aj s prehrávaním videí vo vysokom rozlíšení 4K, a to dokonca aj v natívnom prehrávači od Samsungu. Tento ovládacie prvky zobrazuje priamo na rozšírenom displeji, takže vám nebránia vo výhľade na video. Na druhej strane, po ich zmiznutí je displej trochu prázdny.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-23 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-24

Hlavný reproduktor je umiestnený v zadnej časti a pri reprodukcii zvuku dosahuje slušné hodnoty hlasitosti. Kvalitou sa však reproduktorom BoomSound od HTC nevyrovná. Zvuk je totižto viac menej plechový, chýbajú mu basy a stredné tóny sú tiež trochu potlačené. Napriek tomu ide o reproduktor, ktorý sa svojou kvalitou z priemeru veľmi nevymyká. Note Edge je ale predovšetkým pracovný nástroj, ak by ste hľadali smartfón s čo najlepším zvukom, tak by ste sa mali poobhliadnuť po zariadeniach Sony Xperia Z3, alebo HTC One M8, či One Mini 2. Čo sa týka počúvania cez 3,5 mm audio jack, tak tam nemám žiadne výhrady. Kvalita zvukového výstupu je na vysokej úrovni.

Hudobný prehrávač sa funkciami neodlišuje od iných smartfónov Samsung. Jediným viditeľným rozdielom je ovládanie z postranného panelu, ktoré je k dispozícii ako pri spustení prehrávača, tak aj pri prehrávaní na pozadí. Prepínať medzi piesňami je tak možné v podstate z ktoréhokoľvek miesta v OS. Podobným spôsobom využívajú okrajový displej aj ostatné aplikácie, ktoré podporujú ovládanie z notifikačnej lišty – otestované s aplikáciou Spotify.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-11 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-22

Operačný systém: Aké sú novinky?

Operačný systém Samsungu Galaxy Note Edge je až na niektoré funkcie spojené s rozšíreným displejom rovnaký ako na Note 4. Ponúka rovnaké multitaskingové funkcie, či možnosti práce s perom S Pen. Aj preto sa im nebudem bližšie venovať, pretože všetky potrebné informácie nájdete už v našej recenzii na Galaxy Note 4.

Poďme sa však pozrieť na funkcie samotného postranného panelu, ktorým je toto zariadenie tak výnimočné. Tento môže zobrazovať niekoľko typov panelov, ktoré prichádzajú predinštalované spolu so zariadením. Nájdete tu celkovo 9 postranných líšt, ktoré je možné zapnúť alebo vypnúť z nastavení. Užitočné sú najmä tie, ktoré vám sprístupnia vami vybrané aplikácie, či upozornenia na zmeškané udalosti. K dispozícii je ale aj panel z aplikácie S Health s informáciou o počte prejdených krokov, či ubehnutej vzdialenosti, alebo panel sociálnej siete Twitter. Nechýbajú ani akcie, sledovanie športových udalostí cez Yahoo! Sports, či panel kontaktov, ktorý môže poslúžiť na rýchle zavolanie. Ďalšie panely je možné sťahovať z obchodu spoločnosti Samsungu, v ktorom nájdete napríklad panel pre sledovanie prenesených dát, panel so záložkami z internetového prehliadača, či widget aplikácie S Planner.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-1 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-9 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-8

V multimediálnych aplikáciách dokážete z okrajového displeja ovládať prehrávanie a zobraziť notifikácie bez toho, aby ste museli opustiť napríklad sledovaný film. Pri použití obalu špeciálne určeného pre Note Edge, sa budú na bočnom displeji zobrazovať aj informácie o aktuálnom čase, o zmeškaných udalostiach, či prichádzajúcich hovoroch, ktoré je možné zodvihnúť bez toho, aby ste museli obal otvoriť. K dispozícii sú aj ďalšie nástroje spoločnosti, ktoré sú vždy k dispozícii. Nachádza sa tu napríklad nahrávač zvuku, baterka, časovač, stopky a pravítko. Medzi jednotlivými panelmi sa prepína posunom prsta zľava doprava alebo naopak. Podobným gestom sa dá lišta aj skryť. V tomto prípade sa na postrannom displeji zobrazuje text s maximálnou dĺžkou 40 znakov – ten môže používateľ zmeniť podľa vlastných predstáv.

rp_Samsung-Galaxy-Note-Edge-9-701x467.jpg

Samsung Galaxy Note Edge-11

Postranný panel ponúka aj ďalšie možnosti personalizácie. Na zamknutej obrazovke sa dá nechať zobraziť upravený panel, ktorý vytvoríte v pokročilom editore. Ten ponúka možnosť zmeny pozadia, pridania efektu, vlastného rukopisu, či textu. Výsledok môže potom vyzerať napríklad aj takto:

 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-7 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-6 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-3

Samsung Galaxy Note Edge-2

Ďalšou funkciou displeja sú aj nočné hodiny s dátumom a počasím, ktoré je možné nechať zobraziť na vypnutom displeji. Zobrazovať sa budú v určenom čase po dobu maximálne 12 hodín. Ich jas je nastavený na minimum a tak ich budete dobre vidieť len v noci. Vďaka postrannému displeju sú informácie na zariadení dobre viditeľné pri pohľade z boku, napríklad, keď práve ležíte a odpočívate. V tomto stave je displej úplne neaktívny a nereaguje na žiadne dotyky. Ak však po ňom prstom urobíte pohyb nahor a nadol, aktivuje sa a môžete využívať všetky funkcie dostupné z panelov.

Samsung Galaxy Note Edge-12

Ako som už spomínal, funkcie postranného displeja sa menia v závislosti od aplikácie, ktorú máte práve spustenú. Teda minimálne tam, kde to Samsung podporuje a umožňuje.

Celkovo musím operačný systém Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou TouchWiz na Samsungu Galaxy Note Edge pochváliť. Je nabitý užitočnými funkciami a najmä pokročilým multitaskingom a funkciami pre pero S Pen, ktoré nikde inde nenájdete. Páči sa mi, že Samsung myslel aj na taký detail, akým je zablokovanie obrazovky po tom, čo k nemu priblížite hrot pera. Takto môžete mať pri písaní poznámok alebo kreslení na displeji položenú aj ruku, pričom systém bude brať do úvahy len dotyky pera. Aj napriek tomu, že možno veľa funkcií ponúkaných Samsungom nemusíte využiť, je dobré, že ich tu nájdete. Ak totižto hľadáte skutočne pokročilý pracovný nástroj, ukrytý v tele smartfónu, tak Galaxy Note Edge je skutočne vhodnou voľbou. Ak sa chcete o OS a ďalších jeho funkciách dočítať viac, prečítajte si našu recenziu na Samsung Galaxy Note 4.

Fotoaparát: TOP trieda

Samsung Galaxy Note Edge je vybavený rovnakým fotoaparátom ako Note 4. Disponuje 16 Mpix snímačom s optickou stabilizáciou, vďaka ktorej budete schopní vytvárať ostrejšie zábery aj v horších svetelných podmienkach. Jej prítomnosť oceníte aj pri videu, ktoré je tak oveľa stabilnejšie a plynulejšie aj pri natáčaní v pohybe. Ku kvalite zhotovených snímkov nemám skutočne čo dodať. Rovnako ako v prípade Note 4 patria ku špičke, čo môžete posúdiť aj z testovacích záberov. To isté platí aj o videu, ktorého rozlíšenie môže byť až 4K.

Note Edge-foto-23

Note Edge-foto-20

Ostatné funkcie sú totožné so súrodencom Note 4. V maximálnom rozlíšení 16 Mpix môžete fotiť s pomerom strán 16:9, pričom k dispozícii sú aj funkcie v podobe rôznych režimov a nastavení. Nechýba ani výborné zvládnuté HDR, ktoré sa vám pri snímanú zobrazuje už v živom náhľade priamo na displeji. Note 4 tak môžem odporučiť aj všetkým tým, čo hľadajú mobilné zariadenie, ktoré by dokázalo zachytiť kvalitné zábery aj vtedy, keď nemáte zrovna po ruke kompaktný fotoaparát či kvalitnejšiu zrkadlovku.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-21

Konektivita: Bez obmedzení

Note Edge je mobilné zariadenie, ktoré podporuje v podstate každý typ pripojenie, ktoré by sme od neho očakávali. Nájdete tu rýchle Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth vo verzii 4.1 s podporou profilov A2DP, EDR a LE, infračervený port či 4G siete 4. kategórie. Samozrejmosťou je aj prítomnosť NFC, ktorú nájdete vstavanú priamo do batérie zariadenia a potešia aj vývody na bezdrôtové nabíjanie, ku ktorému ale budete potrebovať špeciálny kryt. Vo výbave nechýba ani GPS, GLONASS a video výstup microUSB v2.0 s MHL 3.

Samsung vybavil toto zariadenie aj slušnou dávkou senzorov. Okrem merača srdcového tepu to je aj UV senzor pre meranie nebezpečného slnečného žiarenia, či merač SpO2, ktorý slúži na zmeranie úrovne stresu. Všetky tieto hodnoty môžete zistiť v aplikácii S Health, kde sa združujú fitnes údaje používateľa.

Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-17 Samsung-Galaxy-Note-Edge-recenzia-screen-16

Batéria: Jeden deň

Samsungu sa zariadenie podarilo osadiť batériou s kapacitou 3000 mAh. Tá by aj pri náročnom používaní mala vydržať jeden deň o čom som sa mohol presvedčiť aj pri mojom krátkodobom používaní. Ráno som Note Edge odpojil z nabíjačky, pričom počas dňa vydržal absolvovať všetky redakčné testy. Navyše som ho asi 4 hodiny používal ako prístupový bod na pripojenie k internetu cez 4G sieť. Zabrať som mu dal aj pri práci s viacerými aplikáciami súčasne, ako aj pri testovaní fotoaparátu a nahrávaní videa. Vzhľadom na to, že som mal Note Edge na test len cez víkend, som však výdrž podrobnejšie nemohol otestovať. Podľa toho čo som ale mohol vidieť si trúfam povedať, že výdrž je viac než obstojná a uspokojí každého náročnejšieho používateľa, ktorý vyžaduje, aby telefón vydržal minimálne jeden deň. Samozrejme aj tu sa nachádza niekoľko šetriacich funkcií, vrátane extrémneho šetrenia energie.

Samsung Galaxy Note Edge-1

VIDEO

Záverečné hodnotenie: Inovácia hýbe svetom

Samsung Galaxy Note Edge spĺňa všetky predpoklady stať sa najlepším smartfónov. Je poriadne výkonný, má kvalitnú konštrukciu, výborný displej a množstvo senzorov a funkcií, ktoré z tohto zariadenia robia smartfón v pravom slova zmysle. Navyše, v prípade tohto modelu tu nájdete aj dávku inovácie a výnimočnosti v podobe postranného displeja, ktorý však ponúka aj zmysluplné využitie. Nemusí vyhovovať každému a možno ho nebudete používať každý deň, no je tu a keď sa vám nepáči, môžete jednoducho siahnuť po klasickom a lacnejšom Galaxy Note 4. Ak však chcete niečo nové, extravagantné a nevadí vám priplatiť si nejaké to euro navyše, tak potom je Note Edge tým najlepším, čo si môžete momentálne kúpiť. Jeho cena je na Slovensku stanovená na 839 eur, no v niektorých e-shopoch sa dá kúpiť už aj od sumy na úrovni 700 a viac eur.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy Note 4 – stále najlepší

Plusy Mínusy
  • Unikátne konštrukčné spracovanie
  • Unikátne funkcie postranného displeja
  • Kvalitný QHD displej 
  • Pero S Pen a funkcie s ním spojené
  • Pokročilý multitasking
  • Výkon zariadenia
  • Výborný fotoaparát s optickou stabilizáciou
  • Dobré optimalizovaná nadstavba
  • Priemerná výdrž na batériu
  • Pre niekoho vysoká cena
  • Je širší, horšie sa ovláda jednou rukou

Samsung Galaxy Note Edge-7

2.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+