MojAndroid

Tohtoročná séria Xiaomi Mi 10 bola skutočne len nedávno doplnená o modely s prídavkom “T”. Xiaomi Mi 10T Lite je určený pre tých menej náročných, zatiaľ čo Mi 10T a mnou práve testované Xiaomi Mi 10T Pro mieri na tú hŕstku používateľov, ktorá túži po niečom viac. Práve táto “Pro” verzia je schopná priania týchto ľudí pravdepodobne naplniť. Musím povedať, že rozhodne nejde o žiadnu vlajkovú loď. Svojimi kvalitami sa však k tým najdrahším smartfónom dokáže priblížiť a telefón by som skôr nazval ako úplnú špičku tej vyššej strednej triedy. Toto je recenzia smartfónu Xiaomi Mi 10T Pro 5G.

Xiaomi je v svojich najlepších časoch. Jednoducho hviezdi a aj naďalej sa tomuto čínskemu gigantovi darí dominovať nielen v domovskej krajine či u nás v Európe, ale celkovo na celom svete. Ich modelový rad Redmi je určený pre tých, ktorý hľadajú to najlepšie za nízku cenu. Potom je tu vyšší rad Mi, priamo od značky Xiaomi. Malo by ísť o prémiovejšie zariadenia.

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G: Parametre

KomponentNázov / hodnota
ProcesorQualcomm Snapdragon 865
Operačná pamäť8 GB
Ukladací priestor128 GB / 256 GB
Displej6,67 palcov, IPS LCD, rozlíšenie 1080 x 2400 pixelov (Full HD+), 144 Hz, HDR10+, pomer strán 20:9, 395 ppi, Gorilla Glass 5
Zadné fotoaparátyPrimárny 108 MP (f/1.7), optická stabilizácia, ultra širokouhlý 13 MP (f/2.4), 123-stupňový uhol záberu, makro 5 MP (f/2.4))
Predný fotoaparát20 MP (f/2.2)
Operačný systémAndroid 10 + MIUI 12
Batéria5000 mAh (33 W rýchle nabíjanie)
KonektivitaDvojpásmová WiFi, Bluetooth 5.1, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, USB-C (2.0), 5G

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Balenie: Robustná krabička má svoje opodstatnenie

Z balenia som už prekvapený neostal. Myslím to v tom kladom slova zmysle, pretože v prípade tohto výrobcu som si už zvykol, že k samotnému telefónu pribalí aj ochranný obal a pomerne výkonnú nabíjačku (v tomto prípade 33-wattovú).

Xiaomi Mi 10T Pro 5G obal
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nesmie chýbať ani nevyhnutná papierová dokumentácia, pomôcka na vyberanie slotu pre dve nanoSIM karty, redukcia z USB-C na 3,5 mm jack či biely USB-C kábel. Rád by som k tomuto kábla spomenul, že ak pripojím pomocou neho telefón k počítaču, tak sa zariadenie neustále samovoľne pripája a odpája. Znemožňuje to prenos dát.

Keď použijem iný kábel, všetko rázom funguje v úplnom poriadku. Chyba tak nie je v telefóne, ale práve v tomto pribalenom kábli. Nejde o žiadnu katastrofu, pretože verím, že ide o chybu tohto konkrétneho kusu, no určite to stojí za zmienku. Na záver dodám, že na displeji smartfónu je od výroby nalepená ochranná fólia. Takto to mám rád, Xiaomi!

Konštrukcia a dizajn: Mnohým sa zapáči, no modul fotoaparátu je kontroverzný

O Xiaomi Mi 10T Pro som si zháňal informácie ešte pred oficiálnym predstavením. Okrem vnútorných parametrov ma zaujímal aj dizajn, ktorý bude toto zariadenie mať. Keď som videl prvé uniknuté fotografie, modul s fotoaparátom mi prišiel priam komický.

Je proste veľký, extrémne vystupuje nad okolitý povrch zadnej strany a hlavný modul je taký rozmerný, že mi pripomína akési oko. Keď som smartfón však chytil do rúk, názor som hneď zmenil a jeho výzor sa mi začal páčiť. Jeho zadná strana je extrémne jemná.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G zadná strana
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Takéto prevedenie skla pri smartfónoch mám absolútne najradšej a je to oveľa lepšie riešenie, ako jeho lesklá alternatíva. Nezašpiní sa prakticky okamžite po tom, čo ho uchopíte a povedal by som, že je aj menej náchylné na drobné poškodenie v podobe škrabancov.

Strieborné farebné prevedenie sa mi veľmi zapáčilo

Telefón je v tejto farbe za mňa krásny a páči sa mi, že boky prístroja sú kovové. Ak by mi niekto povedal, že je to v skutočnosti plast, tak by som tomu nechcel uveriť. Xiaomi Mi 10T Pri je jednoducho výborne spracovaným smartfónom. Z prednej strany síce môže vyzerať ako hociktorý lacnejší mobil, no displej s takzvaným “hole-punch” výrezom v ľavom hornom rohu obrazovky je už dnes veľmi zaužívaným štandardom.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G horná hrana
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Rámčeky v okolí displeja nie sú najtenšie, no musím uznať, že nejde o nič hrozné a novinka vyzerá aj napriek trošičku hrubšej brade stále moderne. Dolná hrana hostí primárny mikrofón, nabíjací a dátový konektor, ktorý je samozrejme typu USB-C a samozrejme hlavný reproduktor, spolu so slotom na dvojicu nanoSIM kariet.

Sekundárny mikrofón sa nachádza na hornej hrane. Spoločnosť mu robí i skvelá vychytávka, na ktorú sme si v prípade zariadení značky Xiaomi už zvykli. Reč je o infraporte, ktorý využijete na bezdrôtové ovládanie elektroniky.

Nezvyčajne je tu aj sekundárny, hlasitý reproduktor. Dočkáme sa teda stereo zvukového výstupu, za čo čínskeho giganta chválim. Stereo repráky vždy beriem ako super bonus. Repráčik na hovory má umiestnenie nad displejom. Naľavo od neho je aj biela, respektíve svetlá modrá notifikačná LED dióda, ktorá vás bude informovať a zmeškaných upozorneniach a ďalších udalostiach.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G spodná hrana
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ľavá hrana smartfónu je kompletne prázdna a nájdeme tu len biele predely na priechod signálu cez kovovú konštrukciu. Napravo sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapínacie tlačidlo. To je znateľne širšie, pretože je v ňom integrovaná čítačka odtlačkov prstov.

Telefón je celkovo prvotriedne spracovaný a mnohým môže veľmi nápadne pripomínať nejakú prestížnejšiu vlajkovú loď. Zo Xiaomi Mi 10T Pro 5G mám zatiaľ veľmi dobrý pocit. Pokračujme teraz v recenzii ďalej, či objavíme nejaké tie nedostatky.

Displej: Asi ten najlepší LCD panel, aký som mal tú česť používať

Poviem vám pravdu, že z faktu, že nová línia smartfónov Xiaomi Mi 10T disponuje obyčajným LCD panelom, som mal trochu obavy. Na AMOLED obrazovky som si už jednoducho zvykol a mám rád, keď je zobrazenie farieb priam ideálne. Koniec koncov, počas bežného používania smartfónu som nevedel rozpoznať medzi týmito dvoma typmi zobrazovačov nejaký markantný rozdiel.

Samozrejme, po zapnutí tmavého režimu vidím, že rozhodne nejde o OLED displej. Ostatnými vlastnosťami sa však toto LCD-čko ospevovanému AMOLEDU prinajlepšom vyrovná. To znamená, že máme tu excelentné pozorovacie uhly, tak ako aj farebné zobrazenie. To je navyše možné ešte upraviť v nastaveniach. So sýtosťou jednotlivých farieb sa v prípade Xiaomi viete poriadne vyhrať, za čo dávam palec hore.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G obrazovka
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pokiaľ máte radšej prirodzenejšie farby, sami si ich nastavíte. Ak máte radšej kontrast a sýtosť, taktiež si môžete jednotlivé parametre vyladiť podľa svojich predstáv. Maximálny jas postačuje a ten najmenší tiež nedráždi v nočných hodinách oči. Samozrejmosťou je prítomnosť čítacieho režimu, ktorý buď zafarbí obrazovku do teplých farieb, alebo ju priam prerobí na starú známu čítačku kníh.

Ak patríte k tej skupine používateľov, ktorí na telefóne často čítajú text, túto funkciu si jednoznačne obľúbite. Ja som preferoval klasické nočné zobrazenie, ktoré som si nastavil na automatické zapnutie po západe slnka. Skvelá vecička, ktorú si na každej elektronike s displejom pochvaľujem, či už je to notebook, tablet alebo smartfón.

Reakcia na dotyky je priam bezchybná a vďaka plochému displeju (ktorý preferuje asi drvivá väčšina z vás) sa nebudú vyskytovať nechcené dotyky po stranách obrazovky. Sklo je zahnuté iba jemne a vytvára takzvaný 2,5D efekt tak, ako na azda každom smartfóne.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G displej
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

144 Hz displej je extrémne plynulý

Tento zobrazovač má vysokú obnovovaciu frekvenciu. Lepšie povedané úplne najvyššiu, s ktorou som mal čo dočinenia. Ide o 144 Hz AdaptiveSync displej. 144 Hz vyzerá priam ohromne. Skutočne je vidieť rozdiel medzi 90 a 144 Hz, aj keď to nie je tak razantným posunom, ako 90 Hz z pôvodných 60.

V nastaveniach zobrazovanie je možné frekvenciu obnovovania znížiť na 90, respektíve 60 Hz. Xiaomi si prichystalo aj názornú ukážku, zobrazujúcu daný očakávaný rozdiel. Ide len o ukážku, takže 60 Hz určite nebude takých zasekaných, ako sa tu ukazuje. Pre porovnanie to však myslím úplne postačuje. Prídavok AdaptiveSync znamená, že frekvencia obnovovania obrazovky sa bude meniť v zásade od situácie.

Systém teda sám rozhodne, kedy by sa mal počet hertzov znížiť. Musím spomenúť, že som bol občas svedkom, kedy sa mi táto frekvencia doslova zmenila pred očami. A pocítil som extrémny rozdiel. Neviem ani určiť, prečo sa telefón rozhodol pre zmenu práve v danej situácii, no hneď som prešiel do nastavení, aby som si mohol aj naďalej užívať tých skvelých 144 Hz.

Koniec koncov, radšej by som bol za nejaký ten OLED panel s 90 Hz, no 144 je už niečo iné a myslím, že čínsky gigant chcel zaujať niečím novým. A celkom sa to podarilo.

Multimédiá: O zábavu bude na Xiaomi Mi 10T Pro vždy postarané

Smartfóny sú všeobecne určené na konzumáciu mediálneho obsahu. Niektoré kúsky to zvládajú lepšie, iné sú zas určené asi na niečo iné. Do tej prvej zmieňovanej skupiny určite Xiaomi Mi 10T Pro patrí. Má pekný, veľký displej, stereo reproduktory a výkon, vďaka ktorému môžete na telefóne robiť prakticky čokoľvek.

V nastavení zvuku si môžete vďaka integrovaným funkciám nastaviť svoj vlastný ekvalizér a celkovo si prispôsobiť zvuk do slúchadiel. Nachádzajú sa tu taktiež prednastavené zvukové nastavenia pre slúchadlá značky Xiaomi.

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Táto vymoženosť sa na zariadeniach značky Xiaomi už nejakú tú dobu nachádza a som za ňu rád. Určite poteší aj vás. Filmy a videá sa na smartfóne pozerajú veľmi dobre. Na svoje si prídu aj hráči hier. Na počúvanie hudby je možné využiť pribalenú redukciu na 3,5 mm audio jack. Výstup je veľmi dobrý nielen do drôtových, ale aj do bezdrôtových slúchadiel. Keďže má obrazovka  veľmi širokouhlý pomer strán 20:9, sledovanie filmov bude radosť. Každopádne, bežné videá na platformách, akou je YouTube, budú zobrazované s čiernymi okrajmi. Ich priblíženie je samozrejme možné, no stratíte množstvo obsahu z hornej a dolnej časti obrazu.

Telefón má aj stereo reproduktory. Ten na spodnej strane je celkom solídny, výraznejšie hĺbky by som však z neho neočakával. Na hornej hrane je potom miniatúrny otvor pre výstup druhého reproduktoru. Tento mi príde o čosi tichší. Ide o priemerné stereo, pri sledovaní videí či hraní hier to poteší a prichádzajúce hovory a upozornenia podľa mňa neprepočujete. Spolu majú dostatočnú hlasitosť.

Odomykanie: Dva najpraktickejšie, extrémne rýchle riešenia

Xiaomi Mi 10T Pro disponuje dvojicou známych riešení pre rýchle a praktické odomknutie. Prvým je samozrejme priložením prsta na skener odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza v uzamykacom tlačidle. Uložiť je možné päť prstov. Konečné odomknutie prebieha priam bleskurýchlo a bez zaváhaní. Priložíte a je v momente odomknuté. Absencia čítačky odtlačkov v displeji mi tak vôbec nevadí, pretože použité riešenie je omnoho rýchlejšie a aj spoľahlivejšie. Potom sa tu nachádza možnosť odomykania tvárou. Tu som takmer vždy skeptický, pretože už predom tuším, že ak odomykanie nebude pomalé a nespoľahlivé už za dobrého svetla, tak sa to zhorší v tme.

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Preto chcem Xiaomi Mi 10T Pro pochváliť za to, že odomknutie tvárou funguje skoro vždy, a to aj za slabého okolitého osvetlenia. Navyše, je veľmi rýchle, čo cením. Či už sa rozhodnete pre jednu alebo druhú možnosť zabezpečenia, respektíve ich kombináciu, vždy je nutné mať v zálohe nejaký PIN kód, vzor či heslo. Na záver spomeniem, že zariadenie je možné ponechať odomknuté v prípade, že je pripojený k vami zvolenému Bluetooth prístroju, ako k fitness náramku, inteligentným hodinkám alebo napríklad aj k bezdrôtovému reproduktoru.

Výkon a pamäť: Vlajkový procesor to všetko istí

Xiaomi Mi 10T Pro má jeden z tých najvýkonnejších procesorov súčasnosti. Hovorím o čipe Qualcomm Snapdragon 865, ktorý disponuje 5G modemom a výborným grafickým akcelerátorom Adreno 650. Na smartfóne si vďaka tomu zahráte akúkoľvek hru na tých najvyšších možných grafických nastaveniach bez prekážok.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G s obalom
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Výbornou prednosťou pre hráčov mobilných hier je aj nasadenie spomínanej 144 Hz obrazovky, ktorá dokáže v podporovaných first person strieľačkách vytvoriť oproti súperom dokonca aj výhodu, vďaka plynulejšiemu gameplayu. 8 GB operačnej pamäte moderného typu LPDDR5 zaručí absolútne bezproblémový multitasking.

Ak si nenastavíte agresívne zatváranie aplikácií na pozadí, v RAM vám tieto appky ostanú otvorené veľmi dlhú dobu a vy tak nebudete musieť čakať na ich opätovné otváranie. 128 GB interného úložného priestoru typu UFS 3.1 postačí asi každému. Musím však upozorniť, že vnútornú pamäť nie je nijako možné rozšíriť o microSD kartu. V AnTuTu Benchmarku telefón získal 575 133 bodov.

Operačný systém: MIUI 12 dotiahnuté do konca

Roky rokúce je pre smartfóny s logom Xiaomi, respektíve Redmi, známa nadstavba MIUI 12. Tá sa od čistej verzie operačného systému Android značne odlišuje. Musím však povedať, že za mňa ide absolútne o tú najlepšiu robustnú grafickú nadstavbu. Jasné, viac by sa mi páčil čistý Android alebo napríklad OxygenOS, no ak má niečo náš obľúbený Android zmeniť priam na nepoznanie, nech je to MIUI.

Jeho dvanásta verzia je úplne špičková. To nielen po stránke grafického prevedenie, ale aj z hľadiska na použiteľnosť, integrované funkcie či odladenosť. Určite ale zmienim, že karta Google v úplne ľavej časti domovskej obrazovky je dosť zasekaná. Prechod na ňu nie je vôbec plynulý a počul som, že problém s touto konkrétnou vecou má viacero smartfónov od tejto spoločnosti.

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Snapdragon 865 je jedným z najlepších mobilných procesorov súčasnosti

Na Xiaomi Mi 10T Pro 5G šliapalo všetko vynikajúco. Drobnosti, ako skvelé animácie, integrované vychytávky, grafické okrášlenia či haptická odozva dokážu skvelý smartfón spraviť ešte lepším. Z funkcií z MIUI by som rád spomenul zopár tých obľúbených. Určite ich nespomeniem všetky, pretože je ich tu neúrekom.

Xiaomi má celkom podarený tmavý režim. Mód, v ktorom sa “do tmavého” prezlečú aj aplikácie tretích strán však až taký podarený nie je a napríklad v niektorých četovacách aplikáciách sa stane text ťažko čitateľným. Toto musí ešte čínsky gigant doladiť a zatiaľ vám to odporúčam nezapínať.

Ďalej tu máme už spomínané zvukové efekty, pomocou ktorých si upravíte zvukový výstup, respektíve nastavíte vizuálne efekty podľa rytmu hudby na zamknutej obrazovke. Nastaviť si môžete rozloženie nielen domovskej, ale aj uzamknutej obrazovky. Štýl hodín je možné premeniť, respektíve premiestniť na iné miesto.

Čo sa týka domovskej obrazovky, podľa vašej preferencie je možné zapnúť menu so všetkými aplikáciami. V predvolenom nastavení sa ale dočkáte spôsobu so všetkými appkami umiestnenými na priamo na ploche, poprípade v jednotlivých priečinkoch. Samotný vzhľad prostredia je možné vďaka podpore motívov zmeniť podľa vašich predstáv.

Always On displej je nahradený notifikačnou LED diódou

Funkciu Always On displeja som tu nenašiel. Predsa len by to bolo úplne zbytočné, keďže Xiaomi Mi 10T Pro 5G nedisponuje OLED panelom. Namiesto toho sa v prípade prichádzajúcich oznámení rozsvieti obrazovka, aby bolo možné vidieť notifikáciu na uzamknutom displeji. Tento variant mi prišiel veľmi otravný. Som preto rád, že je ho možné vypnúť.

Vždy si hovorím, že ak telefón nemá OLED displej, tak je povinnosťou implementácia notifikačnej LED diódy. Preto som veľmi rád, že sa nad displejom vľavo jedna drobná, jednofarebná nachádza.

Nastaviť si ju žiaľ nemôžte nijak, no aspoň že je tu. Keď ju uvidíte blikať, hneď viete, že ste niečo zmeškali a automaticky si smartfón skontrolujete. Opakujem, nadstavba je tu skvelo optimalizovaná a v systéme sa nenachádzalo ani nejak veľa predinštalovaných aplikácií. Predsa len ide o model z tej vyššej cenovej kategórie.

Fotoaparáty: Papierové hodnoty nepredbehnú výsledky v praxi

S bájnymi 108 MP to Xiaomi začalo so svojim smartfónom Xiaomi Mi Note 10. Vtedy sa podarilo spraviť vlnu úžasu, no keď si teraz tento senzor porovnáme s inými modelmi, už to zas taký úžas nie je.

108 MP je rekordne veľa, no ide iba o papierovú hodnotu a v praxi je to už o úplne niečom inom. Tento primárny snímač s extrémne vysokým rozlíšením má svetelnosť f/1.69 a veľmi malé pixely o rozmere 0,80 µm. Preto softvér spája štyri pixely do jedného a výsledkom sú 27 MP fotografie.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G fotoaplikácia
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tie vôbec nevyzerajú zle, no konkurencia to podľa môjho názoru zvládne lepšie aj s podstatne menším rozlíšením. Fotky sú už pre Xiaomi typicky mäkké so stratami ostrosti k ich okrajom. Farebne sú na úrovni, ostroť je taktiež vďaka optickej stabilizácii výborná, no celková kvalita fotiek je jednoducho horšia, ako v prípade ostatnej konkurencie.

Xiaomi Mi 10T Pro jednoznačne fotí lepšie, ako všetky zariadenia do 400 alebo až do 500 eur. Na tie, ktoré už stoja nad hranicou 500 eur už možno nemá. Mrzieť vás nemusí absencia teleobjektívu, pretože tento 108 MP senzor dokáže robiť výborné zábery po digitálnom priblížení. Optická stabilizácia obrazu istí ostrosť výsledných záberov.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G fotografovanie
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

V tme je na tom Xiaomi Mi 10T Pro 5G už horšie, no rozhodne nejde o žiadnu katastrofu. Prejdime teraz na sekundárny, ultra širokouhlý fotoaparát. Ten má rozlíšenie 13 MP (clona f/2.4) a rozhodne patrí k podpriemeru. Aj lacnejšie telefóny vedia robiť lepšie širokouhlé zábery. Chýbajú im detaily, ostrosť a kontrast. Posúdite sami v sekcii s testovacími fotografiami.

S množstvom integrovaných režimov fotografovania

Smartfónu nechýba ani pro režim s možnosťou fotografovania v RAW. Poteší aj prítomnosť mnohých módov fotografovania s využitím dlhého expozičného času (maľovanie svetlom, záber hviezd…) či takzvané klony.

Vďaka klonom môžete byť na fotografii hneď trikrát a výsledok môže vyzerať zaujímavo, stačí zapojiť predstavivosť. Do tretice tu je 5 MP makro snímač so svetelnosťou f/2.4. Ten patrí k tým najlepším makro senzorom, aké existujú, no koniec koncov ho asi používať nebudete.

Vpredu potom nájdeme 20 MP “selfie” fotoaparát so svetelnosťou f/2.2. Myslím si, že výsledky sú ľahko podpriemerné, kvôli zlému dynamickému rozsahu. Každopádne, dokážu obstáť.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G sa snažil už od samého predstavenia zaujať na svoje 8K video. To je ale podľa mňa úplne zbytočné, pretože ho s najväčšou pravdepodobnosťou na ničom nezobrazíte. Navyše, hovorí sa, že ide dokonca iba o 6K video, ktorého rozlíšenie je umelo navýšené.

Tento typ videa s 8K rozlíšením mi nechcel prehrať ani môj notebook, a to som využíval program VLC. Oveľa lepšie vyzerá video v 4K pri 60 fps. Stabilizácia je priam perfektná a výsledok mnohokrát skutočne stojí za to.

Testovacie fotografie Xiaomi Mi 10T Pro:

xiaomi mi 10t pro nočná fotografia mliečna cesta
Toto sa mi podarilo odfotografovať za asistencie Pro režimu

Testovacie fotografie – predný “selfie” snímač na Xiaomi Mi 10T Pro:

Testovacie video zo Xiaomi Mi 10T Pro:

Testovacie 8K video zo Xiaomi Mi 10T Pro:

Testovacie ultra širokouhlé video zo Xiaomi Mi 10T Pro:

Konektivita: 5G smartfón s klasicky modernou výbavou

Xiaomi Mi 10T Pro 5G je bohaté na konektivitu. Prvou vecou, ktorú by som rád spomenul, je podpora najmodernejších mobilných sietí piatej generácie, skrátene 5G. Zaručuje to použitý čipset Snapdragon 865, respektíve jeho 5G modul.

Nízkoenergetický Bluetooth 5.1 poteší milovníkov počúvania hudby. Pripojené slúchadlá nebudú spotrebovať veľa energie z batérie. Samozrejmosťou sú ďalej lokalizačné služby, ako GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou či Galileo. Z konektorov tu je iba USB-C vo verzii 2.0, čo síce nie je najrýchlejšie, no bohato postačuje. NFC na bezkontaktné platby je už na záver povinnosťou.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G displej
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Batéria: Rovných 5000 mAh dokáže presvedčiť

Výdrž 5000 mAh batérie smartfónu Xiaomi Mi 10T Pro 5G ma zo začiatku nejak neoslnila. Po celkom náročnom dni som si všimol, že obrazovka bola pri zopár percentách zostávajúcej batérie zapnutá iba na zhurba štyri hodiny. Nejde o nič katastrofálne, no z 5000 mAh akumulátora by som rád vyťažil viac. Postupom času ma ale telefón presvedčil, že niečo vydržať dokáže.

Spoľahnite sa na aspoň deň a pol výdrže na jedno nabitie. Obrazovka vydrží byť zapnutá pokojne aj 10 hodín, ak budete na mobile pomerne často a krátko bude v režime spánku. Nabíjanie je veľmi rýchle a po výmene kábla som zistil, že sa takú hodinku bude Xiaomi Mi 10T Pro 5G doplna nabité. Skvelé hodnoty! Plného nabitia sa tak vďaka pribalenej, 33 W nabíjačke, dočkáte občas aj do jednej hodiny, v závislosti od ostávajúceho percentuálneho nabitia.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút – 30 %
  • 30 minút – 68 %
  • 45 minút – 84 %
  • 60 minút – 95 %
  • Plné nabitie – 1 hodina a 10 minút

V systéme sú implementované rôzne režimy šetrenia energie. Ten najagresívnejší zakáže aktivitu vami vybraných aplikácií na pozadí. Jeho aplikáciu odporúčam len v prípade tých appiek, ktoré skoro nikdy neotvárate. Klasický šetrič batérie obmedzí nejaké tie procesy na pozadí, pozastaví synchronizáciu či zníži jas displeja. Ultra šetrenie je to najúčinnejšie, pretože povolí prácu iba malej hŕstke aplikácií. Telefón zrazu bude slúžiť prakticky iba na telefonovanie, posielanie SMS správ či rýchlu prácu na internete alebo v chatovacích aplikáciách, poprípade v niektorej z vami vybranej appky.

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G: Záverečné zhodnotenie

V cenovej relácii, ľahko prevyšujúcej 500 eur, Xiaomi Mi 10T Pro 5G má podľa môjho názoru pevné miesto. Áno, určite musí čeliť určitej konkurencii, no vďaka 144 Hz displeju, 5 000 mAh batérii, peknému dizajnu, slušným fotoaparátom a vlajkovým výkonom ich zvládne hravo poraziť.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G si kúpia proste tí, ktorí hľadajú zabijaka vlajkových lodí. Tým podľa mňa tento smartfón je. Musím uznať, že od fotoaparátov som čakal viac, no drobné nedostatky vynahradí skvelý výkon, podarená nadstavba, stereo reproduktory, 5G konektivita alebo napríklad v mojom prípade aj matné sklo na zadnej strane.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G zadná strana
Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Telefón je veľmi dobre spracovaný a dokáže konkurovať aj vlajkovým lodiam. Xiaomi predviedlo úctyhodnú prácu a kúpu modelu by som rozhodne odporučil, ak cena klesne pod spomínanú magickú hranicu 500 eur. Teraz to má Xiaomi Mi 10T Pro 5G trošičku ťažšie, kvôli konkurencii, ktorá tu vždy bola a aj bude.

Recenzia Xiaomi Mi 10T Pro 5G: Konkurencia

Samsung Galaxy S20 FE

Za o čosi vyššiu cenu môžete mať ďalšieho potenciálneho zabijaka vlajkových lodí. Tentokrát však v podaní Samsungu. Hovorím o modeli Samsung Galaxy S20 FE, ktorý dokáže rozhodne zaujať asi všetkými svojimi špecifikáciami.

Samsung Galaxy S20 FE

Najväčším lákadlom bude s určitosťou súťaživá cena, ktorá dokáže nejedného čínskeho výrobcu poslať kade ľahšie. Vďaka svojmu 6,5-palcovému AMOLED displeju s Full HD+ rozlíšením, výborným fotoaparátom a 4500 mAh batérii ide o výbornú voľbu.

Huawei P40

Huawei P40 je modelom z tohtoročného vlajkového radu od konkurenčného čínskeho giganta Huawei. Aj napriek absencii Google služieb ide o vynikajúci smartfón. Jeho primárnym zameraním sú samozrejme fotoaparáty, ktoré patria podľa môjho názoru k jedným z najlepších na svete. Netreba vám mať ani jeho “Pro” verziu, aby ste svojimi fotografiami zahviezdili.

Huawei P40

Musím povedať, že kvalitami fotografií Xiaomi Mi 10T Pro 5G na Huawei P40 nesiaha. Parádny je aj výkon a máme tu aj OLED displej. Ten je ale iba 60 Hz, čo je miernym sklamaním. Batéria je na tom taktiež o trochu horšie. Veľmi podobne sú na tom tieto dva smartfóny z hľadiska na konštrukčné spracovanie. Ich strieborné prevedenie je takmer totožné.

Motorola Edge

Na záver musím spomenúť aj veľmi podarenú Motorolu Edge. Tá je podľa mňa veľmi schopným smartfónom z úplneho vrcholu strednej triedy. Za jedinú možnú nevýhodu pokladám prítomnosť procesora Qualcomm Snapdragon 765G, no výkonu je viac než dosť.

Krásny, 90 Hz OLED displej s extrémnym zahnutím do strán môže byť pre niekoho nevýhodou, no mne sa veľmi páčil. Fotoaparáty sú na danú triedu slušné. Samozrejme, nájdu sa aj lepšie, no obstoja. Dizajn je ďalšou silnou stránkou smartfónu Motorola Edge a jej kúpa stojí za zváženie.

8.3

Xiaomi Mi 10T Pro 5G

V cenovej relácii, ľahko prevyšujúcej 500 eur, Xiaomi Mi 10T Pro 5G má podľa môjho názoru pevné miesto. Áno, určite musí čeliť určitej konkurencii, no vďaka 144 Hz displeju, 5 000 mAh batérii, peknému dizajnu, slušným fotoaparátom a vlajkovým výkonom ich zvládne hravo poraziť.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G si kúpia proste tí, ktorí hľadajú zabijaka vlajkových lodí. Tým podľa mňa tento smartfón je. Musím uznať, že od fotoaparátov som čakal viac, no drobné nedostatky vynahradí skvelý výkon, podarená nadstavba, stereo reproduktory, 5G konektivita alebo napríklad v mojom prípade aj matné sklo na zadnej strane.

Telefón je veľmi dobre spracovaný a dokáže konkurovať aj vlajkovým lodiam. Xiaomi predviedlo úctyhodnú prácu a kúpu modelu by som rozhodne odporučil, ak cena klesne pod spomínanú magickú hranicu 500 eur. Teraz to má Xiaomi Mi 10T Pro 5G trošičku ťažšie, kvôli konkurencii, ktorá tu vždy bola a aj bude.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
100 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • 144 Hz displej
  • Parádny výkon
  • Dobré fotoaparáty
  • Podarené spracovanie
  • 5G konektivita
  • Obal a redukcia v balení

  • Obrazovka je typu LCD, nie OLED
  • Sekanie Google na domovskej obrazovke
  • Pokazený kábel v balení
  • Horšie stereo reproduktory
16.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+