MojAndroid

Hneď na úvod treba upresniť, že Nokia ako spoločnosť samozrejme „nezomrela“, existuje ďalej a na krach to určite nevyzerá. O pomyselnej smrti možno hovoriť len v kontexte Nokie ako výrobcu mobilných zariadení, keďže príslušnú divíziu odpredala Microsoftu, ktorý plánuje vyrábať telefóny pod vlastnou značkou, resp. s názvom Lumia. Ukazuje sa však, že koniec mobilnej histórie Nokie sa nemusí konať, smrť bola len klinická a pacient sa preberá k životu.

História a súčasnosť

O histórii spoločnosti Nokia sme vám začiatkom roka priniesli samostatný článok, takže túto oblasť si preberieme len stručnejšie. Počiatky Nokie sa datujú do 60. rokov 19. storočia, pričom pôvodne šlo o závod na spracovanie drevnej hmoty a výrobu papiera. Počas svojej existencie sa Nokia zameriavala na najrôznejšie oblasti priemyslu, okrem iného vyrábala obuv, galoše, pneumatiky a iné výrobky z gumy, papier, hliník, plasty, chemikálie a spotrebnú elektroniku.

Odtiaľ bol už len krôčik k mobilnej oblasti a výrobe telefónov, v ktorej sa fínska spoločnosť realizovala od začiatku 80. rokov 20. storočia. Okrem výroby telefónov sa v Nokii intenzívne venovali aj výskumu a inováciám a spoločnosť sa tak postupne stala najznámejším výrobcom mobilov na svete. Hlavne v druhej polovici 90. rokov 20. storočia a začiatkom nového tisícročia bola Nokia pre mnohých ľudí synonymom pre mobilný telefón ako taký a inú značku by ani neboli chceli. V tomto čase, konkrétne v roku 2003, sa do jej portfólia dostal aj model, ktorý sa stal najpredávanejším telefónom všetkých čias. Bola ním Nokia 1100 a predalo sa jej úctyhodných 250 miliónov kusov.

Náš tip
Najpredávanejší mobil všetkých čias vyrobila Nokia

nokia-1100-flash-file

Fíni však nepodcenili ani nástup smartfónov s otvoreným operačným systémom. Nokie so Symbianom patrili v uplynulom desaťročí medzi to najlepšie na mobilnom trhu a modely ako N73, N82, N95, N8 či 808 PureView sa zlatými písmenami zapísali do mobilnej histórie. Nokia bola navyše dlhý čas najväčším svetovým výrobcom telefónov i smartfónov.

Zlom nastal niekedy v r. 2007 až 2008. Tie znamenali doslova revolúciu v oblasti mobilných telefónov a dravý nástup nových trendov. Jedná sa samozrejme o novú éru dotykových smartfónov, pričom hlavnými predstaviteľmi tejto novej vlny boli telefóny iPhone a zariadenia s operačným systémom Android. Nokia bohužiaľ zaspala na vavrínoch a v dôsledku celej série neprezieraných a manažérsky pochybných rozhodnutí behom pár rokov padla na samé dno. V prvej polovici tohto roka sa definitívne uzavrel už predtým ohlásený predaj mobilnej divízie Nokie Microsoftu a vyzeralo to tak, že Nokia ako výrobca mobilov sa po vyše tridsiatich rokoch zo sveta mobilných zariadení vytratí.

Náš tip
Epický príbeh Nokie – vzostup až ku hviezdam a strmý pád

Kto vlastne bol Stephen Elop?

Pristaviť sa musíme pri kontroverznej osobnosti, generálnom riaditeľovi Nokie, Stephenovi Elopovi, ktorý stál na čele Nokie od septembra 2010 až do jesene 2013, kedy bol oznámený predaj mobilnej divízie. O jeho účinkovaní na poste generálneho riaditeľa a podiele na jej páde sa veľa diskutovalo a názory sa dodnes rôznia. V zásade by sa dali zhrnúť do troch možností, podľa ktorých bol Elop:

  • neschopný manažér so zlými víziami, ktorý urobil kopu chybných rozhodnutí
  • naopak, mimoriadne schopný manažér, ktorý dokonale splnil svoju tajnú úlohu trójskeho koňa Microsoftu a znížil odkupnú cenu mobilnej divízie Nokie
  • človek, ktorého manažérske schopnosti neboli podstatné, pretože v čase jeho nástupu do pozície riaditeľa Nokie sa už situácia nedala zachrániť

Presnú skutočnosť sa už zrejme nikdy nedozvieme, v redakcii sa však prikláňame k názoru, že jeho úmysly úplne čisté neboli, o čom by mohli svedčiť viaceré sporné rozhodnutia. Konkrétne napríklad ukončenie operačného systému Symbian, ktorý v tom čase vo verzii Belle dospel a bol plne konkurencieschopný v porovnaní s inými mobilnými OS, či „zarezanie“ ďalšieho operačného systému MeeGo. Tým bol „zabitý“ aj potenciál skvelej Nokie N9, ktorá nakoniec zostala jediným smartfónom s týmto OS. Nokia sa tak plne sústredila na Windows Phone, čo sa nakoniec ukázalo ako nešťastné riešenie.

Nokia CEO Stephen Elop and Microsoft CEO Steve Ballmer announce plans for a broad strategic partnership to build a new global mobile ecosystem at a press conference in London, UK February 11, 2011. Nokia and Microsoft plan to form a broad strategic partne

O Elopovom účinkovaní v Nokii však hovoria jasnou rečou čísla. Od začiatku jeho pôsobenia do mája 2013 klesla hodnota akcií Nokie o neuveriteľných 85%. Za to isté obdobie sa jej trhový podiel v segmente mobilov znížil z 23% na 15% a v segmente smartfónov dokonca z 32,6% na mizivých 3,3%. Za Elopovej éry Nokia prišla o titul najväčšieho výrobcu mobilov a neskôr aj smartfónov. V rebríčku výrobcov smartfónov vypadla z prvej päťky a už nikdy sa do nej nevrátila. Okrem straty týchto prvenstiev bola Nokia pre finančné ťažkosti nútená predať aj svoje hlavné sídlo v meste Espoo a v rámci reštrukturalizácie presunula výrobu z Európy do Ázie a Mexika, čo si vyžiadalo prepustenie 4000 pracovníkov. Tisícka ľudí bola prepustená aj zo závodu vo fínskom meste Salo a ďalšia tisícka prišla o prácu v oblastiach logistiky, produkcie a IT.

Elopa však tieto neúspechy mrzieť nemusia. Po odstúpení z postu generálneho riaditeľa Nokie sa vrátil do Microsoftu, kde získal post viceprezidenta pre zariadenia a služby. Navyše, pri odchode zhrabol odstupné vo výške 18,8 milióna eur, čo je vzhľadom na výsledky Nokie pod jeho vedením skutočne až výsmechom.

Elop sa neskôr ešte raz vrátil k obdobiu, kedy šéfoval Nokii a pokúsil sa vysvetliť, prečo sa Nokia pred pár rokmi rozhodla spoľahnúť výhradne na Windows Phone a nedala šancu aj Androidu. Dôvodom mala byť dominancia Samsungu:

Keď sme sa v roku 2011 rozhodli sústrediť na Windows Phone, jedným z dôvodov k tomuto kroku bola obava, že v prípade zamerania na Android by sme sa dostali do ‘kolízneho kurzu’ so Samsungom, ktorý už v tom čase vo svete Androida zastával poprednú pozíciu. Bolo to správne rozhodnutie, keďže dnes môžeme vidieť, že všetci ostatní výrobcovia sú vytláčaní na okraj.

Či takéto vysvetlenie obstojí, to už nech posúdi každý sám…

Náš tip
Nokia sa zamerala na Windows Phone, pretože sa bála konfrontácie so Samsungom

Dozvuky mobilnej divízie Nokie v Microsofte

Vývoj sa však nezastavil ani v čase, kedy už bol oznámený predaj mobilnej divízie. Šuškalo sa totiž, že spoločnosť pripravuje smartfón s Androidom a únikov bolo nakoniec toľko, že sa nedali brať na ľahkú váhu. Nakoniec v pekle naozaj nasnežilo a Nokia vo februári 2014 na výstave MWC predstavila Nokiu X a Nokiu XL, svoje prvé smartfóny s Androidom. Vzhľadom na predchádzajúce vyjadrenia predstaviteľov spoločnosti a odkúpenie Microsoftom to bol skutočne veľmi prekvapujúci ťah.

Náš tip
RECENZIA | Nokia X – Medzi dvomi mlynskými kameňmi

Recenzia-Nokia X-6

Bohužiaľ, samotný telefón okrem faktu, že to bola Nokia s Androidom, nemal príliš čím zaujať. Operačný systém Android tu bol oklieštený o služby Google, ktoré boli nahradené alternatívami od Microsoftu a hardvérovými parametrami sa zaraďoval medzi tzv. lowendy, teda do najnižšej triedy. Hoci sa dočkal aj svojho následníka Nokie X2, tento projekt veľa vody nenamútil a v júli ho nakoniec Microsoft zrušil. Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella vtedy okrem iného oznámil, že vybrané zariadenia z radu Nokia X budú premenované na Lumia zariadenia, pričom budú fungovať so systémom Windows Phone.

Náš tip
Microsoft končí s Androidom, smartfóny Nokia X budú fungovať s Windows Phone

Microsoft navyše nepovažoval značku Nokia za povestné rodinné striebro a oznámil premenovanie odkúpenej časti spoločnosti na Microsoft Mobile a nové smartfóny bude predávať pod menom Microsoft Lumia. Označenie Nokia chce Microsoft používať len pri low-endových zariadeniach, ktoré dnes stoja niekoľko desiatok eur. Tieto zariadenia aj naďalej ponesú tradičné označenie fínskej spoločnosti, ktoré ich preslávilo, pričom prístroje s týmto označením kedysi patrili medzi najpredávanejšie mobilné telefóny na svete.

Náš tip
Značka Nokia končí, premenovaná bude na Microsoft Mobile

Náš tip
Microsoft Lumia sa stáva oficiálnym označením nových smartfónov od Microsoftu

Nová éra Nokie

Po odpredaní mobilnej divízie zostali samotnej Nokii ešte tri ďalšie. Nokia Solutions and Networks má na starosti výrobu sieťovej infraštruktúry a vývoj obslužného softvéru. Druhou divíziou je Advanced Technologies, ktorá sa stará o vývoj nových technológií a s ním súvisiacu podporu prvej divízie. Do jej kompetencií bude spadá aj správa zostávajúcich patentov spoločnosti a vyhľadávanie nových investičných príležitostí. Treťou divíziou je Here, vyvíjajúca známe mapové poklady spoločnosti a s nimi súvisiace služby a softvér.

Tu by sa príbeh Nokie vo svete mobilov mohol končiť. Prišla o svoju mobilnú divíziu, tá sa bude nazývať Microsoft Mobile a je len otázkou času, kedy značka Nokia vymizne aj z lowendových zariadení pod krídlami Microsoftu. Fíni sa však nechceli vzdať a v mobilnej oblasti paberkovali aj naďalej.

Ukázalo sa totiž, že Nokia má vo svojom rukáve ďalší Android produkt nazvaný Z Launcher, tentokrát zo segmentu softvéru. Ide o vlastnú náhradu domovskej obrazovky resp. launcher, ktorý je naozaj minimalistický a používateľom ponúka čo najrýchlejší prístup k často používaným aplikáciam, kontaktom alebo webovým stránkam. Z launcher sa počas dňa “učí” akým spôsobom a na čo využívate svoj smartfón. Na základe toho vám ponúka obľúbené aplikácie, aby ste ich nemuseli prácne hľadať v menu.

Z launcher nokia

Kdekoľvek na obrazovke môžete prstom nakresliť začiatočné písmeno aplikácie, ktorú hľadáte a launcher vám ponúkne prispôsobené výsledky. To však neplatí len pre aplikácie, ale aj kontakty. Zadaním viac než štyroch písmen sa spustí vyhľadávanie aj v histórii prehliadania webu. Takáto domovská obrazovka však znemožňuje používanie akýchkoľvek widgetov, čo je jedno z najväčších negatív.

Náš tip
Z Launcher: Nokia vypustila vlastný Android Launcher

Spoločnosť okrem toho postupne sprístupnila svoje známe HERE Mapy aj pre Android zariadenia. Najprv prišli na rad majitelia Samsungov Galaxy, neskôr sa však dočkali aj ostatní majitelia Android zariadení. Na našej platforme tak pribudli ďalšie kvalitné mapové podklady, ktoré budú konkurenciou pre existujúce riešenia.

Náš tip
Navigácia a mapy Nokia HERE sú teraz oficiálne dostupné pre všetkých

Pre úplnosť ešte treba spomenúť skupinu odídencov, ktorí mali v Nokii na starosti predovšetkým operačný systém MeeGo a po jeho ukončení sa rozhodli založiť startup Jolla. Ten vyvíja operačný systém Sailfish a prvý smartfón s ním sa už predáva.

Náš tip
Prvý Jolla Sailfish smartfón sa už začal predávať. Stojí 399 EUR

Skupina týchto nadšencov chce svoj operačný systém spropagovať aj launcherom pre Android s názvom Jolla Phone a prostredníctvom portálu davového financovania Indiegogo sa snaží vyzbierať financie aj na vlastný tablet. To sa im už vlastne aj podarilo, keďže 17 dní pred skončením kampane už vyzbierali trojnásobne väčší obnos než mali v pláne a na účte tak majú už približne 1,2 milióna dolárov. Snáď sa im vďaka týmto peniazom podarí posunúť dopredu, nakoľko doterajšie výsledky neboli nijako prenikavé.

Vstáva Nokia z mŕtvych?

Opäť sa teda vraciame k otázke, ktorá zaznela hneď na začiatku. Vstane Nokia z mŕtvych a stane sa opäť výrobcom smartfónov? Na túto otázku zatiaľ nejestvuje jednoznačná odpoveď a ohlasy sa rôznia. Opakovane sa objavili názory, že Nokia to so smartfónmi úplne nevzdala a v budúcnosti sa ich môžeme dočkať.

Náš tip
Nokia so smartfónmi možno ešte neskončila
Náš tip
Ďalší zdroj potvrdil, že Nokia chystá smartfón s Androidom

Na druhej strane je tu samotný generálny riaditeľ Nokie, Rajeev Suri, ktorý informoval, že spoločnosť neplánuje v budúcnosti vyrábať telefóny. V najbližšej budúcnosti by to ani nebolo možné, nakoľko na základe dohody s Microsoftom nemôže fínska spoločnosť do konca roka 2015 používať u smartfónov značku Nokia.

Lenže pri uzatváraní dohody sa akosi pozabudlo na tablety, resp. Microsoft snáď ani nepovažoval za potrebné zahrnúť ich do nej, keďže Nokia bola známa predovšetkým ako výrobca mobilov a smartfónov. Práve túto medzierku však Fíni využili a tento týždeň predstavili svoj prvý tablet s Androidom, ktorý sa volá Nokia N1. Ten obsahuje výkonný 64-bitový 4-jadrový procesor Intel Atom Z3580 spolu s 2 GB RAM, ktoré sa ukrývajú v kovovej konštrukcii z hliníka s hrúbkou iba 6,9 mm. Displej má uhlopriečku 7,9″, pomer strán 4:3 a rozlíšenie 2048 x 1536 pixelov. Rozmery zariadenia sú 200,7 x 138,6 x 6,9 mm a hmotnosť zastala na hranici 318 gramov.

nokia-n1

Vnútorná pamäť tabletu má kapacitu 32 GB, uložiť si do nej možno fotografie z 8 Mpix zadného, prípadne 5 Mpix predného fotoaparátu. Zariadenie Nokia N1 prináša ako prvé na svete obojstranný konektor microUSB v2.0 typu C, ktorý by sa mal stať už čoskoro štandardom. Operačným systémom je Android 5.0 Lollipop, nad ktorým pracuje už spomínaný Z Launcher od Nokie. Tablet sa začne predávať za sympatickú cenu 249 dolárov najprv v Číne a neskôr sa dostane aj na naše, európske trhy.

Náš tip
Nokia N1 je nový Android tablet za 249 USD. Ponúka Android 5.0 Lollipop a kovovú konštrukciu

Oproti minulosti tu však vidieť jednu podstatnú zmenu. Nokia tento tablet sama nevyrába, nemá už na to ani kapacity, keďže niektoré svoje továrne zavrela a zvyšné predala Microsoftu. Spoločnosť sa teda rozhodla ísť inou cestou a v prípade tohto tabletu v rámci licencie prepožičala svoju značku a patenty výrobcovi Foxconn, ktorý bude tablet vyrábať vo svojich továrňach. Foxconn sa postará aj o distribúciu a podporu, avšak na dizajne sa bude podieľať aj samotná Nokia.

Podobnou cestou sa Nokia s najväčšou pravdepodobnosťou bude uberať aj pri smartfónoch, ktorých uvedenie sa vo svetle najnovších udalostí javí ako pravdepodobné. To znamená, že fínska spoločnosť si tieto zariadenia navrhne (prípadne bude na ich návrhu participovať), avšak samotnú výrobu, distribúciu a podporu ponechá na pleciach partnerov, ktorým poskytne licencie na patenty a hlavne svoju značku. Zdôrazňuje sa však skutočnosť, že Nokia bude veľmi prísne preverovať a kontrolovať kvalitu takýchto licencovaných produktov, aby nerobili jej menu hanbu.

Záver

V podstate sa tak ukazuje, že pravdu mali istým spôsobom obe strany – zdroje, ktoré hovorili o tom, že Nokia chystá nové smartfóny, a aj CEO Rajeev Suri, ktorý oznámil, že spoločnosť smartfóny neplánuje vyrábať. Vyrábať ich skutočne asi nebude, ponechá to na iných výrobcov, ktorým poskytne licencie. Tento spôsob môže fungovať, keďže Nokia bude mať minimálne náklady a na druhej strane je jej značka stále silná a pre mnohých ľudí je zárukou kvality.

NOKIA logo

Na druhej strane je tu Microsoft, ktorý na desať rokov získal právo používať značku Nokia u bežných telefónov a do konca r. 2015 má právo využívať ju u smartfónov (hoci v skutočnosti sa jej zbavuje už teraz). Odkúpil tiež mobilnú divíziu Nokie, čo sa však ešte môže ukázať ako krok, ktorý oľutuje. Trhový podiel Windows Phone medzi smartfónmi totiž ani po akvizícii prakticky nestúpa a stále sa pohybuje len okolo 3 až 4%, čo takého výrobcu ako Microsoft určite nemôže uspokojovať.

Teraz mu navyše do existujúcej konkurencie v podobe Google, Apple, Samsungu a ostatných spoločností môže opätovne pribudnúť aj Nokia, ktorej meno má u mnohých zákazníkov stále dobrý “cveng”. Ak sa teda v Nokii poučili z minulých chýb a podarí sa im priniesť zariadenia konkurujúce kvalitou, výbavou i cenou, tak v budúcnosti ešte môžu miešať karty na mobilnom trhu.

Zdroje: finance.yahoo.com, wikipedia.org, gsmarena.com

23.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+