MojAndroid

Nokia bola niekoľko rokov priam povestná svojím záporným postojom k operačnému systému Android. Anssi Vanjoki, viceprezident Nokie, dokonca v roku 2010 prirovnal výrobcov, ktorí sa spoliehali na Android, k fínskemu chlapcovi, ktorý sa v zime chce zohriať tým, že sa vymočí priamo do svojich nohavíc. Toto nevšedné prirovnanie malo poukázať na krátkodobosť takéhoto riešenia, teda, že Android by Nokii prospel len v začiatkoch a neskôr by situácia bola ešte horšia.

O správnosti takéhoto postoja by sa dalo polemizovať, hlavne keď sa s odstupom času ukázalo, aký neblahý koniec mala Nokia ako výrobca telefónov. Vtedajší generálny riaditeľ Nokie, Stephen Elop, však rozhodnutie otočiť sa Androidu chrbtom a plne sa sústrediť na Windows Phone oduševnene obhajuje aj dnes. Na nedávnom stretnutí s novinármi sa vyjadril nasledovne:

Keď sme sa v roku 2011 rozhodli sústrediť na Windows Phone, jedným z dôvodov k tomuto kroku bola obava, že v prípade zamerania na Android by sme sa dostali do ‘kolízneho kurzu’ so Samsungom, ktorý už v tom čase vo svete Androida zastával poprednú pozíciu. Bolo to správne rozhodnutie, keďže dnes môžeme vidieť, že všetci ostatní výrobcovia sú vytláčaní na okraj.

Elop sa vyjadril aj k otázke nedávno predstaveného radu Nokia X s Androidom, ktorý je vlastne akoby popretím ich predchádzajúcej filozofie. Bývalý generálny riaditeľ uviedol, že tieto telefóny sú určené pre špecifické oblasti trhu a ich uvedenie má podporiť Microsoft a prístroje Lumia. Do akej miery je takéto odôvodnenie zmysluplné, to nech už posúdi každý sám.

elop-ballmer-1346872124

My osobne považujeme Elopove slová minimálne za kontroverzné. Na jednej strane sú síce firmy, ktoré majú isté problémy, napríklad HTC, ale aj tie uvádzajú kvalitné a obľúbené modely, žiarivým príkladom je HTC One. No a na druhej strane sú tu výrobcovia, ktorých môžeme považovať za úspešných – Sony, LG, Huawei či ZTE. A to tu máme navyše aj mladých dravých ázijských výrobcov ako Meizu, Xiaomi či Oppo, ktorí ešte rozhodne nepovedali posledné slovo. Android si skrátka väčšina výrobcov nedovolí ignorovať, Nokia to urobila a dnes jasne vidíme, kam ju táto cesta doviedla. My osobne preto Elopove slová považujeme len za snahu ospravedlniť samého seba v úlohe trójskeho koňa a svoje marketingovo chybné rozhodnutia, ktoré znížili cenu mobilnej divízie Nokie a Microsoftu ju umožnili získať na dnešné pomery „za babku“. Vaše názory na túto vec si radi prečítame v komentároch.

Náš tip
Epický príbeh Nokie – vzostup až ku hviezdam a strmý pád

Zdroj: phandroid.com

30.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+