MojAndroid

V dnešnej téme týždňa sa budeme zaoberať históriou jedného z  najznámejších výrobcov mobilov – fínskou Nokiou. Keďže jej dejiny sú bohaté, aj článok je dosť dlhý – má okolo 31 tisíc znakov a niektorým čitateľom by sa preto možno čítal lepšie v klasickej časopisovej forme. Pripomíname teda, že ho nájdete aj v decembrovom čísle Android Magazínu.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín December 2013  <<

Dejiny nemusia byť vždy nudné a nezáživné. Dôkazom je Nokia, značka, ktorú snáď nikomu netreba osobitne predstavovať. Dlhé roky kraľovala rebríčkom najväčších výrobcov mobilov i smartfónov a počas toho obdobia uviedla mnoho modelov, ktoré sa stali legendárnymi. Bohužiaľ, po rokoch úspechov na mobilnom trhu prišiel tvrdý pád, ktorý bol dôsledkom ignorovania trhových podmienok, neprezieravých rozhodnutí a zverejnia moci do rúk človeku, ktorý evidentne nemal záujem na pozdvihnutí spoločnosti. Napriek neslávnemu koncu mobilnej divízie Nokie je jej príbeh naozaj zaujímavý a v mnohom inšpirujúci. V tomto článku si teda povieme niečo o jej nevšednej histórii, rôznorodých odvetviach priemyslu, ktorým sa venovala, zlatej ére spojenej s mobilmi, ale aj o strmom páde a jeho dôvodoch.

nokia-logo staré

Dlhá história a obdobie pred výrobou mobilných telefónov

História fínskej spoločnosti Nokia sa začína písať roku 1865 a jej zakladateľom bol Fredrik Idestam, pôvodným povolaním banský inžinier. Toho už jeho pôvodné povolanie nebavilo a rozhodol sa začať s vlastným podnikaním – v spomínanom roku si založil závod na spracovanie drevnej hmoty a výrobu papiera. V podnikaní sa mu darilo a tak už roku 1868 spustil druhý podobný závod neďaleko mesta Nokia na brehu rieky Nokiavirta, podľa čoho dostala spoločnosť neskôr svoje meno. K premenovaniu došlo v roku 1871, kedy Idestam s pomocou svojho priateľa Lea Mechelina svoju firmu pretransformoval na akciovú spoločnosť a premenoval na Nokia Company. Pod týmto menom ju poznáme dodnes.

Fredrik Idestam a Leo Mechelin
Fredrik Idestam a Leo Mechelin

V nasledujúcich rokoch sa však Idestam stal skôr brzdou, ktorá bránila spoločnosti v ďalšom vývoji a nesúhlasil napríklad s Mechelinovým plánom zamerať sa aj na obchodovanie s elektrinou. V roku 1896 však Idestam z vedenia spoločnosti odišiel a o dva roky neskôr sa riaditeľom stal práve Mechelin, pričom na tomto poste zotrval až do roku 1914 a mohol presadzovať svoje plány. Počas tohto obdobia sa mu podarilo zrealizovať množstvo svojich ideí a v roku 1902 sa Nokia začala zaoberať aj výrobou elektrickej energie. Dôležitým faktom bola tiež spolupráca Nokie so spoločnosťou Finnish Rubber Works, výrobcom galoší a iných produktov z gumy, a s Finnish Cable Works, výrobcom telefónov, telegrafov a elektrických káblov. Táto spolupráca trvala desaťročia, pričom od roku 1922 mali spoločnosti jedného vlastníka.

Nokia galoše

Ďalším významným míľnikom bol rok 1967, kedy sa spomínané tri spoločnosti zlúčili do jediného konglomerátu s názvom Nokia Corporation. Nová spoločnosť sa angažovala v mnohých oblastiach priemyslu, vyrábala papier, plasty, hliník, chemikálie, obuv, pneumatiky pre autá a bicykle, spotrebnú elektroniku a mnoho iného. Prezidentom tejto obrovskej spoločnosti sa stal Björn Westerlund.

Björn Westerlund
Björn Westerlund

Nové a z hľadiska nášho zamerania veľmi významné obdobie prichádza koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov, kedy sa spoločnosť rozhodla zamerať výhradne na rýchlo rastúci segment telekomunikácií a zbaviť všetkých odvetví, ktoré s ním nesúviseli. Od Nokie sa tak oddelil výrobca pneumatík Nokian Tyres a spoločnosť predala aj svoju pôvodnú a najstaršiu divíziu výroby papiera. V priebehu 90. rokov sa Nokia zbavila zvyškov svojho niekdajšieho portfólia a začali sa tak moderné dejiny spoločnosti.

Finnish_Rubber_Works_(Nokia)

Nokia a Mobira

Predohrou k obdobiu produkcie mobilných telefónov a zlatej ére Nokie však boli osemdesiate roky, pri ktorých sa tiež musíme pristaviť. V roku 1979 totiž Nokia a spoločnosť Salora, s ktorou už dlhšie spolupracovala na vývoji rádiových prenosov a súvisiacich zariadení, založili spoločný podnik, firmu Mobira. Nová spoločnosť začala vyvíjať telefóny pre sieť NMT, historicky prvú plnoautomatickú mobilnú sieť, ktorá bola spustená v roku 1981. Jedným z prvých počinov Mobiry bol v roku 1982 autotelefón Mobira Senator a v r. 1984 predstavila napríklad jeden z prvých prenosných telefónov, Mobira Talkman. Ako môžete vidieť aj na obrázku, nebola to tehla, ale skutočný kváder:-)

Mobira Talkman
Mobira Talkman

V roku 1984 Nokia odkúpila samotnú spoločnosť Salora a keďže tak vlastnila 100% spoločného podniku, premenovala ho na Nokia-Mobira. V roku 1987 spoločnosť predstavila „príručný“ model telefónu Mobira Cityman 900, ktorý sa už predsa len viac podobá na bežné mobilné telefóny. Zatiaľ čo model Mobira Senator vážil úctyhodných 9,8 kilogramu a Talkman necelých 5 kg, hmotnosť mobilu Cityman predstavovala na tú dobu príjemných 800 gramov. Veľkú popularitu tomuto modelu priniesol aj fakt, že medzi prvými si ho vyskúšal aj vtedajší najvyšší sovietsky líder Michail Gorbačov, kvôli čomu dostal telefón prezývka „Gorba“. Toto obdobie spoločnosti sa zavŕšilo v roku 1989 premenovaním spoločnosti Nokia Mobira na Nokia Mobile Phones.

Michail Gorbačov s telefónom Mobira Cityman 900
Michail Gorbačov s telefónom Mobira Cityman 900

GSM – zrod modernej doby mobilnej

Významným faktom, ktorý napomohol rýchlemu rozšíreniu mobilných telefónov, bolo spustenie siete GSM, teda mobilnej siete druhej generácie, umožňujúcej prenos hlasu ale aj dát. Nokia od začiatku významne participovala na jej vývoji a v roku 1992 predstavila svoj prvý GSM telefón – Nokia 1011. Číselné označenie symbolizuje dátum predstavenia, 10. november, telefón mal dvojriadkový monochromatický displej, pamäť na 99 konktaktov a bol schopný prijímať SMSky. Táto Nokia však ešte nedisponovala typickým zvonením Nokia Tune. To sa objavilo až v roku 1994 so sériou Nokia 2100.

Nokia 1011
Nokia 1011

Jedno z najdôležitejších strategických rozhodnutí spoločnosti (ak nie vôbec najdôležitejšie) padlo v roku 1992, kedy sa vtedajší generálny riaditeľ spoločnosti Jorma Ollila rozhodol zamerať výhradne na oblasť telekomunikácií. Ako ukázal čas, bolo to správne rozhodnutie a obdobie dejín Nokie, ktoré nasledovalo po roku 1992, je z väčšej časti známe aj u nás a je popretkávané úspechmi. Nokia zaznamenala obrovský nárast predaja telefónov v Severnej i Južnej Amerike a Ázii, pričom investície do GSM a celkovo do oblasti telekomunikácií začali prinášať ovocie. V roku 1998 sa Nokia totiž stala najväčším výrobcom mobilných telefónov a túto pozíciu si udržala celých 14 rokov (do roku 2012, kedy ju z trónu zosadil Samsung). Mimoriadne stúpol aj obrat spoločnosti, ktorý sa medzi rokmi 1996 a 2001 zvýšil takmer päťnásobne – z 6,5 miliardy eur na 31 miliárd eur.

Jorma Ollila
Jorma Ollila

V druhej polovici 90. rokov Nokia uviedla mnoho úspešných a žiadaných modelov. Za všetky spomeňme aspoň známu Nokiu 3110 s inovatívnou funkciou NaviKey, ktorá umožňovala ľahší pohyb v menu. Legendárnym sa stal model Nokia 5110, ktorý bol mnohými používateľmi považovaný za najvydarenejšiu Nokiu všetkých čias. V roku 2000 uviedla Nokia ďalší zo svojich nesmrteľných modelov, Nokiu 3310, ktorá v tom čase patrila aj u nás k najštýlovejším a najžiadanejším telefónom. Disponoval monochromatickým displejom o rozlíšení 84 x 48 bodov, integrovanou anténou a pevným, hoci trochu ťažším telo. Dôležité v tomto období bolo, že v spoločnosti nechýbala chuť experimentovať a hľadať nové oblasti podnikania, aj keď vždy nepriniesli úspech. Dôkazom môže byť napríklad platforma N-Gage, ktorá sa síce v tom čase neujala, ale koncept mobilného hrania sa nakoniec presadil a dnes patrí táto oblasť k najziskovejším a najperspektívnejším. Celkovo sa dá povedať, že úvod nového tisícročia jednoznačne patril Nokii a renomé, ktoré si značka získala v druhej polovici 90. rokov, sa ešte viac upevnilo. Pre mnohých ľudí sa Nokia stala synonymom pre mobilný telefón ako taký a inú značku by ani neboli chceli.

Obdobie Symbianu

Nokia nepodcenila ani nástup smartfónov s otvoreným operačným systémom a prvé desaťročie nového tisícročia sa v jej prípade výrazne spája s mobilným operačným systémom Symbian. Bol to jeden z prvých mobilných operačných systémov, mal viacero variácií a vo svojej bol neohrozene najrozšírenejším – napríklad v prvom štvrťroku 2006 bol až na 66,5% všetkých predaných smartfónov vo svete. Poprednú pozíciu si udržal až do roku 2010, kedy ho predbehol Android.

Symbian

Pre Nokiu bola éra Symbianu šťastným obdobím. Bola najväčším výrobcom mobilných telefónov a zároveň aj najväčším výrobcom smartfónov a opäť vyprodukovala viacero vydarených modelov, ktoré zaujali verejnosť a stoja za povšimnutie. Bola to napríklad známa Nokia N73 s 3,2 MPix fotoaparátom, N82 s xenónovým bleskom či topmodel N95, disponujúci mnohými funkciami a ktorý výrobca sám označoval ako „veľmi osobný počítač“. Prístroj s 5 MPix fotoaparátom, zabudovaným GPS čipom, stereoreproduktormi a výsuvnou klávesnicou bol mimoriadne vydarený i žiadaný a vďaka intenzívnemu dotovaniu operátorov veľmi rozšírený aj u nás. Bohužiaľ, ako ukázala budúcnosť, jednalo sa o míľnik, ktorý označoval koniec zlatých čias.

V našom putovaní históriou Nokie sa totiž dostávame do rokov 2007-2008, ktoré znamenali doslova revolúciu v oblasti mobilných telefónov a dravý nástup nových trendov. Jedná sa samozrejme o novú éru dotykových smartfónov, pričom hlavnými predstaviteľmi tejto novej vlny boli telefóny iPhone a zariadenia s operačným systémom Android. Nokia bola v tom čase na vrchole, bola najväčším výrobcom mobilov i smartfónov na svete, značka mala ohromné renomé a mimoriadne žiadané modely. Čo sa teda vlastne stalo, že behom niekoľkých rokov padla z absolútneho vrcholu na samé dno? Dôvodom je samozrejme viac a o mnohých by sa dalo polemizovať, pokúsili sme sa ich však zhrnúť čo najobjektívnejšie:

  • „Rodenie mŕtvych detí“ – titulok znie naozaj morbídne, ale bohužiaľ vystihuje realitu. Nokia opakovane uviedla produkty, o ktorých sa vedelo (prípadne to priznal aj sám výrobca), že v najbližšej budúcnosti už nebudú ďalej podporované. Príkladom môže byť napríklad fotomobil Nokia 808 PureView, alebo jeden z najlepšie hodnotených telefónov celej histórie výrobcu – Nokia N9, ktorý bol predstaviteľmi Nokie odpísaný spolu so svojím operačným systémom prakticky ešte pred jeho predstavením. Ešte smutnejšie je, že v tejto praxi Nokia pokračuje aj naďalej a nedávno predstavila svoj prvý tablet Lumia 2520 a údajne chystá aj ďalší osempalcový. Nejde tak ani o to, že s týmto typom produktu prichádza pár hodín po dvanástej, skôr to, že je založený na operačnom systéme Windows RT, nevydarenej platforme, ktorá „klame menom“ a nepodporuje spúšťanie bežných x86 aplikácií, teda bežných počítačových programov pre Windows. Nedávno dokonca musel Microsoft pre problémy v systéme stiahnuť novú verziu Windows RT 8.1, nakoľko mnoho používateľov nedokázalo po aktualizácii svoje zariadenia vôbec spustiť. Očakáva sa, že Microsoft v budúcnosti túto platformu úplne pochová a preto je uvedenie tabletu so slabo podporovaným a neperspektívnym OS veľmi neprezieravým krokom.
  • Riskantná stávka na Windows Phone – operačný systém od Microsoftu rozhodne nie je zlým, alebo nevydareným dielom, faktom však je, že rozšírením výrazne zaostáva za konkurenciou a nedarí sa mu zaujať širokú verejnosť. Dôvodov môže byť viacero, výrazné obmedzenia a detské choroby systému pri jeho štarte (hlavne v porovnaní s vtedy už vyspelejšou konkurenciou), neskorý vstup na trh, kedy si už podiely rozdelili iOS a Android a možno v neposlednom rade aj vyššia cena prvých generácií zariadení. Z dlhodobého hľadiska sa teda ukázalo veľkou chybou spoliehať sa len na jeden operačný systém, keď väčšina konkurenčných spoločností využíva dva alebo aj viac systémov. Navyše, Nokiu podrazil aj samotný Microsoft, keď dal referenčné zariadenia nového Windows Phone 8 vyrobiť konkurenčnému HTC.
  • Slimačí vývoj a pomalé uvádzanie nových zariadení – zatiaľ čo konkurencia chrlila jednu novinku za druhou a ohurovala svet stále výkonnejšími smartfónmi s novými funkciami, Nokia prešľapovala na mieste. Na mnohé trhy boli nové modely uvádzané s oneskorením, napríklad aj na náš, hoci v susedných Čechách sa už niekoľko mesiacov predávali. Ďalším dôkazom môže byť napríklad pomalý vývoj operačného systému Maemo, ktorý sa neskôr zmenil na MeeGo. Systém, ktorý mal potenciál miešať kartami v mobilnom biznise, bol vyvíjaný skutočne slimačím tempom a bez reálne dostupných zariadení. Navyše, toto tragické váhanie prišlo v najnevhodnejšom čase, kedy mobilný trh prechádzal revolúciou a nanovo sa delili trhové podiely. Kým sa nakoniec MeeGo stal realitou a ekosystém okolo Windows Phone ako-tak vyvinutý, konkurencia už pevne držala v rukách väčšinu trhu.
  • Fatálne podcenenie konkurencie – v čase, keď na trh nastupovali Apple a prví výrobcovia Android zariadení, bola Nokia na svojom absolútnom vrchole a v takých prípadoch človek (či spoločnosť) ľahko podľahne dojmu, že jeho pozícia je neotrasiteľná. Inovácie a nové trendy, ktoré sa začali zavádzať, Nokia, podobne ako aj niektoré iné spoločnosti, výrazne podcenila a k novým konkurentom sa správala skôr povýšenecky. Ako sa však hovorí, žiadny strom nerastie do neba a zaspatie na vavrínoch sa Nokii vypomstilo priam tragicky.
  • Zlý odhad vývoja trhu – smartfóny s dotykovými displejmi nevítali všetci používatelia práve radostne a hlavne tí konzervatívnejší dodnes nedajú dopustiť na klasické alfanumerické klávesnice. Napriek tomu sa dotykové prístroje stali obrovským hitom, čo Nokia dlho nechápala a nebola schopná prinášať podobné konkurencieschopné zariadenia. Rezistívne displeje na zariadeniach ako Nokia 5800 Xpress Music či Nokia N97 boli v porovnaní s možnosťami a pohodlím moderných kapacitných displejov hotovou tragédiou pri ovládaní, nehovoriac o zastaranom operačnom systéme, v ktorom sa pôvodne s dotykovým ovládaním vôbec nerátalo.
  • Ignorácia Androidu – niektorí kritici hovorili, že keby Nokia prešla na Android, stala by sa len jedným z dlhého radu výrobcov. Podľa nás to nie je pravda, bola by významným výrobcom a ich zariadenia s Andoidom by priťahovali pozornosť zákazníkov aj kvôli renomé, ktoré si značka za tie roky vybudovala. Nokia tak mala možnosť zužitkovať svoje dobré meno a spojiť výhody svojho kvalitného hardvéru s prednosťami operačného systému Android, jeho potenciálom a obrovskou základňou fanúšikov, avšak túto marketingovú príležitosť trestuhodne zahodila.

Nokia a jej predstavitelia urobili skutočne sériu nelogických rozhodnutí a pochybných krokov, ten najhorší ich však ešte len čakal, keď sa v ťažkej situácii rozhodli staviť na nesprávneho koňa. Zrejme poznáte ono známe slovné spojenie „Kráľovstvo za koňa!“, ktoré vyjadruje zúfalé volanie o pomoc v krízovej situácii, kedy je dotyčný ochotný obetovať všetko za záchranu. Tento výrok je pripisovaný anglickému kráľovi Richardovi III. , ktorý ho mal vysloviť ako zúfalý sľub pri úteku z prehranej bitky. Jedná sa však len o fabuláciu kronikárov a spisovateľov, historická skutočnosť je trochu odlišná a ani v reálnom živote sa neoplatí vsádzať všetko na jedného koňa. Môže sa totiž ukázať, že je trójsky.

Trójsky kôň prichádza

Neúspechy, ktoré prišli po rokoch hojnosti a ústup z popredných pozícií samozrejme nemohli zostať vo vedení spoločnosti bez odozvy. O svoju stoličku prišiel generálny riaditeľ Olli-Pekka Kallasvuo, ktorý bol na čele Nokie od roku 2006. V septembri 2010 ho nahradil ho Stephen Elop, Kanaďan a bývalý zamestnanec Microsoftu, ktorý sa tak sa prvým generálnym riaditeľom Nokie, ktorý nepochádzal z Fínska.

olli-pekka-kallasvuo-02full Nokia CEO Stephen Elop and Microsoft CEO Steve Ballmer announce plans for a broad strategic partnership to build a new global mobile ecosystem at a press conference in London, UK February 11, 2011. Nokia and Microsoft plan to form a broad strategic partne

Olli-Pekka Kallasvuo a Stephen Elop

Keďže Elop pred príchodom Nokie pôsobil v Microsofte na významných postoch, už vtedy sa objavili varovné hlasy, že jeho výrazné väzby na bývalú firmu ho môžu negatívne ovplyvňovať pri rozhodnutiach na poste generálneho riaditeľa fínskej spoločnosti. Elop však na začiatku hodnotil situáciu celkom reálne a triezvo a nebral si servítku pred ústa, o čom svedčí aj jeho známy interný list zamestnancom s názvom „Horiaca plošina“, ktorý unikol aj do médií. Situáciu Nokie na trhu so smartfónmi v nej prirovnáva k človeku, stojacemu na horiacej ropnej plošine v Severnom mori, pričom sa musí rozhodnúť, či skočí do ľadovej vody, alebo zahynie. Upozorňoval tiež na podstatné oslabenie trhových podielov, zmeškanie dôležitých trendov či zbytočnú stratu času. Nešetril pritom kritikou: „Prvý iPhone prišiel v roku 2007 a my stále nemáme porovnateľný produkt. Android sa dostal na scénu len pred 2 rokmi a akurát tento týždeň nám vzal prvú pozíciu v počte predaných smartfónov. Neskutočné.“ V liste ďalej upozornil, že veľké oči netreba mať ani v oblasti lacných telefónov, kde Nokia v tom čase ešte stále dominovala, nakoľko Číňania vyrábajú telefóny oveľa rýchlejšie, než to dokáže fínska spoločnosť a pritom sú s jej výrobkami plne porovnateľné.

Koniec Symbianu

Elopovou úlohou bolo teda tento nepriaznivý trend zmeniť a Nokiu opäť nasmerovať na k zisku a úspechom. Nevyzeralo to vôbec beznádejne, keďže napríklad vlajková loď výrobcu pre rok 2010 Nokia N8 bola prijatá s mimoriadne pozitívnymi ohlasmi a jednalo sa skutočne o vydarený telefón. Nasledovaný bol ďalšími zaujímavými modelmi, ako napríklad Nokia C7 a zdalo sa, že fínska spoločnosť chytá druhý dych.

Nokia N8
Nokia N8

Bohužiaľ, nový šéf sa hneď od začiatku nevyhol sporným rozhodnutiam v zásadných oblastiach. Veľmi kontroverzné bolo hlavne postupné ukončenie operačného systému Symbian, ktorý bol akýmsi „rodinným striebrom“ Nokie. Pre Symbian to znamenalo faktický rozsudok smrti, keďže Nokia bola hlavným (a pomaly aj jediným) výrobcom, ktorý ho používal. Je to určite škoda, pretože Symbian vo svojej historicky poslednej verzii Belle naozaj dospel a stal sa z neho (v tom čase) skutočne konkurencieschopný systém. Bohužiaľ, jeho osud bol hlavne vďaka Elopovi nadobro spečatený a posledný oficiálny mobil s týmto OS, skvelý fotomobil Nokia 808 PureView so 41 MPix fotoaparátom, bol už len labuťou piesňou. Tento telefón bol predstavený na MWC vo februári 2012 a v januári 2013 Nokia oficiálne potvrdila, že „osemstoosmička“ je definitívne posledný Symbian smartfón a zameriavať sa už bude len na Windows Phone.

Nokia 808 Pureview
Nokia 808 Pureview

Symbian síce ešte dýcha aj v súčasnosti a Nokia sa dohodla s firmou Accenture, že táto spoločnosť ho bude vývojom softvéru a súvisiacimi službami udržiavať pri živote až do roku 2016, jedná sa však v skutočnosti skôr o riadenú eutanáziu. Svedčí o tom aj ukončenie vývoja a podpory obchodu s aplikáciami Nokia Store, do ktorého už od 1. 1. 2014 nepribudnú žiadne nové aplikácie a skončia sa aj aktualizácie tých existujúcich.

Éra Windows Phone

Pri opisovaní konca Symbianu sme zámerne vynechali veľmi dôležitý aspekt, ktorý výraznou mierou môže za jeho rýchly a nečakaný koniec. Ako iste správne predpokladáte, je ním zbratanie sa Nokie s Microsoftom a výrazný príklon k operačnému systému Windows Phone. Oficiálne bolo vytvorenie tejto aliancie ohlásené 11. februára 2011 ako súčasť reštrukturalizačného plánu na ozdravenie fínskej firmy. Jeho súčasťou bolo aj postupné ukončenie vývoja a podpory operačných systémov Symbian a MeeGo (jediným telefónom s týmto OS nakoniec zostala Nokia N9) a úplný prechod na platformu Windows Phone.

Nokia-microsoft

Okrem prechodu na WP sa dohoda týkala aj ďalších oblastí. Nokia mala znížiť výdavky na výskum a vývoj a namiesto toho sa sústrediť na zlepšovanie softvérových produktov pre Windows Phone. Obchod s aplikáciami Ovi sa mal začleniť do WP Store, vyhľadávač Bing bol určený ako primárny vyhľadávací nástroj pre nové smartfóny fínskeho výrobcu a Nokia Mapy zase mapovými podkladmi pre celú platformu. Celkovým zámerom bolo vytvorenie akého tretieho veľkého ekosystému, protiváhy k Androidu a iOS.

Neoficiálne sa spomínal aj ďalší dôvod. Šuškalo sa, že Nokia začala potajme koketovať s Androidom a zvažovala nasadenie tohto operačného systému do niektorých modelových radov svojich smartfónov. Microsoft nechcel pripustiť ďalšie posilnenie konkurenčného systému a preto vyvinul iniciatívu, aby Nokia prešla na jeho vlastný systém. Dôležitým prvkom pri presadzovaní tejto stratégie bol samozrejme Stephen Elop, ktorého už vtedy mnohí označovali za trójskeho koňa Microsoftu v Nokii.

Nedávna minulosť a prítomnosť

Obdobie, ktoré nasledovalo, patrí do nedávnej minulosti a väčšina z nás, ktorí sa zaujímame o mobilnú techniku, si naň dobre spomína. Nokia postupne predstavila viacero modelov, od prvých Lumií 800 a 710, cez Lumiu 900, 925 či aktuálnu Lumiu 1020, ktorá je mnohými považovaná za najlepší fotomobil. Napriek tomu, že sa jedná o hardvérovo výborné zariadenia, výraznejšieho marketingového úspechu sa zatiaľ nedočkali a Windows Phone stále hrá tretie husle, s výrazným odstupom za konkurenciou.

Je to ale tiež obdobie symbolizované nezadržateľným ústupom Nokie z popredných pozícií. V júni 2011 bola Nokia zosadená z postu najväčšieho svetového výrobcu smartfónov a na prvom mieste ju vystriedal Apple. Môže za to do veľkej miery výrazný pokles predaja smartfónov so Symbianom a zároveň slabé predaje nových Lumií. Pre porovnanie, v prvom kvartáli 2012 Nokia predala 2 milióny Lumií, v druhom 4 milióny. Vo štvrtom kvartáli r. 2010 však ešte predala až 30 miliónov smartfónov so Symbianom. Čísla v spomínanom druhom kvartáli 2012 môžeme porovnať aj s Apple, ktorý za rovnaké obdobie predal až 26 miliónov iPhonov. V pamäti zostali aj vyjadrenia zo strany európskych operátorov, ktorí uvádzali, že Nokie s Windows Phone sú málo inovantívne a zároveň predražené a zákazníci sa o ne nezaujímajú. V reakcii na tieto reči dokonca Risto Siilasmaa, predseda správnej rady Nokie, pre médiá uviedol, že spoločnosť má záložný plán pre prípad, že s Windows Phone na trhu neuspeje. Naopak, Stephen Elop v rozhovore pre televíziu CNBC sebavedome vyhlásil, že Nokia žiadny záložný plán, či plán B, nepotrebuje. Aká bola realita, jasne ukázal čas…

Nové Lumie sú pritom kvalitné hardvérové kúsky so zaujímavými funkciami, to však určite nie je Elopova zásluha. Dobré mobilné „železo“ s inovatívnymi funkciami, ktoré mnohí iní výrobcovia nemali, vedela Nokia vyrábať už dávno. Spomenúť môžeme napríklad optiku Carl Zeiss v modeloch N95 a N73, ktorá bola navyše v modeli N82 doplnená xenónovým bleskom. Mimoriadne kvalitné stereoreproduktory a headset so širokými možnosťami ovládania použil výrobca v modeli 5800 Xpress Music, FM transmitter zase v Nokii N8. Unikátna konštrukcia a dizajn Nokie N9 a jej dvojčaťa Lumie 800 si tiež našli množstvo priaznivcov. Je teda škoda, že po softvérovej stránke napriek svojim výhodám Lumie širokú verejnosť nezaujali. Dôvodom môže byť už takisto spomínaný chaotický marketing, silené pretláčanie Windows Phone a v neposlednom rade aj vyššie ceny nových modelov, ktoré tak len ťažko mohli konkurovať Androidom. Navyše, Nokia pomaly ale isto prestala byť imidžovou záležitosťou, z tohto postu ju tvrdo zhodil hlavne iPhone a v istej miere aj vlajkové lode s Androidom.

A woman poses with a Nokia Lumia smartphone in this photo illustration in the central Bosnian town of Zenica

Nokia síce bojovala ďalej, trh však už bol rozdelený a konkurencia tvrdá. V treťom štvrťroku aktuálneho roka 2013 síce Nokia predala 8,8 miliónov Lumií, čo oproti predchádzajúcemu kvartálu znamenalo nárast o 1,4 milióna kusov, na návrat do prvej päťky výrobcov to však stále nestačilo a fínsky výrobca mal na celosvetovom trhu so smartfónmi podiel mizivých 3,5 percenta. Vtedy sa opäť začalo šepkať o tom neslýchanom kroku – fínsky výrobca vraj testuje model s operačným systémom Android. Malo ísť o lowendový model s menej výkonným procesorom, ktorého hlavnou prednosťou mala byť predovšetkým cena. Oficiálne sa jeho existencia nikdy nepotvrdila, ale možno aj šíriace sa fámy boli jedným z dôvodov, prečo prišlo to, o čom sa hovorilo už od Elopovho príchodu.

Predaj mobilnej divízie Microsoftu a koniec Nokie ako výrobcu mobilov

Nokia to po viac ako 30 rokoch strávených na trhu s mobilnými zariadeniami nakoniec vzdala a predala svoju hlavnú divíziu mobilných telefónov práve softvérovému gigantovi Microsoftu, ktorý za ňu zaplatil 5,44 miliardy eur. Transakciu odsúhlasila správna rada spoločnosti, pričom 3,79 miliardy zaplatí Microsoft za samotnú mobilnú divíziu a zvyšných 1,65 miliardy za patenty. Tie však Microsoft nekupuje, získa len licencie na ich využívanie počas obdobia 10 rokov s možnosťou následnej opcie. Akvizícia mobilnej časti spoločnosti Nokia bola v novembri 2013 schválená akcionármi spoločnosti a celá transakcia by mala byť dokončená v prvom kvartáli budúceho roka. Pod Microsoft prejde všetok majetok mobilnej divízie, budovy, technológie, výrobné kapacity a tiež približne 32 000 zamestnancov z celkového počtu 88 000, ktorých fínska spoločnosť aktuálne zamestnáva vo všetkých svojich divíziách. Microsoft môže tiež využívať mapové služby Nokie a značky Lumia a Asha.

maxresdefault

Po zverejnení dohody o predaji mobilnej divízie oznámil Elop svoje odstúpenie z funkcie riaditeľa Nokie a po ukončení transakcie sa vracia do Microsoftu. Akciové trhy na ohlásenú transakciu zareagovali pozitívne a akcie Nokie stúpli o 40%.

Odviedol Elop v Nokii dobrú prácu?

To záleží od uhla pohľadu. Ak budeme hodnotiť výsledky jeho práce z pohľadu spoločnosti Nokia, rozhodne s nimi nemožno vysloviť spokojnosť. Urobil viacero kontroverzných rozhodnutí, ktoré boli od začiatku ostro kritizované a aj z dlhodobého hľadiska sa ukázali ako mylné. Rozhodol o „zabití“ MeeGa a eutanázii Symbianu, čím okamžite znížil záujem o vtedy aktuálne modely smartfónov Nokie a spôsobil jej ďalší prepad. Navyše, výrobca vtedy ešte nemal pripravenú dostatočnú vyzretú alternatívu s Windows Phone a toto „hluché“ obdobie konkurencia naplno využila. Za Elopovej éry Nokia prišla o titul najväčšieho výrobcu mobilov a neskôr aj smartfónov. V rebríčku výrobcov smartfónov dokonca vypadla z prvej päťky a nevrátila sa doň dodnes. Okrem straty týchto prvenstiev bola Nokia kvôli finančným ťažkostiam nútená predať aj svoje hlavné sídlo v meste Espoo a v rámci reštrukturalizácie presunula výrobu z Európy do Ázie a Mexika, čo si vyžiadalo prepustenie 4000 pracovníkov. Tisícka ľudí bola prepustená aj zo závodu vo fínskom meste Salo a ďalšia tisícka prišla o prácu začiatkom aktuálneho roka v oblastiach logistiky, produkcie a IT.

Steve Ballmer  Stephen Elop
Steve Ballmer Stephen Elop

Ak sa však na Elopovo účinkovanie v Nokii pozrieme z pohľadu Microsoftu, Elop pre nich odviedol dokonalú prácu. Nedovolil, aby Nokia vyrábala smartfóny s Androidom, čo by bola pre mobilný systém z Redmondu silná rana. Naopak, Nokia sa pod jeho vedením upäla výhradne na Windows Phone a dnes vyrába 80% všetkých zariadení s týmto mobilným OS. Mobilná divízia Nokie mala v minulosti podľa časopisu Forbes hodnotu 100 miliárd dolárov, ešte v roku 2010 bola cenená na 56 miliárd dolárov a keď sa o jej predaji hovorilo v lete 2011, spomínala sa cena 19 miliárd dolárov. Elopovi sa túto cenu podarilo ešte „skresať“ na niečo viac ako štvrtinu, čo je pri miliardách dolárov extrémny rozdiel a Microsoft tak získal mobilné portfólio Nokie priam „za babku“ (pre porovnanie, za Skype zaplatil 8,5 miliardy dolárov). Pokiaľ sa pozrieme na samotnú hodnotu Nokie od príchodu Elopa do firmy, klesla až o 85%. Čísla teda hovoria jasnou rečou.

Niet preto divu, že Microsoft „služby“ tohto riaditeľa adekvátne ohodnotil. Elop sa po dokončení celej transakcie vracia do Microsoftu a dočasným povereným riaditeľom Nokie sa stal Risto Siilasmaa, predseda správnej rady, ktorého sme už spomínali v súvislosti s plánom B. Stephen Elop však kvôli svojmu koncu v Nokii určite nezostal smutný, keďže jeho odstupné dosiahlo výšku až 18,8 milióna eur (celková suma odstupného pozostáva z 18 mesačných platov, odmeny vo výške 100 tisíc eur – natíska sa otázka, za čo ju vlastne dostal – a akcií v hodnote 14,6 milióna eur). Zaujímavosťou je, že na výšku tejto odmeny 70% prispeje Microsoft. Zrejme vie prečo a čím si ju tento riaditeľ zaslúžil…

Celkovo je to naozaj astronomická suma, hlavne ak prihliadneme k chabým výsledkom, ktoré na čele spoločnosti Elop dosiahol. Suma doslova pobúrila verejnosť vo Fínsku a výšku odstupného kritizoval aj fínsky premiér. Poverený riaditeľ Siilasmaa mal podľa tvrdenia niektorých miestnych médií požiadať Elopa, aby prijal zníženie svojho odstupného, ten to však odmietol. Dôvodom mal byť jeho blížiaci sa rozvod s manželkou, ktorej musí vyplatiť polovicu svojho odstupného.

Risto Siilasmaa
Risto Siilasmaa

Zhrňme si to teda. Odísť z vedenia jednej spoločnosti do druhej, znížiť jej trhovú cenu na minimum, odpredať ju svojej bývalej firme, dostať za to tučné odstupné a vrátiť sa nazad do pôvodnej firmy, možno dokonca aj na miesto generálneho riaditeľa, to chce excelentný manažérsky talent. Elopova misia trójskeho koňa bola teda zdarne ukončená a on sám sa vracia do Microsoftu na významný post viceprezidenta divízie zariadení a služieb. Ako sme načrtli, hovorí sa, že by sa mohol stať dokonca aj novým šéfom Microsoftu, čo by bola symbolická bodka za celým príbehom.

A čo bude ďalej?

Samozrejme, život ide ďalej a platí to bezpochyby aj v mobilnej oblasti. Na to, čo bude nasledovať po predaji mobilnej divízie Nokie, sa opäť treba pozrieť z dvoch uhlov pohľadu – zo strany samotnej fínskej spoločnosti a Microsoftu.

MIcrosoft logo

Ten má teraz vo svojich rukách softvérovú aj hardvérovú časť svojej platformy, keďže získal všetky technológie, výrobné kapacity a vybavenie mobilnej divízie Nokie. Microsoft tak bude do istej miery v podobnej pozícii ako Apple, ktorý má tiež sám pod palcom softvérovú stránku svojich prístrojov a takisto aj výrobu samotného hardvéru. Ťažko však povedať, či to Microsoftu pôjde tak hladko, ako ikonickej americkej spoločnosti. Isté obavy z odstavenia na vedľajšiu koľaj majú ostatní výrobcovia, ktorí tiež vyrábajú prístroje s Windows Phone; Microsoft však tvrdí, že sa pre nich nič nezmení. Americká spoločnosť snáď ďalej konečne implementuje Skype do svojich softvérových produktov a asi aj zredukuje počet odnoží operačného systému Windows (ako nedávno naznačila viceprezidentka Julia Larson-Green), pričom za obeť zrejme padne neúspešný Windows RT.

Microsoft sa tak po novom môže sústrediť na rýchlejší vývoj zariadení a ich svižnejšie dodávanie na trh, s čím mala Nokia isté problémy. Zvýšia sa mu tiež marže za predaj zariadení, keďže vypadne jeden medzičlánok v podobe fínskej spoločnosti. Kľúčovou úlohou však bude zvýšiť podiel Windows Phone na mobilnom trhu, pretože ten momentálne osciluje okolo 4%, čo je v porovnaní s iOS (13%) či dokonca Androidom (79%) žalostne málo a výrobca sa s takýmto podielom jednoducho nemôže uspokojiť.

NOKIA logo

Pokiaľ sa pozrieme na Nokiu, tej zostanú tri divízie. Nokia Solutions and Networks bola kedysi spoločným podnikom Nokie (50,1%) a Siemensu (49,9%), fínska spoločnosť však jeho podiel odkúpila a stala sa jediným vlastníkom. Táto divízia má na starosti výrobu sieťovej infraštruktúry a vývoj obslužného softvéru. Druhou divíziou je Advanced Technologies, ktorá bude mať na starosti vývoj nových technológií a s ním súvisiacu podporu prvej divízie. Do jej kompetencií bude spadať aj správa zostávajúcich patentov spoločnosti a vyhľadávanie nových investičných príležitostí. Treťou divíziou je Here, ktorá vyvíja známe mapové poklady spoločnosti a s nimi súvisiace služby a softvér.

Nokia teda končí s mobilmi, portfóliom, ktoré pre ňu bolo typické a vďaka ktorému sa stala legendou. Jej príbeh však nekončí, vo svojej histórii sa už zaoberala viacerými odvetviami priemyslu a vyrábala skutočne kadečo, takže je celkom možné, že sa adaptuje na novú oblasť a bude v nej úspešná. Či sa však niekedy vráti k mobilom, je veľmi otázne. Najbližšie roky to nebude možné aj kvôli zmluvným podmienkam s Microsoftom, ktorý môže používať aj logo Nokie. Čo však bude neskôr, je v takej dynamicky sa meniacej a rozvíjajúcej oblasti, akou je mobilný trh, nemožné predpovedať a možno sa teda ešte niekedy dočkáme mobilného zariadenia priamo od tohto fínskeho výrobcu.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín December 2013  <<

Internetový časopis Android Magazín je už k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie Android Magazín (lite). Je určená pre smartfóny a nájdete ju v obchode Google Play po kliknutí na widget nižšie.

Ak chcete Android Magazín čítať na tablete, môžete použiť aplikáciu Android Magazín

29.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

35 odpovedí na “TÉMA TÝŽDŇA | Epický príbeh Nokie – vzostup až ku hviezdam a strmý pád”

  1. pekný článok, smutný osud nokie, nechápem ako mohli akcionári nokie dovoliť toto všetko, nechce sa mi veriť, že boli takí hlúpi, veď každému bolo predsa jasné, že nokia + win nebude mať veľký úspech

      • kupil som 2x a 2x to bola obrovska chyba, funkcnost skutocne genialna – vypichnem trebars ovladanie hlasitosti pre vsetko v jednej urovni, pocuvas hudbu a na rovnakej urovni ti bude telefon zvonit, skutocne uzasne prakticke a funkcne…

          • keby len jednu a okrem toho spolocne volume pre vsetko je z praktickeho hladiska velmi otravna vec…wp8 som mal a “pouzival”,ak sa to da vobec praktickym pouzivanim nazvat,ten system je jednym slovom potrat.a nie,nie som ziadny zadubeny militantny androidak s klapkami na ociach,o androide som si tiez par rokov dozadu myslel to iste a telefon s nim som s ulavou vymenil za symbian…v poslednej dobe som chcel nieco nove a zostat verny Nokii,tak som vyskusal Lumiu s wp8 a pisem proste len moje skusenosti,ten system posobi a funguje ako nejake nedorobene demo.a kvalitou spracovania telefonov isla Nokia velmi dole,reklamacia kvoli flakatemu displeju,nelicovanie krytu,silny šum vo zvuku zvonenia…tak som po rokoch dal sancu androidu na ktory som nadaval a spolu s cinskym Huawei cca v tej istej cene ako bola Lumia 820 som dostal kvalitnejsi pristroj so systemom,v ktorom mi vsetko a hlavne prakticky funguje.z toho miliona chyb,ktore spominas som zatial nenasiel ani jednu.skus nejake prosim menovat.

  2. Tiez sa pridavam, skvely clanok a pripomenutie toho ze nic netrva vecne :) Mozno raz pride cas kedy aj podiel Androidu zo 79% klesne … vdaka trolom ako Rockstar,Apple,Microsoft .. :) A Nokia s WP ? mal som na PC W8 a to metro bolo o nicom, takmer som ho nepouzival, aplikacie pre metro boli tiez o nicom, strasne vela nevyuziteho miesta, malo moznosti .. a WP telefony .. no neviem, neviem prist tomu na chut nijak raz, to uz skor iOS aj ked ten tiez nemusim :)

  3. lol že Lumia sa nepredávali, lebo boli málo inovatívne? Hlavne že Lumia 920 bola najinovativnejší smartphone 2012.. :D Len tolko k tým vaším kravinám čo píšete, len aby ste si dokázali, že váš andoid je najlepší. Neobjektívne názory ludí, čo WP8 videli akurát tak v Orange keď si pozerali nový telefón. Porovnávanie 2 ročného OS s 5-6 ročným v podieloch na trhu? Oni ten OS dokázali za tie 2 roky aspoň poriadne optimalizovať, narozdiel od tej vašej hračky pre deti na čínske telefňony pre ktoré máte samozrejme nachystané výhovorky, že ten android an tom tablete (Asus MemoPad HD7) ide zle lebo “máš slabé parametre”. :D

    • co je “optimalizovane” na systeme, ktory nevie zvladnut ani rozne nastavenia hlasitosti pre rozdielne situacie – hlasitost zvonenia, budika, prehravania hudby atd., vsetko je vo WP8 v jednej hlasitosti – pocuvam hudbu, nastavim si hlasitost a ak ju nahodou zabudnem dat naspat ako som ju mal, bude mi telefon zvonit na novonastavenej urovni, fakt uzasna optimalizacia, to ze tych par dlazdic neseka ma nezaujima alebo co to je snad samozrejme, ja potrebujem funkcionalitu a praktickost, okrem toho Nokia je uz made in China tak isto, tak patri medzi cinske hracky uz tiez…mal som Lumiu 820 a 620 a bola to cista hroza, hlavne kvoli WP8, skoro nic tam nefunguje normalne a prakticky a na take primitivne veci ako mat po ruke nastavenie zapnutia wifi si stahovat widgety je fakt dost trapne…dlho som nadaval na android, lebo som mal nic moc skusenosti este s 2.3 a lacnym LG, ale dal som mu znova sancu a obycajny Huawei G700 za 240€ (mimochodom cena L820 bola podobna) mi ponukol spolu s androidom nieco, co aspon normalne a prakticky funguje a nemusim vzdy mysliet na to, ze ked pocuvam hudbu, mam dat uroven hlasitosti naspat…

  4. V prvom rade chcem podakovat za velmi dobry clanok. Osud Nokie mi trochu pripomina osud firmy Kodak, ktory tiez zaspal na vavrinoch a digitalna doba mu usla. Ja som pravdupovediac Nokiu nikdy nemal, ale aj tak mi je luto, ako skoncila. Europa si zase nieco po….la. Som zvedavy, aky uspech dosiahne s jej znackou Mrkvosoft. Myslim si, ze iOs a android nikdy nedobehne, nieto ze predbehne.

  5. Veľmi dobrý článok! Pekne som si počítal a aj sa dozvedel niečo nové z histórie. Pekný pohľad na vec z viacerých uhlov.
    A čo sa týka témy, tak uvidíme čo prinesie blízka budúcnosť. Ale ja osobne už veľmi neverím Microsoftu a trošku pochybujem o tom, že dokáže WP priniesť do väčšieho množstva predaných zariadení. Možno o pár percent ešte stúpne podieľ na trhu, ale pochybujem, že dobehne iOS. V mojich očiach Microsoft nejak stráca vedúcu pozíciu. Windows 8 a jeho zbytočné Metro, pre ktoré nie sú poriadne aplikácie. Používal som Win 8, ale Metro som nepoužíval takmer vôbec, pretože tam neboli žiadne poriadne aplikácie. Dokonca aj FB aplikácia bola plná bugov a takmer nepoužitelná. Tablet s Windows 8 RT je strach a hrôza, pretože si doslova neviem predstaviť, že by som mohol používať iba nevydarené aplikácie Metra. Bude dobrý krok keď Windows RT zanikne :) .
    Ale neviem či je trefné porovnanie Microsoftu s Apple, pretože Apple robí odjakživa hardware spoločne so softwarom, no Microsoft je odjakživa iba výrobca software a to, že teraz dostal do rúk Nokiu to podľa mňa až tak nemení :) . Jediný dobrý kus železa čo Microsoft kedy spravil bol Xbox360 (aj to prvé modely boli neskutočne kazové :D ). Ale aj XONE je už také kadečo a aj v tomto prípade asi prestúpim ku konkurencii :) . Holt u mňa Microsoft stratil všetko :D . Ale pád Nokie ma mrzí.

  6. Veľmi dobrý článok! Pekne som si počítal a aj sa dozvedel niečo nové z histórie. Pekný pohľad na vec z viacerých uhlov.
    A čo sa týka témy, tak uvidíme čo prinesie blízka budúcnosť. Ale ja osobne už veľmi neverím Microsoftu a trošku pochybujem o tom, že dokáže WP priniesť do väčšieho množstva predaných zariadení. Možno o pár percent ešte stúpne podieľ na trhu, ale pochybujem, že dobehne iOS. V mojich očiach Microsoft nejak stráca vedúcu pozíciu. Windows 8 a jeho zbytočné Metro, pre ktoré nie sú poriadne aplikácie. Používal som Win 8, ale Metro som nepoužíval takmer vôbec, pretože tam neboli žiadne poriadne aplikácie. Dokonca aj FB aplikácia bola plná bugov a takmer nepoužitelná. Tablet s Windows 8 RT je strach a hrôza, pretože si doslova neviem predstaviť, že by som mohol používať iba nevydarené aplikácie Metra. Bude dobrý krok keď Windows RT zanikne :) .
    Ale neviem či je trefné porovnanie Microsoftu s Apple, pretože Apple robí odjakživa hardware spoločne so softwarom, no Microsoft je odjakživa iba výrobca software a to, že teraz dostal do rúk Nokiu to podľa mňa až tak nemení :) . Jediný dobrý kus železa čo Microsoft kedy spravil bol Xbox360 (aj to prvé modely boli neskutočne kazové :D ). Ale aj XONE je už také kadečo a aj v tomto prípade asi prestúpim ku konkurencii :) . Holt u mňa Microsoft stratil všetko :D . Ale pád Nokie ma mrzí.

  7. Smutný príbeh Nokie, Nokiu používam niekoľko rokov a zarazilo ma keď zabili Symbian, prekúsol som to a skúsil Lumiu 610 s WP 7.5 ale Mrkvošrot to zabil absenciou MicroSD kariet a nemožnosťou updatu na WP8, potom som mal chvílu Android. Nedalo mi to a vrátil som sa naspäť k Nokii a momentálne používam Lumiu 620. Vždy som mal k Nokii akési puto ktoré roztrhol Mrkvošrot a po odkúpení Nokie bude toto asi moja posledná Nokia a aj posledný telefón s WP keďže už (asi) nebudú mať logo Nokie. Bohužial, posledný Európsky výrobca je preč ale stalo sa ideme ďalej… :(

  8. mal som Lumiu 820 a 620, kvalitou spracovania isla Nokia velmi dole ked trebars porovnam s C6-01, ktoru som tiez mal a Windows Phone 8 je aspon zatial teda jedna fraška, spolocne volume pre vsetko, klasicky Nokia budik ktory zacne po chvili vrieskat na plne gule – mne to nevyhovuje, mozno niekomu ano…funkcie prehliadania internetu o nicom, vela veci ma nenapadne spomenut, ale po ich predaji som si vydychol, dal znovu sancu androidu, ktory si pamatam spred cca 4 rokov tusim verzia 2.3, kupil som obycajny lacny Huawei G700 a nestacim sa divit, kvalita telefonu co sa tyka hardware na skvelej urovni a android? velmi milo ma prekvapil, vsetko funguje ako ma, naprosta spokojnost…zbohom Nokia a hlavne WP…

  9. To vobec nieje o win. Akoze ked je vydareny phone Nokia N8 predstaveny v roku 2010, tak potom je jasne ze skrachovali. Si pozrite este aj obycajne Lg arena (vlastnil so ju) predstavena o rok skor ake ma parametre a hlavne rozmery. Preto je lg tam kde je a nokia tak isto! Su proste uplne pozadu ci by to bol android, alebo win. A ako hovoria odbornici, s androidom by bol len dalsi z mnohych. Len vdaka win je nieco odlisne a moze mat uspech, ved len za posledny rok ma win. narast podielu o 100%. Bud si lacny, alebo odlisny-vynimocny. Nic ine vramci firemnej strategie nieje. Keby nevyzerali nokie ako velke hracky s velkym ramikom okolo displayu mali by verim ze lepsi uspech a uvazoval by som o kupe, ale su proste zaostaly a tie marketingove hluposti kepsie displayu ako ma napr Sam Note 3, alebo super fotak proste nestacia.

    • O tych 100% narastoch sa mi nechce pisat stale dookola. Je to len marketingovy tah. Predas jeden kus prvy rok a 2 kusy druhy, mas 100% narast. Skus ale predat 30 milionov, tak by si potreboval predat 60, co asi nebude lahke. A co ak predas 0? Tak dalsi rok pri predaji co i len jedneho kusu, mas nekonecny narast ;-) Co ty na to?

    • dizajn nokie je asi uhol pohladu. mne sa velmi paci a prave, keby nevyzerali tak ako vyzeraju, tak by vyzerali ako vsetky ostatne smartfony, ktore vyzeraju dost rovnako :) nokia ma svoj specificky dizajn, niekomu sa paci, niekomu nie.

      v com ti ale prosim ta pride lepsie lg arena ako n8? zasnem :)

    • Vôbec nesúhlasím, ani s jedným slovom :). Ale tvoj názor na dizajn ti neberiem, to môže byť u každého iné. Napríklad mne sa Nokia veľmi páči a práve dizajn je veľmi vydarený. Hneď ich každý spozná a odlišuje ich od, zväčša, šedého štandardu.
      Ale ja nesúhlasím ani s tými odborníkmi, ktorí zastávajú ten názor, že Nokia by bola len ďalší výrobca smartfonov s Androidom. Môj názor je, že Nokia vôbec nezachytila vzostup smartfonov a keď sa spamätali, tak ešte k tomu vyrazili nesprávnym smerom. To je dôvod prečo Nokia je tam kde je. Určite nie ten, že sú pozadu! Práve naopak, Nokia vedela inovovať tam kde to malo význam a podla mňa mohla prispieť výbornými smartfonmi, ak by samozrejme nemali WP :). . Dneska je to na poli smartfonov už len naháňačka za parametrami.

        • Prave v tom su pozadu ze nezastihli trend smartphonov a potom boli technicky este nejaky ten rok mimo. Ved n8 mala o 20% vacsie telo a este aj rozlisenie displayu bolo dost male. Samozrejme niesom zastanca preexponovaneho hw, ale android ho potrebuje aby bezal svizne co zase ios nie.
          Co sa a tyka narastu, tak je to celkovy trhovy podiel z 2 na 4% , takze sa to tyka velkeho poctu mobilov a nie len par kusov.
          Win 6.5 bol dokonaly co sa tyka rychlosti a stability ale bol zlozity pre beznych ludi, takze preto bol ios a neskor android taky uspesny, ale akoze android je ma cele zle jadro, ved je chore ak kitkat bude mat nejaku zazracnu podporu na zariadenia s 512 mram, preboha v casoch minulych sa zacinalo na zariadeniach s 256mram. Microsoft nezacal skor lebo programovali jednu platformu na vsetky zariadenia co je genialne, pretoze kym mebol poruadny cloud tak to bola dost otrava prehadzovat veci z pc do mt, este aj do tabletu. Hold taky je trend a statava nam pouzivat uz len zauzivany android aby sme sa mali v com vrtat :).

  10. co chyba v WP je az zarazajuce….
    toto je prevzate z jednoho clanku uverejnenom na inpm webe :)

    Podľa webu je najžiadanejšou funkciou, ktorá by sa mala objaviť v niektorej z ďalších aktualizácií, možnosť priradiť vlastné zvuky k príchodzím SMS správam a e-mailom. V súčasnosti je výber možný iba z niekoľkých nadefinovaných zvukov a vlastný tón možno priradiť iba k zvoneniu pri prichádzajúcich hovoroch.

    Používatelia si žiadajú aj väčšiu otvorenosť samotného systému, prostredníctvom klasického prieskumníka. Možnosť prechádzania štruktúry adresárov je v súčasnosti pomerne obmedzená a napríklad PDF dokumenty používateľ v pamäti zariadenia nájde iba po inštalácii aplikácie, ktorá ich dokáže aj otvárať.

    Neutíchajúcou témou je aj jednotné nastavenie hlasitosti pre vyzvánanie a zvuky hier, či nemožnosť natvrdo zavrieť aplikáciu z okna multitaskingu. Používatelia si žiadajú aj ukazovateľ zostávajúcej batérie v status bare, rýchly prístup k prepínačom (Wi-Fi, Bluetooth, GPS), alebo zámok rotácie displeja.

  11. precital do konca a vzdavam hold autorovi ze sa tymto babral, a mal tu zast troska nam priblizit nieco z historie. ako byvaly fanusik nokie som jej nemal co vytknut, nezabudnutelna vydrz baterie a pod, potom prisuel symbian, ako tak som to zvladal, dalo sa to prekusnut, ale potom ta podpora onicom, sa pozabudli, a pri mene Elop mi hned napadne slovo trojsky kon, ktory mu dal novy rozmer. pretoze Nokia mala kvalitny hardver ale troska zastarany OS. potom prisiel WP na ktorom nic neislo a tie dlazdice no fuj, chybala mi otvorenost a prisposobenie. Aj ked nesmieme zabudnut na IOS bez ktoreho android by nebol androidom. Skoda Nokie. a bolo tu spomenute ze keby bola Nokia s Androidom tak bola jedna z mnoha, to vobec, mat 41mpx a android tak nekup to. uz len kvoli kvalite nokii s ktorymi sme vsetci zacinali by som ju kupil. Takto vobec.

    Skoda no, Nokia skoncila, mrkvosoft sa nabalil patentami aby mal cim bojovat a Android ide dalej a ruca konkurenciu :-P

  12. Vidim este dalsie chyby Nokie.

    V clanku sa o nich nehovori alebo iba okrajovo.

    1. Displej na vela zariadeniach bolo s malym displajom

    Nokia vydavala vela TOP zariadeni so skoro identickym displejom 240 x 320 pixelov (N95) alebo to iste na sirku (e71). Pre pouzivatela, ktory ma pristup na internet je to zalostne malo. Citat 5 riadkov textu alebo 10 za pomoci lupy je nepostacujuce.

    2. Slaba API podpora pre programatorov. Vytvorit software pre Nokia Phone, ktory by uzmonil citat informacie zo systemu (napr. cital kontakty) a ponukol tak pouzivatelom dalsiu pridanu hodnotu bolo obtiazne ci skor “nemozne” (vid. podpora java ME pre Symbian).

    Peknym prikladom je napr. sluzba VIAMO pre Android ci iOS, ktory precita kontakty a ponukne nieco naviac, co OS bezne nepodporuje.

  13. Výborný článok, super sa čítalo.
    Mrzí ma, že nokia ako taká končí.
    Ja rád skúšam nové veci a preto som mal aj zopár nokií a dokonca mám aj ten skvost 3310 stále vystavenú.
    Ako nevidiaci používateľ viem posúdiť fakt, že bolo super, že nokia sa zaoberala aj tým ako sprístupniť mobil pre nás, no nový OS to dal do zabudnutia.
    Microsoft mám iba v pc, no po príchode osmičiek zvažujem či prejsť na inú platformu a ak hej tak na akú lebo sa mi to úplne prestáva páčiť a microsoft v mobile by som určite nechcel.
    Je to smutné čo všeto sú ochotný spraviť len aby získali pre seba všetko.
    Pre mňa všetko od Microsoftu bolo super a značka ako taká mala veľké meno, ale rok čo rok v mojich očiach stále klesá.

  14. Mal som 2x android a bola to hroza. Vsetko sekalo, padalo, bolo nefunkcne… Ale ked som si kupil Nokiu Lumiu 625, zistil som co znamena slovo SMARTPHONE. A uz android NIKDY VIAC(nechapem ako to mozu vobec dat do predaja…)

  15. Článok veľmi pekný. Je mi ľúto tejto značky, sám som mal niekoľko nokii a mojou naj bola 6300. Škoda že ju musel 1 úplný kok@t zničiť a týmto počinom ešte dostal tučné odstupné. Takéhoto človeka treba len zastreliť

Pridaj komentár

+