MojAndroid

Koniec roka sa neúprosne blíži a v redakcii sme sa rozhodli zhodnotiť, ktoré smartfóny je možné za rok 2022 považovať za najlepšie. Vo viacerých prípadoch sme sa zhodli, avšak našli sa aj zaujímavejšie výnimky. Do komentárov pod článok nám napíšte, aký je váš obľúbený smartfón predstavený v priebehu tohto roka. Toto sú najlepšie smartfóny roka 2022 podľa redakcie MôjAndroid.sk

Tomáš Kanálik

Mojím obľúbeným smartfónom pre rok 2022 je Huawei Mate 50 Pro. Výber toho najlepšieho však bol veľmi náročný. Môjmu obľúbenému telefónu robí veľmi silnú konkurenciu skladačka Samsung Galaxy Z Flip4, ktorú som si veľmi obľúbil. Výborný pocit mám aj z telefónu vivo X80 Pro, ktorý bol ďalším horúci kandidátom na najlepší smartfón za celé obdobie roka 2022. Je vybavený špičkovými technológiami a jeho nočné fotografie ma prekvapili asi zo všetkého najviac.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Osobne mám vo veľkej obľube zariadenia Google Pixel a oslovila ma najnovšia vlajková loď Google Pixel 7 Pro. Môj Google Pixel 6 Pro sa však s ním môže porovnávať v drvivej väčšine prípadov a nemám výrazný dôvod na upgrade. Zmieniť by som ešte chcel za mňa najlepší kompaktný Android súčasnosti, ktorým je Asus Zenfone 9. Za najväčšie prekvapenie zo strednej triedy považujem Nothing Phone (1), ktorý poteší azda každého technologického nadšenca.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dôvodom, prečo som sa rozhodol označiť Huawei Mate 50 Pro za najpodarenejší smartfón tohto roka, je jeho kombinácia extrémne vysokého výkonu a skvelej efektívnosti. Výsledkom je dlhá výdrž batérie s veľmi nízkou miernou vybíjania počas neaktivity. Disponuje aj jednými z najlepších fotoaparátov v smartfóne. Oranžová verzia bola neuveriteľne príjemná a je škoda, že ju u nás nie je možné oficiálne dostať.

Miroslav Schwamberg

vivo X80 Pro, pretože som rád, že aj vivo konečne zavítalo na slovenský trh. A celkovo som fanúšik tejto značky, keďže vlajkové lode ponúkajú funkcie, ktoré konkurencia nemá. vivo X80 Pro je pre mňa TOP nielen vďaka špičkovým parametrom a kvalitnému fotoaparátu, ale napríklad aj pre gimbalovú stabilizáciu obrazu alebo najlepší snímač odtlačkov prstov široko ďaleko.

vivo X80 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra
vivo X80 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Veľmi ma zaujal aj Asus ZenFone 9, a to nielen kvôli kompaktným rozmerom, ale aj výbornej funkčnej výbave, čistému Androidu a neuveriteľne atraktívnemu dizajnu. V mojom výbere TOP Android smartfónov pre rok 2022 nesmie chýbať ani Samsung Galaxy S22 Ultra, ktorý k skvelej výbave pridáva aj veľmi dlhú softvérovú podporu. A aby som nezabudol, skvelé pocity vo mne zanechal aj Xiaomi 12S Ultra, ktorý sa bohužiaľ na Slovensku nepredáva.

Milan Menšík

Xiaomi 12S Ultra: Nie je to síce prvý smartfón s 1-palcovým fotoaparátom, ale je prvý tak túto veľkosť snímača presadí ako štandard vo vlajkových modeloch väčšej uhlopriečky.

Xiaomi 12S Ultra zadna stranaXiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sony Xperia 5 IV 5G: Ak si odmyslíme problémy s prehrievaním pri väčšej záťaži, čo je neduh čispetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, tak je to príklad toho, ako by mal vyzerať prémiový smartfón menších rozmerov(na dnešný štandard).

Sony Xperia 5 IV 5G
Sony Xperia 5 IV 5G | Zdroj: Sony

Motorola edge 30 neo: Nenápadný model, ktorý ukázal , že aj smartfón strednej triedy môže mať nielen optickú stabilizáciu fotoaparátu, ale aj bezdrôtové nabíjanie.

Motorola edge 30 neo
Motorola edge 30 neo | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Matej Kundis

Google Pixel 7 Pro ma určite zaujal svojim skvelým displejom. Ďalším plusom je dobrá výdrž batérie. Čerešničkou na torte sú jednoznačne fotoaparáty, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni. Veľkým mínusom je jeho horšia dostupnosť, vrátane absencie podpory pre 5G, VoLTE či VoWiFi v našej krajine.

Google Pixel 7 Pro - Google store
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Asus Zenfone 9 je jednoznačne atraktívny a kompaktný smartfón. Aj napriek pomerne vysokej cene by jeho výkon určite dokázal uspokojiť aj náročnejších používateľov. Skvelá výdrž batérie kompenzuje priemernú kvalitu fotoaparátov, ktoré podľa môjho názoru vôbec nie sú zlé.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Huawei Mate 50 Pro – táto vlajková loď je naozaj špičkou. Neuveriteľne kvalitné fotoaparáty ponúkajú prepracované funkcie, vhodné aj pre profesionálov. Vďaka optimalizácii systému je aj výdrž batérie na vysokej úrovni. Tak, ako každý Huawei, aj Mate 50 Pro má mierne problémy s Google službami, na ktoré sa však dá zvyknúť. Konštrukcia, umiestnenie fotoaparátov a materiály, z ktorých je vyrobený mu dodávajú pocit ozajstnej kvality. Za vlajkovú loď značky Huawei si však budete musieť buchnúť po vrecku. 

Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Asus ROG Phone 6 Pro – ak v tomto prípade prehliadnem menej kvalitné fotoaparáty, tak tomuto hernému smarfónu nemám čo vytknúť. Príjemne prekvapil svojim dizajnom a neuveriteľným príslušenstvom, ktoré je prispôsobené pre skutočných hráčov mobilných hier. Jeho výdrž je naozaj špičková a so 165 Hz displejom si jeho používanie užije aj ten najnáročnejší zákazník.

Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na záver ešte spomeniem, že Nothing Phone (1) je pre mňa jednoznačne dizajnovo najkrajším smartfónom za rok 2022. Najviac ma dostalo rozhranie Glyph, na upravovanie efektov na zadnej strane priesvitnej konštrukcie. Aj napriek viacerým nedostatkom môže bez problémov vo svojej cenovej kategórii konkurovať aj najznámejším výrobcom telefónov.

Nothing Phone (1) zadná strana
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Laura Imrichová

Xiaomi 12T – Vlajková loď ma zaujala hlavne svojim zaujímavým vzhľadom a farbou. Taktiež nesmiem zabudnúť na výborný displej a fotoaparáty, ktoré vytvárajú fotografie v nádhernej kvalite. Každého určite potešia aj sýte farby finálnych fotografií. 

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Jakub Marcin

Asus ROG Phone 6 Pro – Smartfón sa mi zapáčil už na prvý pohľad svojim atraktívnym prepracovaným dizajnom a výkonným procesorom. Keďže ide o herný smartfón, nutnosťou je aj perfektný výkon, ktorý zariadenie ponúka. Celkovo ide teda o zaujímavé a premakané zariadenie, ktorého cena je už ale vyššia. 

Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Z Flip4 – Už na prvý pohľad ma upútala jeho nádherná fialová farba. Pri držaní smartfónu v ruke som sa sústredila aj na zaujímavú, na dotyk príjemnú štruktúru povrchu. Keďze ide o “skladačku”, zaujal ma aj “gumený” ohybný displej. Samsung Galaxy Z Flip4 je podľa mňa kvalitná moderná vychytávka. 

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Motorola razr 2022 – Ako prvé som si na smartfóne všimla krásne spracovaný displej bez viditeľnosti ohybu v porovnaní s Galaxy Z Flip4. Čo sa týka sekundárneho displeja, je oveľa viac prepracovaný ako ten na Samsungu a ponúka množstvo funkcií. Ďalej ma upútal aj jeho dizajn. Štruktúra povrchu som uchvátená, pretože je veľmi príjemná na dotyk a s podobnou som sa ešte nestretla.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy A33 5G – Ako už je v názve uvedené, smartfón disponuje 5G pripojením, ktoré predstavuje výhodu. Nesmiem zabudnúť ani na krásny elegantný dizajn. Cena zariadenia je na jebo kvalitu prijateľná. Krásne farebné fotografie sú len ďalším plusom.

Samsung Galaxy A33 5G
Samsung Galaxy A33 5G | Zdroj: Milan Menšík

Jakub Marcin

Za mňa patrí medzi najlepšie smartfóny Asus Zenfone 9, ktorý ako jeden z mála ponúka veľký výkon v kompaktných rozmeroch. Zmieniť musím určite aj Samsung Galaxy S22 a Motorolu edge 30 ultra, ktorá ma zaujala kombináciou 125 W nabíjania a 200-megapixelového fotoaparátu.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Michal Kováčik

Za mňa naj telefón jednoznačne Samsung Galaxy S22 Ultra. Nahradil u mňa sériu Note 4 a Note 8. Jednoznačná voľba kvôli S Pen. Telefón používam ako hlavný pracovný nástroj a samozrejme vo voľnom čase na všetky ostatné “mobilné” aktivity. V práci ho využívam najmä pri zameraní u klienta, cez S Pen píšem rozmery a poznámky priamo do fotografií.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Veľký displej, super rozlíšenie, veľa priestoru na písanie. Vo voľnom čase vynikajúci multimediálny spoločník a tiež keď nemám pri sebe zrkadlovku, používam ho ako “rýchly foťák”. Menšou nevýhodou je jeho vysoká cena, pri jeho všetkých funkciách, ktorými disponuje je však akceptovateľná.

Filip Spevár

Nothing Phone (1) som vybral najmä pre jeho netradičný dizajn, ktorý veľmi nápadne pripomína iPhone. Ide o skvelý smartfón strednej triedy, ktorý výrobca pasuje na pozíciu novej konkurencie práve pre spoločnosť Apple. Hneď na prvý pohľad zaujme zadná strana zariadenia. Priehľadný zadný kryt skrýva pod sebou až 900 LED diód, ktoré dokážu ukázať úroveň nabitia batérie, prichádzajúce notifikácie, či dopomôcť osvetliť objekt, ktorý chceme odfotiť.

Nothing Phone (1)
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Telefón nezaháľa ani softvérom, pracovalo na ňom viac ako 500 inžinierov. Vo vnútri sa nachádza Snapdragon 778G, 8 GB RAM, či až 128 GB úložisko. Výdrž batérie dosahuje 7 až 8 hodín aktívneho používania, čo je celkom slušné v tejto cenovej triede. Z prednej strany má krásny, 120 Hz, 1080p displej, s výrezom len na predný fotoaparát. Nenájdeme na ňom zbytočne veľkú “bradu”, akú má väčšina Android telefónov v tejto cenovej kategórii. Poteší aj cenou (na Slovensku 400 až 450 €), ktorá nie je kompenzovaná vo forme reklám a zbytočných predinštalovaných aplikácií.

Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

17.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+