MojAndroid

Od nového smartfónu Motorola edge 30 ultra sa po predstavení očakávalo veľa. Už pár týždňov až mesiacov pred oficiálnym ohlásením bola ospevovaná ako pravá vlajková loď tohto výrobcu. Taktiež bolo známe, že pôjde o úplne prvý telefón s 200 MP primárnym fotoaparátom. Teraz sa mi konečne dostala nový vlajková Motorola do rúk. Má za cenu 899 eur šancu uspieť? Pri pohľade na papierové špecifikácie sme si všetci povedali, že určite áno. Dôležitejšia je však prax. Výsledky testu sú veru zaujímavé.

Recenzia smartfónu Motorola edge 30 ultra je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Cena a dostupnosť na Slovensku

Aktuálna vlajková loď Motorola edge 30 ultra sa oficiálne predáva aj u nás na Slovensku. Jej cena je stanovená na 899 eur, čo tento smartfón radi medzi lacnejšie top modely. Konkurencia s podobnou výbavou stojí o niečo viac. Novinka je dostupná v tmavej šedej farbe.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Balenie

Balenie pre tento smartfón je riešené veľmi ekologicky. Krabička nemusí byť oproti konkurencii v podobnej cenovke nejak vizuálne vábivá. Vyhotovená je z recyklovaných a následne aj jednoduchšie obnoviteľných materiálov. Dôležitejší, než vzhľad balenia, je samozrejme jeho obsah. Ten je veľmi bohatý. Okrem smartfónu, používateľských návodov a nevyhnutnej technickej dokumentácie výrobca pribalil aj veľmi výkonnú 120 W nabíjačku s nabíjacím káblom s USB-C koncovkami na obidvoch stranách.

Motorola edge 30 Ultra
Balenie Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Kábel je síce krátky, no nabíjanie je veľmi rýchle takže to nepovažuje za nijakú nevýhodu. O tom si však viac povieme v inej časti recenzie. Motorola nezabudla pridať ani priehľadný obal. Ten je umelý, čo veľmi ekologické riešenie vzhľadom na vybraný typ balenia nie je, no určite poslúži a som popravde rád, že je tu.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Konštrukcia a dizajn

Konštrukciou a dizajnom nová Motorola edge 30 ultra celkom nápadne pripomína lacnejšiu Motorolu edge 30 fusion, ktorá je potenciálnym zabijakom vlajkových lodí. To je možné brať ako pozitívnu správu, pretože dizajn je to veľmi elegantný. Telefón sa v ruke drží pohodlne a prináša prémiový dojem. Hrany mobilu sú vybrúsené tak, aby pôsobili čo najtenšie. To možno privádza pocit rezania do rúk, no na to si zvyknete. Ak by vám to náhodou prekážalo, všetko vybaví spomínaný pribalený obal, ktorý mimochodom zariadeniu nepridáva veľmi na hrúbke.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zadná strana je tvorená matným sklom. To má taký zaujímavý motív, ktorý optický pripomína drsnejší materiál. Je pokrytý akýmisi trblietavými prvkami. Ide však len o vizuálny prvok a v ruke telefón pôsobí ako iné modely s matným sklom. Toto prevedenie sa mi popravde veľmi páči. V ľavom hornom rohu je umiestnený obdĺžnikový modul s trojicou fotoaparátom. Rozšírený je ešte smerom doprava o sekciu s pomerne silným podlhovastým LED bleskom.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

V prostriedku zadnej strany sa nachádza logo výrobcu. Na spodku je potom aj nápis “Motorola”. Vrchná hrana má na sebe predely pre signál, označenie “Dolby Atmos” a sekundárny mikrofón. Ten primárny je umiestnený na spodnej hrane, spolu s ďalšími plastovými predelmi, ktoré dizajn nijak nenarušujú, USB-C konektorom na nabíjanie a prenos dát, hlasným hlavným reproduktorom a slotom pre dvojicu nanoSIM kariet.

Motorola edge 30 ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na pravom boku sa nachádzajú ovládacie prvky v podobe tlačidiel hlasitosti a zapínacieho tlačidla. V hornej časti displeja je zabudovaný reproduktor pre hovory, ktorý  slúži aj ako sekundárny hlasitý reproduktor. Spolu s tým spodným vytvára stereo efekt. Jeho maximálna hlasitosť aj celková kvalita je veľmi dobrá. Na pravidelný posluch hudby však samozrejme nebude.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Displej

Nová Motorola edge 30 ultra má obrazovku so 6,67-palcovou uhlopriečkou. Ide o P-OLED panel s 1 miliardou farieb, vysokou obnovovacou frekvenciu na úrovni až 144 Hz, podporou zobrazovania HDR10+ obsahu a rozlíšením 1080 x 2400 pixelov. Niektorí konkurenti samozrejme ponúkajú Quad HD+ rozlíšenie namiesto Full HD+, ktoré tu máme v tomto prípade, no musím povedať, že úplne postačuje. Dáva nám výslednú hustotu približne 395 pixelov na palec.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Veľmi moderne pôsobí pomer zobrazovača k prednej strane, ktorý dosahuje asi 90,3 %. Displej sa k okrajom ohýba. Ide o viditeľné prehnutie, na ktoré som ale ja osobne zvyknutý. Príde mi trochu agresívnejšie v porovnaní s mojim Pixelom 6 Pro, no nemám s ním žiaden problém. Trochu zvyku to bude však chcieť v prípade tých, ktorí ešte smartfón so zahnutým displejom nevlastnili. Z mojich skúseností sú nechcené dotyky iba zriedkavou záležitosťou, no beriem, že niekto dáva ohnutým obrazovkám jasné nie.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tvrdené sklo Corning Gorilla Glass 5 sa bude snažiť zabezpečiť, aby telefón prežil pád prinajlepšom bez prasklín. Výrobca ponúka na displeji z výroby nalepenú ochrannú fóliu, za čo dávam palec hore. Maximálna svietivosť tohto panela dosahuje 1250 nitov. Na priamom slnku som nemal s čitateľnosťou žiadne problémy. Trochu ma však hnevá automatická regulácia jasu. Keď mi napríklad niekto volá a telefón mám vo vrecku, musím pár sekúnd počkať, kým sa jas nastaví na viditeľnú úroveň a uvidím volajúceho. Nejde na druhú stranu o nič, čo by sa nedalo vyriešiť softvérovou aktualizáciou. Na takéto veci sa ale ja osobne nezvyknem spoliehať.

Pozorovacie uhly sú na výbornej úrovni. Problém nie je ani so zobrazovaním farieb. Obnovovaciu frekvenciu obrazovky je možné manuálne nastaviť na 60 Hz, 144 Hz alebo na automatiku. Tú som si ja ponechal zapnutú a drvivú väčšinu času displej bežal na najvyššej obnovovacej frekvencii. Občas som ale zbadal pokles na 60 Hz aj v aplikáciách, kde by sa znižovanie frekvencie displeja diať nemalo. Ide však len o detail, keďže takýto momentov bolo minimum a vyriešilo to opätovné otvorenie danej aplikácie. Celkovo kvalitu displeja tejto novinky hodnotím veľmi kladne.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Výkon a pamäť

Veľmi ma potešila správa, že v útrobách zariadenia sa nachádza procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Ten je oproti verzii bez prívlastku “+” podstatne lepší najmä pokiaľ ide o efektivitu. Sekunduje mu 12 GB operačná pamäť. Vnútorné úložisko má kapacitu 256 GB, čo by malo stačiť asi každému.

Výkon Motoroly moto edge 30 ultra je excelentný. Používateľské prostredie je skutočne skvelo optimalizované a telefón nemá problémy prakticky s ničím, pokiaľ ide o náročné úlohy. Hranie aj tých najnáročnejších hier na plné detaily je pre tohto pracanta maličkosťou. Spoľahlivo funguje aj multitasking či udržiavanie spustených aplikácií na pozadí.

Zahrievanie poväčšine prípadov neucítite, no ak už príde do tuhého, kvôli pomerne tenkému telu bude telefón trochu teplý. Nejde však o nič hrozné, pretože ako som už spomínal, použitý čipset je veľmi efektívny. Motorola edge 30 ultra v aplikácii AnTuTu Benchmark hravo pokoruje priam mýtickú hranicu 1 milióna bodov.

Motorola edge 30 ultra benchmarkové aplikácie
Geekbench 5 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ako môžete vidieť na priložených snímkach obrazoviek, po viacerých benchmarkoch po sebe toto skóre klesne, avšak s tým samozrejme treba rátať. Pekný je aj výsledok v aplikácii Geekbench 5.

Benchmarky však bokom, nejde o najdôveryhodnejší ukazovateľ výkonu smartfónu. Motorola edge 30 ultra je bez pochýb elitou na trhu z pohľadu na rýchlosť a plynulosť používateľského prostredia. Google Pixel 6 Pro s o dosť slabším procesorom mi stále príde plynulejší, avšak to je iný prípad, keďže tieto smartfóny sú rýchlosťou systému niekde inde.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Operačný systém

Pre značku Motorola je už typický prakticky čistý Android s niekoľkými užitočnými funkciami navyše. Tie sa nachádzajú v samostatnej aplikácii “Moto”. Tá po novom ponúka aj množstvo možností prispôsobenia vzhľadu celého používateľského rozhrania. Od dominujúcich farieb, cez rozloženie a tvar ikon, štýly písma až po predom pripravené motívy a podarené tapety. Máme tu aj ovládanie gestami.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ikonické pre Motorolu je potrasenie telefónom dvakrát pre zapnutie a vypnutie LED blesku na posvietenie si v tme. Všetky prístupné gestá môžete vidieť na priloženej snímke obrazovky. Prostredníctvom aplikácie Moto sa zapína aj Always-On displej s pomenovaním “Náhľad obrazovky”, takzvaná “Vnímavá obrazovka” či “Osvetlenie okrajov” na upozornenie v prípade prichádzajúcich notifikácií. Inak ide prakticky o čistú podobu operačného systému Android 12, čo je podľa mňa výrazným plusom.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zmienim aj funkcionalitu s názvom “Ready For”, ktorá z telefónu po pripojení k monitoru spraví plnohodnotnejšie desktopové rozhranie, v ktorom viete svoju produktivitu rozbehnúť na plné obrátky. Samozrejme záleží, čo plánujete robiť. Určite ale ide o veľmi zaujímavú implementáciu, ktorá je podobná, ako napríklad konkurenčný Samsung DeX. Umožnuje aj rýchly prenos súborov a komunikáciu s počítačom s operačným systémom Windows. Potrebná je inštalácia aplikácie Ready For na oboch zariadeniach.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Odomykanie

Motorola edge 30 ultra sa odomyká pomocou optického skenera odtlačkov prstov, ktorý je integrovaný priamo v displeji. V tomto prípade o pomerne rýchlu, presnú a spoľahlivú formu odomykania. Podľa mňa sú kapacitné skenery stále rýchlejšie, ako tie optické v displejoch, no ide predsa len o modernejšie riešenie.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ideálne sú ultrazvukové čítačky, tej sme sa však nedočkali. Dôležité je, že Motorolu edge 30 ultra odomknete rýchlo a takmer vždy hneď na prvý pokus. To sa nedá povedať napríklad o mojom Pixeli 6 Pro, ktorý má v porovnaní s Motorolou oveľa horšiu čítačku odtlačkov.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Fotoaparáty

Motorola edge 30 ultra je úplne prvým smartfónom s 200 MP fotoaparátom. To už bolo predsa zmienené. Má však táto informácia spojitosť s veľmi kvalitnými snímkami v realite, alebo ide skôr o taký “gimmick” a o naháňačku za lepšie vyzerajúcimi špecifikáciami na papieri? Nuž, nanešťastie to vyzerá práve na tú druhú možnosť, no rozhodne nie je všetko ihneď úplne tragické. Výsledné fotografie by som však prirovnával k strednej triede. Porovnanie s konkurenčnými vlajkovými loďami by bolo nefér – voči Motorole.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Niekomu spraví radosť fakt, že farby záberov nie sú nijak presaturované a skôr sa približujú k realite, no v ojedinelých prípadoch sú farby až príliš nevýrazné. Na fotografiách je možné niekedy pozorovať rozostretie k okrajom, čo nepôsobí veľmi dobre. V tme sú fotografie podstatne horšie a z tohto ohľadu konkurencia Motorolu edge 30 ultra rozdrví. Stretol som sa osobne aj s problémami s ostrením a to nielen počas fotenia, ale aj pri natáčaní videa.

Od 200 MP fotoaparátu by som čakal na fotografií veľké množstvo detailov. To tam ale chýba. Chápem, že sa spája viacero pixelov do jedného, čo by malo mať za následok kvalitnejšie fotky v horších svetelných podmienkach. Snímky ale väčšinou neexcelujú ani počas dňa a ani v noci. Veril som, že ma Motorola edge 30 ultra príjemne prekvapí svojimi fotografiami, no musím povedať, že som ostal veľmi sklamaný. Nočný režim večerným snímkam takmer vôbec nepomáha.

Motorola edge 30 ultra fotografické režimy
Fotografické režimy | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na ukážku som pridal aj fotografie z môjho rovnako drahého Pixelu 6 Pro. Názor si už urobte sami, no ako je možné v týchto konkrétnych prípadoch vidieť, Motorola edge 30 ultra vytvára niekedy celkom podobné snímky. Oproti konkurencii Motorola ale nezvláda zábery s vysokým dynamickým rozsahom. Na svetlých snímkach zvykne byť viacero prepálených miest. Motorola produkuje veľmi solídne a konkurencieschopné snímky zväčša len za tých najideálnejších svetelných podmienok, ktoré samozrejme nie sú k dispozícii vždy.

Ultraširokouhlý fotoaparát s 50 MP rozlíšením taktiež vyzerá slušne len na papieri. V praxi je možno len priemerný. Svoj účel dozaista splní. Oproti primárnemu fotoaparátu občas vytvára trošku tmavšie fotky. Dvojnásobný teleobjektív s 12 MP rozlíšením potom nie je žiadna sláva, no v niektorých prípadoch postačí. Osobne nevidím v teleobjektíve s iba 2-násobným optickým priblížením nejaký zmysel. Možno ho využijú tí, ktorí radi vytvárajú portrétové zábery s rozmazaným pozadím. Vysokú kvalitu ale neočakávajte.

Predný “selfie” snímač má opäť veľmi vysoké rozlíšenie 60 MP. Výsledné snímky neohúria, no ale ani nesklamú. Video je možné nahrávať až v 8K rozlíšení pri 24 fps. Nechýba možnosť 4K videa pri snímkovej frekvencii 60 fps a taktiež ani HDR10+ video v 4K 30 fps. To znie extrémne dobre, no výsledok je opäť horší ako parametre na papieri. Video má tendenciu zvláštne sekať, má veľa šumu a aj pomerne zlé detaily. Farby zvyknú byť trochu presaturované. Stabilizácia je však pomerne dobrá. Automatickému ostreniu sa občas nechce, no išlo o ojedinelejší prípad.

Ukážkové fotografie:

Predný fotoaparát:

Ukážkové videá:

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Batéria a nabíjanie

Batéria tohto smartfónu má kapacitu 4610 mAh. S mojim osobným štýlom používania mi telefón vydržal na jedno nabitie jeden a pol dňa a niekedy až dva dni. Na obrazovke smartfónu veľa času netrávim, no aj tak ide o skvelý výsledok, keďže mobil bol veľa času v pohotovostnom režime.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

V dni, kedy som zariadenie vyťažoval kvôli testom, vydržal klasicky od ráno do neskoršieho večera. Nároční používatelia ho možno vybijú v priebehu 5 – 6 hodín so zapnutým displejom. Ak by vám to na jeden deň nestačilo, vôbec to nebude problém, keďže 125 W nabíjačka Motorolu edge 30 ultra nabije v priebehu pol hodinky. 70 % kapacity dosiahnete už za 15 minút.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút: 60 %
  • 25 minút: 96 %
  • 30 minút: 100 %

Cez noc zvykne z batérie ubudnúť 5 %. Osobne som vedel v priebehu 1,5 dňa fungovať na plné nabitie so 4 hodinami so zapnutou obrazovkou. Vzhľadom na dlhší čas v pohotovostnom režime ide o pekný výsledok. Telefón podporuje takzvané “Optimalizované nabíjanie”, ktoré zabezpečuje nabitie batérie iba na hodnotu 80 % v čase, kedy zariadenie nezvyknete používať. Následne sa napríklad pred vašim budíkom nabije doplna.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Konektivita

Motorola edge 30 ultra je slušne vybaveným smartfónom aj z hľadiska konekitvity. Máme tu dvojpásmovú Wi-Fi, nízkoenergetický Bluetooth 5.2 a lokalizačné služby v podobe GPS, A-GPS, GLONASS, BDS či GALILIEO. USB-C port je vo verzii 3.1 a podporuje pripájanie externých úložísk vďaka USB On-The-Go. Poslúži aj ako DisplayPort 1.4 výstup.

Motorola edge 30 ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Príjem signálu mobilnej siete je v bežných prípadoch bezproblémový. Počas cesty vlakom som však signál strácal v porovnaní so svojim vlastným mobilom o čosi častejšie. V Košiciach v mestskej časti Sever bezproblémovo chytám aj 5G signál od operátora Orange, a to aj vo vnútri budov a dokonca i v ich suteréne. Kvalita hovorov je na excelentnej úrovni.

Osobne mám problémy so streamovaním hudby do Bluetooth slúchadiel. Hlasitosť nie je konštantná po celu dobu posluchu a netuším, čo to môže spôsobovať. Je to veľmi nepríjemné, keď isté časti skladby idú rázom veľmi potichu a potom sa zrazu hlasitosť navýši. Deje sa to pravidelne a preto so sebou nosím aj vlastný telefón na posluch hudby.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Záverečné zhodnotenie

Motorola edge 30 ultra je odhliadnuc od fotoaparátov veľmi príjemným prekvapením tohto roka. Ide o cenovo dostupnejšiu vlajkovú loď, ktorá ponúka pravdepodobne všetko, čo používateľ potrebuje. Extrémne vysoké rozlíšenie 200 MP je však len taký “gimmick”. Na kvalite fotografií sa to veľmi neodráža. Primárny fotoaparát bude pre mnohých najväčším lákadlom a nakoniec pravdepodobne aj najväčším sklamaním.

Motorola edge 30 Ultra
Motorola edge 30 ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola edge 30 ultra nefotí vyslovene zle, ale konkurencia ju jednoducho v kvalite záberov porazí. Za 899 eur dostanete pravú vlajkovú loď s jedným výrazným neduhom. Tento telefón si pre účely fotografovania nekupujte. Kúpte si ho kvôli ostatným prednostiam, ako kvôli veľmi sympatickému dizajnu, kvalitnému displeju, skvelo optimalizovanému prostrediu, vysokému výkonu, slušnej výdrži batérie s extra rýchlym nabíjaním a veľmi súťaživej cenovke. Každá vlastnosť Motoroly edge 30 ultra je lepšia, ako jej fotoaparáty, čo je samozrejme trochu nešťastný paradox. Inak ide o úžasné zariadenie, ktoré je radosť používať.

Recenzia Motorola edge 30 ultra: Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 161,8 x 73,5 x 8,4 milimetra
Hmotnosť
  • 198,5 gramu
Displej
  • 6,67-palcová uhlopriečka
  • P-OLED
  • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov)
  • Hustota približne 395 pixelov na palec
  • Obnovovacia frekvencia 144 Hz
  • Pomer strán 20:9
  • Pomer obrazovky k prednej strane asi 90,3 percent
  • 1 miliarda farieb
  • HDR10+
  • Maximálna svietivosť 1250 nitov
  • Corning Gorilla Glass 5
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
Operačná pamäť
  • 12 GB
Vnútorný ukladací priestor
  • 256 GB
  • UFS 3.1
Operačný systém
  • Android 12
Fotoaparáty
  • Primárny 200 MP s optickou stabilizáciou obrazu
  • Ultraširokouhlý 50 MP so 114-stupňovým uhlom záberu
  • Teleobjektív 12 MP s dvojnásobným optickým priblížením
Batéria a nabíjanie
  • 4610 mAh
  • 125 W rýchle nabíjanie
  • 50 W bezdrôtové nabíjanie
  • 10 W reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena
  • 899 eur

Konkurencia pre smartfón Motorola edge 30 ultra

Viete, čo stojí taktiež presne 899 eur? Nový Google Pixel 7 Pro, respektíve teraz ešte lacnejší Google Pixel 6 Pro. Ten bez debaty produkuje podstatne lepšie fotografie. Nevýhodou je, že u nás oficiálne dostupný nebude, avšak sme si istí, že onedlho ho bude možné zakúpiť napríklad na internetovom obchode Alza.sk.

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro | Zdroj: GSMArena.com

Google Pixel 6 Pro

Pixel 7 Pro má čistý Android a určite aj dlhšiu podporu a pravidelnejšie aktualizácie. Aj napriek menej výkonnému čipsetu bude Pixel vo viacerých ohľadoch plynulejší. Uvidíme, ako na tom bude výdrž jeho batérie. Ďalej by sme do konkurencie zaradili napríklad OPPO Find X5 Pro, vivo X80 Pro alebo aj sériu Samsung Galaxy S22. Ak sa rozhodnete ušetriť, zlou voľbou nebude ani Motorola edge 30 fusion.

vivo X80 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra
vivo X80 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

vivo X80 Pro

14.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+