MojAndroid

Od smartfónu Samsung Galaxy A33 5G sa tento rok na Slovensku očakávajú veľmi slušné predajné čísla, pretože predošlá generácia Galaxy A32 5G patrila k najobľúbenejším modelom na našom trhu. Sú však vylepšenia a kvalita natoľko výrazné, aby boli očakávania oprávnené? To môžete posúdiť vďaka dnešnému článku. Recenzia Samsung Galaxy A33 5G vám prezradí klady aj zápory tohto smartfónu.


Recenzia Samsung Galaxy A33 5G je rozdelená na niekoľko častí:

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Cena a dostupnosť na Slovensku

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G:Tabuľka parametrov

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Balenie

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Konštrukcia a dizajn

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Displej a zvuk

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Zabezpečenie

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Výkon a pamäť

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Systém a konektivita

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Fotoaparát a video

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Batéria a nabíjanie

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Záverečné hodnotenie

▶️  Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Konkurencia


Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Cena a dostupnosť

Samsung Galaxy A33 5G sa na Slovensku predáva od 22. apríla za odporúčanú cenu 369 eur v štyroch farebných variantoch – biela, čierna, modrá a oranžová. Táto cena je oproti konkurencii podstatne vyššia aj vzhľadom k slabšiemu príslušenstvu v balení.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Tabuľka parametrov

Rozmery 159,7 x 74 x 8,1 mm
Hmotnosť 186 gramov
Operačný systém a nadstavba Android 12 + One UI 4.1
Procesor Exynos 1280, 5 nm
Displej Super AMOLED, 6,4 palcov, 90 Hz, 2400 x 1080 pixelov
RAM 6 GB
Úložisko 128 GB + microSD (do 1 TB)
Fotoaparát Hlavný – 48 MP, f/1.8, OIS, Sony IMX 582, 1/2″
Ultra-širokouhlý – 8 MP, f/2.2
Makro – 5 MP, f/2.4
Snímač hĺbky – 2 MP, f/2.4
Batéria 5000 mAh
Nabíjanie 25 W, nabíjačka nie je súčasťou balenia
Vodoodolnosť IP67
Siete a konektivita 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 G + 5 GHz), Bluetooth 5.1, USB-C, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO a BDS
Senzory Akcelerometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, senzor okolitého svetla
Farebné prevedenie biela, modrá, oranžová, čierna
Cena 369 eur

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Balenie

Prvé, čo na smartfóne prekvapí, je jeho krabica. Lepšie označenie je však krabička, pretože na výšku je polovičná oproti krabiciam predošlých generácií v minulých rokoch. Dôvodom je to, že okrem slúchadiel v nej chýba aj nabíjací adaptér, ktorý konkurencia v tejto triede stále ponúka a to dokonca pri nižšej cene zariadenia.

Nabíjací adaptér s nabíjacím výkonom 45 W nám preto spoločnosť Samsung dodala pre účely testovania samostatne. V balení inak nájdete aspoň obojstranný nabíjací USB-C kábel, manuál a nástroj na výmenu SIM karty.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Dizajn a konštrukcia

Do redakcie nám bol na test zaslaný Samsung Galaxy A33 5G vo farbe Awesome Peach, ktorá je definovaná ako broskyňová, ale najbližšie má asi k ružovej farbe. Na trhu sa smartfón predáva ešte  v čiernej, bielej a modrej farbe. Zadná strana zariadenia, ktorá túto farbu reprezentuje, je matná a bohužiaľ plastová. V tejto cene už pritom konkurencia ponúka modely aj so sklenenou zadnou stranou.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Zadná strana vo farbe Awesome Peach | Zdroj: Milan Menšík

Plastové sú aj hrany zariadenia, aj keď môžu vďaka farbe pôsobiť ako kovové. Displej na prednej strane kryje tvrdené sklo Gorilla Glass 5. Pozitívom je, že konštrukcia opäť spĺňa certifikáciu vodeodolnosti IP67 (ponorenie do 1 metrovej hĺbky po dobu 30 minút v laboratórnych podmienkach). So smartfónom však určite neplávajte v mori alebo bazéne, pretože na to sa záruka nevzťahuje.

Negatívom je potom neprítomnosť 3,5 mm jacku pre slúchadlá, ktorý predošlé generácie ešte mali. Na stranách tak nájdete len USB-C konektor, stereo reproduktor, mikrofóny a tlačidlá pre napájanie a ovládanie hlasitosti na pravej strane. Hladké a zaoblené bočné hrany sú síce príjemné na dotyk, ale často kĺžu v rukách. Určite preto odporúčame zakúpenie krytu.

Displej a audio

Smartfóny série Galaxy vždy využívali kvalitné Super AMOLED displeje a je to aj prípad Galaxy A33 5G. Uhlopriečka displeja je 6,4 palcov, rozlíšenie sa zastavilo na 2400 x 1080 pixeloch a obnovovacia frekvencia činí 90 Hz. Displej zaberá 83,7 % prednej strany a je to vidieť hlavne na širšej spodnej brade. V hornej časti je malý výrez pre “selfie” fotoaparát.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Displej na priamom slnku | Zdroj: Milan Menšík

Smartfón ponúka dve možnosti zobrazenia farieb – Sýte farby a Prirodzené farby. Pri sýtych farbách je biela a šedá farba trochu do modrá. Prirodzené farby sú presnejšie, ale aj tak som počas testovania preferoval radšej sýte farby. Adaptívny jas dokáže zvýšiť svietivosť displeja až na 700 nitov, takže je bez problémov viditeľný aj na priamom slnku.

Obnovovacia frekvencia funguje pri frekvencii 60 Hz a 90 Hz. Pri prezeraní statického obsahu a videa sa vždy používa 90 Hz, s výnimkou niekoľkých aplikácií (Google Mapy, Fotoaparát). Pri hraní to samozrejme závisí od konkrétnej hry. Na dotyk reaguje displej presne za akýchkoľvek situácií. Podľa všetkého mu však chýba podpora vysokého dynamického rozsahu HDR10.

Nová generácia smartfónu konečne prináša stereo reproduktory, ktoré sú dostatočne hlasité. Zvuk však môže občas pôsobiť nevyrovnane. Dôvodom je podľa všetkého to, že jeden z reproduktorov je o niečo tichší a bez basov. Slúchadlá si k smartfónu bohužiaľ pripojíte len cez USB-C redukciu alebo Bluetooth. Ako už bolo povedané, 3,5 mm jack Galaxy A33 5G chýba.

Zabezpečenie

Smartfón si odomknete buď klasickými spôsobmi (heslo, PIN, vzor), pomocou tváre alebo snímačom odtlačkov. Ten je umiestnený v displeji a napriek tomu, že je optický, tak je prekvapivo presný a rýchly. Uložiť si môžete celkom 5 odtlačkov prstov. Odomykanie tvárou je za svetla okamžité, ale za horších svetelných podmienok môžu nastať problémy.

Výkon a pamäť

Samsung Galaxy A33 5G využíva nový 5 nm čipset Exynos 1280. Jeho prednosťou oproti čipsetom MediaTek v minulej generácii je podľa oficiálnych stránok výrobcu hlavne vyšší grafický výkon vďaka grafickému jadru Mali-G68. Samotný procesor sa skladá z dvoch Cortex-A78 jadier s frekvenciou 2.4GHz a šiestich menších Cortex-A55 jadier s frekvenciou 2 GHz.

Testovaný model mal 6 GB RAM, ale na globálnom trhu budú k dispozícii aj verzie s 4 GB a 8 GB RAM. Vnútorná pamäť má veľkosť 128 GB, ktorú môžete rozšíriť microSDXC kartami. Slúži k tomu hybridný slot, ktorý je zároveň určený aj pred druhú nanoSIM kartu. Musíte sa tak rozhodnúť, či chcete väčšiu pamäť alebo druhé telefónne číslo.

Čipset Exynos 1280 obsahuje aj integrovaný 5G modem. Tým sa eliminuje problém predošlej generácie Galaxy A32, kedy boli na trhu dve verzie smartfónu – 4G verzia a 5G verzia. Vyšší výkon čipsetu je vidieť hlavne v hrách. Poradil si aj novými hrami ako Diablo Immortal, Apex Legends alebo Ni no Kuni. Pri bežných aplikáciách sa občas objavilo nejaké to trhnutie, čo je však problém optimalizácie softvéru, ktorý snáď vyrieši aktualizácia.

Výsledky Samsungu Galaxy A33 5G v benchmarkoch:

Geekbench jednojadrový test 737 bodov
Geekbench viacjadrový test 1742 bodov
3D Mark Wild Life 2261 bodov
3D Mark Wild Life  Extreme 634 bodov
3D Mark Sling Shot 4 455 bodov
3D Mark Sling Shot Extreme OpenGL ES 3.1 3 592 bodov
PC Mark Work 3.0 10 750 bodov

Systém a konektivita

Operačným systémom novinky je Android 12, ktorý je ešte vylepšený o populárnu nadstavbu One UI 4.1. Tá dosť razantne vylepšuje vzhľad, pridáva množstvo užitočných funkcií a aplikácie navyše. Medzi nimi sa nájdu samozrejme aj aplikácie, ktoré sa budú zdať nadbytočné a budete ich chcieť odstrániť. Väčšinu aplikácií od Googlu, Samsungu a Microsoftu (každé vo vlastnom adresári) však určite využijete.

Vďaka spolupráci s Microsoftom ponúka smartfón aj rýchle a jednoduché prepojenie s Windows 10/11. Z funkcii One UI sa dá vyzdvihnúť QuickShare pre rýchle zdieľanie súborov, SmartView pre zrkadlenie obrazu na TV alebo Súkromný priečinok pre vaše citlivé dáta. Najväčším plusom je však softvérová podpora. Samsung totiž smartfónu sľubuje až 4 roky systémových aktualizácií, čo skutočne nie je medzi Android smartfónmi obvyklé.

Vďaka čipsetu má smartfón podporu 5G sietí a v oblastiach s horším pokrytím potom využijete rýchle LTE pripojenie. Wi-Fi a Bluetooth je staršej verzie, konkrétne Wi-Fi ac a Bluetooth 5.1, ale pripojenie fungovalo v oboch prípadoch bez problémov. To platí aj pre funkciu Wi-Fi Hotspot alebo NFC. Pre navigáciu môžete využiť satelitné systémy GPS, GLONASS, GALILEO a BDS.

Navigovanie pomocou Google Máp bolo presne a smartfón dokázal nájsť polohu prakticky okamžite. Pre prepojenie s PC a prenos súborov využijete USB-C konektor. Ten je nutný aj pre pripojenie káblových slúchadiel pomocou redukcie, pretože 3,5 mm jack bohužiaľ oproti predošlým generáciám chýba.

Fotoaparát a video

Galaxy A33 5G má podobné fotoaparáty ako Galaxy A32 5G, no s niekoľkými vylepšeniami – primárny snímač zadného fotoaparátu má optickú stabilizáciu (OIS) a nechýba mu podpora 4K videa. To podporuje aj selfie fotoaparát. Na zadnej strane nájdeme 48 MP primárny Sony IMX 582 snímač s OIS a svetelnosťou f/1.8, 8 MP ultra širokouhlý, 5 MP makro a 2 MP hĺbkový snímač. Selfie fotoaparát má 13 MP snímač so svetelnosťou f/2.2.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Modul fotoaparátu | Zdroj: Milan Menšík

Aplikácia fotoaparátu je rovnaká, akú dnes nájdete v každom Samsung smartfóne. Potiahnutím doľava a doprava sa prepínate medzi všetkými dostupnými režimami. Zároveň je možnosť usporiadať alebo odstrániť niektoré režimy z hlavnej obrazovky. Nechýba Nočný a ani Pro režim pre manuálne ovládanie.  Vertikálnym potiahnutím v oboch smeroch sa prepína medzi predným a zadným fotoaparátom.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Aplikácia fotoaparátu Samsung Galaxy A33 5G | Zdroj: Milan Menšík

Fotografie z primárneho snímača v 12 MP rozlíšení sú na strednú triedu veľmi dobré. Sú ostré a ponúkajú dostatočné detaily, dobrý kontrast a majú aj dobrý dynamický rozsah pri zapnutí funkcie HDR. Za denného svetla nie je ani viditeľný šum. Farby sú sýte, čo vidieť hlavne na listoch stromov. To samozrejme nie je úplne realistické a nemusí sedieť každému.

V hľadáčiku je prepínač na digitálny dvojnásobný zoom, ktorý prepne snímanie do 48 MP rozlíšenia a jednoducho oreže stred fotografie. Ultra širokouhlý snímač ponúka dobrú úroveň detailov a neuveriteľne nízky šum. Horšie je to vo večerných hodinách za horšieho svetla, kedy sa prejavuje jeho horšia svetelnosť.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Marko snímač Samsungu Galaxy A33 5G | Zdroj: Milan Menšík

Makro snímač s rozlíšením 5 MP má pevné zaostrenie vo vzdialenosti 4 cm, dobré detaily, vysoký kontrast, žiarivé farby, ale aj viditeľný šum. Hĺbkový snímač asistuje primárnemu snímaču pri portrétoch. Selfie fotografie majú dobrý kontrast a dostatok detailov, aj keď redukcia šumu môže niektoré z nich rozmazať až do olejomaľby.

V noci určite využite Nočný režim

Použitie Nočného režimu pri fotení v noci produkuje ostrejšie, čistejšie a menej zašumené fotografie než fotenie bez neho. Dokáže odhaliť viac detailov v tieňoch, zvýšiť expozíciu a vytvoriť jasnejšiu oblohu, takže ho určite odporúčame mať zapnutý. O to viac, keď chcete fotiť ultra širokouhlým snímačom, ktorý má nižšiu svetelnosť.

Video má stabilizáciu len pri 1080p rozlíšení

Videá z primárneho snímača majú  za denného svetla dosť detailov, dobrú ostrosť, žiadny šum, široký dynamický rozsah a samozrejme výraznejšie farby. Zamrzí, že stabilizácia funguje iba pri rozlíšení 1080p a nie 4K. Aj videá pri slabom osvetlení ponúkajú realistickú expozíciu, dostatočne dobré detaily a solídne farby. Samozrejme sú v noci už občas zašumené, ale to nie je neobvyklé v tejto triede. Pri pohybe je tiež v noci vidieť časté chvenie.

Batéria a nabíjanie

O výdrž Samsungu Galaxy A33 5G sa stará batéria s kapacitou 5000 mAh. Táto slušná kapacita sa prejavila počas testu na veľmi dobrej výdrži na jedno nabitie. Priemerná výdrž sa pohybovala od 2 do 3 dni podľa náročnosti používania. Sledovanie HD videí si v priemere zoberie 3 % za pol hodiny prehrávania. Smartfón úspešne obstal aj v teste batérie benchmarku PCMark, kde dosiahol výsledok 13 hodín a 38 minút.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Výsledok výdrže batérie v benchmarku PCMark | Zdroj: Milan Menšík

Smartfón sa nabíja rýchlym nabíjaním s maximálnym výkonom 25 W cez USB-C konektor. Pretože v balení nenájdete nabíjací adaptér, tak sa testovaný smartfón nabíjal s originálnou nabíjačkou od Samsungu s výkonom 45 W. Rýchlosť nabíjania však neoslnila. Na 100 % kapacity sa smartfón nabíjal 1 hodinu a 8 minút. Konkurencia v strednej triede to pritom zvláda už podstatne rýchlejšie. Bezdrôtové nabíjanie smartfónu chýba.

Čas nabíjania Percento nabitia
15 minút 26 %
30 minút 51 %
45 minút 75 %
60 minút 96 %
1 hodina a 8 minút 100 %

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Záverečné hodnotenie:

Samsung Galaxy A33 5G je podobne ako predošlé generácie výborným smartfónom strednej triedy, ktorému sa dá vytknúť len málo vecí. Opäť má kvalitný Super AMOLED displej, dostatočne výkonný čipset s podporou 5G, slušný fotoaparát s optickou stabilizáciou a veľmi dobrú výdrž. Veľkým plusom je aj štvorročná záruka systémových aktualizácií.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G
Samsung Galaxy A33 5G | Zdroj: Milan Menšík

Negatívom môže byť o niečo vyššia cena než v prípade konkurencie. Pri tejto cene by zákazník očakával aj kvalitnejšie materiály než plast. Na druhú stranu má smartfón vodeodolnosť certifikácie IP67, čo nie je samozrejmosť. Zamrzí absencia 3,5 mm jacku, stabilizácia videa len pri 1080p rozlíšení a pomalšie nabíjanie oproti konkurencii. Softvér by si zaslúžil trochu optimalizácie, čo však pravdepodobne vyriešia jeho aktualizácie.

Recenzia Samsung Galaxy A33 5G: Konkurencia

Honor Magic4 Lite 5G

Honor Magic4 Lite má elegantný dizajn, veľký displej s obnovovaciu frekvenciou až 120 Hz, výbornú výdrž na jedno nabitie a  veľmi rýchle nabíjanie. Nechýba mu ani podpora 5G pripojenia a má tiež veľmi dobré chladenie pri väčšej záťaží čipsetu. Fotoaparát je však horší a nemá ani podporu natáčania 4K videí.

Honor Magic4 Lite 5G | Zdroj: Milan Menšík

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Aj tomto prípade ide o veľmi dobrý smartfón, ktorý pekne fotí a je extrémne ľahký a tenký. Jeho plusom je aj dizajn, čomu napomáha matné sklo na zadnej strane. Smartfón pôsobí prémiovo aj vďaka optimalizácii systému, ktorá poskytne citeľne vyšší výkon než konkurencia.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Xiaomi 11 Lite 5G NE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus Nord 2T

Dobrou alternatívou je aj nedávno predstavený smartfón strednej triedy OnePlus Nord 2T s čipsetom MediaTek Dimensity 1300, Má podobné parametre, dokonca má tiež fotoaparát s optickou stabilizáciou, ale podporuje podstatne rýchlejšie nabíjanie s výkonom 80 W. Galaxy A33 5G má zase výhodu v štvorročnej záruke systémových aktualizácií.

OnePlus Nord 2T
OnePlus Nord 2T | Zdroj: PhoneArena.com

Náš tip
Android Auto pre smartfóny končí. K dispozícii je len pre displeje automobilov
7.5

Samsung Galaxy A33 5G

Samsung Galaxy A33 5G je podobne ako predošlé generácie výborným smartfónom strednej triedy, ktorému sa dá vytknúť len málo vecí. Opäť má kvalitný Super AMOLED displej, dostatočne výkonný čipset s podporou 5G, slušný fotoaparát s optickou stabilizáciou a veľmi dobrú výdrž. Veľkým plusom je aj štvorročná záruka systémových aktualizácií.

Negatívom môže byť o niečo vyššia cena než v prípade konkurencie. Pri tejto cene by zákazník očakával aj kvalitnejšie materiály než plast. Na druhú stranu má smartfón vodeodolnosť certifikácie IP 67, čo nie je samozrejmosť. Zamrzí absencia 3,5 mm jacku a pomalšie nabíjanie oproti konkurencii. Softvér by si zaslúžil trochu optimalizácie, čo však pravdepodobne vyriešia jeho aktualizácie.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
80 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • kvalitný displej
  • dostatočne výkonný čipset s podporu 5G
  • fotoaparát s OIS produkuje kvalitné fotografie a videá
  • dobrá výdrž batérie
  • vodeodolnosť IP 67

  • vyššia cena
  • absencia 3,5 mm jack a nevyrovnaný stereo reproduktor
  • stabilizácia videa len pri 1080p rozlíšení
  • pomalšie nabíjanie oproti konkurencii
  • absencia nabíjacieho adaptéru v balení
27.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+