MojAndroid

Xiaomi 12S Ultra je momentálne najlepším smartfónom v portfóliu tohto obľúbeného výrobcu. Bohužiaľ, dostupnosť je zatiaľ obmedzená len na Čínu. Tí šikovnejší si ho síce môžu objednať od overených čínskych predajcov, avšak s čínskou ROM a bez podpory pásma B20. Práve takýto model sa dostal aj do mojich rúk a mal som možnosť ho vyskúšať počas jedného dňa.

Xiaomi 12S Ultra a špičkový výkon

Začnem výkonom. Vo vnútri sa nachádza procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a je to cítiť. Okrem toho, že zariadenie je krásne rýchle, v porovnaní s konkurenciou so starším Snapdragonom 8 Gen 1 aj podstatne menej hreje. To sa samozrejme prejavuje aj v dlhšej výdrži na jedno nabitie. Tú som samozrejme počas jedného dňa vyskúšať nemohol.

Xiaomi 12S Ultra zadna strana
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vo vnútri sa nachádza batéria s kapacitou 4860 mAh. Konkurencia síce bežne ponúka 5000 mAh akumulátory, no v tomto prípade by som sa o výdrž nebál. K dispozícii je rýchle káblové nabíjanie s výkonom 67 W a tiež aj 50 W bezdrôtové nabíjanie.

Veľký a ťažkký

Odhliadnuc od fotoaparátov, najzaujímavejší je na tejto novinke dizajn. Ten je jednoducho parádny. Áno, kruhová oblasť fotoaparátu poriadne vytŕča nad okolitý povrch zariadenia. Avšak nachádza sa v strede a na stole sa nekýve. Xiaomi 12S Ultra je veľký smartfón a s hmotnosťou 225 gramov patrí medzi tie najťažšie.

Xiaomi 12S Ultra
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Priznám sa, že mi to vôbec nevadilo. V ruke sa mi držal veľmi pohodlne, najmä kvôli tomu, že zadná “kožená” strana zabezpečí, že sa vôbec nešmýka. A čo je najlepšie, o výstupok fotoaparátu som si pri používaní opieral prst, takže mi v ruke sedel naozaj perfektne. Používanie bolo dokonca príjemnejšie napríiklad v porovnaní s OnePlus 10 Pro, ktorý je výrazne užší a ľahší. Za toto má u mňa Xiaomi palec hore.

Xiaomi 12S Ultra: Špičkový LTPO2 displej

Displej patrí medzi špičku. Ponúka uhlopriečku 6,73″, rozlíšenie 3200 x 1440 pixelov a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Keďže ide o LTPO2 panel, dynamicky vie frekvenciu prispôsobovať obsahu. A to až do 1 Hz, vďaka čomu šetrí batériu. Displej musím naozaj pochváliť. Okrem skvelých farieb ponúka aj jas na úrovni až 1500 nitov. A na Slnku to bolo vidieť. V porovnaní so spomínaným OnePlus 10 Pro bol displej čitateľný lepšie. OnePlus na tom však tiež nie je vôbec zle.

Xiaomi 12S Ultra
Displej Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nastavenie obnovovacej frekvencie môžete nechať na automatike, prípadne zvoliť si 60, 90 alebo 120 Hz. Páči sa mi, že Xiaomi dáva používateľovi na výber.

Xiaomi 12S Ultra displej
Možnosť zvoliť si obnovovaciu frekvenciu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V displeji sa nachádza klasický optický snímač odtlačkov prstov. Ten je umiestnený na vhodnom mieste. Pridávanie odtlačku síce nebolo najpohodlnejšie a nepatrí medzi najrýchlejšie, avšak k samotnému odomykaniu nemám žiadne výhrady. Snímač je rýchly a presný. Pri písaní na softvérovej klávesnici som ocenil aj skvelú haptickú odozvu.

Fotoaparát ako hlavné lákadlo Xiaomi 12S Ultra

Najväčším lákadlom tohto smartfónu má byť fotoaparát. Nasvedčuje tomu nielen jeho dizajn, ale aj použité snímače. Za zmienku stojí najmä ten hlavný s veľkosťou až 1″. Ten ponúka rozlíšenie 50,3 MP, svetelnosť f/1.9 a optickú stabilizáciu obrazu.

Xiaomi 12S Ultra fotoaparat
Fotoaparát Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Doplnený je o periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením, svetelnosťou f/4.1 a rozlíšením 48 MP. Maximálne digitálne priblíženie je až 120x, no tu ide len o hru čísel. Takéto fotografie sú absolútne nepoužiteľné ani v ideálnych svetelných podmienkach. Avšak vďaka vysokému rozlíšeniu dostanete slušné zábery napríklad s 10 či 20-násobným priblížením. Samozrejme cez deň.

Xiaomi 12S Ultra fotoaparat
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Chýbať samozrejme nesmie ani ultra-širokouhlý objektív. Ten má taktiež vysoké rozlíšenie 48 MP a veľmi slušný uhol záberu – až 128 stupňov. Vďaka tomu, že ponúka aj automatické zaostrovanie, je schopný vytvárať aj makro fotografie. Fotoaparát sa samozrejme chváli spoluprácou so spoločnosťou Leica, ktorá ešte donedávna spolupracovala s Huawei.

Xiaomi 12S Ultra leica
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka videa, to je možné natáčať až v 8K rozlíšení pri 24 snímkoch za sekundu. 4K@60fps video je k dispozícii nielen pre hlavný snímač, ale aj ten ultra-širokouhlý. Prepínať medzi nimi je možné aj počas záznamu, no to veľmi neodporúčam, keďže ponúkajú rozdielne farebné podanie a najmä dynamický rozsah. Tieto veci sú jednoznačne lepšie v prípade hlavného snímača.

Xiaomi 12S Ultra: Ukážkové fotografie

Čínska ROM môže byť problém

Pripomínam, že zariadenie som dostal s čínskou ROM, takže aj s množstvom predinštalovaných čínskych aplikácií. Tie je našťastie možné odinštalovať. Pravdou je, že aj takýto telefón sa dá plnohodnotne používať. Stačí nainštalovať obchod Google Play, stiahnuť v prvom rade nejakú dobrú klávesnicu (lebo tá predinštalovaná píše čínsky) a je to.

Xiaomi 12S Ultra system nadstavba
Systém a nadstavba | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Následne odinštalovať čínske blbosti a nainštalovať vaše obľúbené aplikácie. Pásmo 800 MHz pre 4G chýba, čo by mohlo byť na Slovensku problém najmä mimo mesta, v mestách je to v poriadku. V prípade, že využívate služby 4ky, tá 800 MHz pásmo taktiež neponúka, takže nebudete nijako obmedzovaní.

Náš tip
Séria Xiaomi 12 dostáva stabilnú beta verziu Androidu 13
31.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+