MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi len nedávno predstavila novú tohtoročnú vlajkovú loď pre medzinárodný trh. Tento model sa chváli slušnou výbavou za priaznivú cenu. Smartfón je určený najmä pre používateľov požadujúcich dostatok výkonu, špičkový displej a výborný fotoaparát. Poznatky o tom, aký je tento smartfón v praxi a či sa jeho kúpa oplatí, vám prináša recenzia Xiaomi 12T.

Recenzia je rozdelená na niekoľko častí:

Xiaomi 12T: Cena a dostupnosť na Slovensku

Novinka od Xiaomi, teda prakticky náš testovací model, sa u nás predáva za cenu približne 599 eur za variant s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom a 649 eur za variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. K dispozícii je v čiernej a nami testovanej modrej farbe.

Recenzia Xiaomi 12T: Balenie

Výrobca bol v prípade balenia novej vlajkovej lode naozaj štedrý a v porovnaní s konkurenciou sa v balení nachádza poriadny “náklad.” Ten v dnešnom eko-trende nie je u všetkých výrobcov štandardom.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T – balenie I Zdroj: Jakub Marcin

Po rozbalení nás v krabici privíta menšia krabička obsahujúca ihlu na SIM karty, dokumentáciu a priehľadný gumený obal. Ďalej, pod samotným smartfónom, nájdeme robustný, 120 W nabíjací adaptér a USB-A na USB-C kábel. Na displeji je už od výroby nalepená fólia. Tento krok sa mi páči nielen u Xiaomi, ale aj v prípade ostatných výrobcov.

Recenzia Xiaomi 12T: Konštrukcia a dizajn – kvalitné spracovanie a vyššia váha

Xiaomi 12T zaujme hlavne svojim vzhľadom. Konštrukcii v podstate až na jeden detail nemám čo vytknúť. Telefón sa v ruke drží dobre, vďaka zaobleným hranám do dlane nič “nereže.” Horšie to je však s nosením smartfónu vo vrecku. Vtedy už o ňom vďaka jeho hmotnosti a hrúbke viete.

Na prednej strane sa nachádza AMOLED displej, ktorému patrí 86,7 % plochy a selfie fotoaparát umiestnený v priestrele. Na zadnej, matnej sklenenej strane, sa nachádza mierne vystupujúci fotoaparát s tromi objektívmi.

Spodná strana patrí jednému zo stereo reproduktorov, slotu na SIM karty, USB-C konektoru a mikrofónu. Hore sa nachádza sekundárny mikrofón, druhý reproduktor a IR port. Ľavá strana je čistá a vpravo sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a a zapínacie tlačidlo.

Vo finále hodnotím konštrukciu ako takmer bezchybnú. Smartfón sa dobre drží, avšak ako som spomínal, hrúbka 8,6 milimetra je poznať či už v ruke alebo vo vrecku. Taktiež neponúka žiaden typ zvýšenej odolnosti (certifikáciu IP). Použité materiály, hliníkový rám a matné sklo na zadnej strane, majú za následok vyššiu váhu, teda 202 gramov, čo je podľa môjho názoru už trocha viac. Vynímajúc týchto pár faktov je Xiaomi 12T konštrukčne naozaj podareným modelom, pôsobí nezvyčajne a najmä luxusne, čo sa na vlajkovú loď určite patrí.

Recenzia Xiaomi 12T: Displej patrí jednoducho medzi špičku

Xiaomi 12T disponuje pomerne veľkým, 6,67 palcovým CrystalRes AMOLED DotDisplay panelom s rozlíšením 1220 x 2712 pixelov, obnovovacou frekvenciou 30 – 120 Hz a hustotou približne 446 pixelov na palec. Pozorovacie uhly, jas a sýtosť farieb sú skvelé. Smartfón je bezproblémovo použiteľný aj na priamom slnku vďaka maximálnemu jasu 900 nitov. Do displeja, ako som zmienil v predošlej kapitole, zasahuje aj predný fotoaparát nachádzajúci sa v priestrele.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po nastavení displeja na obnovovaciu frekvenciu 120 Hz bolo jasne vidieť jeho plynulosť. Okrem klasických nastavení farieb, režimu pre pohodlné čítanie a ďalších, je možné taktiež aj nastavenie automatickej selekcie obnovovacej frekvencie podľa činnosti, ktorú práve vykonávate (či je UI v pohybe, alebo nie).

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T – obnovovacia frekvencia displeja I Zdroj: Jakub Marcin

Taktiež nechýba ani Always On Display, ktorý používateľovi ponúkne bohaté nastavenia od textu, cez hodiny až po obrázky. Podľa môjho názoru môžeme funkcionalitu porovnať so Samsungom, ktorý to robí už roky.

Čítačka odtlačkov prstov pod displejom a meranie tepu

Čítačka odtlačkov prstov sa ukrýva pod displejom, v jeho spodnej polovici. Okrem jej primárneho účelu ju môžeme použiť aj na experimentálnu funkciu merania srdcového tepu, ktorá nájdete v možnosti “Špeciálne funkcie.”

Takúto vychytávku je samozrejme potrebné brať s rezervou a aj napriek tomu, že rozdiely boli v porovnaní so snímačom v smart hodinkách markantné, smartfón sa nesekol o viac ako 10 BPM.

Recenzia Xiaomi 12T: Možnosti odomykania

Možnosti odomykania dostupné v Xiaomi 12T poznáme takmer zo všetkých smartfónov. K dispozícii sú staré overené klasiky, ako napríklad vzor, PIN či heslo. V displeji sa nachádza aj vyššie spomenutá optická čítačka odtlačkov prstov. Tá fungovala rýchlo a presne. Odtlačok zaregistrovala aj pri neúplnom alebo rýchlom priložení. Škoda je, že sa Xiaomi nerozhodlo dať snímač do zapínacieho tlačidla, nakoľko to je takéto odomykanie výrazne efektívnejšie.

Xiaomi 12T
Čítačka odtlačkov prstov I Zdroj: Jakub Marcin

Výkon a pamäť

V prvom rade musím vziať do úvahy, že v ruke držím smartfón za 600 eur, čo znamená, že na kompromisy tu takmer žiadne miesto nie je. A mám pravdu. Model Xiaomi 12T sa môže pochváliť čipsetom MediaTek Dimensity 8100 Ultra vyrobeným 5 nm technológiou. Ten sa radí do vyššej strednej triedy. Jeho súčasťou sú štyri jadrá Cortex – A78 s frekvenciou až 2,85 GHz a štyri jadrá Cortex – A55 s frekvenciou až 2 GHz. Integrovaný 5G modem podporuje všetky moderné štandardy vrátane 5G SA a maximálnu rýchlosť sťahovania 4,7 Gbps.

Výkonný čipset dopĺňa 8 GB operačnej pamäte, ktoré si systémovo viete rozšíriť o ďalšie 3 GB. Po stránke výkonu nemôžem smartfónu nič vytknúť a hodnoty po absolvovaní benchmarku AnTuTu a Geekbench ma milo prekvapili. Porovnať ich môžme napríklad s výsledkami modelu Xiaomi 11T Pro. Hranie hier, náročný multitasking a pracovanie s nadstavbou musí model s týmito špecifikáciami zvládať “ľavou zadnou.” Nie nadarmo bola už po prvom spustení v smartfóne nainštalovaná hra Genshin Impact. Xiaomi 12T nám tým zjavne dáva najavo, že ani náročné hry nerobia špičkovému MediaTeku problém. Interné úložisko nie je možné rozšíriť za pomoci microSD karty.

Recenzia Xiaomi 12T: Systém – MIUI 13 tak, ako ho poznáme všade

Nový vlajkový model od Xiaomi sa na trh dostáva s nadstavbou MIUI vo verzii 13, ktorá je postavená na systéme Android 12. MIUI ponúkne používateľovi množstvo zaujímavých funkcií a možností prispôsobenia užívateľského rozhrania, ktoré by čistý Android neponúkol. Vďaka dostatočnej kapacite operačnej pamäte a výkonnému procesoru som nad chybami v plynulosti systému ani nerozmýšľal a popravde sa ani jedna nevyskytla. Inak povedané, systém je pekne plynulý bez bugov či iných chýb. 

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T I Zdroj: Jakub Marcin

Používanie smartfónu s MIUI je jednoduché, rýchle a prispôsobiť si ho môžete ako chcete. Od jednoduchých nastavení až po celé balíky tém. V prípade domovskej obrazovky si môžete vybrať medzi tým, čí chcete mať aplikácie v samostatnom zozname pri potiahnutí z dola nahor, alebo ich mať všetky na domovskej obrazovke. Domovská obrazovka opäť ponúka veľa možností personalizácie, ktoré sa týkajú sa rozloženia ikon či prechodov medzi stránkami.

Xiaomi v nadstavbe MIUI 13 predstavilo taktiež aj novú verziu centra ovládania, kedy potiahnutie nadol na pravej strane obrazovky vyvolá centrum notifikácií a potiahnutie na ľavej strane zasa prepínače. Komu by táto novinka nevyhovovala, si môže stále v nastaveniach zvoliť starú verziu. Ja som bol osobne zvyknutý na straší typ, no po troch dňoch som si na novinku zvykol a zdá sa mi, že je práca so stavovým riadkom, notifikáciami a prepínačmi takto efektívnejšia.

Počas testovania smartfón taktiež obdržal aktualizáciu obsahujúcu septembrovú bezpečnostnú záplatu.

Recenzia Xiaomi 12T: Fotoaparát – selfie fotoaparát ako čierna ovca smartfónu

Xiaomi 12T ponúka 108-megapixelový hlavný fotoaparát, 8-megapixelový ultra-širokouhlý fotoaparát so 120-stupňovým uhlom záberu a taktiež aj 2-megapixelový makro objektív. Aplikácia fotoaparátu je prehľadná, práca v nej je bezproblémová, avšak niektoré rozšírené funkcie si je potrebné doinštalovať. Inštalácia sa dá vykonať priamo z aplikácie fotoaparátu. Z môjho pohľadu je toto od Xiaomi nezmyslený krok, ktorému nerozumiem. Pomalšie bolo aj prepínanie medzi objektívmi (v porovnaní s mojím smartfónom Motorola edge 20), to sa ale nakoniec po vymazaní vyrovnávacej pamäte aplikácie upravilo.

12T
Xiaomi 12T – aplikácia fotoaparátu I Zdroj: Jakub Marcin

Hlavný fotoaparát

V prípade hlavného fotoaparátu ide o naozaj veľký snímač Samsung ISOCELL HM6 s optickou stabilizáciou obrazu a clonou f/1.7. Farebné podanie fotografií vyhotovených týmto objektívom je v poriadku, farby sú živé a HDR funguje spoľahlivo. Zvládne vyhotovovať videá až v 4K rozlíšení pri 30 FPS.

Xiaomi 12T
Fotoaparát I Zdroj: Jakub Marcin

Ultraširokouhlý fotoaparát

Na 8 megapixelový ultraširkouhlý snímač sa za podmienok, kedy na objektív dopadá dostatok svetla, netreba sťažovať. Fotografie síce neohúria, no na občasné zachytenie širokej scény snímač postačuje. Jediným mínusom sú ubúdajúce detaily po okraji snímok a znížená kvalita fotografií za šera, no s tým sa však nedá nič robiť.

Xiaomi 12T
Xiaomi 12T Zdroj: Jakub Marcin

Predný (selfie) fotoaprát

Predný (selfie) fotoaparát bol pre mňa osobne sklamaním a nepríjemne ma prekvapil. Má rozlíšenie 20 megapixelov a svetelnosť f/2.2 a ak by som mal ohodnotiť výsledné fotografie na stupnici od 1 do 10, bola by to vzhľadom na cenovú reláciu štvorka, maximálne slabá päťka.

Vynímajúc ubúdajúcu kvalitu za šera mal fotoaparát občas problém vyhotoviť kvalitné snímky aj počas dňa. Za následok to však dávam postprocessingu a myslím, že by sa to mohlo budúcimi aktualizáciami vyriešiť. Nižšie prikladám aj ukážkové fotografie z mojej Motoroly edge 20, ktorá sa aktuálne predáva za polovičnú cenu Xiaomi 12T.

Ukážkové fotografie (prímarny snímač / ulatrširokouhlý snímač)

Ukážkové fotografie z predného selfie snímača (Xiaomi 12T / Motorola edge 20)

Ukážkové video

Recenzia Xiaomi 12T: Batéria a nabíjanie – 120 W nabíjanie poteší, adaptér v balení ešte viac

Zariadenie sa môže pochváliť veľmi slušnou kapacitou batérie, ktorá činí 5000 mAh. Smartfón som tak hravo vedel aktívne používať približne jeden a pol dňa, čo zahŕňalo nepretržite zapnuté mobilné dáta, vo večerných hodinách Wi-Fi, vytvorenie približne desiatich fotografií denne a bežné využitie sociálnych sietí. Pri veľkej vyťaženosti smartfónu, benchmarkoch, fotení a hraní je smartfón možné vybiť aj za 5 až 6 hodín.

Ako prednosť tohto smartfónu sa považuje podpora rýchleho nabíjania s výkonom 120 W pod názvom HyperCharge. Plusom je, že 120 W nabíjací adaptér už balenie obsahuje, teda nie je potrebné hľadať dodatočné riešenie. Nabíjanie smartfónu je potom za týchto okolností otázkou pár minút. Možno niekoho napadne otázka, či je takéto nabíjanie bezpečné. Odpoveď znie – áno. Xiaomi myslelo aj na bezpečnosť a preto si vie systém rýchlosť nabíjania sám regulovať tak, aby nedošlo k prehriatiu či poškodeniu. Bezdrôtové nabíjanie chýba.

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 minút – 44 %
  • 30 minút – 87 %
  • 34 minút – 100 %

Záverečné hodnotenie

Xiaomi 12T je vlajková loď, ktorá poteší svojím spracovaním a výbavou. Procesor MediaTek Dimensity 8100 Ultra mu v kombinácii s 8 GB RAM dodáva dostatok výkonu aj v tých náročnejších situáciách. Použité materiály a vzhľad dodávajú pocit luxusu a jediným mínusom je tu len vyššia váha, no tento faktor patrí skôr do osobných preferencií.

Xiaomi 12T

Obrovský hlavný snímač na zadnej strane, spolu s optickou stabilizáciou podáva viac než uspokojivé výsledky a škoda je jedine v prípade zmätkujúceho selfie fotoaparátu. Hlavným lákadlom je AMOLED displej, 5000 mAh batéria a 120 W rýchle nabíjanie, ktorým nabijete smartfón len za niekoľko minút. Vo finále ide o naozaj podarený kúsok za pomerne lákavú cenu.

Konkurencia

Realme GT Neo 3

Realme GT Neo 3
Realme GT Neo 3 I Zdroj: realme.com

Priamim konkurentom je smartfón Realme GT Neo 3, ktorý má v ponuke zhodný čipset ako model Xiaomi 12T, 12 GB RAM a podporuje dokonca až 150 W nabíjanie. Disponuje 6,7 palcovým OLED displejom, 256 GB úložiskom, 4500 mAh batériou a stojí približne o 30 eur menej.

Motorola edge 30 fusion

Motorola edge 30 fusion
Motorola edge 30 fusion | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Druhým konkurentom je Motorola edge 30 fusion. Procesor Snapdragon 888+ v kombinácii s 8 GB RAM, ponúkne výkonu viac ako dosť. Model edge 30 Fusion disponuje OLED displejom s veľkosťou 6,55 palcov. Taktiež mu nechýba ani podpora 5G a čo sa týka ceny, je na tom rovnako ako Xiaomi 12T.

Xiaomi 12T: Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 163,1 x 75,9 x 8,6 milimetra
Hmotnosť
  • 202 gramov
Displej
  • 6,67-palcová uhlopriečka
  • CrystalRes AMOLED DotDisplay
  • Rozlíšenie 2712 x 1220 pixelov
  • Hustota približne 446 pixelov na palec
  • Pomer strán 20:9
  • Obnovovacia frekvencia 30 až 120 Hz
  • Vzorkovacia frekvencia 480 Hz
  • Maximálny jas 500 – 900 nitov
  • Kontrast 5 000 000 : 1
  • 68 miliárd farieb
  • TrueColor
  • HDR10+
  • True Display
  • Snímač odtlačkov prstov v obrazovke
Procesor
  • MediaTek Dimensity 8100-Ultra, (5 nm)
Operačná pamäť
  • 8 GB
  • LPDDR5
Vnútorný ukladací priestor
  • 128 až 256 GB
  • UFS 3.1
Operačný systém
  • Android 12
  • MIUI 13
Fotoaparáty
  • Primárny 108 MP s OIS
  • Ultraširokouhlý 8 MP so 120-stupňovým uhlom záberu
  • Makro 2 MP
  • Predný 20 MP so 78-stupňovým uhlom záberu
Batéria a nabíjanie
  • 5 000 mAh
  • 120 W HyperCharge nabíjanie (adaptér v balení)
Cena
  • 599 eur (8 / 128 GB)
  • 649 eur (8 / 256 GB)
6.8

Xiaomi 12T

Xiaomi 12T je tohtoročnou vlajkovou loďou spoločnosti Xiaomi. Pýši sa perfektným, 6,67 palcovým CrystalRes AMOLED displejom a sklenenou prednou a zadnou stranou. Okrem toho nájdete na zadnej strane tri objektívy, vrátane veľkého snímača Samsung ISOCELL HM6, ktorý produkuje výsledné fotografie bohaté na farby a so správnou intenzitou dynamického rozsahu. Zamrzí jedine výsledná kvalita selfie fotografií a vyššia hmotnosť (202 gramov). Výkon má na starosti čipset Mediatek Dimensity 8100-Ultra v kombinácii s 8GB RAM. Batéria má veľkosť 5000 mAh a podporuje rýchle, 120 W nabíjanie. Nadstavba MIUI ponúka veľa funkcií a možností personalizácie. Xiaomi 12T má určite niečo do seba a myslím si, že jeho kúpa jednoznačne stojí za zváženie.zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • kvalitné spracovanie
  • špičkový displej
  • rýchle 120 W nabíjanie
  • nabíjací adaptér v balení

  • vyššia váha
  • chýba zvýšená odolnosť voči vode
  • menej kvalitný selfie fotoaparát
4.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+