MojAndroid

Séria Motorola edge mala debut v minulom roku. Prvý edge+ bol poriadnou vlajkovou loďou so všetkým, čo k tomu patrilo. K dispozícii bol aj model edge bez prívlastku plus, ktorý vynikal vo vyššej strednej triede. Prešiel rok a máme tu troch nástupcov. Ja som mal možnosť testovať stredný model. Toto je recenzia smartfónu Motorola edge 20.

Recenzia Motorola edge 20 je rozdelená na niekoľko častí:

Vyznačuje najmä atraktívnym tenkým dizajnom. Trochu kvôli tomu utrpela kapacita batérie, no stále si myslím, že tento model je z aktuálnej trojice najzaujímavejším. Aj napriek tomu, že neponúka maximálne možné parametre. Aké sú moje dojmy z testovania a ako si vedie v porovnaní s konkurenciou?

Motorola edge 20 cena: 499 eur

Balenie smartfónu Motorola edge 20 ničím neprekvapí

Predajné balenie je štandardné. Poteší aspoň základný ochranný obal a tiež nabíjací adaptér. Ten obsahuje USB-C konektor, dodávaný kábel je taktiež obojstranný USB-C. Motorola ide s dobou. S rýchlosťou nabíjania sa nerobili žiadne kompromisy. Zariadenie zvládne maximálne 30 W, adaptér ponúka rovnaký výkon. Okrem toho sa v balení nachádza už len základná dokumentácia a nástroj na vyberanie SIM karty.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Konštrukcia a dizajn: Atraktívna stredná trieda

Motorola edge 20 je dizajnovo veľmi podareným kúskom. Dizajn je síce subjektívna vec, ale elegancia sa jej uprieť jednoducho nedá. Zariadenie je hrubé len 7 milimetrov a v ruke to je samozrejme cítiť. Hmotnosť 163 gramov je v časoch veľkých a ťažkých “tehiel” veľmi príjemná.

To ale neznamená, že tento model nie je veľký. 6,7″ displej sa jednoducho musel niekam schovať. V porovnaní s aktuálnymi modelmi ostatných výrobcov v tomto smere novinka nijako nevytŕča. Drží sa pohodlne, no menšia ženská ruka by mohla mať trochu problém. Problém je aj s tým, že Motorola edge 20 je neuveriteľne šmykľavým zariadením, na to si dávajte pozor.

recenzia Motorola edge 20
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Hranaté boky sa mi páčia. Tento trend začal Apple so svojimi iPhonmi 12 a Motorola podľa mňa urobila dobre, že aspoň jedna z noviniek ponúkne aj túto alternatívu. Rám je hliníkový, zadná časť plastová. Chýba tu akákoľvek certifikácia vodoodolnosti.

Škoda, že výrobca veľmi nemal záujem popasovať sa s elimináciou odtlačkov prstov. Pokiaľ nebudete mať tento smartfón v obale, budete ho čistiť a čistiť. Najväčším konštrukčným, respektíve dizajnovým nedostatkom, je vystupujúci fotoaparát. Na druhú stranu, inak sa to asi urobiť nedalo.

Hrubý objektív 108-megapixelového snímača svoj priestor jednoducho potrebuje. Napchať ho do takto tenkého tela je zatiaľ nemožné. V rámci dizajnu mi vystupujúce objektívy neprekážajú, no ak máte smartfón položený na stole, jeho kolísanie je dosť nepríjemné.

Keďže jeden z objektívov obsahuje aj optickú stabilizáciu obrazu, pri zatrasení je počuť, akoby sa v telefóne niečo hýbalo. Nie, nie je to výrobná chyba, ide o štandardné správanie fotoaparátov s OIS. Svoj telefón kvôli tomu nemusíte dávať do servisu.

recenzia Motorola edge 20
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Čo sa týka hardvérových tlačidiel, nejaký priestor na zlepšenie by som tu predsalen videl. Ľavé slúži na spustenie Google Asistenta a stále ho považujem za zbytočné. Motorola ním chce už tradične dať najavo úzku spoluprácu s Googlom. Teší ma, že zapínacie tlačidlo a tlačidlá ovládajúce hlasitosť sú na jednej strane. Neteší ma ale ich umiestnenie, sú príliš vysoko.

Po čase som si na to síce zvykol, ale ak by ich výrobca posunul o niekoľko centimetrov nadol, bol by som určite spokojnejší. Zamykacie tlačidlo navyše obsahuje aj integrovaný snímač odtlačkov prstov, čo je skvelé. Nie som fanúšikom snímačov v displejoch, ktoré nie vždy fungujú rýchlo a spoľahlivo. So snímačom som nemal absolútne žiadny problém.

Motorola edge 20 má displej s frekvenciou 144 Hz

6,7-palcový OLED displej už tradične zaberá takmer celú prednú stranu zariadenia. Rámiky nad ním a pod ním sú rovnako hrubé a o niečo hrubšie ako tie bočné. V konečnom dôsledku to vyzerá dobre. Hore v strede sa nachádza objektív selfie fotoaprátu, ktorý sa snaží zaberať čo najmenej miesta. A celkom sa mu to darí.

Z parametrov zaujme najmä obnovovacia frekvencia, ktorá je až 144 Hz. A je to poznať už od prvého spustenia. Aktuálne vlajkové lode ponúkajú väčšinou maximálne 120 Hz, vyššia frekvencia je výsadou špičkových herných modelov. V konečnom dôsledku mi je úplne jedno či mám 120 Hz alebo 144 Hz displej. Oba sú krásne plynulé a rozoznať to nie je také jednoduché. Avšak pri prezeraní parametrov vyzerá 144 Hz určite lepšie.

recenzia Motorola edge 20 displej
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

V nastaveniach si môžem zvoliť štandardných 60 Hz, 144 Hz alebo automatickú frekvenciu. Hodila by sa mi ešte možnosť mať tam napríklad aj 90 či 120 Hz. Zariadenie som používal pri automatickom nastavení.

Z ďalších nastavení displeja stojí za zmienku možnosť upraviť si farby podľa seba. V základe sú tu prirodzené alebo sýte farby. Ja som si zvoli sýte a teplotu som posunul jemne do teplejších tónov, čo mi vyhovuje.

recenzia Motorola edge 20 displej
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Pomaly sa dostávam k tomu najdôležitejšiemu a tým je kvalita samotného panela. A tá je výborná. Farby sú pekne sýte, kontrastné, neexistujú tu žiadne svetlejšie či tmavšie body a ani pozorovacím uhlom nemám čo vyčítať. To isté platí aj pre viditeľnosť na slnku, ktorá je bezproblémová. Displej sa jednoducho vydaril a je ozdobou smartfónu Motorola edge 20. Jediné, čo mi chýba, je aspoň základná fólia, ktorá by bola predinštalovaná ešte pred prvým rozbalením.

Prekvapí veľmi dobrým a stabilným výkonom

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si potrpia na maximálnom možnom výkone, odporúčam skôr verziu Pro so Snapdragonom 870. Priznám sa, že ja patrím do tejto kategórie používateľov. Ale v tomto prípade by som možno urobil výnimku. Snapdragon 778G patrí do vyššej strednej triedy procesorov a je vyrobený 6 nm výrobným procesom.

Motorola edge 20 AnTuTu
Motorola edge 20 AnTuTu | Foto: Redakcia

To znamená, že ponúkne dostatok výkonu a zároveň je aj úsporný. Teší ma najmä to, že Motorola edge 20 prakticky vôbec netrpí thermal throttlingom. Ani po 5 za sebou nasledujúcich testoch benchmarku AnTuTu sa výsledné číslo nijak drasticky neznižovalo. Prvý test ukázal skóre 501 tisíc bodov, nasledovalo 484 tis, 491 tis, 483 tis a 482 tis. Výkon je tak veľmi konzistentný, čo je výborné.

recenzia Motorola edge 20
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Čo sa týka praktického hľadiska, výkonu je dostatok pre bežné používanie a problémom nie sú ani náročnejšie 3D hry. Vďaka tomu, že si zariadenie dokáže dlhodobo udržať vysoký výkon a neprehrieva sa, ani dlhšie hranie nebude problémom.

Čo sa týka operačnej pamäte, tu si zákazník vybrať nemôže. K dispozícii je len 8 GB, čo považujem za dostatočnú hodnotu. Praktické skúsenosti z používania tieto slová len potvrdili. Aplikácie na pozadí sa zbytočne nezatvárajú, multitasking je rýchly a príjemný. A vďaka 144 Hz displeju to celé vyzerá ešte o niečo lepšie.

{{shop_name}} od {{product_price}}

V rámci kapacity úložiska sú na výber dve možnosti. 128 GB alebo 256 GB, no variant s väčšou pamäťou sa u nás nepredáva. Zatiaľ. Mnou testovaný 128 GB model v správcovi súborov uvádza, že systém zaberá 19 GB. To znamená, že pre používateľské dáta je stále k dispozícii viac ako 100 GB. Podpora pamäťových kariet chýba.

Motorola edge 20 s Androidom 11 a šikovnými funkciami

Najnovšia séria smartfónov musí mať samozrejme predinštalovaný najnovší operačný systém. Motorola edge 20 nie je žiadnou výnimkou, beží na Androide 11. Ide prakticky o čistý Android, čo sa mi osobne veľmi páči. Pri Motorole som si na to zvykol. Kombinácia pekného displeja, atraktívnych animácií a 144 Hz obnovovacej frekvencie dokáže zabezpečiť skvelý zážitok z používania.

Motorola ale systém nenechala len tak. Opäť tu nechýbajú funkcie ako Moto obrazovka a Moto akcie. Tým sme sa na našom webe venovali už veľakrát. Odporúčam napríklad recenziu modelu edge+, v ktorej som sa o týchto funkciách rozpísal podrobnejšie.

recenzia Motorola edge 20
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Takže v skratke. Spomínané funkcie sú stále úplne rovnaké a stále návykové. Moto obrazovka by si možno zaslúžila nejaký update, napríklad prechod na klasický always on režim by som určite privítal. Momentálne obrazovka funguje tak, že sa rozsvieti po ťuknutí na displej alebo keď smartfón deteguje pohyb. Keď ho mám položený na stole, rozsvecuje sa pomerne pravidelne. Aj vtedy, keď nechcem.

Moto akcie sú už tradične výborné. Najčastejšie používam rýchle zapnutie prisvetľovacej LED diódy a spustenie fotoaparátu. Všetko pekne zatrasením smartfónu štýlom, ktorý je na to určený. Funguje to výborne.

Čo sa týka aktualizácií, zariadenie určite dostane systém Android 12 a možno aj 13. Bezpečnostné záplaty by mohli chodiť ešte o rok dlhšie. Oficiálne vyjadrenie výrobcu k tejto téme nemám.

Funkcia Ready For, ktorá je alternatívou DeX od Samsungu, vie po novom fungovať s počítačom aj bezdrôtovo. Vyžaduje pre to nainštalovanie Ready For asistenta. Kompatibilita je zaručená s operačným systémom Windows. Používatelia Macu majú smolu. Bezdrôtové pripojenie podporuje aj model edge 20 Pro, najlacnejší edge 20 Lite zostal pri klasickom káblovom pripojení. Viac informácií o režime Ready For nájdete v tomto článku.

Recenzia Motorola edge 20: Len jeden reproduktor

Trochu sklamaním pre mňa bol len jeden reproduktor, takže na stereo efekt som mohol rovno zabudnúť. Vyslovene zlé to však nie je. Napriek tomu, že jediný reproduktor sa nachádza na spodnej strane, je dostatočne hlasný a kvalita je veľmi slušná.

recenzia Motorola edge 20
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Zvonenie určite neprepočujete a na občasné počúvanie hudby určite postačí. Pri maximálnej hlasitosti reproduktor hrá stále dostatočne čisto, no mierne skreslenie zvuku je počuteľné. Pri hraní hier je možné, že reproduktor dlaňou zakryjete a nebudete počuť nič. Smartfón je veľmi dobre odizolovaný, takže po zakrytí mriežky reproduktora je naozaj počuť len minimum zvuku. 3,5 mm audio jack už tradične chýba.

Fotoaparát: Zaujme rozlíšením

Fotoaparát má byť jedným z najväčších lákadiel všetkých troch noviniek z radu edge 20. Hlavnou hviezdou je 108-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.9. Okrem neho sa na zadnej strane nachádza teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a posledným do partie je 16 MP ultra-širokouhlý snímač s automatickým zaostrovaním. Žiadne zbytočné objektívy navyše, takto by to malo byť.

Hlavný snímač 108 MP, f/1.9, PDAF, veľkosť pixelu 0.7µm
Teleobjektív 8 MP, f/2.4, 3x optické priblíženie, OIS
Ultra-širokouhlý snímač 16 MP, automatické zaostrovanie, f/2.2, uhol záberu 119 stupňov, makro

Hlavný snímač dokáže fotiť buď v maximálnom 108 MP rozlíšení, no väčšinu času budete fotiť s rozlíšením 12 MP. Prítomná je totiž technológia spájania 9 pixelov do jedného, čím sú výsledné pixely väčšie. To znamená, že dokážu prijať viac svetla. Ide o vlastnosť, ktorú v noci určite oceníte.

Aplikácia fotoaparátu je dostatočne rýchla a intuitívna. Niekoľko výhrad k nej by som predsalen mal. Častokrát sa mi stávalo, že namiesto toho, aby som ťukol na tlačidlo zmeny objektívu, telefón na to miesto zaostril (netrafil som). Následne som musel ťuknúť niekam preč a znova sa pokúsiť o zmenu objektívu.

recenzia Motorola edge 20 fotoaparat
Recenzia Motorola edge 20 | Foto: Redakcia

Počas procesu fotografovania môžete mať pocit, že výsledný záber nebude veľmi kvalitný. Motorola totiž v hľadáčiku nevyužíva maximálnu kvalitu. Nie je to prvý model, ktorý to má takto. Je to trochu škoda. Avšak po odfotografovaní a následnom pozretí záberu v galérii je všetko v poriadku.

Najväčšie výhrady mám k rýchlosti zaostrovania. Cez deň je všetko v úplnom poriadku, no v noci som zaznamenal výrazné spomalenie. Boli dokonca situácie, kedy smartfón nezaostril vôbec. Či už hlavný snímač alebo ultra-širokouhlý. Snáď to najbližšia softvérová aktualizácia vyrieši.

V súvislosti s funkciami a režimami fotoaparátu som spokojný. Nechýba skenovanie dokumentov, rôzne filtre či snímanie z predného aj zadného fotoaparátu súčasne (platí aj pre video). Už tradične sa tu nachádza aj funkcia zvýraznenej farby, ktorú je teraz možné používať aj vo videu, nie len pri fotení.

Fotografie z hlavného snímača sú slušné. Majú dostatočný dynamický rozsah (HDR je možné aj vypnúť) a detaily sú tiež veľmi dobré. V noci kvalita fotiek klesá, a to dosť výrazne. Nočný režim dokáže celkom slušne pomôcť, no stále to nie je ono. Fotiť v noci ultra-širokouhlým snímačom neodporúčam vôbec.

Makro fotografie sú podarené a dostatočne kvalitné. Opäť sa potvrdilo to, že pre dobré makro je lepší ultra-širokouhlý snímač s automatickým zaostrovaním ako dedikovaný makro snímač, ktorý väčšinou za nič nestojí. Makro zábery je možné vytvárať klasicky po prepnutí na ultra-širokuhlý snímač, no je tu aj špeciálny makro režim. Ten širokouhlú fotografiu upraví tak, aby vyzerala, akoby bola odfotená štandardným snímačom. Makro režim dokáže objekt priblížiť ešte o niečo viac.

Video je možné natáčať maximálne v 4k rozlíšení, avšak režim 60fps chýba. Ten je k dispozícii len po znížení rozlíšenia na FullHD. Pri natáčaní 4K videa je možné použiť len hlavný snímač. Približovanie je len digitálne, oddialenie nie je možné vôbec. To isté platí pri režime 1080p@60fps. Výhody všetkých troch objektívov je tak možné využiť len pri natáčaní Full HD videa s 30 snímkami za sekundu. Škoda.

Batéria a nabíjanie

Pokiaľ hľadáte novinku od Motoroly s čo najdlhšou výdržou, edge 20 nebude pre vás. Z trojice nedávno predstavených modelov má najmenšiu batériu. Tenké telo sa samozrejme niekde prejaviť muselo. 4000 mAh je v roku 2021 bohužiaľ značný podpriemer.

Ale Motorola je známa tým, že dokáže svoje modely veľmi slušne optimalizovať tak, aby bola výdrž čo najlepšia. S kľudným svedomím môžem povedať, že som s výdržou na jedno nabitie nemal žiadny problém. Základom je to, aby smartfón vydržal od rána do večera. Ani raz sa mi nestalo, že by sa mi edge 20 vybil skôr. Nečakajte však žiadne zázraky, ide o klasický jednodenný telefón.

Ako som už spomínal vyššie, o nabíjací adaptér v balení nie je núdza. Jeho výkon je rovných 30 W a smartfón sa s ním nabíja príjemne rýchlo. Nepatrí síce medzi špičku, ale určite neurazí. Z úplného vybitia som sa za 30 minú nabíjania dostal na pekných 64 %, ktoré by mali stačiť na bežný pracovný deň. Za 45 minút nabíjania smartfón ukazoval už 90 % batérie. Bezdrôtové nabíjanie tu chýba úplne.

Test rýchlosti nabíjania:

  • 15 min: 31 %
  • 30 min: 64 %
  • 45 min: 90 %
  • Plné nabitie: 59 min.

Recenzia Motorola edge 20. Záverečné hodnotenie

Testovanie smartfónu Motorola edge 20 som si užíval. Najviac ma zaujal atraktívny tenký dizajn, hranaté boky, pekný displej a slušný fotoaparát. Za cenu 499 eur ide o veľmi silného súpera v strednej triede. Má svoje silné stránky, no našlo sa aj niekoľko nedostatkov. Určite by som prijal vodoodolné telo a stereo reproduktory. Vrásky na čele mi robilo zaostrovanie fotoaparátu, ktoré v noci nefungovalo úplne podľa mojich predstáv.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia Motorola edge 20: Tabuľka parametrov

Rozmery 163 x 76 x 7 mm
Hmotnosť 163 gramov
Displej OLED, 6,7″, FHD+, 144 Hz, HDR10+
Procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G
RAM a úložisko 8/128 GB, bez podpory pamäťových kariet
Fotoaparát Hlavný – 108 MP, f/1.9
Teleobjektív – 8 MP, f/2.4, 3x optický zoom, OIS
Ultra-širokouhlý – 16 MP, f/2.2, AFSelfie – 32 MP, f/2.3
Batéria 4000 mAh, 30 W káblové nabíjanie
Motorola edge 20 cena 499 eur

Pozrite si kompletné špecifikácie smarfónu Motorola edge 20 v našom zozname.

Motorola edge 20 a jej konkurencia

Konkurencia v tejto cenovej kategórii je silná. Za rovnakú alebo veľmi podobnú cenu je možné nájsť veľmi zaujímavé zariadenia. Napríklad horúcu novinku Xiaomi 11T. Tá ponúka silnejšiu batériu s kapacitou 5000 mAh, moderný procesor od MediaTek, 108 MP fotoaparát a rýchlejšie 67 W nabíjanie.

Zdatným súperom je aj OnePlus Nord 2. Jeho displej má frekvenciu len 90 Hz, ponúka silnejšiu batériu a rýchlejšie nabíjanie. Hlavný fotoaparát dostal rozlíšenie 50 MP, približovacie a makro schopnosti sú jednoznačne na strane Motoroly.

OnePlus Nord 2
OnePlus Nord 2 | Foto: Redakcia


{{shop_name}} od {{product_price}}

Zabudnúť nesmieme ani na TCL, konkrétne model 20 Pro. Ponúka 60 Hz AMOLED displej, 4500 mAh batériu a 48 MP hlavný snímač. V možnostiach makro a ultra-širokouhlých fotografií či približovania jasne vedie Motorola.

7.8

Motorola edge 20

Zaujímavá stredná trieda s cenou 499 eur. Prináša so sebou niekoľko skvelých vlastností, no má aj svoje nedostatky. Smartfón sa výborne hodí tým, ktorí vyžadujú pekný dizajn. Ten sa naozaj podaril, vyzdvihnúť musím hlavne hrúbku zariadenia. Nerušia ani rámiky okolo displeja, no fotoaparát vytŕča naozaj poriadne.

Teší ma, že tu nie sú žiadne zbytočné objektívy fotoaparátu. Ultra-širokouhlý snímač dokonca zaostruje, a tak ho je možné využiť aj na makro zábery, ktoré sú podarené. Fotoaparát podáva cez deň veľmi dobré výsledky, v noci je to výrazne horšie.

Poteší rýchle nabíjanie a vzhľadom na kapacitu batérie aj jej výdrž. Jedným z najväčších lákadiel je 144 Hz displej a spokojný som aj s výkonom. Na druhú stranu, displeju by prospel klasický always on režim. Stále je tu len Moto obrazovka, ktorá nedokáže svietiť neustále.

Mono reproduktor v tejto cenovej kategórii mohli vystriedať stereo reproduktory a potešila by aj vodoodolnosť. Problémy som mal aj s ostrením fotoaparátu v slabom osvetlení, no to by mohla vyriešiť softvérová aktualizácia.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Atraktívny tenký dizajn
  • Rýchly a spoľahlivý sníamč odtlačkov prstov
  • Pekný 144 Hz displej
  • Rýchle nabíjanie
  • Veľmi dobrý a stabilný výkon
  • Dobrá zostava fotoaparátov
  • Moto akcie

  • Chýbajú stereo reproduktory
  • Bez certifikácie vodoodolnosti
  • Problémy s rýchlosťou zaostrovania v noci
  • Chýba poriadny always on režim
20.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+