MojAndroid

TCL je výrobca, ktorý sa pred časom rozhodol vydávať aj smartfóny pod vlastným logom a vlajkový model TCL 20 Pro 5G je zatiaľ jej najvybavenejším smartfónom. Aké sú jeho prednosti, si povieme v dnešnej recenzii.


Tabuľka parametrov:

Displej 6,67 palcov, AMOLED, 2400 x 1080 pixelov, snímač odtlačkov prstov
Čipset Qualcomm Snapdragon 750G 5G
RAM 6 GB RAM
Vnútorná pamäť 256 GB, micro SD
Zadný fotoaparát
  • 48 MP, f/1.79
  • 16 MP, f/2.4, ultraširokouhlý
  • 2 MP, f/2.2, makro
  • 2 MP, f/2.4, hĺbkový
Selfie fotoaparát 32 MP, f/2.45
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1, GPS, 3,5 mm jack, NFC, USB-C
Batéria 4500 mAh, rýchle nabíjanie 18 W, bezdrôtové nabíjanie 15 W
Rozmery 164,2 x 73 x 8,77~9,07 mm
Váha 190 gramov

Časti recenzie:

Balenie: S ochranným krytom a bez slúchadiel

Vyššiu cenu novinky naznačuje už jej biela a jemne vrúbkovaná krabica s pozlátenými nápismi. Vnútri sa nachádza poctivo zabalený smartfón, manuál, biely nabíjací adaptér, biely USB-C kábel a jedno milé prekvapenie. Je ním priesvitný silikónový kryt, ktorý bude pre veľa majiteľov dostatočnou ochranou, pretože neskrýva pekný dizajn samotného smartfónu. Slúchadla bohužiaľ v balení chýbajú.

Dizajn a konštrukcia: Elegantné telo, kde nič zbytočne nevytŕča

Dizajn je jednou z hlavných prednosti smartfónu TCL 20 Pro 5G. Hlavne kvôli snímačom fotoaparátu, ktoré sú priamo pod zadným tvrdený sklom a na rozdiel od konkurencia nevystupujú z tela. Snímače sú zoradené za sebou vo vertikálnej polohe v ľavom hornom rohu. Prechádza cez nich lesklý pás, ktorý lemuje ľavú zadnú stranu smartfónu.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Zvyšná časť zadnej sklenenej strany je matná. Predné tvrdené sklo a aj Super AMOLED displej pod ním sú zahnuté. Na ľavej strane sa nachádza smart tlačidlo a na pravej tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania. Oblé strany sa dobré držia a bez problémov padnú do ruky, ale klzký povrch môže zvýšiť  riziko vykĺznutia. Je preto vhodnejšie používať smartfón s pribaleným krytom.

Telo smartfónu bohužiaľ nemá žiadnu certifikáciu vodoodolnosti. Spodná strana patrí USB-C konektoru, reproduktoru a mikrofónu. Na vrchnej strane nájde majiteľ 3,5 mm jack pre slúchadlá, infraport a druhý mikrofón. Okrem čiernej farby sa smartfón u nás predáva aj v modrej farbe.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Displej a audio: Funkcia umelej inteligencie NXTVISION 2.0 a automaticky prevod SDR na HDR

Spoločnosť TCL zainvestovala aj do displeja svojej vlajkovej lode. Po stranách zahnutý 6,67-palcový AMOLED displej podporuje technológiu inteligentného displeja TCL NXTVISION 2.0. Tá rozozná pomocou umelej inteligencie obsah, resp. scénu na obrazovke a automaticky podľa toho upravuje farbu, kontrast a ostrosť.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Podporuje aj funkciu prevodu dynamického rozsahu z SDR na HDR. Vďaka tomu môže staršie filmy v horšej kvalite vylepšiť vyšším dynamickým rozsahom farieb a výsledok je skutočne viditeľný. Displeju tým logicky nechýba ani podpora HDR10. Rozlíšenie je 2400 x 1080 pixelov a hustota pixelov 395 PPI, čo je pre väčšinu ľudí viac než dostatočné.

Svietivosť displeja by mohla byť lepšia. Neznamená to, že pri jase 450 nitov nie je displej na priamom slnku viditeľný, ale ani tak jasný ako v prípade väčšiny konkurencie. Aj dva roky starý Galaxy Note 10 poskytol v priamom porovnaní jasnejší obraz. V hornej časti displeja je diera pre selfie fotoaparát. Na dotyk reaguje displej okamžite, čo bohužiaľ platí aj pri zahnutých okrajoch.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Reproduktor smartfónu je dostatočne hlasitý, ale nie je stereo. Pri vyššej hlasitosti dochádza z rezonancii zvuku a skresleniu basov. Výbornou vlastnosťou smartfónu je prítomnosť 3,5 mm jacku. Môžete si tak pripojiť slúchadlá a vychutnať 24-bitové audio pri frekvencii 192 kHz. Pri prehrávaní cez Bluetooth rozhranie je prenos zvuku taktiež dostatočne kvalitný a bez prerušení.

Zabezpečenie: Snímač odtlačkov a aj rozpoznávanie tváre na jednotku

TCL 20 Pro 5G ponúka všetky typy zabezpečenia. Okrem klasického hesla, vzoru, PIN kódu aj odomykanie tvárou a odtlačkom prstov s pomocou snímača v displeji. Odomykanie odtlačkom je veľmi svižné a to napriek tomu, že snímač odtlačkov je iba optický a nie ultrazvukový. Problémy môžu nastať iba, ak máte vlhké prsty. Rozpoznávanie tváre funguje pri dostatočnom svetle bez problémov, rovnako aj pri horšom svetle.

Výkon a pamäť: Bezproblémový chod a dostatočný výkon

Zatiaľ čo väčšina výrobcov osádza svoje tohtoročné vlajkové lode najvyšším čipsetom Qualcommu, Snapdragonom 888, tak TCL sa rozhodlo pre Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G. Dôvod je jednoduchý – cena. Lacnejší čipset pomohol stlačiť cenu smartfónu hlboko pod sumu 600 eur. Napriek tomu je stále dostatočne výkonný a nechýba mu ani integrovaný 5G modem.

Qualcomm Snapdragon 750G je vyrobený 8 nm výrobným procesom. Skladá sa z dvoch jadier Kryo 570 s frekvenciou 2 GHz a šiestich jadier Kryo 570 s frekvenciou 1,7 GHz. Grafickým čipom je Adreno 619. Operačná pamäť má veľkosť 6 GB a vnútorná 256 GB. Smartfón síce má slot pre microSDXC karty, ale je zdieľaný so SIM slotom.

Systém je s touto konfiguráciou rýchly, stabilný a nikdy pri testovaní nedochádzalo k spomaleniu alebo mrznutiu. Výnimkou bola funkcia nadstavby, ktorá po pripojení slúchadiel zobrazí v boku obrazovky uško s ikonkou hudobnej aplikácie. Občas sa stávalo, že ikonka po potiahnutí nereagovala, ale to môže vyriešiť aktualizácia softvéru.

Čipset si dokáže poradiť s väčšinou 3D mobilných hier. Elders Scrolls: Blades bežal počas testovania bez trhania. Menšie trhnutia sa objavil v hre Oddworld: New ‘n’ Tasty, čo je ale port PC hry. Výsledky čipsetu Qualcomm Snapdragon 750G v jednotlivých benchmarkoch môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke.

GeekBench jednojadrový test 654 bodov
GeekBench viacjadrový test 1930 bodov
AI Benchmark 30,2 bodov
PCMark Work 2.0 8167 bodov
PCMark Computer Vision 4773 bodov
PCMark Storage 19 359 bodov
PCMark Work 1.0 9747 bodov
3DMark Wild Life 1112 bodov
3DMark Sling Shot Extreme 2775 bodov
3DMark Sling Shot 3983 bodov

Systém: Android 11 s miernymi úpravami

TCL 20 Pro 5G má predinštalovaný najnovší operačný systém Android 11 s nadstavbou TCL UI. Narozdiel od nadstavieb, ako sú MIUI od Xiaomi alebo One UI od Samsungu, príliš nemení pôvodný operačný systém a grafické zmeny sú minimálne. Viditeľným vylepšením je napríklad vlastný widget hodín od TCL, ktorý funguje aj na uzamknutej obrazovke a Always On displeji.

Mierne zmeny sú aj v notifikáciách a nastaveniach. V nich nájde používateľ položku NXTVISION, kde si nastaví vylepšenia obrazu a aj režim ochrany zraku, ktorý filtruje modré svetlo. V systéme je pár predinštalovaných aplikácií ako IR ovládač pre infraport a Smart Key pre nastavenie smart tlačidla.

Výrobca do zariadenia predinštaloval aj aplikácie ako Facebook, Booking.com alebo Netflix, ktoré si používateľ dokáže nainštalovať aj sám. Zoznam aplikácií je rozdelený šikovným spôsobom na nedávno spustené aplikácie a ďalšie kategórie (komunikácia, médiá a ďalšie). Spoločnosť TCL sľubuje pre tento model dva roky systémových aktualizácií (minimálne do Androidu 13).

Fotoaparát: TCL 20 pro 5G fotografiami určite nesklame

Parametre fotoaparátu

Fotoaparát TCL 20 Pro 5G má štyri snímače. Primárny 48-megapixelový snímač ponúka svetelnosť f/1.8 a optickú stabilizáciu obrazu. S veľkosťou pol palca patrí skôr k menším primárnym snímačom. Ohnisková vzdialenosť optiky odpovedá 26 milimetrom. Primárnemu snímaču sekundujú 16-megapixelový ultraširokouhlý snímač a dva 2-megapixelové snímače – makro a hĺbkový. Vedľa fotoaparátov je aj duálny LED blesk.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Optický zoom síce fotoaparát nepodporuje, ale používateľ môže v prípade núdze využiť až 10x digitálny zoom. Natáčané videá môžu mať až 4K rozlíšenie pri frekvencii 30 fps. Bežný používateľ pravdepodobne využije skôr 1080p rozlíšenie pri frekvencii 60 fps s elektronickou stabilizáciou obrazu.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Selfie fotoaparát v diere displeja má 32 megapixelov, svetelnosť f/2.5 a veľkosť pixelov 0,8 µm. Nechýba mu ani podpora HDR. Natáčané videá pomocou selfie fotoaparátu môžu mať buď 4K rozlíšenie pri 30 fps alebo 1080 rozlíšenie pri 60 fps. Ani v ich prípade nechýba podpora HDR.

Aplikácia fotoaparátu | Foto: Redakcia

Čo by si zaslúžilo zlepšenie, je aplikácia fotoaparátu, ktorá je dosť strohá. Ponúka síce inteligentný režim výberu scény, ktorý funguje dobre, ale náročnejší používatelia by možno ocenili aj profesionálnejší manuálny režim. Pre bežných používateľov je dôležitá hlavne informácia, že nechýba nočný režim “Super noc”.

Kvalita výsledných fotografií

Primárny snímač a digitálny zoom

Napriek malému snímaču robí fotoaparát TCL 20 Pro 5G kvalitné fotografie. Hlavný podiel na tom má optická stabilizácia obrazu. Fotografie sú dostatočne detailné, so solídnym vyvážením bielej a bez väčších artefaktov alebo defektov. Farby nie sú tak presýtené ako v prípade väčšiny konkurencie a niektorých používateľov môžu pôsobiť chladne.

Pokiaľ je ale aktívna funkcia HDR, tak sa dá pri fotení krajiny dosiahnuť slušný dynamický rozsah farieb. Vyšší šum a menšie detaily sú vidieť až pri nočných snímkach. Napriek menšiemu snímaču v nich ale fotoaparát dokáže zachytiť dostatok svetla, aby bola scéna viditeľná. To isté platí aj pre selfie fotoaparát.

Natáčané videá majú dobrú ostrosť a realistické farby. Pri bežnom pohybe robí elektronická stabilizáciu svoju prácu dobre a trhanie sa objaví až pri športovej aktivite s väčšími nárazmi. Videá podporujú aj funkciu HDR, ale len do 1080p rozlíšenie. Pri natáčaní 4K videí sa musíte zaobísť bez tejto funkcie.

Konektivita: Výrobca nezabudol ani na infraport

Pochvalu si určite zaslúži aj konektivita novinky. Tá podporuje všetky podstatne typy mobilného pripojenia a aj prepojenia s inými zariadeniami. Bluetooth, Wi-Fi ac, LTE a aj 5G. Niektorých môže dnes už prekvapiť 3,5 mm jack pre slúchadlá a dokonca aj infraport pre ovládanie zariadení v domácnosti.

Pripojenie k internetu, či už cez Wi-Fi alebo mobilnú sieť, bolo pri testovaní rýchle a hlavne stabilné. To isté platí aj pre zdieľanie internetu do notebooku cez Wi-Fi hotspot. Rýchlosť párovania s Bluetooth zariadeniami a následný dosah je na štandardnej úrovni a funguje cez viacero stien.

Pri navigácií pomocou GPS bolo vyhľadanie polohy okamžité a záznam trasy pri šoférovaní presný. Bez problémov bol aj prenos väčších dát do počítača pomocou pribaleného USB-C kľúča. NFC čip má široké pokrytie a platobný terminál ho pri platení cez systém Google Pay registruje okamžite.

Batéria a nabíjanie: Priemerná výdrž a pomalšie nabíjanie

Batéria TCL 20 Pro 5G má kapacitu 4500 mAh, čo je dnes štandardná hodnota pri 6,67-palcovom displeji. Samotná výdrž je skôr priemer. Rapídne klesá, keď je aktivovaný Always-On displej a na čiernom pozadí AMOLED displeja svietia veľké vertikálne hodiny nadstavby TCL.

Po jeho vypnutí už smartfón vydrží byť nabitý celý deň pri bežnom používaní a aj druhý deň má ešte minimálne 30 % kapacity batérie. Do druhého večera však nevydrží. Pri sledovaní HD videí na YouTube sa spotrebováva zhruba 5 % kapacity batérie za 45 minút. V teste batérie benchmarku PCMark dosiahol smartfón výsledok 13 hodín a 58 minút.

Smartfón sa nabíja cez USB-C konektor výkonom 18 W. Nie je práve najrýchlejšie. Pochvalu si určite zaslúži prítomnosť bezdrôtového nabíjania s výkonom 15 W. Smartfón sa s nim stačí dobíjať v bezdrôtovej nabíjačke aj pri navigovaní v aute.

Doba nabíjania:

15 minút 18 %
30 minút 38 %
45 minút 57 %
1 hodina 72 %
100 % kapacity 1 hodina 54 minút

 

TCL 20 Pro 5G: Záverečné hodnotenie

Za smartfónom TCL 20 Pro 5G síce nestojí výrobca so zvučným menom, ale v mnohých ohľadoch dokáže zahanbiť aj modely známejších značiek. Jeho prednosťou je určite elegantné sklenené telo, ktoré má modul fotoaparátu pod zadným tvrdeným sklom. Modul tak nevystupuje z tela, čo je častý a rušivý jav konkurenčných smartfónov. Mínusom je absencia akejkoľvek vodoodolnosti.

Fotoaparát, displej aj výkon sú na veľmi dobrej úrovni. Displej by si možno zaslúžil trošku vyššiu svietivosť a obnovovaciu frekvenciu. Ak ale človek nie je mobilný hráč, tak bude pre neho displej viac než dostatočný. Výrobca zároveň mohol osadiť smartfón stereo reproduktormi. Veľkú pochvalu si zaslúži plná konektivita vrátane 5G, 3,5 mm jacku a infraportu.

TCL 20 Pro 5G
Foto: Redakcia

Plusom je aj podpora bezdrôtového nabíjania. Výdrž na jedno nabitie je skôr priemerom a skoro dvojhodinová doba nabíjania je dnes už pri drahších modeloch mínusom. Napriek tomu má TCL 20 Pro 5G všetky podstatné funkcie a jeho cena 549 eur je podstatne nižšia než v prípade konkurenčných vlajkových modelov.

Konkurencia:

Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE bol minulý rok najlepšou voľbou v pomere ceny a parametrov. Aj po roku je výbornou voľbou a priamou konkurenciou TCL 20 Pro 5G. Neponúka tak elegantný dizajn a telo je plastové, ale má vodoodolnosť IP68. Obnovovacia frekvencia Super AMOLED displeja je 120 Hz a fotoaparát s 3x optickým zoom produkuje kvalitnejšie fotografie.

Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20 FE | Foto: Redakcia

Xiaomi Mi 10T Pro 5G

Xiaomi Mi 10T Pro 5G bol predstavený na jeseň ako upravená verzia vlajkového modelu Xiaomi Mi 10. Jeho prednosťou oproti novinke od TCL je 144 Hz displej, výkonnejší čipset Snapdragon 865 a veľká batéria s kapacitou 5000 mAh. Fotoaparát s optickou stabilizáciou má až 10 megapixelov. Mínusom môže byť absencia bezdrôtového nabíjania. Displej je vyrobený staršou technológiou IPS, čo je príčinou umiestnenia snímača odtlačkov na bočnej strane.

Xiaomi Mi 10T Pro
Xiaomi Mi 10T Pro | Foto: Redakcia

OnePlus 8 Pro

O niečo drahší minuloročný model OnePlus 8 Pro má výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 865, 120 Hz Fluid AMOLED displej a aj vodeodolnosť IP 68. Kvalitný fotoaparát dokonca disponuje 3x optickým zoomom. Smartfón má zároveň jedno z najrýchlejších nabíjaní batérie na trhu, ktorú dokáže nabiť na 50 % jej kapacity za 23 minút. Plusom je tiež to, že OnePlus patrí k značkám s najrýchlejšou softvérovou podporou na trhu.

OnePlus 8 Pro fotoaparat
OnePlus 8 Pro | Foto: Redakcia

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

Náš tip
Robotický vysávač s mopom: Ktorý si vybrať? | 2021
7.3

TCL 20 Pro 5G

Za smartfónom TCL 20 Pro 5G síce nestojí výrobca so zvučným menom, ale v mnohých ohľadoch dokáže zahanbiť aj modely známejších značiek. Jeho prednosťou je určite elegantné sklenené telo, ktoré má modul fotoaparátu pod zadným tvrdeným sklom. Modul tak nevystupuje z tela, čo je častý a rušivý jav konkurenčných smartfónov. Mínusom je absencia akejkoľvek vodoodolnosti.

Fotoaparát, displej aj výkon sú na veľmi dobrej úrovni. Displej by si možno zaslúžil trošku vyššiu svietivosť a obnovovaciu frekvenciu. Ak ale človek nie je mobilný hráč, tak bude pre neho displej viac než dostatočný. Výrobca zároveň mohol osadiť smartfón stereo reproduktormi. Veľkú pochvalu si zaslúži plná konektivita vrátane 5G, 3,5 mm jacku a infraportu.

Plusom je aj podpora bezdrôtového nabíjania, čo nebýva obvykle v smartfónoch z Číny. Výdrž na jedno nabitie je skôr priemerom a skoro dvojhodinová doba nabíjania je dnes už pri drahších modeloch mínusom. Napriek tomu má TCL 20 Pro 5G všetky podstatné funkcie a jeho cena 549 eur je podstatne nižšia než v prípade konkurenčných vlajkových modelov.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
80 %
Výkon
60 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Elegantný dizajn
  • Plná konektivita vrátane 5G , 3,5 mm jackua infraportu
  • Plynulý systém a slušný výkon
  • funkcia NXTVISION
  • bezdrôtové nabíjanie
  • fotoaparát s optickou stabilizáciou
  • kryt v balení

  • priemerná výdrž
  • pomalé nabíjanie
  • mono reproduktor
  • len 60 Hz displej
5.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+