MojAndroid

Aktuálne je na trhu iba niekoľko skladačiek. Pokiaľ hľadáte skladací smartfón “véčkového” typu, pozornosť by ste mali zaujať na smartfóny Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022. Rozhodli sme sa porovnať obidva zariadenia. Ako sa odlišujú a ktorý model sa viac oplatí zakúpiť?

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy Z Flip4 sa na Slovensku predáva za oficiálnu cenu 1099 eur. Ide o pamäťovú verziu so 128 GB interným ukladacím priestorom.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

Za 256 GB edíciu je nutné priplatiť si 60 eur a za 512 GB zas 180 eur. Telefón sa predáva vo farebných prevedeniach “Bora Purple”, “Graphite”, “Pink Gold” a “Blue”.

Samsung Galaxy Watch5
Samsung Galaxy Watch5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak si Samsung Galaxy Z Flip4 stihnete zakúpiť do konca roka, dostanete k nemu inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch5 iba za symbolický 1 cent. Za výkup starého zariadenia viete navyše ešte získať bonus až do výšky 200 eur.

Motorola razr 2022
Motorola razr 2022 | Zdroj: Motorola

Motorola razr 2022

Ponuka Samsungu je teda veľmi zaujímavá, no ako to je s Motorolou? Skladací smartfón Motorola razr 2022 sa predáva za sumu 1199 eur. K dispozícii je jedno farebné prevedenie, a to čierne.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Konštrukcia a dizajn

Z konštrukčného hľadiska sú na tom obidva modely skvelo. Majú kovové rámy, pričom ten na Motorole je matný a do hrany rezaný k spodnému a vrchnému okraju. Samsung disponuje lesklejším rámom, ktorý našťastie nemá tendenciu zachytávať nečistoty. Jeho konštrukcia mi oproti Motorole príde kvalitnejšie spracovaná. Zatiaľ čo Samsung viete nechať rozložený v akomkoľvek uhle, Motorola v úplne každom držať nebude. Ohýbací pánt má celkovo voľnejší.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

Otváranie je tak jednoduchšie, no Samsung privádza prémiovejší pocit. Motorola razr 2022 má celú vrchnú časť tvorenú lesklým sklom. V ľavom hornom rohu ju narušuje dvojica horizontálne uložených fotoaparátov. Spodnú časť tvorí matné sklo. To má zaujímavú textúru, ktorou sa vyznačuje aj Motorola edge 30 ultra. Vyznačuje sa trblietavým povrchom, ktorý môže trochu pripomínať brusný papier. Nachádza sa tu aj logo Motoroly a nápis “razr”. Vyzerá to pekne.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola razr 2022

Na ohybnom pánte sa nachádza názov výrobcu. Ten sa nachádza aj na pánte Samsungu. Jeho zadná strana je odlišnejšia. Vrchnú časť z menej ako polovice tvorí lesklé sklo s dvomi šošovkami fotoaparátov na ľavej strane. Zbytok tvorí matné sklo bez textúry. V prostriedku je možné vidieť lesklý kov, ktorý prechádza z bokov telefónu.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Keď zariadenie zložíme, uvidíme lesklý kovový pánt, o ktorom som už hovoril. Ten je naozaj skvelý a povoľuje nastaviť všetky možné uhly. Hodiť sa to bude napríklad počas videohovorov alebo pri zachytávaní fotografií či nahrávaní videí. Obidva modely majú skenery odtlačkov prstov integrované priamo v zapínacom tlačidle. Myslím si, že sú rovnako rýchle aj presné.

Samsung Galaxy Z Flip4:

  • Zatvorený stav: 84,9 x 71,9 x 15,9-17,1 milimetra
  • Otvorený stav: 165,2 x 71,9 x 6,9 milimetra

Motorola razr 2022:

  • Zatvorený stav: 86,45 x 79,79 x 16,99 milimetra
  • Otvorený stav: 166,99 x 79,79 x 7,62 milimetra

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Displeje

Začnime papierovými špecifikáciami. Samsung Galaxy Z Flip46,7-palcový Foldable Dynamic AMOLED 2X displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2640 pixelov). To nám dáva výslednú jemnosť rovnú asi 426 pixelom na palec zobrazovacej plochy. Obnovovacia frekvencia činí 120 Hz. Panel podporuje zobrazovanie HDR10+ obsahu. Maximálna svietivosť sa zastavila na hodnote 1200 nitov. Obrazovka je pomerne úzka a vysoká. Je plastová s nalepenou ochrannou fóliou.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

V jej prostriedku je viditeľné miesto ohybu a počas používania či scrollovania ho ucítite aj prstom. Na vonkajšej strane v lesklej časti je umiestnený 1,9-palcový Super AMOLED panel s rozlíšením 260 x 512 pixelov. V porovnaní s externým displejom na Motorole tento ponúka o čosi menej miesta na zobrazovanie informácií, no svoj účel jednoznačne splní. Použiť sa dá aj na fotenie “selfies” pomocou lepších zadných fotoaparátov.

Poslúži na prepínanie prehrávaných médií, sledovanie predpovedi počasia, zobrazenie dnešného rozvrhu, nasledujúceho budíka, prejdených krokov, ovládanie hlasového záznamníka, používanie časovaču, zobrazenie kalendára, priamej voľby či scény v aplikácii SmartThings. Samozrejme, nechýbajú rozšírené možnosti prispôsobenia vzhľadu základnej obrazovky. Každý si ju bude môcť personalizovať podľa svojej chuti. Obidve obrazovky sú na špičkovej úrovni.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola razr 2022

Motorola razr 2022 má hlavný Foldable AMOLED displej o 6,7-palcovej uhlopriečke. Obnovovacia frekvencia je o čosi vyšších 144 Hz. Poznamenám, že v praxi som si nevšimol takmer žiadny rozdiel v plynulosti. Obidva telefóny sú veľmi rýchle a responzívne. Rozlíšenie sa zastavilo na Full HD+, respektíve 1080 x 2400 pixeloch. Hustota je teda približne 393 pixelov na palec. Obrazovka je v porovnaní s tou na Samsungu širšia a preto sa mi Motorola razr 2022 používala o niečo pohodlnejšie. Taktiež umožňuje komfortnejšie písanie na klávesnici. Sekundárny AMOLED displej nachádza vo vrchnej lesklej časti zadnej strany smartfónu.

Je väčší ako ten na Samsungu a povoľuje napríklad aj sledovanie YouTube videí. Neviem však povedať, na čo to je dobré, keďže pre účel sledovania videa si túto “skladačku” určite otvoríte a budete využívať hlavnú veľkú obrazovku. Bez pochýb však ide o pekný trik, ktorý viacerých zaujme. Vyznačuje sa 2,7-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením 573 x 800 pixelov. Aj v tomto prípade sú samozrejmosťou rozličné možnosti úpravy vzhľadu hlavnej obrazovky vonkajšieho displeja.

Zmeniť si môžete štýl hodín, jednotlivé zobrazované panely, veľkosť zobrazovaného obsahu, veľkosť písma či jednotlivé aplikácie, ktoré chcete využívať na sekundárnom zobrazovači. Vybrať si môžete akúkoľvek aplikáciu či hru. V pridaných aplikáciách je možné využívať aj klávesnicu, čiže nebude problém napríklad odpovedať na prijaté správy. Písanie na tak malej klávesnici je však maximálne nepohodlné a taktiež nie je zaručené správne prispôsobenie danej aplikácie na takýto formát obrazovky. Spustiť ju ale možné je. Za takúto implementáciu však musím dať Motorole palec nahor.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Výkon a pamäť

Z pohľadu na výkon sú obidve “skladačky” na vysokej úrovni. Výrobcovia implementovali procesor Snapdragon 8+ Gen 1 od amerického giganta Qualcomm. Ten nie je len výkonný, ale aj veľmi efektívny, čo je v tomto kompaktnejšej konštrukcii veľmi požadovanou vlastnosťou. V praxi sa tieto dva telefóny dokážu výkonom rovnať. Majú výborne optimalizované operačné systémy a musím povedať, že som si nevšimol žiaden rozdiel v plynulosti týchto dvoch modelov.

Všetko beží veľmi rýchlo, aj pokiaľ ide o veľmi náročné aplikácie či hry. Problémom nikdy nebude ani práca s viacerými aplikáciami spustenými súčasne. Teda, pokiaľ vám nevadí, že sa trochu zahrejú. Ich konštrukcia je veľmi tenká, takže teplo ucítite aj pri menej náročných činnostiach. Rozhodne ale nejde o katastrofu a beriem to ako daň za takéto ohybné prevedenie konštrukcií. V priamom porovnaní je občas Samsung o trošičku rýchlejší, no je to veľmi zanedbateľný rozdiel.

V benchmarkoch na druhú stranu víťazí Motorola, no tie by nemali byť rozhodujúcim faktorom. Samsung Galaxy Z Flip4 si môžete zakúpiť vo verzii so 128, 256 512 GB úložného priestoru. Má 8 GB RAM. Motorola razr 2022 je u nás k dispozícii s 256 GB internou pamäťou. Operačná pamäť sa zastavila na hodnote 8 GB.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Výdrž batérie

Výdrž batérie zvykne byť v prípade skladacích smartfónov slabinou. Musím však povedať, že Samsung Galaxy Z Flip4 má veľmi solídnu výdrž na jedno nabitie. Motorola razr 2022 na tom tiež nie je zle, no v tomto ohľade jednoducho víťazí model od juhokórejského giganta. Vydrží vám nabitý od rána do večera za predpokladu, že denne budete na telefóne displej aktívny po dobu približne štyroch hodín.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • Samsung:
    • 15 minút: 29 %
    • 30 minút: 55 %
    • 45 minút: 75 %
    • Plné nabitie: 1 hodina a 15 minút
  • Motorola:
    • 15 minút: 41 %
    • 30 minút: 73 %
    • 45 minút: 94 %
    • Plné nabitie: 55 minút

Motorola pri dennom používaní zvládne tri hodiny so zapnutým displejom. Samozrejme, do úvahy v čase so zapnutou obrazovkou sa berú rozličné aktivity, ako práca s viacerými aplikáciami súčasne, fotografovanie a iné už menej náročné činnosti. Ani jedna z výdrží porovnávaných telefónov nie je nijako ohromujúcou.

Výdrž Samsungu by som však ešte dokázal nazvať ako dostatočnú. Motorola má batériu už slabšiu a pravdepodobne budete hľadať nabíjačku už podvečer. Záleží hlavne na vašom spôsobe používania. Na oboch modeloch som používal 5G sieť, ktorá fungovala spoľahlivo. Tá mohla trochu prispieť k vybíjaniu batérií.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola razr 2022

  • Pokles percent z batérie za noc:
    • Samsung: -4 %
    • Motorola: -5 %
  • Pokles percent z batérie po dvoch hodinách sledovania YouTube videí
    • Samsung: -23 %
    • Motorola: -22 %
  • Pokles percent z batérie po dvoch AnTuTu benchmarkoch:
    • Samsung: -12 %
    • Motorola: -15 %

Na záver ešte spomeniem, že Motorola prichádza s pribaleným 30 W nabíjacím adaptérom v balení. Samsung vám pribalí iba USB-C na USB-C kábel. Zariadenie podporuje maximálny nabíjací výkon 25 W. Na vykonanie testu rýchlosti nabíjania Samsungu Galaxy Z Flip4 som využil 30 W nabíjačku pre Google Pixel.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Fotoaparáty

Do skvelej výbavy obidvoch modelov sú zahrnuté aj ich zaujímavé snímače. Na strane Samsungu máme 12 MP primárny fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlý objektív so 123-stupňovým uhlom záberu. V prostriedku hornej časti hlavného displeja je umiestnený 10 MP “selfie” snímač. Zariadenie podporuje nahrávanie 4K videa pri 60 fps v HDR10+.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola razr 2022

Motorola razr 2022 má ešte krajšie papierové parametre. Hlavný senzor má až 50 MP a samozrejmosťou je aj optická stabilizácia. Telefón má i 13 MP ultra-širokouhlý snímač so 120-stupňovým zorným poľom. Uprostred na vrchu vnútorného displeja si svoje miesto našiel predný 32 MP fotoaparát na príležitostné “selfies” či videohovory. Skladací smartfón značky Motorola podporuje nahrávanie až 8K videa pri 30 fps, respektíve 4K videa so snímkovou frekvenciou 60 fps. Očividne tak Motorola bude fotiť lepšie, alebo?

Nuž, keď sa vo svete smartfónov už nejakú tú dobu orientujete, určite viete, že predchádzajúce tvrdenie vôbec nie je pravdivé. Dokázalo sa to aj v tomto prípade. Samsung Galaxy Z Flip4 produkuje lepšie fotografie aj kvalitnejšie video. Existujú však výnimky a Motorola razr 2022 dokázala niekedy príjemne prekvapiť svojimi nočnými zábermi.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Z Flip4

Jej ultra-širokouhlá šošovka však produkuje fotografie, ktoré sa farebne takmer vôbec nepodobajú realite a v porovnaní s výsledkami z toho primárneho snímača sú výsledky farebne aj kontrastom veľmi odlišné. Veď posúďte sami pohľadom na ukážkové fotografie. Predné “selfie” snímače produkujú postačujúce výsledky, lepší je však ten na Samsungu. Lepšie zvláda zábery, kde je potrebný vysoký dynamický rozsah.

Ukážkové fotografie:

Ukážkové videá:

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Operačné systémy

Na smartfóne Samsung Galaxy Z Flip4 už beží stabilná verzia operačného systému Android 13 spolu s grafickým rozhraním One UI 5.0. Aktualizáciu som stiahol a nainštaloval počas testovania. Motorola razr 2022 má stále Android 12 a nemá žiadnu grafickú nadstavbu. To osobne považujem za príjemné plus, najmä keď zoberiem ešte do úvahy prídavné funkcie od Motoroly, ktoré si vždy pochvaľujem. Aplikácia Moto ponúka rozličné možnosti prispôsobenia používateľského prostredia.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

Umožňuje aj nastaviť si zvukový výstup vďaka prítomnosti technológie Dolby Atmos. Pre hráčov hier je pripravený aj špeciálny herný režim. Rýchlym otočením telefónu zapnete fotoaparát. Jeho potrasením sa aktivuje LED blesk na posvietenie si v tme. Dvojitým kliknutím na zapínacie tlačidlo sa otvorí menu s rýchlymi skratkami. Potiahnutím troch prstov po displeji spravíte snímku obrazovky.

Telefón je možné rozsvietiť jeho zodvihnutím a pohľadom na obrazovku. Ak nechcete dostávať notifikácie, stačí ho na stole prevrátiť. Keď vám niekto bude volať, vyzváňanie sa po uchopení zariadenia stíši. Obrazovku sa dá rozdeliť potiahnutím prstom tam a späť. Samsung Galaxy Z Flip4 ponúka taktiež veľa zaujímavých funkcií a trikov, príde mi však, že Motorola to má vyriešené šikovnejšie a tých praktických vymožeností má o trochu viacej.

Záverečné zhodnotenie: Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022

Každý z porovnávaných skladacích smartfónov má svoje plusy a aj svoje špecifické mínusy. Ak by som však mal vybrať, ktorý z nich je celkovo lepší, tak by to bol Samsung Galaxy Z Flip4. Ponúka lepšiu výdrž batérie, výrazne lepšie fotoaparáty, dlhšiu softvérovú podporu s pravidelnými bezpečnostnými aktualizáciami, kvalitný displej, podarenú prémiovú konštrukciu a odolnosť voči vode. Motorola má čistý Android, ktorý bude niekto pred grafickou nadstavbou One UI 5.0 preferovať. Nemožno však počítať s tak dlhou softvérovou podporu.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022
Samsung Galaxy Z Flip4 a Motorola razr 2022 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Motorola razr 2022

Motorola razr 2022 má širší displej, ktorý sa mne osobne používal pohodlnejšie. Má taktiež menej výrazné prehĺbenie v časti ohybu. Jej vonkajší displej je skutočne multifunkčný. Túto výhodu som však nezvykol využívať. Stále to bola pre mňa sekundárna obrazovka, ktorá slúžila najmä na zobrazenie času, notifikácií, prípadne na prístup k prepínačom v stavovej lište.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy Z Flip4

Motorola predčí Samsung v rýchlosti nabíjania, no osobne by som si počkal na plné nabitie o pár minút dlhšie a mal mobil s dlhšou celkovou výdržou. Obidve “skladačky” sú skvelé a ukazujú, čo je možné v dnešnej dobe dokázať. Obaja výrobcovia si zaslúžia za svoje počiny pochvalu. Finálny výber toho správneho ohybného telefónu už zostáva koniec koncov iba na vás. Vzhľadom na nižšiu cenu Samsungu a pokročilejší ekosystém tejto spoločnosti by bol pre mňa Galaxy Z Flip4 voľbou číslo jedna, no vás môže pokojne viac zaujať práve razr 2022 od firmy Motorola. Ide predsa len o veľmi zaujímavý kúsok a významné zlepšenie oproti predošlej generácii.

Samsung Galaxy Z Flip4 vs Motorola razr 2022: Tabuľka parametrov

Samsung Galaxy Z Flip4 Motorola razr 2022
Rozmery
  • Zatvorený stav: 84,9 x 71,9 x 15,9-17,1 milimetra
  • Otvorený stav: 165,2 x 71,9 x 6,9 milimetra
  • Zatvorený stav: 86,45 x 79,79 x 16,99 milimetra
  • Otvorený stav: 166,99 x 79,79 x 7,62 milimetra
Hmotnosť
  • 187 gramov
  • 200 gramov
Displej
  • Vnútorný:
    • 6,7-palcová uhlopriečka
    • Dynamic AMOLED 2X
    • 120 Hz obnovovacia frekvencia (1~120 Hz)
    • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2640 pixelov)
  • Vonkajší:
    • 1,9-palcová uhlopriečka
    • Super AMOLED
    • 60 Hz obnovovacia frekvencia
    • 260 x 512 rozlíšenie
    • Hustota 302 pixelov na palec
  • Vnútorný:
    • 6,7-palcová uhlopriečka
    • P-OLED
    • Full HD+ rozlíšenie (2400 x 1800 pixelov)
    • Hustota približne 394 pixelov na palec
    • Obnovovacia frekvencia 144 Hz
  • Vonkajší:
    • 2,7-palcová uhlopriečka
    • AMOLED
    • Rozlíšenie 800 x 573 pixelov
    • Hustota približne 372 pixelov na palec
    • Obnovovacia frekvencia 60 Hz
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm, 5G verzia)
  • Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm, 5G verzia)
Operačná pamäť
  • 8 GB
  • LPDDR5
  • 8 GB
  • LPDDR5
Vnútorný ukladací priestor
  • 128 GB
  • 256 GB
  • 512 GB
  • 256 GB
Operačný systém
  • Android 13
  • One UI 5.0
  • Android 12
Batéria a nabíjanie
  • 3700 mAh
  • 25 W drôtové nabíjanie
  • 15 W bezdrôtové nabíjanie
  • 3500 mAh
  • 30 W drôtové nabíjanie
Cena
  • Od 1099 eur
  • Od 1199 eur

Konkurencia

Konkurencia pre tieto dva “véčkové” skladacie smartfóny je extrémne limitovaná. Ak by sa vám páčilo mať väčší displej, pouvažujte nad modelom Samsung Galaxy Z Fold4. Za zmienku bez pochýb stojí aj zaujímavé OPPO Find N, ktoré však u nás asi nenájdete. Na našom trhu sa predáva len obmedzené množstvo telefónov takéhoto druhu, takže konkurencia takmer ani neexistuje.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung Galaxy Z Fold4

6.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+