MojAndroid

Skladacie smartfóny zažívajú rozmach a každý väčší výrobca už ponúka svoj pohľad na to, ako by mali takéto modely vyzerať. OPPO patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov na svete a experimentovať sa rozhodne nebojí. Počas minulého roka som mal možnosť na pár minút vyskúšať OPPO X 2021, čo je prvý smartfón s rolovacím displejom. Išlo síce len o funkčný prototyp, no zariadenie rozhodne zaujalo. Zaujal ale aj nový OPPO Find N, ktorý má byť alternatívou k skladacím smartfónom typu Samsung Galaxy Z Fold3.

OPPO Find N a začiatky s čínskou ROM

Na testovanie sa mi dostal tento kúsok v bielej farbe. Oficiálna cena v Číne prevyšuje hranicu 1500 eur, no ceny sa obávať nemusíme. OPPO Find N sa na Slovensku predávať nebude. Aj napriek tomu sa mi tento smartfón zapáčil a pozitíva výrazne prevyšujú negatíva.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prvom rade som sa obával čínskej ROM-ky. Ako iste viete, zariadenia, ktoré nie sú určené pre slovenský trh, zvyknú trpieť viacerými nedostatkami. Niektoré funkcie nemusia fungovať správne, v minulosti som sa pravidelne stretával napríklad s nechodiacimi notifikáciami. V OPPO Find N ale fungovali absolútne bez problémov.

Po rozbalení na mňa vybehlo množstvo čínskych znakov, čínska klávesnica a neuveriteľné množstvo pre nás zbytočných, zväčša čínskych predinštalovaných aplikácií. Našťastie, väčšinu z nich som mohol odinštalovať. Tie, ktoré zostali, som presunul do samostatného priečinka a vybavené. Alternatívny launcher sa mi rozchodiť nepodarilo, čo potvrdzujú aj vyjadrenia ďalších používateľov na rôznych fórach. V čínskej ROM to proste (zatiaľ?) nie je možné.

OPPO Find N
Čínskych znakov sa úplne zbaviť nedá | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nainštaloval som si obchod Google Play (stiahol som ho z externého zdroja), prihlásil som sa svojím Google účtom a základ bol hotový. Stačilo už len stiahnuť potrebné aplikácie a zariadenie som mohol plnohodnotne používať. A funguje tu naozaj všetko, dokonca aj platenie cez Google Pay (len v nastaveniach treba prepnúť na Google Pay ako hlavný spôsob platby). Osobne ma teda čínska ROM nijako nelimitovala, až na niekoľko čínskych znakov, ktoré sa zvykli občas objaviť.

Prepracovaná konštrukcia

Najväčšou prednosťou smartfónu OPPO Find N je jeho konštrukcia. V zatvorenom stave ide o veľmi kompaktné zariadenie, aj keď podstatne hrubšie ako bežné modely. V otvorenom stave ponúka krásny veľký 120 Hz displej. Používanie jednou rukou v zatvorenom stave je bezproblémové a vďaka tomu, že je displej dostatočne široký, písalo sa mi na ňom dobre. To som napríklad o Z Fold3 povedať nemohol, keďže ten má displej podstatne užší.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výrobca tvrdí, že smartfón je výsledkom výskumu, ktorý trval 4 roky. Ohybný pánt je prepracovaný do najmenších detailov, čo sa pozitívne prejavilo aj na používateľskom pohodlí. Pohybuje sa pekne plynule a presne, neexistuje tu žiadna vôľa ani nič podobné.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Otvoriť ho je možné v akomkoľvek uhle od 50 do 180 stupňov, pričom ten uhol si aj drží, takže na stole môže byť položený ako tablet. Najideálnejšie využitie som tomu našiel pri fotení, kedy spodná časť poslúži ako statív. Predstaviť si viem aj viacero využití, napríklad na videohovory a podobne.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Takzvaná “kvapôčková” konštrukcia pántov rozširuje uhol ohybu displeja, čoho výsledkom je minimálny záhyb v mieste, kde sa displej skladá. A je to naozaj poznať, displej je naozaj takmer rovný. Doteraz som sa nestretol so žiadnym smartfónom, ktorý by to mal podobne alebo sa k tomu čo i len priblížil. Za toto si OPPO zaslúži palec hore.

Displeje

Výrobca nešetril ani na kvalite displejov. Hlavnou hviezdou je samozrejme ten vnútorný, ale aj vonkajší ponúkne veľmi dobré parametre. Vlastne, chýba mu len vyššia obnovovacia frekvencia. Tá je v tomto prípade “len” 60 Hz.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o veľmi pekný AMOLED panel, ktorý je krytý sklom Gorilla Glass Victus. Mimochodom, od výroby je na ňom nalepená ochranná fólia. Tá sa po čase síce poškriabe, no stále lepšie ako nič. Jeho uhlopriečka je 5,49″, rozlíšenie 1972 x 988 pixelov a pomer strán tradičných 18:9. Tento pomer strán je opäť výhodou v porovnaní so spomínaným Z Fold3, ktorý má vonkajší displej poriadne natiahnutý. Aplikácie sa na tomuto displeju prispôsobia lepšie a ich používanie je príjemnejšie.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Displej už tradične ponúka veľmi pekné farby a problém som nemal ani s čitateľnosťou na priamom slnečnom svetle. To isté platí aj pre vnútorný ohybný displej, ktorý sa však na slnku o niečo viac leskne.

V tomto prípade ide o absolútnu špičku. Ponúka obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, pričom panel je LTPO, takže frekvenciu dokáže dynamicky meniť. Minimom je 1 Hz. Aplikácia, ktorá ukazuje aktuálnu frekvenciu displeja, odhalila, že frekvencia sa menila len v rozmedzí od 60 do 120 Hz. Nakoľko sú tieto údaje pravdivé, neviem.

OPPO Find N

S takmer štvorcovým pomerom strán a uhlopriečkou 7,1 palca je tento displej ideálny na prácu a surfovanie po webe. S videom je to horšie, keďže pomer strán 16:9 alebo 21:9 na takomto displeji spôsobí široké medzery hore aj dole.

Ideálne to nie je ani s aplikáciami. OPPO síce ponúka možnosť roztiahnuť aplikácie na celú šírku displeja a funguje to, no aplikácie tomu nie sú prispôsobené. Napríklad Instagram som musel používať v tradičnom pomere strán, pretože v natiahnutom režime to bolo nepohodlné a obsah bol zrezaný.

Zaujme aj ostatnými parametrami

Vzhľadom na cenu zariadenia je jasné, že nejde o žiadnu stretnú triedu. A parametre tomu samozrejme zodpovedajú. Výrobca použil výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 888, ktorý je doplnený o 12 GB RAM a 512 GB úložisko (v mojom prípade). V ponuke je aj variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. Slot na pamäťové karty tu chýba.

Oceňujem skvelú plynulosť systému, animácie sú prepracované tak, že vonkajší 60 Hz displej pôsobil plynulejšie. Nadstavba ColorOS má rozhodne čo ponúknuť. Je prepracovaná do najmenších detailov, no zároveň používateľsky atraktívna a najmä výborne odladená. Viac o nadstavbe si môžete prečítať v mojej recenzii OPPO Reno 5 5G.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Stereo reproduktory sú umiestnené na spodnej strane. V zatvorenom stave na stereo efekt zabudnite, keďže sú hneď pri sebe. V otvorenom stave už ide o klasické a funkčné stereo.. Mimochodom, reproduktory sú veľmi dobré, hrajú dostatočne nahlas a kvalitne.

Snímač odtlačkov prstov je umiestnený v pravom boku a funguje výborne. Je rýchly a spoľahlivý. Páčila sa mi aj kontinuita používania aplikácií medzi vonkajším a vnútorným displejom. Po otvorení sa aplikácia prepne do režimu kompatibility pre veľký displej, po zatvorení stačí prstom potiahnuť nahor a je opäť k dispozícii.

Fotoaparát OPPO Find N

Fotovýbava tiež nesklame. Nemáme tu síce žiadne špeciálne teleobjektívy, ultra-širokouhlý snímač nevie zaostrovať a OPPO Find N určite neútočí na špičku v mobilnej fotografii. To ale neznamená, že z neho nedostanete pekné zábery.

Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.8 a nechýba mu ani optická stabilizácia obrazu. Ako jediný je schopný natáčať 4K video pri 60 snímkach za sekundu. Toto video vôbec nevyzerá zle. Ostatné snímače síce 4K dokážu, ale len pri 30 fps. To isté platí aj pre nižšie rozlíšenie videa. Pokiaľ teda chcete plynulý obraz so 60 snímkami za sekundu, jedinou možnosťou je zvoliť hlavný snímač.

Fotografie z neho nesklamú. Cez deň ponúkne pekné farby, veľmi dobré detaily a slušný dynamický rozsah. Hanbiť sa ale nemusí ani za svoje nočné výtvory, pričom nechýba ani nočný režim. Ten je k dispozícii pre všetky tri snímače.

Ultra-širokouhlý objektív s rozlíšením 16 MP a svetelnosťou f/2.2 má uhol záberu 123 stupňov a cez deň produkuje veľmi pekné zábery. Páči sa mi, že výrobca softvér vyladil tak, aby sa farebné podanie čo najviac podobalo hlavnému snímaču. A podarilo sa. V noci je to samozrejme už trochu horšie, na nočné fotky by som jednoznačne zvolil hlavný snímač. Aj keď s nočným režimom môžete dostať peknú fotku aj z toho ultra-širokouhlého.

Našťastie tu nemáme žiadne zbytočné dvojmegapixelové objektívy, tretím do partie je teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a svetelnosťou f/2.4. Poteší, že ponúka optickú stabilizáciu obrazu. Na nejaké extrémne približovanie to nie je, no častokrát mi stačí práve to dvojnásobné. Fotky z neho cez deň sú veľmi pekné. Využitie nájde aj na portrétové zábery s rozmazaním pozadia. Tie je možné vytvárať aj hlavným snímačom.

Selfie fotoaparáty sú tu dokonca dva. Jeden sa nachádza vo vonkajšom displeji, druhý vo vnútornom. Ide o identické snímače, ktoré ponúkajú fotky rovnakej kvality. Vonkajší nájde využitie pre klasické selfíčka, vnútorný sa výborne hodí na videohovory pri použití telefónu ako notebooku. Oba snímače ponúkajú aj portrétový režim.

Batéria a nabíjanie

Výdrž batérie ma príjemne prekvapila a práve tu sa prejavujú výhody malého, no plnohodnotného vonkajšieho displeja v spojení so 4500 mAh batériou. Väčšinu dňa som telefón používal práve v zatvorenom stave. Nijako som sa však neobmedzoval. Pokiaľ som bol niekde, kde bolo možné využiť veľký displej, urobil som tak. Povedal by som, že cca 40 % času používania bol telefón otvorený.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S takýmto používaním som sa bez problémov dostal na 7 hodín SOT, niekedy aj viac. Výdrž je dokonca lepšia ako v prípade Samsungu Galaxy S22 Ultra s 5000 mAh batériou. Pre porovnanie, väčší Samsung Galaxy Z Fold3 ponúka batériu s kapacitou “len” 4400 mAh. Výrobcovi sa do menšieho OPPO Find N podarilo vtesnať ešte o niečo väčší akumulátor.

33 W nabíjanie plne postačí, plne nabité som mal približne za hodinu aj 10 minút. Nabíjací adaptér sa nachádza v balení. Poteší aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W a nechýba ani reverzné bezdrôtové nabíjanie.

OPPO Find N: Zhrnutie

Ja osobne by som využitie pre smartfón so skladacím displejom nevyužil. Prednosť dávam bežnému riešeniu, ktoré je kompaktnejšie, ľahšie a pohodlnejšie. Avšak technológie mám rád a aj vo svete skladacích smartfónov je viditeľný pokrok. Celkom sa teším na budúcnosť a na to, čo OPPO vymyslí. A najmä dúfam, že budúce modely sa dostanú aj na náš trh, keďže značka ako taká tu už svoje modely oficiálne predáva.

OPPO Find N je pre mňa najlepším skladacím smartfónom. V zatvorenom stave je príjemne kompaktný, no zároveň ponúka dostatočne veľký displej na bežné používanie. V otvorenom stave zase ponúkne veľký displej, ktorý je ako stvorený na prácu či surfovanie po webe.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak k tomu pridám kvalitný pánt a takmer neviditeľný ohyb displeja spoločne s veľmi dobrými ostatnými parametrami a slušným fotoaparátom, smartfónu prakticky nemám čo vyčítať.

OPPO Find N
OPPO Find N | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Iste, nejaké muchy by sa predsalen našli. Ak si odmyslím to, že ide o smartfón s čínskou ROM, najviac ma trápila nekompatibilita mnohých aplikácií s netradičným pomerom vnútorného displeja, čím sa akosi strácal jeho potenciál.

Náš tip
Oppo X 2021 naživo: Vyskúšali sme prvý smartfón s rolovacím displejom
16.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+