MojAndroid

Smartfóny v súčasnosti ponúkajú hneď niekoľko druhov spracovania povrchovej úpravy. Dnes sa pozrieme na rozdiely medzi sklenenou a kovovou povrchovou úpravou. Ktorá z dvojice je pre koncového zákazníka výhodnejšia? Aký materiál by ste zvolili vy? Neváhajte a hlasujte aj v dnešnej ankete.

Náš tip
Test rýchlosti nabíjania: Samsung Galaxy S9 vs iPhone X vs Huawei P20 | VIDEO

Sklenená úprava zariadenia

Sklo najmä v zadnej časti zariadenia vystriedalo pomerne úspešné plastové prevedenie. S príchodom tzv. “unibody” konštrukcie, kde sme sa rozlúčili so štandardnou výmenou batérie (bez servisného zásahu), prichádzala aj nová dizajnová línia, ktorá v prípade niektorých výrobcov pretrváva dodnes. Sklenenú konštrukciu (vyhotovenú z tvrdeného skla) ponúkne v súčasnosti napríklad vlajkový Samsung Galaxy S9 či S9+, Huawei P20 Pro, ale aj iPhone X. Sklenená konštrukcia sa dostáva aj do cenovo dostupnejších kúskov ako Motorola moto g6, g6 plus či Huawei P20 Lite.

Náš tip
Motorola moto g6 a moto g6 Plus | VIDEORECENZIA
Kliknutím na obrázok môžete pridať novú používateľskú recenziu smartfónu Motorola moto g6.

Táto konštrukcia je zraniteľná najmä v prípade pádu zariadenia, používatelia tak obvykle zvolia ochranný kryt. Sklenený smartfón je tiež magnetom na odtlačky prstov, pričom na niektorých (napríklad bielych) kúskoch je odtlačky vidieť pomenej. Sklenená zadná stena je využívaná aj pre možnosť bezdrôtového nabíjania. V tomto prípade však ide o rozhodnutie daného, konkrétneho výrobcu. Nie všetky “sklenené” zariadenia totiž podporujú bezdrôtové nabíjanie. Viac informácií na túto tému sa dozviete aj v našom článku o smartfónoch s podporou bezdrôtového nabíjania.

Kovová úprava zariadenia

Kov ako materiál sa často využíva v rámoch zariadenia, niektorí výrobcovia však volia aj plne kovovú “unibody” konštrukciu. Tá sa dnes nachádza najmä v modeloch strednej či vyššej strednej triedy ako napríklad Xiaomi Mi A1, Samsung Galaxy A6 a A6+ či v minuloročných vlajkových smartfónoch ako OnePlus 5T alebo Huawei P10 a P10 Plus.

Náš tip
Samsung Galaxy A6 a A6+ prichádzajú na Slovensko, poznáme cenu a dostupnosť
Kliknutím na obrázok môžete pridať novú používateľskú recenziu smartfónu Samsung Galaxy A6.

Kovová konštrukcia ako taká neponúkne bezdrôtové nabíjanie. Používateľ je tak odkázaný na klasické nabíjanie káblom. Okrem toho však môže priniesť o čosi vyššiu odolnosť v prípade škrabancov, pádu či nechceného ohnutia zariadenia. V prípade hlbšieho poškodenia však môže smartfón stratiť napríklad niektorú zo svojich špecifických vlastností. Pri jemnejšom poškodení trpí obvykle len zovňajšok zariadenia.

Ktorú povrchovú úpravu zvoliť?

V súčasnosti sa voľba povrchovej úpravy odvíja najmä od typu zariadenia, ktoré si zákazník vyberá. Vlajkové zariadenia obvykle stavajú na sklenenú a viac “okulahodiacu” konštrukciu, z ktorej môžu čerpať aj ďalšie benefity, ako napríklad spomínané bezdrôtové nabíjanie. V prípade voľby staršieho či o čosi cenovo dostupnejšieho zariadenia sa následne môžete stretnúť s o čosi odolnejšou plne kovovou konštrukciou.

Náš tip
Motorola moto g6 Plus vs. G5 Plus: Oplatí sa upgrade?
Kovová vs. sklenená konštrukcia v rámci zariadení značky Motorola.

Nezabúdajme ani na špeciálne verzie zariadení. HTC predstavilo sklenený smartfón, avšak s použitým zafírového skla, ktoré je len skutočne veľmi ťažké poškriabať. Na druhej strane, zariadenia, ktoré majú citlivejšiu konštrukciu môžu mať v balení od výroby aj jednoduchý ochranný kryt či ochranu displeja. Ktorú povrchovú úpravu by ste si vybrali vy? Hlasujte v ankete nižšie. Vaše otázky a postrehy nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

Preferujete sklenenú alebo kovovú povrchovú úpravu smartfónu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+