MojAndroid

Spoločnosť Huawei pomaly ale isto zmenila to, ako ju ľudia vnímajú. Od výrobcu dostupných smartfónov, cez atraktívne zariadenia s dobrým pomerom ceny a výkonu sa vyšplhala až na samotnú špičku na pomyselnom potravinovom reťazci a v posledných rokoch sa stala plnohodnotným hráčom aj na poli vlajkových lodí. Úspešné modely P9 a P10 teraz nahrádza nová vlajková loď Huawei P20 a jej väčší brat Huawei P20 Pro. Ten je stelesnením toho najlepšieho, čo na trhu so smartfónmi aktuálne nájdeme a predstavuje tiež dramatický pokrok oproti poslednej generácii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia a dizajn: Inovácie na každej strane

Ak sme vlaňajšiemu modelu Huawei P10 niečo vyčítali, tak to bol najmä nedostatok zmien a zlepšení oproti predchádzajúcej generácii. To sa tento rok ani náhodou neopakuje a inovácie v modeli Huawei P20 Pro sú viditeľné už na prvý pohľad. Kovovú konštrukciu vystriedalo sklo, rámik okolo displeja prešiel dramatickou miniaturizáciou a pribudol neslávny výrez v displeji. To je viac inovácií, ako niektorí výrobcovia stihnú za niekoľko generácií. A to sme iba pri dizajne.

Prednej starne tak už pochopiteľne dominuje displej s výrezom a minimálnym rámikom. Zaujímavosťou je, že Huawei sa rozhodol nepresunúť skener odtlačkov dozadu, ale nechal ho v úzkej brade pod displejom. Podľa slov Clementa Wonga, marketingového riaditeľa Huawei, toto rozhodnutie pramení z prieskumu medzi používateľmi. Tí vraj preferujú skener práve vpredu, a tak sa ho tu výrobca rozhodol nechať.

Novinkou je aj výrez v displeji. Ako výrobca niekoľkokrát upozornil, výrez je oveľa menší ako v konkurenčnom iPhone X, no stále ponúka všetko potrebné – selfie fotoaparát, reproduktor a aj nenápadnú LED notifikačnú diódu. Novinkou sú tiež zahnuté rohy displeja, pričom v hornej časti je toto zahnutie oveľa výraznejšie ako dole.

Dve sklenené dosky vpredu a vzadu sú spojené kovovým rámom s precízne opracovanými hranami. Vďaka tomu je prechod medzi krytom a rámom extrémne plynulý a jemný, no zároveň to znamená, že telefón sa skutočne veľmi šmýka. V ráme nájdeme všetky dôležité prvky – vpravo je to dvojtlačidlo hlasitosti a tlačidlo napájania s elegantným farebným akcentom. Naľavo nájdeme zásuvku pre SIM karty, hore je to reproduktor a po Mate 10 Pro ponechal Huawei aj v tomto modeli IR snímač pre ovládanie spotrebičov. Dole nájdeme mriežku reproduktora a skrýva sa tu aj mikrofón, v strede nechýba USB-C konektor. Antény sú elegantne umiestnené v hornej a dolnej hrane, takže neprekážajú vzadu.

Tu dominujú tri fotoaparáty – dva v jednom pliešku, jeden trochu nižšie a o kúsok nižšie je ešte aj štvoritý LED blesk. Inak je zadná strana prakticky prázdna. Veľmi tu však oceňujeme fakt, že všetky popisky nie sú tradične v portrétovom, ale horizontálnom režime. To jasne naznačuje, na čo je tento telefón ideálny – fotografovanie.

My sme mali na testovanie k dispozícii veľmi pekný model v modrej farbe. Nechýba ani čierne prevedenie, no najviac pozornosti si zaslúžila farba Twilight, ktorá používa technológiu podobnú tej na zrkadlových okuliaroch. Výsledkom je, že telefón mení farbu pri inom uhle dopadu svetla, čo vytvára skutočne zaujímavý efekt. Modré prevedenie je tak o čosi nenápadnejšie, no stále veľmi elegantné.

Celkové konštrukčné spracovanie telefónu je na vynikajúcej úrovni. Z každého kúska dizajnu je vidieť luxus a dôraz na detail. Tlačidlá majú veľmi príjemnú odozvu, veľmi chválime nenápadný detail v podobe farebného akcentu pre tlačidlo napájania. Telefón sa drží v ruke naozaj skvele, no kvôli šmykľavosti ho zrejme budete používať s krytom alebo puzdrom. Vzhľadom na kvalitu fotoaparátu odpúšťame aj fakt, že dve hlavné šošovky pomerne výrazne vystupujú z tela telefónu.

Zabudnúť ale nesmieme ani na fakt, že vďaka minimálnemu rámiku je aj Huawei P20 Pro s veľkým 6,1″ displejom bez problémov ovládateľný jednou rukou. Ani raz sa nám nestalo, že by nám telefón prišiel veľký či nespratný, práve naopak. Presne nám sadol do ruky a práca s ním bola veľmi jednoduchá a pohodlná. Oproti modelu Mate 10 Pro má P20 Pro ladnejšie krivky a ešte elegantnejšie a precíznejšie spracovanie. Pôsobí viac štýlovo, kým Mate 10 Pro má skôr manažérsky nádych.

Bez ohľadu na farbu a krásny dizajn telefónu sme radi, že ide aj o praktické zariadenie s certifikáciou IP67, takže sa nemusíte báť prípadného styku telefónu s vodou či prachom.

Skener odtlačkov: Rýchly a veľmi praktický

Huawei patrí medzi priekopníkov v čítačkách odtlačkov na svojich smartfónoch. Dokazuje to každým rokom a Huawei P20 Pro nie je žiadnou výnimkou. Telefón ponúka praktický a šikovný skener, ktorý je navyše veľmi presný a extrémne rýchly.

Ako sme spomínali, Huawei sa rozhodol umiestniť ho na prednú stranu pod displej, aj keď to znamená, že displej nie je úplne bez rámikov a má spodnú bradu. Tá je ale skutočne úzka, no zároveň dostatočne veľká na to, aby obsahovala plnohodnotný skener odtlačkov. Ten rozoznal náš odtlačok prakticky zakaždým, aj keď vlhkosť či voda mu zrovna nevoňajú. Je ale expresne rýchly a v tomto smere patrí P20 Pro medzi absolútnu špičku.

Veľmi nás potešilo, že keď už Huawei umiestnil skener odtlačkov na prednú stranu, ponechal tu gestá, pomocou ktorých môžete uskutočňovať kompletnú navigáciu v telefóne. Nepotrebujete ani navigačnú lištu a naplno tak môžete využívať displej telefónu. Jedným stlačením skeneru vykonáte krok späť, dlhým stlačením prejdete na domovskú obrazovku a potiahnutím zľava alebo sprava otvoríte menu s poslednými aplikáciami.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+