MojAndroid

Technologický svet je taký rôznorodý akí rôznorodí sme my, používatelia týchto technológií. Je to dobré aj zlé – na jednej strane si každý môže vybrať, na druhej strane sú ustavičné porovnávania a preteky o “to najlepšie” trochu unavujúce. Súčasná úroveň technológií je fantastická a je naozaj radosť používať nové smartfóny, tablety či iné zariadenia. Čo sa ale stane, ak dlhoročný fanúšik jednej platformy dá šancu najväčšiemu konkurentovi?

Prečo som sa na to dal?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – vyskúšať to, dať tomu šancu a na vlastnej koži otestovať, aké to je žiť iba s iPhonom. Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou vyskúšať si iPhone ako svoj primárny telefón a predstavenie nového iPhone X bola ideálna príležitosť – konečne nový dizajn, ktorý konkuruje tým najlepším Androidom a niekoľko ďalších zaujímavých vychytávok, z ktorých mnohé vo svete Androidu ani nenájdeme.

Aký bol prechod z Androidu na iOS?

V podstate veľmi jednoduchý a priamočiary s jedným malým problémom. Pri prvom spustení iPhone-u sa ma telefón spýtal, či si chcem skopírovať obsah z iného zariadenia alebo nastaviť telefón ako nový. Rozhodol som sa, že nič kopírovať nebudem. Po spustení telefónu sa ale ukázalo, že kopírovanie kontaktov z Google účtu nebude také jednoduché, ako som si myslel. Hoci dnes už poznám riešenie (údajne je potrebné prihlásiť sa do aplikácie Gmail cez Google konto, samotné prihlásenie do konta nestačí…), telefón som znovu reštartoval a stiahol si na Android nepopulárnu aplikáciu Move to iOS. Napriek jej nízkemu hodnoteniu ide o užitočný nástroj, ktorý môj prechod na iOS výrazne zjednodušil.

Zvykanie si na systém prebehlo veľmi rýchlo. Samozrejme, s iOS mám skúsenosti, iba som nikdy nepoužíval iPhone ako svoj primárny telefón. Poznám výhody aj nevýhody systému, teda aspoň tie, ktoré je možné spozorovať po pár chvíľach používania telefónu či v debatách so známymi. Navigácia v systéme tak bola jednoduchá, aj napriek chýbajúcemu tlačidlu Domov a novým navigačným gestám. Od prvého dňa som tak mohol s telefónom bez problémov robiť všetko to, čo som od neho potreboval bez nejakých väčších problémov.

Čo sa mi na iPhone X a iOS páči

Svoje skúsenosti z používania iPhone X rozdelím do viacerých článkov, v tomto prvom by som sa chcel venovať tomu, čo sa mi na telefóne páči alebo čo je podľa mňa lepšie ako na Androide. Nie je toho málo, čo nie je vôbec prekvapujúce.

Optimalizácia aplikácií tretích strán

Toto síce môže znieť otrepane, no dovoľte mi vysvetliť, čo pod týmto nadpisom myslím. Ani Android nemá žiadne problémy s aplikáciami tretích strán a vďaka dizajnovému jazyku Material Dizajn množstvo aplikácií vyzerá veľmi podobne a ovláda sa jednoduchým štýlom. Systém iOS je však v tomto smere ďalej. Nielenže aplikácie vyznávajú podobný dizajn, ponúkajú množstvo spoločných čŕt a skvelú integráciu so systémom.

Na mysli mám napríklad gestá pre navigáciu – tie nájdeme takmer v každej aplikácii a je jedno, od akého vývojára pochádza. Potiahnutím zľava doprava sa vrátite o krok späť v takmer každej aplikácii. Ak máte otvorené okno s obrázkom či videom na celú obrazovku, potiahnutím dole alebo hore ho vrátite do pôvodnej veľkosti. Tieto funkcie nájdeme aj v niektorých Android aplikáciách, no v systéme iOS sú samozrejmosťou. Aj vďaka tomu sa telefón zaobíde bez akéhokoľvek tlačidla pre navigáciu, všetko vyriešite gestami.

Aplikácie

Znovu príliš všeobecný nadpis, no jednoznačné konštatovanie – niektoré aplikácie sú oveľa lepšie v systéme iOS. Či už ide o aplikácie malých vývojárov, ktorí majú aj iOS aj Android verziu no pre lepšie možnosti monetizácie upriamili pozornosť na iPhone-y, alebo o niektoré aplikácie od veľkých spoločností, ktoré tu jednoducho vyzerajú a/alebo fungujú lepšie.

Konkrétne sú to (v mojom prípade) napríklad aplikácie Todoist, Asana, Slack, NHL či coffee.cup.guru, ktoré buď ponúkajú viac možností, alebo lepšie ovládanie alebo krajší dizajn či kombináciu týchto prvkov. Takýchto prípadov je ešte viac a v niektorých vyhráva iOS jednoducho vďaka tomu, že tu nájdeme aplikácie, ktoré na Android ešte nie sú alebo zrejme ani nikdy nebudú. Napríklad čítačka portálu Reddit s názvom Apollo mi ponúkla najlepší zážitok z práce s týmto portálom, aký som kedy zažil.

Integrácia s ďalšími produktmi Apple

Toto je všeobecne známy fakt, no určite stojí za spomenutie. Ak aktívne používate ďalšie zariadenia Apple, iPhone X (alebo akýkoľvek iPhone) využijete ešte oveľa viac. Možností synchronizácie je tu obrovské množstvo a ja som nevyužil ani 10 % z nich. Aj napriek tomu som ocenil fantastickú synchronizáciu otvorených kariet v prehliadači na všetkých Apple zariadeniach kde som prihlásený. Práca so správami a hovormi z počítača je tiež extrémne jednoduchá a intuitívna, aj keď som ju veľmi nepoužíval.

Viem, že všetky tieto funkcie umožňujú aj Android zariadenia v kombinácii s aplikáciami tretích strán, prípadne s aplikáciami priamo od Google. Riešenie od Apple je však v mnohých prípadoch jednoducho elegantnejšie, aj keď na druhej strane si vyžaduje, aby ste používali čo najviac Apple služieb. Práve preto som využil iba 10 % ponúkaných funkcií – nepoužívam Apple fotky, iCloud, Apple Watch, iMessage a celý rad ďalších služieb, ktoré benefitujú zo skvele spracovaného ekosystému Apple.

Displej

Teraz sa presunieme k telefónu ako takému. Množstvo záujmu a kontroverzie si zaslúžil displej telefónu. 5,8″ OLED panel s minimálnymi rámikmi a zárezom (“notch”) v hornej časti je veľkou pýchou nového iPhone. Displej bol portálom Display Mate označený za najkrajší smartfónový displej na svete. Hoci tvrdenie nevieme overiť, neškriepime sa s ním. Displej je skutočne krásny, detailný, farebný, extrémne jasný a výborný v každých podmienkach. Ponúka tiež menej sýte farby ako Samsung Galaxy Note 8, čo niekomu môže vyhovovať.

Oceňujem funkciu True Tone Display, ktorá sa postará o prispôsobenie odtieňu farieb podľa okolitého svetla. Niekedy je tak displej trošku žltkastý, a to aj počas dňa, no na efekt som si úplne zvykol a neprekáža mi. Displej je skvelo čitateľný a na priamom slnku zrejme nemá konkurenciu. Je tiež skvelo responzívny a hoci nejde o plnohodnotný 120Hz displej, funguje tu aspoň 120Hz rozpoznávanie dotyku, čo sa prejaví na fantastickej odozve.

Batéria a fotoaparát

Hoci táto séria článkov nemá byť recenziou, nedá mi nespomenúť tieto dve vlastnosti nového iPhone X. Telefón totiž ponúka vynikajúcu výdrž na batériu, ktorou predbehne absolútnu väčšinu Android vlajkových lodí s výnimkou Huawei Mate 10 Pro. Na jedno nabitie som s telefónom bez akýchkoľvek problémov zvládol dva dni práce. Nenájdeme tu ale údaj o dobe zapnutého displeja, iba informáciu o dobe používania. Tá sa podľa môjho skúmania nerovná dobe zapnutého displeja, aj keď od toho nemá ďaleko. Zdá sa mi ale, že niekedy je sem započítaný aj čas spustenia aplikácie na pozadí, napríklad keď zabudnem vypnúť navigáciu, no displej je vypnutý.

V každom prípade, v tomto ukazovateli sa v priebehu jedného dňa viem dostať na úroveň 6-7 hodín, čo je skutočne veľa. V priebehu dvoch dní je to bez problémov 6 hodín a 3 hodiny používania telefónu počas dňa sú pre väčšinu používateľov viac než dosť. Telefón síce podporuje rýchle nabíjanie, no ako je známe, v balení je iba slabá nabíjačka, s ktorou nabíjam telefón iba v noci, pretože inak by som na plné nabitie musel čakať niekoľko hodín. Quick Charge ma jednoducho rozmaznalo.

Zároveň musím pochváliť výborný fotoaparát. V našom subjektívnom teste sa nám síce viac páčili fotky zo Samsung Galaxy Note 8 aj Huawei Mate 10 Pro, no fotografie sme nehodnotili žiadnym výskumným spôsobom – jednoducho sme vybrali tie, ktoré sa nám viac páčili. To ale neznamená, že iPhone X nerobí dobré fotky, práve naopak, patrí k tomu úplne najlepšiemu na trhu a ocenia ho aj nároční používatelia a aj v teste boli rozdiely veľmi malé, pričom v niektorých situáciách iPhone X jednoznačne dominoval.

Čo by ste chceli vedieť vy?

V ďalšej časti tejto série sa budem venovať tým veciam, ktoré sa mi na iOS a iPhone X nepáčia. Znovu pôjde o subjektívne hodnotenie, keďže som človek, ktorý žil veľa rokov s Androidom a je úzko zaviazaný mnohým Google službám. To ale neznamená, že sa nemôžete pýtať, čo vás zaujíma – pokúsim sa odpovedať na čo najviac otázok tu v komentároch alebo v niektorom z ďalších článkov.

29.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

67 odpovedí na “iPhone X očami Androiďáka: Čo sa mi na iOS a iPhone X páči [1. časť]”

  1. Ked uz je tu spomenuty prechod z androidu na ios tak by som zacal od zaciatku . Iphon je potrebne registrovat na itunes , bez registracie nefuguje viacero veci v telefone . Neodporucam registrovat cez telefon ak nechcete zadavat svoju platobnu kartu . Neviem preco ale pri registracii na pc je len moznost nezadat ziadnu kartu . Ak uspesne zvladnete obcas pre niektorych komplikovanu registraciu a samostne prihlasenie iphonu , tak uz je to sila zvyku . Niektore aplikacie su lepsie prisposobene pre androi a ine pre ios , urcite najdete nove veci gesta ikonky ale aj opak ze nenajdete naco ste boli zvyknuty pri androide .

    • Neviem si predstaviť človeka, ktorý ma iPhone X a funguje bez nákupov aplikácií. Mne by množstvo vecí chýbalo. Tou najpodstatnejšou by bola appka na hudbu Apple Music/Spotify atď. Občas si kupujem aj hry zo zvedavosti, či nové tóny zvonenia. Mať Apple bez karty je ako mať Mercedes bez pohonných hmôt.

      • Na androide som mal a mam do kopy tisice a tisice appiek ( bez prehanania).. na ziadnu som neminul ani cent. Takze mam bugatti ktore jazdi zadarmo.. to si dovol.. to znamena mat Android..( ps. Mam viac ako 1500 pesniciek .. ) vsetko zdarma jednym klikom… Ios je za opicami.. obmädzeny, zlozity.. pre naozajstneho uzivatela ktory vie co chce a nechce sa v ziadnom pripade riadit a obmädzovat je ios utrpenie.. pre deti co sedia za posledne haliere na kavicke a tvaria sa dôlezite su iphony ako stvorene. Insta, fb .. to tam ide . Viac im netreba

        • Hej 1500 pesničiek low quality, ďakujem pekne. Niektoré platené aplikácie nemajú dostatočne dobrú free náhradu a vo free aplikáciách sú samé ads. Nič pre mňa, radšej si za soft a za kvalitnú hudbu pár eúr zaplatím a nemusím odklikávať ads. Ale každý má iné priority. Ios za opicami radšej nekomentujem, pochybujem že si niekedy držal v ruke fón s IOS.

          • Ja mám cca 200 000 piesní, presná polovica vo FLAC. V telefóne mám cez 30 000 titulov. Niečo ripnuté z mojich CD (mám ich vyše 1000), niečo z torentov. Prečo je všetko stiahnuté u Teba low quality? Niekde robíš chybu. Nie každý počúva hudbu z You tube…

            • Pozri, o tomto nebudem debatovať. Proste sa mi páči nejaká pesnička, hneď si ju stiahnem v HQ a môžem ju počúvať. Nemusím nič pripájať na Itunes ani ripovať atď. 6€ mesačne za to stojí, keď si zoberiem aké ostatné kraviny musím platiť do konca života.

              • Ja mam tiež Apple music a nedam naň dopustiť. A pri ročnej platbe je to len 5 € / mesiac. Ale: a) nie je tam všetko, čo mám rad; b) nepovažujem to zvukovo za HQ. To by si musel mať Tidal. Preto som spomínal formát FLAC.

          • Praveze drzim skoro kazdy den :D pockam si kym dolaguje a hura na instagram :D to je realita iphonov. A ja mam vsetky appky v Pro verzii.. uplne zdarma samozrejme.. a ani tak nestahujem z appiek ako skor z youtubu. Kym nemam repraky za 800€ , kvalita ma velmy nezaujima. A slovo reklama nepoznam :D existuju appky ktore ti ich bloknu aj v hrach aj appkach. ( Aj tak ich stahujem v Pro verzii takze mi je ti jedno)

        • Spomínať cenu neviem či má zmysel. Radšej si kúpim kvalitné mlieko než Tesco mlieko. Android bez aktualizácií a s free aplikáciami, ktoré zobrazujú len ads ťažko prirovnávať k Tesle. Ako odpoveď ti to hádam stačí.

  2. Spomínaš aplikácie 3rd strán, ale čo natívne aplikície? Uprimne tie mi svojou kvalitou prídu oproti natívnym aplikáciam čistého androidu desné. Appstore alebo Poznámky mi prišli nekonečne neprehladné. To isté sa dá povedať o iBooks ktoré nevedia napríklad na rozdiel od Play Books uložiť knihy na Cloud. Apple Photos sú len nepodarenou napodobneninou Google photos (s obmedzeným úložiskom a chýbajúcimi fíčurami)…Safari je vobec tou najneprehladnejšou aplikaciou v ekosysteme Apple…Klavesnica s polovičnou podporou jazykov, bez možnosti ich plynuleho prepínania, chybajúca podpora pre One-hand, či Swipe…
    Ani jedna natívna aplikácia mi neprišla lepšia na iOS, ako jej Google protiklad na čistom droide.
    A to možem povedať aj o 3rd apps: napr. Facebook a Messenger iba vlastný browser, bolo uživatelské peklo a ked som niečo dohladaval v historií tak to ako inak nebolo :D Celé zle

    • iBooks urcite vedia ukladat knihy do cloudu (iCloud samozrejme). Apple Photos ma take ulozisko, ake si na iCloude spravis. Chapem, ze androidakovi je vela dat 1$ mesacne za 50GB. Co sa tyka chybajucich ficur, tazko povedat, skus konkretizovat. Klavesnica ma imho dostatocny pocet jazykov, neviem v akom konkretnom chces este pisat? Svahilsky? Prepinanie na klavesnici je mozne celkom jednoducho na 2 tapnutia. Nie je to take elegantne ako na androide – tahanim zlava doprava po medzerniku, ale rozhodne staci. One hand podpora tam je, cize zavadzanie. Swipe vies doplnit klavesnicou z app storu. Android klavesnica zase nema podporu pre rychly presun kurzoru a oznacovanie textu, ako to ma iOS vdaka 3D touch. Urcite uzitocnejsie ako nejake prepinanie jazykov.
      Prehladnost Safari je dost subjektivne. Ja napriklad neznasam chrome a Safari mi vyhovuje.

      • Mne Safari takisto viac vyhovuje než Chrome. Mám aj druhý mobil s Droidom no v ruke mám stále iPhone s ktorým sa mi pracuje lepšie a rýchlejšie. Napr. Chrome ani nepodporuje adblock, zatiaľ čo Safari mi blokuje všetky reklamy, takže nemusím načítavať balast.

        • Ked chceš použiť nejakú fičuru na Chrome napríklad Hladať na stranke -Klikneš na tri bodky a ťapneš na Príslušnú položku v menu. Chceš hladať v historií – Klikneš na tri bodky…Anonymné okno – Klikneš na tri bodky…
          Chceš hladať v historii na Safari tak si musíš tipnúť, ktorá s troch podivných ikon to je je (jedna z nich vyzerá ako knižočka – niečo ako na čítanie. Ani za boha, som po dvoch rokoch neobjavil zmysel tejto funkcie.)
          Anonymné okno – no použiješ Pinch to unzoom a potom sa ti obajví v lavom hornom rohu malá ikonka na anonymné okno. Akože da fak… keby to náhodou neobjavím, tak nemám šajnu…
          Hladať na stránke je vobec najvačší fail: Posledná položka v zdielaní…akože WTF. Ako hladať na stránke suvisí zo zdielaním mi je jednou z najvačších záhad. Ani ako to takto zašitá fíčura príde niekomu intuitívna…

          • Kliknem na tú “knižôčku” a hneď mám históriu. Kliknem na tú šípku hore vedľa “knižôčky” a zobrazí sa mi ponuka “vyhľadať na stránke”. Anonymný tab stačí podržať jemne prst na tých dvoch štvorcoch, a históriu môžeš ešte vyvolať aj podržaním prsta na šípka dozadu. Čo je na tom akože zložité?

            • Medzi neviditelnou a neexistujúcou fíčurov nie je velkýr rozdiel. De facto si mi dal za pravdu -> ovladanie safari je ťažkopádne, potrebuješ sa učiť nové skratky/gesta/ uživatelské techniky…
              Ked mojej babke poviem všetko najdeš tu pod týmity troma bodkami tak to pochopí…vysvetlovať jej, že toto najdeš takto, toto je toto a tamto robí hento… je všeličo ale určite nie je jednoduché a intutitívne…

              • Nehnevaj sa ale toto všetko vyššie spomenuté sa človek naučí aj za 30 sekúnd. Čo by bolo podľa teba intuitívne? Nejaké tlačidlo na displeji s dlhým zoznamom funkcií alebo nejaká hlasová asistentka?

      • iBooks určite vedia ukladať knihy do cloudu -> tam platí, že neviditelné a neexistujuce fíčury sú dosť podobné. Play Books ma sami naviedli a bol som rád že som ušetril stovky mb dát (možeš si nahrať aj pdf do 100mb – potom nezaberá kvotu,) čím cez “oslí mostík”, ale čokolvek čo na iCloud uložíš ti zaberá kvotu. Potom samozrejme je aj 50GB málo. Záloha aplikácií (systému, hudba, fotky, dokumenty a zrazu je aj 50GB plne vyčerpaných). Všetky vyššie menované typy dát, na GDrive neberú kvótu.
        Ano 1€ nie je vela. Ale tak ked si poviem, že som vďaka priaznivými cenám Google ušetril 30 – 90€, tak si poviem, že je dobre, že som neinvestoval do 800€ telefony ktorý išiel tri roky politiku – dáme tam 16GB uložisko, ktoré je týždeň plné a ľudia si priplatia – ved je to len dolár. Ked takto napália 200M uživateľov tak si pekne zarobia. S pohľadu biznisu geniálny ťah. S pohladu morálky je to pre každého kto sa nad tým čo len trocha zamyslí prasárna. Biela mafia – je to legálne nehovorím. Ale je to taký primitívny spôsob ako
        Klavesnica: No ano ak by som žil vo východnej afrike tak by som asi potreboval vedieť svahilsky. Apple je globalna spoločnosť, ktorá sa rada chváli tým, že investujú do acessibility. Ak som nejaký člen jazykovej menšiny a môj telefon môj jazyk nevie tak by to bol výrazný hendikep pri použivaní. Onehand je nová fičura? Naposledy ked som použival iPhone tam nebola, moja chyba.
        Prepinánie jazykov je jedna z najdoležitelších vecí. Ja plynule prechdzam s EN/SK/CZ. A ja rozpravam o plynulom. V momente ak napíšem prvé slovo po anglicky predikcia sa prepne do angličtiny. Ak v dalšej vete začnem písať po slovensky tak sa prepína jazyk na SK. Genialne. To som nespomenul, že je tam integrovaný translator…ďalšia geniálna vlastnosť.
        Presun kurzoru GBoard vie, ako aj označovanie celých slov pri mazaní.
        Ja som narážal na kvalitu nativných aplikácii. Takže aj ty si zavádzal. Samozrejme som rád že aspoň klávesnica sa dá zmeniť (asi ako jediná defaultná aplikácia), ale ja som priamo hovoril o kvalite natívnych aplikacii. Kým na Androide je klávesnica splnajúca všetky moderné štandardy + nejaké nadštandartné fičury (ako vyhladavanie GIF, kreslenie Emoji, translator), tak iPhone klavesnica sa za 10 rokov inovavala len minoritne…

    • V mnohych smeroch je to pravda, iOS a macOS aplikacie boli kedysi extremne dobre a dnes zaostavaju. A nespominal som ich aj preto, ze niektore klasicke Google aplikacie viuzivam aj na iPhone a je ich celkom dost, tak som si to ani nevsimol, ze by mi chybali alebo nieco podobne :)

      • Tu sa dá povedať len proti gustu žiaden dišputát. Mne na poznamkach vadilo, že nevedeli tagy a triedili sa podla prienčikoch – akože čo? Priečinky sú 90. roky. Dva mesiace mi trvalo kým som si intuitívne uvedomil, že Nová položka je prezentovaná velmi malým tenkým pluskom totalne mimo moje zorné pole (ľavý horný roh). Obzvlášť na iPade som sa zasekol a bludil očami po obrazovke. Za mňa to boli presne tie malé detaily čo ti totalne znechutia použivanie aplikacie…

  3. Ale aby som len nehejtil: Tak tri veci ktoré by som z iOS na Androide videl vskutku rád sú:
    Quick Access centre: To je fakt zvládnuté o malinko lepšie (ale iba o malinko (hlavne potom čo bol v Oreu vyriešiný problém zvuku z viacerých zdrojov)
    Widgety na vlastnej obrazovke…veľmi praktické a prehľadné riešenie…prekvapujeme, že žiaden Launcher toto ešte neimplementoval.
    Gestá: Tu niet čo dodať. Gestá sú ubercool. (Nadruhej strane aj iOS by mohol prevziať gestá androidu) a hlavne existuje aplikácia All in one gestures: takže ak niekomu chýba gesto “spať” nech sa páči. Hlavne si ho viete nastaviť intuitivne v smere šipky spať (nie ako na iOS kde ide tak povediac v proti smere (s ľava doprava) a na Pluskovej verzii iPhone je jednoducho nerealizovatelné)

  4. Ja som práve včera predal Samsung S8 a zajtra mi príde iPhone 8. Pritom som začal nenápadne s Apple music. Potom pred rokom iPad Air 2. (Stále mám ešte 2 výkonné Samsung tablety.) Potom AirPods, MacBook Pro, Apple TV…
    K iOS: je to porovnateľné s androidom. Ale istotne by som iOS nenazval jednoduchším. Určite je komplimovanejší. Čo som sa bál, bola podpora Google programov – ale všetko tam je – Google foto, mapy, Keep, Knihy Play, Disk Google. Čo je šokujúce, je divná podpora video súborov. Ale appka nPlayer je perfektná a dokonca je už od septembra k dispozícii na Androide.
    Moc nechápem aj klávesnici – jednak oprava preklepu v slove je náročnejšia, jednak keď chce človek diakritiku – tu dlhšie podrží písmeno, na iOS musí podržať a potom si vybrať z ponuky.

    • Tiež som prechádzal z S8 na X, no komplikovanejším by som ho nenazval. Skôr má len viac možností v základe. Ja som tú origo klávesnicu vymenil za swiftkey najmä kvôli znamienkam na pravej strane ktoré mne nevyhovovali. A náhrada písaného textu bola tiež komplikovaná lebo v našom SJ neobsahuje predikcie. V nemčine som nemal žiadne problémy a predikcie pracujú rovnako dobre ako na Androide, len žiaľ v SJ sú nedostupné. Ja som veľmi rád za integrovaný Apple Music v systéme, za 6€ pre mňa bez konkurencie. Predtým som si na Droide hudbu sťahoval, no večne bol nejaký problém s nízkou kvalitou a podobne. Takto v AM len nájdem hľadanú hudbu, stiahnem a počúvam v bezstratovej kvalite. Appky ako Facebook, web mi idú plynulejšie než na S8, skrolovanie v systéme, na webe je úplne plynulé a super naprogromavoné. V tomto je Android ešte veľmi neohrabaný.

    • Richard, nechápem, ako môžeš napísať, že písanie na iOS klávesnici je komplikovanejšie..veď tam máš samostatne vyhradenú klávesu pre dĺžen a mäkkčeň :) Mne práve toto prekáža na androide, že to tam nemá a písanie je potom pre mňa nepohodlné a zdĺhavé, aj keď som používal SwifKey. Práve toto mi chýba na androide a taktiež tá synchronizácia naprieč iZariadeniami. Je to prosto prepracované, ak si uložím poznámku na Iphone, mám ju na macu, alebo naopak, alebo zdieľanie odkazov priamo v Safari, synchronizácia fotiek, hudby, kníh atď… A ešte diktovanie…to je paráda, to nie ako na androide, kde ak poviem “čiarka, otáznik, bodka”, tak ju napíše slovom..iZariadenia to preložia do klasického interpunkčného znamienka :)
      Ale je pravdou, že sa v poslednej dobe zahrávam s myšlienkou kúpi nejakého android smarfónu, najmä ak by TB spustila Android Pay, čo však nie je isté…ak by priniesla Apple Pay, tak by som to neriešil…s 8 Plus som spokojný, výdrž batérie je úplne skvelá, výborne spolupracuje s Apple Watch, Macom…no uvidíme :) Ale rozhodne sa iPhone nevzdám.

      • No, čo už, každý používa klávesnicu inak. A napríklad bodka, čiarka, otáznik. Zas si len prepnúť klávesnicu, nehovoriac o numerickej časti – na iPade je zrejme málo miesta, i keď v Samsungoch jej priestor na čisla aj na smartfónoch.

        • Samozrejme, máš pravdu. A každému vyhovuje niečo iné. Ak by výrobcovia viac dávali na názor bežného užívateľa, hneď by bol svet krajší😎Ale asi by sa aj tak našlo mnoho nespokojných ľudí😂

      • Ja som si spravil mod mojej klavesnice pre LG, mozno by to slo aj na inych android klavesniciach. Casto potrebujem ceske “ů” a v slovenskej nebolo, pridal som aj “ř” a par dalsich. Podla mna by slo prekodit to aj na formu v akej to ma IOS.

      • Keď si uložím poznámku v Google Keep, tiež ju mám všade zosynchronizovanú, odkazy sa dajú zdieľať a posielať z Firefoxu na mobile do počítača a opačne, určite to funguje aj v Chrome (nepoužívam), detto synchronizácia hudby, fotiek…..akurát to diktovanie nepoužívam, tak neviem.

      • V čom mi nevyhovoval? Napr. displej. Je krásny, najkrajší na svete. Ale keď ho používaš bez obalu, s obalom sa všetko čaro stráca a je z neho a amoled s rámom, často ho chytíš za okraj a hneď sa Ti dá ponuka nastavenia widgetov a tapety. Takže sa z toho musís dostať von a urobiť čo si chcel. Je to otravné a nepraktické. Rám je navyše príliš uzky. Do S8 plus som zas nechcel ísť, nechcel som veľký, i keď predtým som fičal na Note 3 a 4.
        Aby bolo jasné – nepredával som ho, že som bol nespokojný. Naopak, bol som maximálne spokojný, aj keď som ho predával, tak som sa sám seba pýtal, čo to robím za blbosť. Chcel som ísť proste do iOS. Vedomý si strašnej doby nabíjania, nevyhovujúcej klávesnice, nemožnosti platiť cez NFC, slabého displeja, mohutných rámov a nemoderného dizajnu.

    • Tak cena X je ozaj poriadne prestrelená. A navyše využitie toho displeja nie je veľmi podarené podľa mňa. Niektoré gestá sú fakt návykové. No ja som presmiel zo 7 na 8 Plus a som spokojný. Hlavne kvoli displeju a batérií. Ak by iPhone vyzeral ako S8, resp. ak by S8 mala iOS, tak by to podľa môjho názoru bolo veľmi zaujímavé zariadenie😎 Prosto sa mi páči dizajn, akým sa vybral Samsung👍

    • No Nokia n95-n97 mali cenu pred xy rokmi cca 35 000SK a to bola cca rovnaká hodnota ako teraz 2 000€. A tie telefóny dokopy nič nedokázali oproti dnešku a oproti minulosti nemali tiež nejaké extra funkcie, dokonca batéria vydržala počas dňa len pár hodín používania. Kto tú cenu akceptuje tak si ho kúpi, kto nie, nie.

      • Prosím…?? Tá Nokia svojho času bola taky bestseller ako žiadny iny telefon predtým ani potom… (neviem kde is našiel ekvivalent 22000€ k 1200€ ). Všetci sme ppo nom tužili, treba si len spatne pozriet recenzie a čo všetko priniesol… Aj ked netvrdím, na 100% že cenu obhajil … No v dnešnej dobe ked si možemm kupit One +5T aza takmer tretinovu cenu… a ponuka všetko to čo iphone .. .? Proste v dnešnej dobe je tá cena neobhájiteľná…

        • OnePlus neponúka napr. IOS, špičkový foťák… Neviem či máš 5 rokov alebo 10 ale pred príchodom eura malo 1 000SK nejakú hodnotu narozdiel od dnešných 33€. A tá nokia nebola tiež ničím výnimočná, všetko v tom istom čase ponúkali už aj iné značky a za menej peňazí. Nokia ťažila len z mena, dnes po nej neštekne ani pes. P.S: “Nokia N95: Už po prvom roku sa predalo 7 miliónov kusov. Jeho vysoké predaje však narušil príchod prvého iPhonu 2G.” Apple má predajnosť úplne niekde inde, takže píšeš bludy.

  5. Aj ja som sa dal na skusanie iphonu a pouzivam inak samsung S7. Som zatial veľmi sklamany ios operacnym systemom. V mojom Samsungu si viem nastavit skoro čokoľvek co ma napadne. Iphone nemá ani polovicu z toho. Uz viem ze do iPhonu nepôjdem a to mi na to zistenie stacilo iba par dni. A ked mi este aj v istores povedali ze treba raz za cas irobit reštart aby iphone fical v pohodke tak dakujem pekne. Moj Samsung som prvy krat restartoval az po roku pouzivania a to mu dam kazdy den poriadne zabrať. Nostop navigácia internet asi 30 telefonatov a pouzivanie vlastne mobilu ako pocitac. Iphone je dobry tak iba ak na telefonovanke a Facebook. 😁

      • Napriklad ked mam sparovane moje hodinky Garmin s androidom cez bluetooth tak je obrazovka odomknuta. Ak sa vzdialim tak sa zamkne. Memusim zakaždým zadavat odtlačok alebo kod. Takto viem sparovat akekolvek zariadenie cez bt. Klavesnica. Preco si neviem nastavit klavesnicu podla seba ako mne to vyhovuje ani ked si ju stiahnem. Napr google klávesnicu? Preco ked chcem pripojit nieco cez bt musim stale ist do nasyaveni a neda sa jednoducho podrzat ikonka bt v skratkach a ked mi vyhladava zariadenia. Preco sa neda nastavit na iphone aby ma upozornil viackrat na neprijaty hovor alebo sms alebo mail ci messanger. A je toho velmi vela este. Tak ak mi vies poradit aspon nieco z toho ako to urobit na iphone tak budem rad.

    • Tak v iStores ti povedali, ze treba raz za cas restartovat? Teraz tu cervenej ciapocke. :D
      Ak budes mat zaujem a si z BA, tak ti urobim ukazku toho, co vsetko mozes robit s iPhonom. Ver mi, ze potom ti bude tvoj tamtung pripadat ako tehla.

      • Prosim ta a mal si niekedy Samsung S7 alebo S8? Nie som v BA ale skus mi pomoct nastavit Iphone tak aby ked mam hodinky Garmin sparovane cez BT s Iphonom aby bola obrazovka odblokovana a nemusel som davat odtlacok prsta alebo ID kod. dik

  6. Som Androiďák a mám navýber z nespočet mobilov. Takže môžem selektovať na taký kde mi všetko vyhovuje. Iphone X by som si nevybral ani keby mal v sebe Android, rovnaký HW a cenu 400€. Nemá slot na pamäťové karty, 3,5mm jack, brutal trčí zadný foťák, má škaredý výrez na displeji. Takže bez šance. A nepomôžu mu ani najvyššie čísla v testoch. Všetko to čo som vytkol, má môj momentálny mobil, LG G6. Na iOS určite neprejdem, keďže mi absolútne nevyhovuje tá obmedzenosť a nekompatibilita. Iphone ani keby stál stovku :o)

  7. pri S7 som mal možnosť vyskúšať si iPhone 6S na pár týždňov. Tiež som zarytý androiďák, nikdy som apple produkty nemal. V tom čase, keď som skúšal 6S, rozhodoval som sa medzi Galaxy S8/S8 Plus, alebo blízko predstavenému iPhonu 8/8 Plus. Už po prvom týždni som si zvykol na intuitívny iOS. Force touch bol pre mňa naozaj krásnym spestrením používania smartphonu. Bolo neuveriteľne veľa vecí, ktoré sa mi viac páčili na 6S ako na Galaxy S7 a reálne som začal uvažovať o prechode na Apple. No po predstavení iphone 8 som si povedal, že ešte nie a zakotvil som znova pri androide Galaxy S8 Plus, najmä kvôli dizajnu, displeju a fotoaparátu. O Xku som ani neuvažoval, najmä kvôli ten obriezke v displeji

  8. K iOs ako takemu mam iba 2 výhrady. Zlá práca z vlastnými súbormi (file manager aplikácie) a umiestnenie back tlačidiel na vrchu… Android mi vyhovuje z toho hľadiska, že sa s ním dá hrať, nastavovať. customizovať – nakoľko som skôr geek ako rádový user. Keby som bol človek, ktorý telefón berie nie z tej technickej stránky, bol by môj primárny telefón isto iPhone. K iPhonu X len toľko, že radšej by som si vybral iPhone 8 alebo 7, aj keby mali všetky rovnkú cenu ako iPhone 8. Vadí mi výrez a chýbajúca čítačka otlačkov.

    • Nehodlám se tady prát za iPhone to nemám za potřebí ale ten bod s tím tlačítkem zpět nahoře by mě taky štval ale iPhone to má vyřešený gestem kdy se táhne z levé strany a to je silně návykové rozhodně si to člověk oblíbí víc než tři tlačítka na displeji

  9. Som fanda windowsphone :-) ale – okrem toho som pouzival iphone 4s, ip6, a nakoniec jednoznacne u mna zvitazil Samsung galaxy S7. Ale jednoznacne. Uzivatelsky komfort, praca so subormi, komunikacia s pc, pamatova karta, v tom case aj jednoznacne lepsi fotak, atd. X-ko je naozaj zaujimavy pocin, ale okrem fotaku sa nic nezmenilo, a ubudol 3,5mm jack. No nezatracujem,… mozno vyskusam :-)

  10. Ahoj. Ako autor coffee.cup.guru aplikacie som rad ze si ju v recenzii spomenul:). Ako sa Ti paci aplikacia na IP X (nemal som moznost ju otestovat okrem simulatora) a ako sa Ti paci nova verzia?

Pridaj komentár

+