MojAndroid

Zariadenia, ktoré neobsahujú nadstavbu od výrobcu a ponúkajú Android priamo tak, ako ho jeho tvorca navrhol, sú občas skutočne príjemným spestrením technologického trhu. Model Xiaomi Mi A1 vznikol práve v rámci spolupráce spoločností Xiaomi a Google, navyše vo svojej cenovej relácii je rozhodne horúcim želiezkom v ohni. Plusy a mínusy tohto smartfónu si môžete prečítať v práve začínajúcej recenzii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Náš tip
Xiaomi Mi A1: Prvý smartfón Xiaomi s čistým Androidom aj na Slovensku! [AKTUALIZOVANÉ]

OBSAH BALENIA | Bonus naviac poteší

Xiaomi prichádza vo svojej známej minimalistickej krabičke, ktorá bola nepochybne inšpirovaná od “jablkového” výrobcu. To však skutočne nie je na škodu, jednoduchá biela krabička prekrytá ešte jednou vrstvou ponúka logo výrobcu a tiež informáciu, že v tomto prípade ide o Android One smartfón. Do rúk teda dostávate zariadenie, ktoré obsahuje Android bez nadstavby od výrobcu.

Obsah balenia zahŕňa v tomto prípade aj praktickú fóliu na displej.

V balení sa okrem samotného zariadenia nachádza tiež ihla na vysunutie zásuvky pre SIM kartu alebo pamäťovú kartu, európska koncovka 2A nabíjačky, nabíjací kábel s USB-C koncovkou, základná dokumentácia a aj malý bonus navyše. Nie, nie sú to známe Xiaomi slúchadlá, bonusom je v tomto prípade fólia na displej, ktorá poteší. Balenie výrobku tak môžeme označiť za naozaj veľmi priateľské a vzhľadom k cene zariadenia rozhodne oceníme aj bonus v podobe priloženej ochrany na displej.

KONŠTRUKCIA | Kovový elegán

Zariadenie ponúka kvalitnú tenkú a štýlovú kovovú konštrukciu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani o triedu drahšie smartfóny. Ak ste fanúšikom značky Xiaomi, iste ste poznali práve použitý dizajn. V tomto prípade ide o “prezlečený” model Xiaomi Mi 5X, ktorý bol v predaji už dlhšie, avšak s tradičným upraveným prostredím MIUI od výrobcu.

Rozmery zariadenia sa tak nezmenili a smartfón ponúkne 155,4 x 75,8 x 7,3 mm. Váha zariadenia činí následne 165 gramov. Rozmery zariadenia by mohli byť aj menšie vzhľadom k uhlopriečke displeja, resp. samotný displej mohol v danom tele ponúknuť aj väčšiu uhlopriečku. Ide však predsa len o pôvodný model Mi 5X a tak tieto úpravy zostávajú v rovine teórie. Vzhľadom k cene však ide o rozumný kompromis, rohy zariadenia sú navyše zaoblené a smartfón tak padne veľmi dobre do ruky.

Dielenské spracovanie modelu Mi A1 je skutočne príkladné. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že smartfón vyzerá o dosť drahšie, ako v skutočnosti je. Napriek tomu sa nevyskytli žiadne nedostatky v rámci konštrukcie, precízne spracované kovové telo s plastovými pásikmi pre antény je skutočne radosť používať. Poteší tiež vhodne umiestnený snímač odtlačkov prstov na zadnej strane, ktorý je naozaj ľahké nahmatať.

Rozloženie prvkov zariadenia

Predná strana ponúka 5,5” zobrazovací panel s pomerne širokými rámčekmi. Treba však vziať do úvahy, že sa jedná o zariadenie, ktoré je v súčasnosti možné zakúpiť už za menej ako 200 eur. Nejaké tie kompromisy tak rozhodne museli nastať aj na strane rozloženia prvkov. Nad displejom sa nachádza notifikačná LED dióda, skupina senzorov vrátane automatickej regulácie jasu, reproduktor a predná kamera. Pod displejom sa nachádzajú spomínané kapacitné tlačidlá pre ovládanie systému. Tieto tlačidlá sú podsvietené.

Ľavá strana je takmer prázdna. Obsahuje len zásuvku pre SIM kartu resp. pamäťovú kartu microSD. Ide však o DualSIM prístroj a slot je hybridný. Môžete použiť buď dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a pamäťovú kartu microSD. Do bočných hrán zasahujú aj plastové pásiky pre antény. Pravá strana je následne domovom tlačidla pre vypnutie a tiež tlačidiel na reguláciu hlasitosti. Tlačidlá sú umiestnené na vhodnej pozícii. Sú dobre dostupné a ich stlačenie je výrazné a bez problémov.

Horná hrana je domovom sekundárneho mikrofónu, ktorý zaznamená zvuk napríklad v prípade natáčania 4K videa zadnou kamerou. Hneď vedľa neho je umiestnený aj infračervený senzor, ktorým je možné ovládať široké spektrum domácej elektroniky. Spodná hrana obsahuje 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá, mikrofón pre telefonovanie, dve konštrukčné skrutky, USB-C konektor pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom (za použitý konektor výrobcu rozhodne chválime) a tiež hlasný reproduktor, vďaka ktorému vám zvonenie prichádzajúceho hovoru rozhodne neunikne.

Zadná strana zariadenia je domovom duálneho fotoaparátu. Hneď vedľa neho je umiestnený tiež duálny LED blesk, ktorý dobre poslúži aj ako baterka. Pod objektívom fotoaparátu sa v strede tela nachádza čítačka odtlačkov prstov. Zvyšok zadnej steny je prázdny, obsahuje už len logo výrobcu či nevyhnutné informácie, a to vrátane loga “Android One” v akejsi šedej farbe. Zamrzí chýbajúce NFC. Konštrukciu ako takú môžeme hodnotiť skutočne pozitívne a smartfón môže ísť príkladom pre konkurenciu aj v o pár stoviek drahšom segmente.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

5.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+