Rok 2015 sa blíži ku svojmu koncu, a tak je na čase zrekapitulovať to najzaujímavejšie, čo sa v ňom odohralo. Tentokrát sa pozrieme na Android aplikácie a na to, ktoré z nich vás zaujali v roku 2015 najviac. Zoznam 10 aplikácií je zoradený podľa čitateľnosti jednotlivých článkov. To vám dáva možnosť urobiť si obraz o tom, čo Slovákov v kategórii Android aplikácií najviac zaujímalo. O každej aplikácii si samozrejme môžete prečítať aj v samostatnom článku z tohto roka (prípadne z minulých rokov). Ktorú aplikáciu by ste označili za najobľúbenejšiu vy? Akú aplikáciu ste v roku 2015 používali najčastejšie?
1. Semafóry
Aplikácia Semafóry zažila tento rok veľký boom. Jednoduchý slovenský titul vás upozorní na to, koľko času máte, kým na semafóre pred vami naskočí zelená, takže sa môžete rozhodnúť, či máte čas na to, aby ste si napríklad vyzliekli bundu, prípadne preladili rádio. Aplikáciu Semafóry sme testovali aj v našej redakcii na bratislavských semafóroch, kde fungovala naozaj parádne.
2. Google Hodiny
Google tento rok v obchode Play zverejnil ďalšiu zo svojich Android aplikácií – Hodiny. Ide o natívny titul, ktorý ponúka okrem klasických hodín aj stopky, časovač a funkciu budíka. Zaujímavejším je ale jeho grafická úprava v Material dizajne, ktorá ukazuje, ako by mali vyzerať všetky aplikácie vyvíjané pre Androidy. Google Hodiny sú dostupné pre všetky Android zariadenia so systémom Android 4.4 KitKat a novším, pričom sú na stiahnutie dostupné samozrejme bezplatne.
3. New Interval Timer
Slovenský developer Rudo Halmi je autorom aplikácie New Interval Timer, ktorá vás tento rok zaujala najmä vďaka akcii, kedy ste mohli získať jej platenú verziu zadarmo. Táto aplikácia je perfektná na časovanie tvojich HIIT tréningov, kruhových tréningov a celkovo športov založených na kolách ako sú cvičenie na bežiacom páse alebo ľubovoľný kardio tréning. Ak sa teda venujete niektorému z týchto športov, určite si ju stiahnite pomocou odkazu, ktorý prinášame nižšie.
4. PhotoMath
Princíp aplikácie PhotoMath je veľmi jednoduchý – stačí ak namierite kameru svojho smartfónu na matematický výraz a výpočet prebehne takmer okamžite a automaticky. Nemusíte stláčať žiadne tlačidlá, skenovanie a detekcia textu, znakov a čísel prebieha úplne samostatne bez potreby zasahovania používateľa. Výsledok bude zobrazený priamo na displeji smartfónu. Ide o výbornú pomôcku najmä pre študentov.
5. Runtastic Pro
Aktívne žijúci ľudia sa tento rok potešili akcii na aplikáciu Runtastic Pro, ktorú si mohli v platenej verzii stiahnuť na jeden deň bezplatne. Runtastic dokáže merať vaše športové aktivity rôzneho typu a vyhodnocovať vám rôzne štatistiky, a to nielen po aktivite, ale aj v reálnom čase priamo počas nej. Ide o veľkého konkurenta pre Runkeeper, ktorú používame v našej redakcii najčastejšie aj my.
6. Google Mapy
Spoločnosť Google na tohtoročnej konferencii Google I/O sľúbila, že predstaví offline navigáciu v Google Mapách. Ako povedala, tak sa aj stalo, a Google priniesol do Android aplikácie s mapami navigovanie bez nutnosti pripojenia k internetu. Používatelia si však mapové podklady na cestu musia stiahnuť v predstihu. Zobrazenú časť územia si môže používateľ stiahnuť do pamäte zariadenia a následne sa môže cez dané územie navigovať bez toho, aby musel byť pripojený k internetu.
7. Viber
Jedným zo seriálov, ktoré sme vám priniesli, bol aj seriál SMS a volanie zadarmo cez Android. V ňom sme vám predstavili aplikáciu Viber, ktorá slúži na bezplatné posielanie správ a volania. Okrem toho, že sme vám detailne popísali, ako daná aplikácia funguje, napísali sme vám aj o tom, koľko stoja medzinárodné volania na mobilné alebo pevné siete. Viber inak patrí medzi dlhodobo obľúbené aplikácie, a tak niet divu, že vás zaujal aj v roku 2015.
8. Armageddon
Živé pozadie Armageddon od známeho developera s menom Maxelus prináša motív konca sveta priamo na displej vášho Android zariadenia. Okrem toho aplikácia prináša aj obrovské množstvo možností a motívov pre asteroidy, za ktoré si ale budete musieť dodatočne doplatiť. Priamo v aplikácii Armageddon si môžete nastaviť počet asteroidov, vzhľad pozadia aj vzhľad planéty, na ktorú majú dopadnúť. Jednou z najlepších funkcií je schopnosť reagovať na pohyby zariadenia pomocou gyroskopu, takže si asteroidy môžete prezrieť z každej strany.
9. Google prekladač
Google odkúpil spoločnosť a jej rovnomennú aplikáciu WordLens minulý rok. Tá do aplikácie Google Translate prináša funkciu rozpoznávania a prekladania textu v reálnom čase, a to priamo na obrazovke smartfónu alebo tabletu. Stačí namieriť kameru na nápisy alebo cedule v cudzom jazyku, ktoré sa vzápätí preložia do vášho rodného jazyka. Táto funkcia je výborným pomocníkom pre všetkých, čo cestujú do zahraničia a neovládajú tamojší jazyk.
10. Nájdi kopec
Slovenská aplikácia Nájdi kopec slúži na zistenie informácií o pohorí, ktoré sa nachádza vo vašej blízkosti. Po spustení sa zobrazí hľadáčik fotoaparátu a okolité kopce sú označené vzdialenosťou a výškou. Vy si tak jednoducho môžete zistiť, aké kopce máte v okolí, aká je ich výška a ako ďaleko sa od nich nachádzate. Aplikácia tiež ponúka vynikajúcu možnosť prispôsobiť si minimálnu a maximálnu vzdialenosť, do akej sa budú kopce zobrazovať. Súčasťou tohto titulu sú aj ďalšie užitočné nástroje pre turistov, ktorým túto aplikáciu rozhodne odporúčame.
