MojAndroid

Nové vlajkové lode spoločnosti Huawei sú oficiálne na svete. Výrobca ich napriek problémom, ktorým v poslednej dobe čelí, veľkolepo predstavil v neďalekom Mníchove. Lákajú najmä na prepracované fotoaparáty, svetovo najpokročilejší 5G procesor a displej takmer úplne bez rámikov.

Dizajn prešiel jemnou evolúciou

Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Pro sa po stránke dizajnu zmenili oproti predchodcom najmä zo zadnej strany. Miesto štvorcovej podstavy fotoaparátov totiž ponúkajú podstavu okrúhlu. Tá je po obvode “obtiahnutá” lesklým prstencom, ktorý na výstupok fotoaparátov ešte väčšmi upozorňuje. Inak na zadnej strane oboch modelov nájdeme nielen LED, ale i xenónový blesk, ktorý padne vhod pri vytváraní fotiek v horších svetelných podmienkach.

Ďalej výrobca vyzdvihol najmä špeciálnu povrchovú úpravu sklenenej zadnej strany, vďaka ktorej bude zachytávať menej nečistôt a odtlačkov prstov. Keď už je reč o povrchovej úprave, k dispozícii má byť aj variant s koženou zadnou stenou. Nejde pritom o pravú kožu, ale o jej vegánsku alternatívu. Kožená verzia má byť k dispozícii v zelenej a oranžovej farbe, zatiaľ čo tá sklenená sa bude predávať v sivej, fialovej, zelenej a čiernej farbe.

Takmer kolmý displej

Predná strana bude pri všetkých farebných verziách čierna. Všimnete si to však len pri pohľade na výrez obrazovky. Ostatné rámiky sú, aspoň pri smartfóne Huawei Mate 30 Pro, úplne minimálne a najmä tie bočné budete pri používaní úplne prehliadať. Výrobca totiž novinku vybavil zahnutým OLED displejom, ktorý sa v bokoch ohýba takmer do pravého uhla. Síce to vyzerá dobre, no môže sa to nepriaznivo prejaviť pri držaní zariadenia.

Čo sa technických špecifikácií tejto obrazovky týka, má pomer strán 18,5:9 a 6,53-palcovú uhlopriečku, na ktorej sa rozprestrie rozlíšenie 2400 × 1176 pixelov. Displej má zaberať neuveriteľných 94,1 % prednej plochy, pričom ponúkne celkovú jemnosť na úrovni 409 ppi. V tomto teda za konkurenciou zaostáva. Klasický Mate 30 ponúkne prekvapivo väčší zobrazovač, ktorý má 6,62-palcovú uhlopriečku. Tento displej nie je po stranách zaoblený a má o čosi väčšie rámiky.

Jeho pomer strán je 19,5:9 a rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 2340 × 1080 pixelov. Zobrazovacie panely oboch noviniek podporujú HDR10 a sú tiež prekryté odolným sklom Gorilla Glass 6. Obe zariadenia sú tiež odolné voči vode a prachu, avšak disponujú rôznymi certifikáciami. Huawei Mate 30 Pro sa pýši certifikáciou IP68, ktorá mu zaisťuje odolnosť v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút. Menej vybavený model odolá vďaka IP53-ke postriekaniu vodou a slabšiemu dažďu.

Výrez modelu Mate 30 Pro inak disponuje 3D skenerom tváre, ktorý má byť podľa spoločnosti vysoko bezpečný. Vedľa tohto skenera je umiestnený 32 MP selfie fotoaparát. Základná verzia 3D skener nemá a musí sa uspokojiť aj s horším, 24 MP selfie snímačom. Obe novinky obsahujú skener odtlačkov integrovaný v displeji.

Zameraný na fotografovanie

Huawei Mate 30 Pro obsahuje na zadnej strane hneď 4 fotoaparáty. Ten hlavný má rozlíšenie 40 MP, clonu f/1.6, PDAF zaostrovanie a optickú stabilizáciu. Tú využíva aj teleobjektív s trojnásobným bezstratovým priblížením, ktorý disponuje clonou f/2.4 a 8 MP rozlíšením. Rovnaké rozlíšenie ako hlavný snímač má aj ten širokouhlý, pričom sa pýši tiež clonou f/1.8. Štvrtý, a teda posledný senzor na zadnej strane, je len pomocný, pričom sníma 3D hĺbku poľa.

Základný model Huawei Mate 30 Pro bude obsahovať o jeden foťák menej. Jeho hlavný snímač bude mať taktiež 40 MP rozlíšenie, avšak ponúkne clonu f/1.8. Teleobjektív bude úplne rovnaký ako ten, ktorý ponúka Mate 30 Pro. Má teda 8 MP a priblíži objekty trojnásobne. Širokouhlý snímač má však nižšie, 16 MP rozlíšenie, a clonu f/2.2. Okrem optickej stabilizácie sú inak fotoaparáty oboch modelov vybavené aj tou elektronickou.

Kombináciou týchto technológií mal Huawei dosiahnuť ostrejšie zábery a plynulejšie video. To inak zvládnu nové vlajkové lode nahrávať v 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. Okrem toho tiež dokážu nahrávať revolučné superspomalené video so snímkovou frekvenciou 7860 fps. Konkrétne rozlíšenie, v ktorom bude takéto nahrávanie možné, však výrobca neuviedol. Chválil sa však vylepšeniami nočného režimu a celkovej kvality výsledných záberov.

Najpokročilejšie 5G smartfóny

Obe novinky skrývajú vo svojich útrobách procesor Kirin 990, ktorý je vyrobený moderným, 7 nm procesom. Ten je poriadne výkonný a zároveň úsporný. Okrem toho je však aj inteligentný, keďže je prepojený s umelou inteligenciou a 5G modulom. Ten je zatiaľ najpokročilejší zo všetkých dostupných smartfónov a i keď sú 5G siete zatiaľ iba hudbou budúcnosti, s 5G verziou Huawei Mate 30 Pro si túto “hudbu” dokážete užiť.

Tieto 8-jadrové čipsety spolupracujú s grafickým akcelerátorom Mali-G76 MP16. Mate 30 Pro ponúkne 8 GB RAM a 128/256 GB interné úložisko. Na druhej strane, Klasický Mate 30 bude mať 6/8 GB RAM a 128 GB internú pamäť. Tento základný model je síce väčší, no ponúka “len” 4200 mAh batériu. Pro verzia ponúkne batériu s kapacitou 4500 mAh. Obe však budú podporovať rovnako rýchle nabíjanie.

Cena noviniek

Huawei Mate 30 8 GB + 128 GB 799 €
Huawei Mate 30 Pro 8 GB + 256 GB 1099 €
Huawei Mate 30 Pro 8 GB + 256 GB + podpora 5G 1199 €

Pri klasickom drôtovom nabíjaní sa nabíjací výkon vyšplhá na 40W a pri tom bezdrôtovom na 27W. V tomto smere sú teda novinky najrýchlejšie na svete. Po stránke softvéru majú byť novinky vybavené nadstavbou EMUI 10. O Androide a Google službách však na celej konferencii nepadla ani zmienka. No a tá nepadla ani o dostupnosti. Stále teda nevieme či sa tieto telefóny dostanú aj na náš trh. Ak sa to však dozvieme, budeme vás informovať.

Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro: Sledujte priamy prenos z Mníchova

19.09.2019

Spoločnosť Huawei na globálnej tlačovej konferencii predstavuje očakávané novinky. Fanúšikovia po celom svete budú mať možnosť sledovať priamy prenos z Mníchova. Livestream môžete sledovať na tomto odkaze:

Dohady o Mate 30:

Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro ponúknu 40 MP fotoaparát a 7680 fps video

Priaznivci spoločnosti Huawei, a najmä jej vlajkovej série Mate, momentálne veľa dôvodov na radosť nemajú. Pripravované novinky Mate 30 a Mate 30 Pro totiž nebudú obsahovať Google služby a zatiaľ vlastne ani nie je jasné, na ktorých trhoch sa budú oficiálne predávať. Tieto negatívne informácie však na teraz aspoň trochu zatienili nové úniky špecifikácií.

Tie odhaľujú najmä detaily o fotoaparáte jedného z najočakávanejších smartfónov tohto roka. Podľa GSMAreny má Huawei Mate 30 Pro ponúknuť hneď dva 40 MP hlavné fotoaparáty, ktorým bude robiť spoločnosť 8 MP teleobjektív a 3D snímač hĺbky ostrosti. Zadné fotoaparáty budú podporovať vylepšený nočný režim a ponúknu výrazné vylepšenia z hľadiska zaznamenávania spomaleného videa.

Najlepšie spomalené video

To zvládne Huawei Mate 30 Pro zaznamenávať v neuveriteľnej snímkovej frekvencii 7680 fps. V porovnaní s najlepšou konkurenciou, ktorá zvláda najviac 960 fps video, bude na tom novinka až osemnásobne lepšie. Výsledné video bude teda 8-krát pomalšie a určite aj niekoľkonásobne zaujímavejšie.

Zatiaľ však nie je jasné, v akom rozlíšení bude možné takéto video uložiť a ani to, do akej miery ovplyvnia nahrávanie svetelné podmienky. Práve zo spomaleného 960 fps videa totiž vieme, že ho je v obstojnej kvalite možno nahrať len za dostatočného svetla.

Ďalšie špecifikácie už také prekvapivé nie sú a viac-menej len potvrdzujú to, čo sme už vedeli. Pro verzia nového modelového radu ponúkne procesor Kirin 990, Android 10 prekrytý používateľskou nadstavbou EMUI 10 či 4500 mAh batériu so 40W drôtovým a 27W bezdrôtovým nabíjaním.

< Huawei Mate 30 | Huawei Mate 30 Pro >

Okrem tohto všetkého sa na internet dostal aj nový render, ktorý odhaľuje všetky farebné verzie, v ktorých bude Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Pro dostupný. Konkrétne pôjde o vesmírnu sivú, kozmickú fialovú, smaragdovú zelenú a čiernu. Zadná strana oboch noviniek má byť inak dizajnovo takmer totožná, čo môžete vidieť aj na obrázku vyššie.

Potvrdené: Huawei Mate 30 Pro definitívne bez Obchodu Play a Google aplikácií

09.09.2019

A je to tu. Presne to, čoho sme sa obávali. Huawei stále nedostal od USA zelenú a kvôli prebiehajúcej kauze bude najnovšia nadupaná novinka bez aplikácií od Googlu. Potvrdil to už aj samotný výrobca. Namiesto Google aplikácií by mal obsahovať rôzne riešenia tretích strán. O tejto skutočnosti informoval web GizmoChina.

Používatelia, ktorí si Huawei Mate 30 Pro kúpia, sa budú musieť zaobísť bez aplikácií, akými sú napríklad Gmail, Google Mapy, Google Kalendár či Google Disk. Aj napriek absencii týchto dôležitých aplikácií sa zdá, že smartfón bude bežať na nedávno predstavenom Androide 10.

Novinky z radu Mate 30 budú predstavené už 18 septembra. Nám nezostáva nič iné, len tajne dúfať, že sa všetko vyriešiť. Vlastniť jeden z najlepších smartfónov súčasnosti bez Google aplikácií by výrazne obmedzovalo pohodlie pri jeho používaní.

Kúpili by ste si Huawei Mate 30 Pro bez Google aplikácií?

Huawei Mate 30 Pro: Uniknuté rendery odhaľujú dizajn do najmenších detailov

04.09.2019

Približne o dva týždne uzrie svetlo sveta rodina smartfónov Huawei Mate 30. Najviac pozornosti pochopiteľne vzbudzuje najlepšie vybavený telefón z tohto pripravovaného modelového radu. Ten bude disponovať prívlastkom “Pro” a prinesie nový, svieži dizajn.

Ten v mnohom vychádza z predchodcu, modelu Huawei Mate 20 Pro, no dostalo sa na niekoľko vítaných úprav a vylepšení. Najviac ich badať na zadnej strane, ktorá miesto štvorcového vystúpenia fotoaparátu ponúkne vystúpenie okrúhle. V tejto časti má mať Huawei Mate 30 Pro na hrúbku 9,7 mm, pričom zvyšok konštrukcie má byť o jeden milimeter užší.

Huawei Mate 30 Pro displej

Podľa informácií portálu Gizmochina, v priamom porovnaní s minuloročným modelom ponúkne novinka o čosi väčšie rozmery (158,1 x 73,6 x 8,7 mm), no len o desatiny milimetra. K tomu má ale disponovať podstatne väčším 6,6-palcovým zaobleným displejom. Ten bude narušený výrezom, ktorý je však menší ako v podaní Huawei Mate 20 Pro. Menšie majú byť aj rámiky vôkol zobrazovača.

Na obrázkoch nie je ani stopy po tlačidlách slúžiacich na zmenu hlasitosti a preto sa predpokladá, že novinka ponúkne rám citlivý na tlak – minimálne v oblasti, kde by sa tieto tlačidlá za normálnych okolností nachádzali. Mate 30 Pro bude inak disponovať aj dedikovaným výstupom pre hlavný reproduktor a s nešťastným riešením z minuloročného modelu sa teda druhýkrát nestretneme.

Nielen krásny, ale aj skvelo vybavený

Okrem dizajnu sa na internet dostali aj detailnejšie špecifikácie, ktoré celkom určite potešia nejedného fanúšika spoločnosti Huawei. Jej nová vlajková loď má totiž disponovať procesorom Kirin 990. Ten má okrem skvelého výkonu a nízkej energetickej náročnosti zabezpečiť aj pokročilé prepojenie telefónu s umelou inteligenciou či spoľahlivé pripojenie na 5G siete.

Čo sa fotoaparátov týka, má sa dostať na dvojicu 40 MP snímačov, jeden s rozlíšením 8 MP a jeden ToF senzor. Batéria by zase mala ponúknuť kapacitu 4500 mAh a mala by podporovať až 55W nabíjanie. Modelový rad Huawei Mate 30 bude bežať na systéme Android, no kvôli kauze s USA zatiaľ nie je isté či bude obsahovať Google služby.

Huawei Mate 30 Pro bude predstavený už čoskoro, poznáme presný dátum

01.09.2019

Huawei oficiálne potvrdil dátum predstavenia očakávaných noviniek z radu Mate 30. Malo by sa tak stať už 19. septembra v Mníchove. Výrobca o tom informoval prostredníctvom účtu na Twitteri.

Huawei chce stále zostať pri operačnom systéme Android, aj keď momentálne to nemá najľahšie. Aj spomínané novinky možno prídu bez obchodu Google Play a bez aplikácií od Googlu. Za všetko môže pretrvávajúci obchodný spor s USA, ktorý stále nie je vyriešený.

Huawei Mate 30 Pro: kvôli sporu s USA pravdepodobne bez Google aplikácií

29.08.2019

Samsung len pred niekoľkými týždňami predstavil svoje novinky Galaxy Note 10 a Galaxy Note 10+. Tie naplno odštartovali druhú tohtoročnú vojnu vlajkových lodí, do ktorej sa so svojim pripravovaným želiezkom v ohni zapojí aj čínsky Huawei.

Kauza Huawei vs USA tento rok podstatne zmenila plány druhého najväčšieho výrobcu smartfónov. Huawei napríklad kvôli tomu urýchlil vývoj svojho vlastného operačného systému Harmony OS. Americké ministerstvo obchodu nedávno rozhodlo o ďalšom 3 mesačnom odklade zákazu predaja technológií čínskemu gigantovi. To ale platí len pre aktuálne zariadenia na trhu.

Server PhoneArena. teraz informuje, že chystaná séria smartfónov Huawei Mate 30 stále nedostala licenciu od spoločnosti Google. Čo to znamená?

Systém bez Google aplikácií

Neobdržanie licencie znamená, že smartóny Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro nebudú môcť využiť systém s predinštalovanými Google službami a aplikáciami. Tou najzásadnejšou stratou by bola absencia obchodu Google Play. Bez neho stráca zákazník prístup k najväčšiemu obchodu s Android aplikáciami a hlavne k aplikáciam, ktoré má cez neho kúpené. Ako tento problém Huawei vyrieši?

Plán B: Android s voľnou licenciou?

Veľa ľuďom asi okamžite napadlo, že Huawei využije v novinkách svoj nedávno predstavený systém Harmony OS. Ten ale podľa najnovších informácií stále nie je v takom stupni vývoja, aby mohol byť použitý na smartfónoch. Huawei tak asi siahne po Androide s voľnou licenciou (AOSP).

Ten je prístupný pre všetkých výrobcov zadarmo. Neobsahuje ale Google služby a aplikácie. Huawei ich bude musieť nahradiť alternatívnymi aplikáciami a namiesto obchodu Google Play nainštalovať vlastný obchod App Gallery. Či takéto riešenie príjmu zákazníci, sa dozvieme už budúci mesiac.

Dizajn vychádza z predchodcu

Esom v rukáve tejto spoločnosti má byť Huawei Mate 30 Pro. Donedávna sme toho o tomto očakávanom smartfóne  veľa nevedeli, no dnes sa to vďaka správe z portálu Gizmochina mení. Na internet sa totiž dostal oficiálny poster, ktorý odhaľuje niekoľko dôležitých informácií. Najviac však zaujme dizajn tohto telefónu, ktorý sa na obrázku predviedol vo svojej plnej paráde.

Huawei Mate 30 Pro poster

Huawei Mate 30 Pro bude podľa neho značne inšpirovaný svojim predchodcom, modelom Huawei Mate 20 Pro. Miesto štvorcového vystúpenia fotoaparátu však ponúkne vystúpenie okrúhle. K tomu sa tiež pridá zaujímavý prstencový dizajn či xenónový blesk. Ten sa inak zo smartfónov už takmer úplne vytratil a skutočnosť, že sa na novinku od Huawei dostane je potešujúca.

Potešujúci je však aj počet fotografických snímačov, ktoré má Mate 30 Pro obsahovať. Na obrázku ich možno identifikovať hneď sedem, pričom tri z nich majú byť umiestnené vpredu a zvyšné štyri zase vzadu. Okrem tohto render odhaľuje aj stále celkom nápadný výrez v displeji. Ten má byť opäť zaoblený a zrejme bude disponovať menšími rámikmi ako Huawei Mate 20 Pro.

Kryty inšpirované modulmi Moto Mods

Aby toho nebolo málo, portál AndroidAuthority zase prišiel s informáciou, ktorá spomína príslušenstvo určené pre model Mate 30 Pro. To má v mnohom pripomínať populárne moduly Moto Mods, ktoré spolupracovali s niektorými zariadeniami spoločnosti Motorola. Toto príslušenstvo má vyzerať ako obaly na telefón, pričom na mieste bude držať aj vďaka kruhovému vystúpeniu foťáku.

Moduly Moto Mods
Moduly Moto Mods

K zariadeniu sa budú moduly pripájať pomocou technológie Bluetooth. Podľa informácií zverejnených pri certifikácii tohto príslušenstva majú byť k dispozícii jeho rôzne druhy. Dočkať by sme sa tak mali herného modulu, ktorý rozšíri Huawei Mate 30 Pro o plnohodnotný gamepad. V príprave však je aj špeciálny “zdravotný” modul, ako aj ten na šnorchlovanie. Zdravotný modul má obsahovať viaceré senzory určené na meranie tepu, tlaku či iných dôležitých údajov.

Dostupný bude aj modul obsahujúci reproduktor. Podľa všetkého ale toto príslušenstvo nebude výhradnou exkluzivitou modelu Mate 30 Pro a dostať sa má aj do ďalších zariadení. Prvým z nich však má byť práve nová vlajková loď druhéo najväčšieho výrobcu smartfónov na svete.

Huawei Mate 30 Pro ponúkne skvelú výdrž, poznáme kapacitu batérie

20.08.2019

Okrem rýchleho káblového a bezdrôtového nabíjania sa v prípade novinky môžeme tešiť aj na silnú batériu. Výbornú výdrž nám už predviedol minuloročný model Huawei Mate 20 Pro so svojou 4200 mAh batériou, Mate 30 Pro pôjde ešte o krok ďalej.

Huawei Mate 20 Pro displej
Huawei Mate 20 Pro so 4200 mAh batériou

Podľa webu PhoneArena bude disponovať silnou batériou s kapacitou 4500 mAh. Rovnako veľký akumulátor môžeme nájsť aj v nedávno predstavenom Samsungu Galaxy Note 10+. Huawei Mate 30 Pro bude predstavený už 19. septembra a určite sa máme na čo tešiť.

Huawei Mate 30 Pro: Výrobca chystá najrýchlejšiu bezdrôtovú nabíjačku

19.08.2019

Len nedávno sme vám priniesli správu o tom, že nadchádzajúce vlajkové lode spoločnosti Huawei prinesú 25W bezdrôtové nabíjanie. Ak by tomu tak skutočne bolo, v tomto smere by sa novinky stali najrýchlejšími na svete. Konkurencia totiž zatiaľ podporuje najviac 20W bezdrôtové nabíjanie.

Huawei vyrobil 30W bezdrôtovú nabíjačku, prešla FCC testovaním

Ako však informovala GSMArena, čínskemu gigantovi sa 25W zrejme máli. Na internet totiž unikli informácie, ktoré spomínajú, že 30W bezdrôtová Huawei nabíjačka prešla FCC certifikáciou. Pri jej testovaní sa však vyskytol jeden problém. Nabíjačka nedokázala svoj plný výkon dosiahnuť, čo môže znamenať dve veci.

Buď sa spoločnosť pokúsi problém s nedostatočným výkonom vyriešiť alebo sa uspokojí s o čosi nižším výkonom. Tak či onak, tieto správy len potvrdzujú včerajšie dohady o rýchlom bezdrôtovom nabíjaní modelov Mate 30 a Mate 30 Pro. Či už prídu s 25 alebo 30W bezdrôtovým nabíjaním, predbehnú tým úplne všetku konkurenciu.

Huawei Mate 30 a 30 Pro majú podporovať 25W rýchle bezdrôtové nabíjanie

15.08.2019

Smartfóny sa takmer vo všetkých aspektoch neustále vylepšujú. Badať to najmä pri konštrukčnom spracovaní, displeji, výkone a fotoaparáte. Na druhej strane ale jeden výrazný aspekt zostáva dlhodobo rovnaký. Je ním výdrž batérie.

Keď nepríde Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi

Hoci viacerí výrobcovia už osadili do svojich smartfónov poriadne veľké akumulátory, stále je na trhu len málo telefónov, ktoré vám na jedno nabitie vydržia viac ako dva dni. Veľká batéria so sebou totiž prináša jeden obrovský háčik. Zvyšuje rozmery a váhu zariadenia. Preto sa výrobcovia začali namiesto predlžovania výdrže sústrediť skôr na zrýchľovanie nabíjania.

Xiaomi Mi 9 fotoaparáty
Xiaomi Mi 9

Azda najlepším príkladom je v tomto smere Huawei. Ten už istý čas do predajných balení svojich smartfónov pribaľuje nabíjacie adaptéry s výstupom až 40W. Vďaka tomu sa jeho zariadenia dokážu dobiť na plnú kapacitu poriadne rýchlo. Kým sa však káblové nabíjanie zrýchľuje, to bezdrôtové zostalo dlho na rovnakej úrovni. S príchodom modelov Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro sa to ale má konečne zmeniť.

Najrýchlejšie bezdrôtové nabíjanie na svete

Ako informovala GSMArena, nadchádzajúce vlajkové lode čínskeho giganta majú podporovať bezdrôtové nabíjanie o výstupe 25W. Oproti súčasným vlajkovým modelom by sa teda malo toto nabíjanie zrýchliť hneď o 10W. V prípade, že by sa Huawei skutočne rozhodol bezdrôtové nabíjanie takto výrazne zrýchliť, stal by sa v tomto smere novým vládcom na trhu. Prekonal by totiž spoločnosť Xiaomi, ktorá do svojho vlajkového modelu Mi 9 osadila 20W bezdrôtové nabíjanie.

Huawei Mate 30 Pro má byť predstavený už v septembri

12.08.2019

Huawei si pre nás potichu chystá svoju novú vlajkovú loď. Ako inak, pôjde o model Mate 30 Pro, nástupcu modelu Mate 20 Pro. Čo všetko prinesie a bude vôbec stáť za to? To všetko sa dozviete v našom článku.

Vojna Číny a USA ho neovplyvní

Možno niekoľko ľudí ostane na chvíľu skeptických, keď príde na značku Huawei. Môže za to nedávna obchodná vojna USA a Huawei. Pôvodne sa rátalo s tým, že sa veľmi odrazí na modeloch výrobcu. Realita je však taká, že sa ich pravdepodobne ani nedotkne. Huawei dokonca prvý polrok rástol v počte predaných smartfónov.

Mate 30 Pro takmer určite dostane operačný systém Android, otázna zostáva len verzia
Mate 30 Pro takmer určite dostane operačný systém Android, otázna zostáva len verzia

Ak vám teda náhodou v hlave svietila otázka o tom, aký operačný systém prinesie Huawei Mate 30 Pro, môžete si byť takmer istí, že to bude Android. Nevieme zatiaľ s istotou povedať, že pôjde o najnovší Android Q. Vieme však, že vlaňajší Mate 20 Pro dokázal priniesť vtedy nový Android 9.0 Pie.

Dizajn môže byť kombináciou doterajších modelov

Je zaujímavé, koľkými rôznymi smermi sa Huawei za posledné roky vybral, keď prišlo na displej. Všetci si určite pamätáme veľký výrez modelu Mate 20 Pro. Pri modeli P30 Pro nás potešil o čosi menší výrez, ale mobil prišiel o 3D skenovanie tváre.

Riešenie prednej kamery sa za posledné roky dosť menilo
Riešenie prednej kamery sa za posledné roky dosť menilo

Netreba ale zabúdať ani na dieru v displeji, s ktorou sme sa stretli pri niekoľkých modeloch vrátane Honoru 20 Pro. Vzhľadom na to, že momentálne existuje len veľmi málo renderov Mate 30 Pro, musíme sa nechať prekvapiť. Sami sme zvedaví, ako sa Huawei popasuje s otázkou prednej kamery.

O čom si ale môžeme byť takmer istí sú farebné prevedenia. Huawei zožal obrovský úspech, keď predstavil pre model P20 Pro niekoľko tzv. gradientných farieb. Tým zostal verný až po P30 Pro, takže Mate 30 Pro ich pravdepodobne dostane tiež.

Gradientné farby sa dočkali veľkého úspechu, Huawei tak na ne pravdepodobne vsadí aj v prípade Mate 30 Pro
Gradientné farby sa dočkali veľkého úspechu, Huawei tak na ne pravdepodobne vsadí aj v prípade Mate 30 Pro

Otázne je aj usporiadanie fotoaparátov na zadnej strane. Huawei P20 Pro ich mal pekne pod sebou, Mate 20 Pro ich zhrnul do známej “štvorplatničky” a P30 Pro ich má zase pod sebou. Pravdepodobne sa pri Mate 30 Pro dočkáme ďalšieho združenia, tentokrát ale snáď v tvare kruhu.

Špecifikáciami nezaostane za konkurentmi

Ak vás zaujíma, koľko výkonu v sebe Mate 30 Pro prinesie, nebudeme vás napínať. Opäť pôjde o obrovské množstvo. Postará sa o to nový procesor Kirin 985 vyrobený 7-nanometrovou technológiou. Pomôže mu aj 8 GB operačnej pamäte, ktoré sa očakávajú. V horšom prípade bude mať základná verzia Mate 30 Pro iba 6 GB RAM. Úložisko na tom bude podobne, v lepšom prípade sa dočkáme 256 GB v základe.

Výkonu bude mať aj Mate 30 Pro na rozdávanie
Výkonu bude mať aj Mate 30 Pro na rozdávanie

Keď už sme vyššie spomínali displej, práve ten má šancu stať sa najnovšou novinkou oproti starším modelom Huawei. Je možné, že okrem veľkej uhlopriečky 6,71 palca a QHD+ jemného rozlíšenia prinesie aj frekvenciu 90 Hz. Spolu s OnePlus 7 Pro by tak boli jedinými modelmi na trhu, ktoré ponúkajú “refresh rate” 90 herzov.

Reverzné bezdrôtové nabíjanie uvidíme aj v najnovšom prírastku radu Mate
Reverzné bezdrôtové nabíjanie uvidíme aj v najnovšom prírastku radu Mate

V ostatnom prípade počítame s kapacitou batérie minimálne 4 200 mAh, toľko mala minulá generácia. Zmenou bude až rýchlejšie nabíjanie s výkonom 55 W a 15-wattové bezdrôtové nabíjanie. Rátať môžete aj s reverzným bezdrôtovým nabíjaním, ktoré mal už Mate 20 Pro.

Čo sa týka ceny, tá bude pravdepodobne štartovať tesne pod hranicou 1000 eur. Bolo tomu tak aj v prípade Huawei Mate 20 Pro a neprekvapí nás ak cenová politika zostane rovnaká. Podľa doposiaľ získaných informácií by sme sa mali oficiálneho predstavenia nového Huawei Mate 30 Pro dočkať už budúci mesiac, konkrétne 19. septembra 2019. Informuje o tom server 9to5google.

Náš tip
Huawei P30 Pro vs Mate 20 Pro vs P20 Pro: Čo sa zmenilo a aké sú rozdiely? | POROVNANIE

19.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+