MojAndroid

Minulý týždeň ste si na našom webe mohli prečítať recenziu smartfónu Huawei P30 Pro. Hoci telefónu k dokonalosti kúsok chýba, ide bez pochýb o jedno z najlepších zariadení na trhu. Jedna z vecí, ktoré sme mu vyčítali, bolo minimum noviniek oproti poslednej vlajkovej lodi Huawei Mate 20 Pro. Hoci výrobca tvrdí, že ide o dve samostatné línie zariadení, skutočnosť je taká, že zákazník sa bude pri kúpe rozhodovať bez ohľadu na to, aké pomenovanie má telefón. Čo sa teda zmenilo oproti poslednej vlajkovej lodi výrobcu a čo je nové v porovnaní s predchádzajúcim modelom Huawei P20 Pro?

Huawei P30 ProHuawei Mate 20 ProHuawei P20 Pro
OSAndroid 9.0 Pie + EMUI 9.1Android 9.0 Pie + EMUI 9.0Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1
Rozmery158 x 73.4 x 8.4 mm157.8 x 72.3 x 8.6 mm155 x 73.9 x 7.8 mm
Hmotnosť192 g189 g180 g
IP certifikáciaIP68IP68IP67
Displej6,47", AMOLED6,39", AMOLED6,1", AMOLED
Displej - ochranaCorning Gorilla GlassCorning Gorilla Glass 5Corning Gorilla Glass
Displej - rozlíšenie2340 x 1080 pixelov1440 x 3120 pixelov2240 x 1080 pixelov
Displej - ppi398 ppi538 ppi408 ppi
Skener odtlačkovV displeij - optickýV displeji - optickýNa prednej strane - mechanický
Výrez v displejiÁno, najmenší z trojice, obsahuje iba selfie kameru s 2D skenovaním tváreÁno, najväčší z trojice, obsahuje selfie kameru s 3D skenovaním tváre, reproudktor, LED dióduAno, stredná veľkosť, obsahuje selfie kameru s 2D skenovaním tváre, reproduktor, LED diódu
Fotoaparát40 MP + 20 MP širokouhlý + 8MP 5x optický zoom + ToF, PDAF, OIS40 MP + 20 MP širokouhlý + 8MP 3x optický zoom, PDAF, OIS40 Mpix + 20 Mpix + 8 Mpix 3x optický zoom, PDAF, OIS
Clonaf/1.6 + f/2.2 + f/3.4f/1.8 + f/2.2 + f/2.4f/1.8 + f/1.6 + f/2.4
Predný fotoaparát32MP, f/2.024 Mpix, f/2.024 Mpix, f/2.0
CPUHiSilicon Kirin 980HiSilicon Kirin 980HiSilicon Kirin 970
GPUMali-G76 MP10
Mali-G76 MP10Mali-G72 MP12
RAM6/8 GB6/8 GB6 GB
Vnútorná pamäť128/256/512 GB128/256 GB128 GB
Pamäťová kartaNM do 256 GBNM do 256 GBnie
Kapacita batérie4200 mAh4200 mAh4000 mAh
Nabíjanie40W Super Charge nabíjanie, 15W bezdrôtové nabíjanie, reverzné bezdrôtové nabíjanie40W Super Charge nabíjanie, 15W bezdrôtové nabíjanie, reverzné bezdrôtové nabíjanie22,5W Super Charge nabíjanie
Bluetooth5.0, A2DP, aptX HD, LE5.0, A2DP, aptX HD, LE4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD
NFCánoánoáno
3,5 mm jacknienienie
Cena v oficiálnej distribúcii899/999 EUROd 849 EUROd 610 EUR

Dizajn: Najskôr krok, potom krôčik vpred

Dizajn je neodmysliteľne jednou z kľúčových vlastností telefónu. Predsa sa naň celý deň pozeráme a držíme ho v ruke. V prípade tejto trojice zariadení evidujeme najskôr výrazný krok vpred medzi modelmi P20 Pro a Mate 20 Pro a následne už iba krôčik dopredu v podobe dizajnu najnovšej vlajkovej lode P30 Pro.

Čo sa týka samotnej konštrukcie a prevedenia, telefóny sú si veľmi podobné – ide o sklenené “sendviče” s kovovým rámom a veľkým displejom, ktorý pokrýva väčšinu prednej strany. Všetky ovládacie prvky sú na tom istom mieste, akurát v prípade P20 Pro nájdeme ešte skener odtlačkov pod displejom, pričom tento je možné využiť aj na navigáciu v systéme.

Ak chceme nájsť rozdiely, musíme si všímať detaily. Skok medzi P20 Pro a Mate 20 Pro je skutočne veľký. Novší model má väčší displej so zahnutými hranami a ešte menším rámikom. Fotoaparát je vzadu umiestnený v strede a nie v ľavom hornom rohu. Modelu Mate 20 Pro tiež úplne chýba mriežka reproduktoru, ten je ukrytý priamo v USB-C porte. Špecifická je tiež jeho perforovaná zadná stena, vďaka čomu telefón zachytáva menej odtlačkov a menej sa šmýka v ruke. Celkovo je telefón štíhlejší na dotyk, aj keď v hrúbke v skutočnosti nabral.

V prípade porovnania Mate 20 Pro a P30 Pro musíme rozdiely hľadať ešte podrobnejšie. Tvar telefónov so zahnutými hranami displeja je prakticky rovnaký, rovnaké je aj rozloženie ovládacích prvkov. Drobnou, aj keď pozitívnou zmenou je menší výrez v displeji na novšom modeli, aj keď to znamená stratu klasického reproduktoru. Ten má ale tentokrát klasické prevedenie s mriežkou v spodnej stene.

Tu nájdeme aj ďalší rozdiel – P30 Pro je celkovo trošku hranatejší a má zrezanú spodnú a hornú hranu. Výsledok je atraktívny a zaujímavý a ide o príjemnú zmenu oproti armáde telefónov, na ktorých by ste pravý uhol hľadali iba ťažko.

Rozdiel je tu aj v zadnej stene. Novinka má fotoaparáty uložené v ľavom hornom rohu podobne ako v prípade modelu P20 Pro. Mate ich má v strede v štvorcovom výreze. Inak sú ale telefóny na pohľad aj na dotyk takmer identické. P30 Pro už ale neponúka prevedenie s perforovanou zadnou stranou, no vynahrádza si to množstvom farebných gradientných verzií.

Po stránke dizajnu tak jednoznačného favorita nemáme. Páči sa nám menší výrez na P30 Pro, no chýbajú nám stereo reproduktory či špeciálna vrúbkovaná zadná strana. P20 Pro z tohto porovnania vychádza najhoršie, aj keď na druhej strane ide o poslednú vlajkovú loď Huawei, ktorá nemala zaoblené hrany displeja, čo mnohí používatelia nemajú v obľube.

Displej: Miš-maš s rozlíšením aj výrezmi

Hneď pri porovnaní displejov v týchto troch smartfónoch sa dostávame do zaujímavej kontroverzie. Najnovší smartfón totiž nemá najlepší displej – tým disponuje Huawei Mate 20 Pro s vyšším QHD+ rozlíšením. Oba modely série P majú “iba” FHD+ rozlíšenie, ktoré je bez pochýb dostatočné a v oboch prípadoch ide o veľmi kvalitné panely, no zároveň sa naskytá otázka, prečo toto rozlíšenie novému P30 Pro chýba.

V ostatných smeroch sú ale displeje veľmi podobné. V neprospech P20 Pro hovorí výrazne hrubší rámik a tým pádom aj menšia plocha displeja. Stále však ide o kvalitný OLED panel, aj keď z tejto trojice má najfádnejšie farebné zobrazenie a aj najvyššie odlesky na slnku. Samotné farby je možné prispôsobiť si v nastaveniach. Pri štandardnom nastavení má najvernejšie zobrazenie farieb najnovší P30 Pro, Mate 20 Pro aj P20 Pro majú farby výrazne teplejšie. Najjasnejší je tiež displej najnovšieho modelu, aj keď v tomto smere sú všetky tri modely na podobnej úrovni.

Všetky tri telefóny podporujú nočný režim aj funkciu Always On displeja. Novinka však disponuje novšou verziou nadstavby EMUI, a tá robí niekoľko zmien – Always on displej je oveľa praktickejší a zobrazuje viac upozornení, prakticky z každej nainštalovanej aplikácie. Druhá zmena je však negatívna – z nastavení zmizla možnosť verného podania farieb, ktorá upravuje teplotu farieb okolitým svetelným podmienkam.

Rozdiel je aj vo veľkosti a funkčnosti výrezov v displeji. Huawei P20 Pro má stredne veľký výrez aj stredné množstvo funkcií. Nájdete tu selfie kameru, klasický reproduktor a LED diódu. Telefón pritom podporuje 2D skenovanie tváre. Mate 20 Pro má výrez najväčší, ale má v ňom aj najviac funkcií. Stále tu nájdeme klasický reproduktor, selfie kameru aj LED diódu, ale aj technológie potrebné pre 3D skenovanie tváre. Najnovší P30 Pro má síce najmenší výrez, ale ten uchováva iba selfie kameru schopnú 2D skenovania tváre. Chýba ako LED dióda, tak aj klasický reproduktor.

Skener odtlačkov: Postupne napreduje

S displejom úzko súvisí aj použitý skener odtlačkov prstov. Huawei P20 Pro má klasickú čítačku pod displejom. Tá je síce najrýchlejšia spomedzi všetkých troch zariadení, avšak zaberá dosť miesta na prednej strane. Huawei Mate 20 Pro ako prvý priniesol čítačku priamo v displeji. Tá je však o čosi pomalšia a menej presná ako klasický hardvérový skener.

Novinka Huawei P30 Pro prináša dôležité zlepšenia v čítačke v displeji. Tá je po novom rýchlejšia a oveľa presnejšia. Hoci zlepšenie je maximálne na úrovni niekoľkých desiatok percent, pri používaní to má dramatický vplyv na komfort. Okrem toho výrobca sa snaží účinnosť čítačky v displeji stále zlepšovať aj softvérovými aktualizáciami, a tak dúfame, že podobných zlepšení sa dočká aj skener v Mate 20 Pro.

Systém: Prakticky identický

V podstate tie najväčšie rozdiely v systémoch týchto zariadení sa týkajú displeja a opísali sme ich vyššie. Nový Huawei P30 Pro prichádza so systémom Android 9.0 Pie a nadstavbou EMUI 9.1. Huawei Mate 20 Pro má Android 9.0 Pie a EMUI 9.0, kým náš redakčný Huawei P20 Pro má zatiaľ iba Android 8.1 a EMUI 8.1.

V zásade ale platí, že rozdiely v systéme sú naozaj iba minimálne. Všetky tri zariadenia disponujú tmavým režimom systému, majú veľmi prakticky identické menu s nastaveniami, minimálne rozdiely nájdeme v dizajne zamknutej obrazovky, menu s multitaskingom či v prednastavených systémových ikonách. Inak je systém takmer navlas rovnaký a okrem toho, funkcie z EMUI 9.1 môžeme s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať aj v budúcej softvérovej aktualizácii aj pre zvyšné dva modely.

Výkon a pamäť: Zlepšenie každým novým modelom

Jednou z vlastností, ktoré sa vo vlajkových lodiach Huawei každou novou generáciou zlepšujú, je štandardná pamäťová výbava. Kým dva z troch telefónov v tomto našom porovnaní majú identický čip, každý model sa predáva v iných konfiguráciách.

Huawei P20 Pro ponúka čip Kirin 970 a v základnej verzii 6 GB RAM. Hoci ide o rok starý čip, telefón si stále hravo poradí s akýmikoľvek náročnejšími operáciami aj modernými hrami. Huawei Mate 20 Pro mal rovnaké pamäťové prevedenie, no ako prvý ponúkol nový čip Kirin 980. Ten priniesol nárast klasického aj grafického výkonu. Pri bežnom používaní to možno ani nebude cítiť, no telefón zároveň ponúka väčšiu výkonnostnú rezervu do budúcnosti.

Huawei P30 Pro má rovnakú základnú výkonnostnú verziu ako Mate 20 Pro, a teda Kirin 980, 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte, no stojí o 100 EUR menej, ako stál Mate na začiatku predaja. Ak túto stovku prihodíte, dostanete verziu s 8 GB RAM a 256 GB vnútornej pamäte, čo už je dosť aj pre tých absolútne najnáročnejších používateľov.

Ani jedno zo zariadení neponúka slot na microSD kartu. Vnútornú pamäť v modeli P20 Pro nerozšírite nijako, v prípade ostatných dvoch modelov máme dočinenia s NM nano-memory kartou. Ide o vlastný štandard spoločnosti Huawei. Takáto karta je menšia, má rozmery identické s nanoSIM kartou a ponúka aj vyššie prenosové rýchlosti. V oboch modeloch, teda v Mate 20 Pro aj P30 Pro, môžete NM kartu vložiť do hybridného slotu, a máte tak na výber buď z dual-SIM funkcionality alebo kombinácie nanoSIM + NM karta.

Nevýhodou tohto štandardu je chýbajúce príslušenstvo ako aj vyššia cena. NM kartu len tak ľahko nepripojíte k počítaču ani nevložíte do fotoaparátu. Jednoducho ňou iba rozšírite vnútornú pamäť.

Fotoaparát: Tu sú najväčšie rozdiely?

Odpoveď na otázku vyššie je – áno aj nie. Huawei sa už niekoľko rokov zameriava vo svojich vlajkových lodiach práve na fotografie a tieto posledné tri vlajkové lode sú toho najjasnejším dôkazom. Zároveň ale platí, že aj ten najstarší model, Huawei P20 Pro, má na dnešné pomery fantastický fotoaparát.

P20 Pro ponúka trojitú kameru v kombinácii klasického 40MP snímača, 20MP čierno-bieleho snímača a 8MP tele-photo fotoaparátu s 3-násobným optickým priblížením. Táto zostava sa aj dnes dokáže postarať o krásne zábery a vynikajúce nočné snímky, za ktoré môže práve 40MP hlavný fotoaparát, ktorého pixely sa pri fotení nočných fotografií spájajú za účelom zachytenia väčšieho množstva svetla.

Huawei Mate 20 Pro ponúka v tomto smere menší krok vpred. Stále tu nájdeme 40MP hlavný a 8MP tele-photo fotoaparát, no čierno-biely snímač bol vystriedaný novým 16MP širokouhlým fotoaparátom. Ten dokáže zachytiť oveľa širší záber a prináša tak telefónu nový rozmer pri fotografovaní.

No a potom je tu najnovší Huawei P30 Pro, ktorý ponúka najviac inovácií práve v oblasti fotoaparátu. Vzadu má hneď štyri snímače – hlavný 40MP a širokouhlý 16MP sú doplnené o dvojicu nových fotoaparátov. Najzaujímavejší je 8MP periskopický tele-photo fotoaparát s 5-násobným optickým, 10-násobným hybridným a až 50-násobným digitálnym priblížením. Štvrtým fotoaparátom je ToF snímač, ktorý pomáha pri práci s umelou inteligenciou či zachytávaním hĺbky poľa pri portrétovom režime.

Hoci rozdiely medzi fotoaparátmi sú úplne jasné, pri bežnom fotení ich možno tak ľahko nerozoznáte. Pri klasických záberoch totiž všetky tri telefóny produkujú kvalitatívne veľmi podobné snímky, čo platí aj o nočných fotografiách, ktoré sú vo všetkých troch prípadoch na fantastickej úrovni. Rozdiely nájdete v priblížených fotografiách či vo videu, ktoré je v prípade P30 Pro o triedu lepšie ako pri predchádzajúcich modeloch.

Batéria a nabíjanie: Všetky excelujú, novšie ešte viac

Všetky tieto tri zariadenia disponujú skvelou výdržou batérie aj rýchlym nabíjaním. Hoci zdanlivo “najhoršie” je na tom najstarší Huawei P20 Pro, stále ide o špičku na trhu. Telefón ponúka batériu s kapacitou 4000 mAh a 22,5W rýchlym nabíjaním. Vďaka tomu sa telefón nabije za približne hodinu a trištvrte a na jedno nabitie vydrží skutočne extrémne dlho. Tešiť sa môžete na 6 a viac hodín zapnutého displeja, takže telefón vám vydrží aj ten najnáročnejší deň bez potreby dodatočného nabíjania.

Huawei Mate 20 Pro spravil v tomto smere krok vpred. Priniesol väčšiu 4200mAh batériu, extrémne rýchle 40W Super Charge nabíjanie, ktoré telefón nabije za necelých 70 minút. Výdrž je aj v tomto prípade excelentná, a to aj napriek väčšiemu displeju s vyšším rozlíšením. Novinkou je však aj podpora bezdrôtového nabíjania, a to až s výkonom 15 W. Verejnosť pri tomto modeli očarila aj možnosť reverzného bezdrôtového nabíjania, ktorá umožňuje z telefónu spraviť Qi bezdrôtovú nabíjačku pre ostatné zariadenia.

Huawei P30 Pro ponúkol v tomto smere prakticky identickú výbavu ako Mate 20 Pro. Rovnakú batériu, rovnaké nabíjanie a znovu aj rovnako vynikajúcu výdrž na nabitie. V tomto smere sú si naozaj všetky tri telefóny veľmi podobné a ani jeden vás nesklame slabou výdržou či pomalým nabíjaním.

Verdikt: Ktorý sa oplatí najviac?

Kým porovnanie špecifikácií týchto troch zariadení je v podstate veľmi jednoduché, ak by sme mali odporučiť, ktorý model si máte vybrať, tu už to také jednoduché vôbec nie je. Do úvahy totiž musíme brať aj cenu, ktorá je pri týchto troch modeloch dnes už výrazne odlišná.

Samozrejme, najlacnejší je najstarší model Huawei P20 Pro. Ten dnes už aj vo veľkých slovenských e-shopoch kúpite za približne 610 EUR, v niektorých menších už od cca 500 EUR. Za túto cenu dostanete stále vynikajúci smartfón s pekným veľkým displejom, výborným fotoaparátom a skvelou výdržou batérie. Oproti ostatným modelom spravíte kompromisy najmä v dizajne, niektorých konkrétnych funkciách fotoaparátu, staršej obdobe skeneru odtlačkov či pomalšom nabíjaní. Úspora oproti ostatným dvom modelom je tu však skutočne výrazná, a tak musíte zvážiť, či chcete investovať viac alebo vám bude stačiť aj starší model.

Akúsi zlatú strednú cestu reprezentuje model Huawei Mate 20 Pro, ktorý je oproti novinke P30 Pro o čosi lacnejší, no zároveň má niekoľko výhod. Tými sú napríklad krajší displej či stereo reproduktory, naopak mierne zaostáva v kvalite nočných a priblížených fotografií, ako aj vo videu. Stojí ale o cca 50-100 EUR menej, znovu závisí od obchodu, v ktorom si telefón kúpite. Nájdete ho aj za 640 EUR, čo je už skutočne výrazná úspora oproti P30 Pro, no štandardná cena je zatiaľ výrazne vyššia.

Huawei P30 Pro je horúcou novinkou, a tak je zrejmé, že má oproti ostatným modelom viaceré výhody. Tie sa však týkajú najmä fotoaparátu – lepší zoom, o čosi lepšie nočné fotografie, výrazne lepšie video, selfie fotografie aj portrétové fotografie. To neznamená, že v týchto aspektoch sú ostatné telefóny zlé, to ani náhodou – jednoducho je tu badateľný posun vpred.

Čo sa týka ostatných vlastností telefónu, veľké zmeny oproti Mate 20 Pro tu nenájdete. Ako sme spomínali, chýbajúci druhý reproduktor, LED dióda, 3D skenovanie tváre či nižšie rozlíšenie displeja môžu byť pre mnohých používateľov dokonca nevýhodou. P30 Pro stojí vo verzii 6GB/128GB 899 EUR, vo vyššej verzii 8GB/256GB zaplatíte 999 EUR. To sú ceny hodné špičkovej vlajkovej lode, ktorou Huawei P30 Pro rozhodne je, no znovu si sami musíte zvážiť, či vám tento príplatok stojí za vyššie zmienené výhody, či dokonca nevýhody.

Ktorý model by ste si vybrali vy a prečo? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, ktorý z trojice smartfónov je vám najsympatickejší.

Ktorý z trojice smartfónov je podľa vás najlepšia kúpa?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
8.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+