MojAndroid

Pre recenzentov mobilných zariadení je jar jedným z najkrušnejších období v roku. Spoločnosti sa snažia predstaviť svoje novinky hneď v prvých mesiacoch, aby do leta oslovili čo najväčšie množstvo zákazníkov. Platí to pre väčšinu výrobcov, no zariadenia niektorých spoločností sú predsa len očakávané trošku intenzívnejšie. Bez debaty to platí aj o novej vlajkovej lodi spoločnosti Huawei, ktorá sa v posledných mesiacoch etablovala na pozícii druhého najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. Je preto logické, že očakávania od jej TOP modelov sú vysoké. Naplniť sa ich snaží novinkou Huawei P30 Pro.

Balenie: Žiadne veľké prekvapenie

Balenie v porovnaní s vlaňajšou vlajkovou loďou sa prakticky zmenilo a ak hej, tak mierne k horšiemu. Nenájdeme v ňom totiž redukciu z USB-C konektoru na 3,5mm jack pre slúchadlá. To je jasný znak toho, že výrobca vidí budúcnosť práve v tomto type pripojenia. Okrem toho je však obsah balenia totožný s tým vlaňajším – USB-C kábel, napájací adaptér, nástroj pre výber SIM karty a priesvitný silikónový obal. A ešte telefón. Ten je tam tiež.

Konštrukcia a dizajn: Keď sa dve série snúbia do jednej

V minulosti sme sa pri každej príležitosti zástupcov spoločnosti Huawei pýtali na to, aký vidia hlavný rozdiel medzi sériami Mate a P. Kedysi sme dostali odpovede typu “Mate je pre technologických nadšencov, P je štýlovejší”. Najnovšie tvrdenie hovorí o tom, že “Mate je biznisový telefón, P séria je zameraná na fotografiu”. Nikdy sme sa s týmito odpoveďami nestotožňovali a Huawei P30 Pro nás v našom presvedčení iba utvrdil.

Ak by sme mali v krátkosti charakterizovať jeho dizajn, tak je to jednoznačne kombinácia vlaňajších modelov Huawei P20 Pro a Huawei Mate 20 Pro. Teda žiaden z argumentov tu neuspeje – Huawei jednoducho dvakrát za rok vyprodukuje najlepší telefón, aký v danej chvíli dokáže. V súčasnosti kolobeh vychádza tak, že séria Mate je inovatívnejšia a vždy ako prvá prináša novú generáciu procesoru. Novinky ale musí priniesť aj nové P-éčko, a tak je zrejmé, že neobstojí ani argument toho, že Mate je vždy ten najlepší.

Huawei P30 Pro spravil obrovský krok vpred oproti modelu P20 Pro. Oproti Mate-u je to už ale iba krôčik, aj keď dobrým smerom. Vpredu stále nájdeme výrez, no poteší jeho dramatické zmenšeniu oproti P20 Pro, ale najmä Mate 20 Pro. Vďaka tomu v notifikačnej lište uvidíte oveľa viac upozornení ako v predchádzajúcich modeloch a aj pri práci s telefónom je výrez menej rušivý, resp. si naň zvyknete ešte rýchlejšie. Nenájdeme tu ale klasický reproduktor, ale zvuk je prenášaný vibráciami na displeji.

V ostatných smeroch je displej veľmi podobný tomu, ktorý nájdeme na Mate 20 Pro – má zaoblené rohy aj bočné hrany a absolútne minimálny rámik. Výraznejšie zmeny však nájdeme na bočných stranách, a to najmä hore a dolu. Tieto steny sú zrezané a ponúkajú tak zaujímavú zmenu oproti viacerým posledným modelom, ktoré sa akýmkoľvek ostrejším hranám skôr vyhýbali.

Zmenu vítame, telefón sa v ruke drží rovnako dobre a o čosi lepšie vyzerá. Rozloženie ďalších prvkov je veľmi podobné modelu Mate 20 Pro. Hore stále nájdeme okrem mikrofónu aj IR vysielač pre ovládanie spotrebičov v domácnosti, dole zasa zásuvku na SIM karty, resp. NM pamäťovú kartu, USB-C konektor a mriežku reproduktoru. Vpravo sa nachádzajú štandardné tlačidlá napájania a ovládania hlasitosti, ktoré ale musíme skutočne pochváliť. Majú extrémne zadosťučiňujúcu odozvu pri stlačení a tlačidlo napájania má aj v tomto prípade pekný farebný akcent, ktorý na našom testovacom čiernom modeli skutočne vyniká.

Azda najzaujímavejšou stranou je tá zadná. Práve tu nájdeme posledné stopy dizajnu vlaňajšieho modelu Huawei P20 Pro, a to práve vo vertikálnom rozložení fotoaparátov v ľavom hornom rohu. Snímače sú tu hneď štyri, klasický a širokouhlý nijako nevyčnievajú zo zaužívaných konvencií, no ďalšie dva sú špeciálne. 5-násobný optický zoom je zabezpečený periskopickým riešením. Elementy fotoaparátu sú uložené vertikálne v tele telefónu a celej zostave pomáha miniatúrne zrkadlo vnútri. Tento fotoaparát má narozdiel od ostatných štvorcový tvar.

Posledný snímač je miniatúrny. Ide o tzv. ToF (Time-of-Flight) fotoaparát, ktorý má aj špeciálne poslanie. Jeho jedinou úlohou je zaznamenávať hĺbku poľa okolitej scenérie. Tieto dáta sú potom využité pri práci s rozšírenou realitou či portrétovým režimom. Nad ním nájdeme ešte aj duálny LED blesk.

Jedna veľká zmena v prípade Huawei P30 Pro však prebehla vo vnútri. Na mysli máme vibračný motorček, ktorý je kompletne odlišný od tých, s ktorými sme mali dočinenia v posledných modeloch Huawei. Tento je o úroveň lepší – vibruje dostatočne intenzívne na to, aby ste to cítili vo vrecku nohavíc, no zároveň dostatočne jemne na to, aby vám telefón nezačal skákať po stole tak, ako sme boli často zvyknutí v posledných modeloch Huawei. Tento neduh však ani zďaleka nie je špecifický iba pre tohto výrobcu. Sme však veľmi radi, že Huawei vypočul nie len naše prosby a P30 Pro ponúka moderný, oveľa príjemnejší vibračný motorček vo vnútri.

Na pohľad aj pocit je Huawei P30 Pro veľmi podobný vlaňajšiemu modelu Mate 20 Pro. Má rozmery 158 x 73,4 x 8,4 mm a hmotnosť 192 gramov. Ide tak o väčšie zariadenie s moderným natiahnutým displejom a sklenenou konštrukciou spredu aj zozadu. Nechýba ale ani odolnosť voči vode a prachu s certifikátom IP68, takže konštrukcii ako takej nemáme veľmi čo vytknúť.

Hneď pri pohľade na telefón však vidíme, že zmien je oproti posledným modelom akosi menej. Huawei Mate 10 Pro bol zariadením, ktoré odštartovalo úspech spoločnosti v segmente vlajkových lodí. Telefón za to okrem iného vďačil práve obrovskému posunu v dizajne aj výbave. Ďalší model, iba o niekoľko mesiacov neskôr predstavený Huawei P20 Pro, zasa priniesol obrovskú zmenu ako oproti Mate 10 Pro, tak aj dramatický skok voči P10-ke. Vlani na jeseň sme preto s napätím očakávali, či Huawei dokáže znovu takto inovovať, aj keď sa zdalo, že už nemá kam. Celej verejnosti však vyrazil dych novým modelom Huawei Mate 20 Pro, ktorý posunul latku znovu výrazne vyššie.

Teraz sa však zdá, že aspoň v prípade modelu P30 Pro už také obrovské inovácie čakať nemôžeme. Je zrejmé, že nie je možné ponúknuť úplne nový dizajn každého pol roka a zdá sa, že už aj Huawei narazil na strop, od ktorého môže ponúkať iba iteratívne zlepšenia. Teda aspoň kým sa nedočkáme rozšírenia skladacích telefónov.

Biometria – Skener v displeji a 2D skenovanie tváre

S meniacim sa tvarom či spracovaním displeja súvisia aj zmeny v biometrickom zabezpečení smartfónov. Kým vlaňajší P20 Pro mal klasický skener odtlačkov pod displejom, Mate 20 Pro na jeseň predstavil kombináciu skeneru odtlačkov v displeji a 3D skenovania tváre. Huawei P30 Pro ponúka akýsi kompromis medzi týmito dvomi modelmi – nechýba moderný skener odtlačkov priamo v displeji, no nájdeme tu iba 2D skenovanie tváre.

To je menej bezpečné a horšie funguje v noci, alebo práve naopak, v príliš intenzívnom protisvetle. Práve v týchto podmienkach sme počas nedávnych slnečných dní mali s odblokovaním tvárou neraz problém. Pri bežných podmienkach bolo odblokovanie tvárou relatívne rýchle a v drvivej väčšine prípadov nám aj táto forma zabezpečovania fungovala dobre.

Na druhej strane, skener odtlačkov fungoval výrazne lepšie ako v prípade Mate 20 Pro. Je umiestnený trošku nižšie v displeji, čo nám ale neprekážalo. Oveľa dôležitejšie bolo, že skenovanie bolo výrazne rýchlejšie a presnejšie.

V prípade modelu Mate 20 Pro sme po niekoľkých týždňoch používania museli odznova zaznamenať náš odtlačok a do dnešného dňa nie je tak spoľahlivý, ako ten na P30 Pro. Práve vďaka lepšiemu skeneru odtlačkov nám tak menej spoľahlivé odblokovanie tvárou až tak neprekážalo. Hoci Huawei aj v tomto modeli použil optický skener a nie ultrazvukový, aký má napríklad Samsung Galaxy S10, vôbec nám to nevadilo. Odblokovanie je skutočne rýchle a rozpoznanie prsta presné.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
4.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+