MojAndroid

Čínska spoločnosť Huawei je momentálne druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete a prvým najväčším dodávateľom technológií pre mobilných operátorov. Možno aj tento fakt stál za obvinením americkej vlády tohto výrobcu zo špionáže v prospech čínskej vlády a následného zákazu amerického ministerstva obchodu predávať mu americké technológie. Huawei ale okamžite získal 3-mesačný odklad zákazu, ktorý bol už dokonca raz predĺžený. Podľa serveru CNET teraz prišlo k jeho druhému predĺženiu.

Majiteľov starších Huawei smartfónov odklad poteší

Huawei je v skutočnosti naďalej zaradený na Entity Liste, čo je zoznam firiem, s ktorými nesmú americké firmy obchodovať. Môže ale obchodovať so spoločnosťami, ktoré dostali od amerického ministerstva výnimku. Výnimka platí do 16. februára 2020. Pre používateľov starších smartfónov Huawei s operačným systémom Android to znamená, že budú naďalej dostávať aktualizácie systému.

Nové smartfóny Huawei naďalej bez Google aplikácií

Novým a nedávno predstaveným modelom bude ale naďalej chýbať certifikácia Googlu. Preto musia využívať otvorenú verziu systému Android (AOSP) bez Google aplikácií. Príkladom je momentálne najvybavenejší smartfón výrobcu Huawei Mate 30 Pro, ktorý sa ale kvôli chýbajúcim Google aplikáciam na európskom trhu nepredáva. Dokonca už nie je možné nainštalovať do tohto modelu balíček Google Apps ani neoficiálne.

Náš tip
Huawei Mate X: Oprava skladacieho displeja je drahšia ako cena vlajkových lodí

Huaweiu dnes vypršal 90-dňový odklad zákazu obchodovania s USA. Čo bude ďalej?

19.8.2019

Kauza Huawei vs USA nenecháva v neistote len samotného čínskeho giganta, ale aj jeho zákazníkov. Umiestnenie na čiernu listinu a hrozba zákazu predaja amerických technológií tejto firme znamená, že jej smartfóny prídu o aktualizácie operačného systému Android. Na najbližšie mesiace si majitelia Huawei smartfónov môžu vydýchnuť. Ako informuje agentúra Reuters, tak USA udelili Huawei odklad zákazu o ďalších 90 dní.

Čo bude po ďalších 3 mesiacoch?

Jeden odklad zákazu predaja technológií už Huawei dostal pred 3 mesiacmi. Ten vypršal dnes, 19. augusta. Nový odklad platí až do 19. novembra. Dovtedy môžu Huawei smartfóny dostávať kompletné aktualizácie systému Android. Ak sa ale situácia nevyrieši, tak po tomto termíne by už súčasné Huawei smartfóny dostavali len bezpečnostné updaty. Na nových smartfónoch značky Huawei a Honor by musel výrobca nasadiť vlastný operačný systém Harmony Os, prípadne by používal Android aj naďalej (keďže je voľne dostupný), avšak aktualizácie by chodili oveľa neskôr – ak by zariadenia vôbec nejaké dostali. Ďalším problémom by bola spolupráca s americkými spoločnosťami, ktoré dodávajú Huawei hardvérové súčiastky.

Až 50 amerických spoločnosti chce výnimku obchodovania s Huawei

Minister obchodu Wilbur Ross potvrdil Reuters, že za minulý mesiac dostali až 50 žiadosti od amerických spoločností o udelenie výnimky obchodovania so spoločnosťou Huawei. Je to pochopiteľné, pretože len za minulý rok nakúpil čínsky gigant technológie v hodnote 70 miliárd dolárov. A až 11 miliárd dolárov išlo veľkým americkým spoločnostiam, ako Qualcomm, Intel alebo Micron Technology.

Náš tip
Huawei Mate 30 Pro: výrobca chystá najrýchlejšiu bezdrôtovú nabíjačku

 

21.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+