MojAndroid

Ak si zoberieme iba publikované údaje, dokážeme vôbec určiť, o čo v tomto spore vlastne ide? Je ohrozená skutočne naša bezpečnosť alebo si iba Amerika musí dokázať, že je lepšia ako čínsky výrobca smartfónov a dodávateľ technológií? Skúsme sa teda pozrieť na celkový priebeh kauzy USA vs Huawei, ktorý snáď dá odpoveď aspoň na niektoré otázky.

Na začiatku je vlastne úspech

Osobne sa domnievam, že prvotná myšlienka, ako vlastne naložiť so stále sa rozrastajúcim Huawei, je ďaleko pred dnešným dňom. Huawei vykazoval ako jediný výrobca z pohľadu svetového trhu, enormné nárasty svojich tržieb. Ak Apple stál na mieste, alebo rástol iba o niekoľko málo percent ročne (2-3%), Huawei išiel o vyše 10 % medziročne nahor (toto je rok 2017). A to je zásadný rozdiel.

Od roku 2018 je tento trend ešte viac viditeľný, keď Apple zaznamenal pokles na tržbách v porovnaní ročných obratov o 2,5%, naopak Huawei išiel až na plusových 30 %.Ak máte ako vláda na stole takýto trend, je potom nutné reagovať Pretože porovnaním za ostatné tri až štyri roky sa nožnice ešte viac otvárajú.

Prichádza bezpečnosť

Musíme objektívne uviesť, že otázky okolo bezpečnosti spojenej so značkou Huawei nie sú dnešné a o roky predchádzajú úspech Huawei spojený s rastom jeho tržieb. Písal sa ešte rok 2013, kedy sa americká vláda začala obávať a to aj oficiálne pomenúva, že Huawei je bezpečnostné riziko.

Práve podozrenie na prepojenie a spoluprácu s čínskou vládou je základný kameň úrazu. Nasleduje zatýkanie predstaviteľov spoločnosti a tlak sa pomaly zosilňuje. Americká vláda sa už netají. Tým, že je nutné zastaviť spoločnosť na jej ceste k zákazkám pre úrady. Pridávajú sa aj niektoré európske krajiny, zatiaľ však celkom opatrne.

Celkové nastavenie čínskej vlády s tým, ako sa správajú spoločnosti v krajine nasvedčuje ich vzájomnej súhre. Ak sa ich vláda snaží dosiahnuť prevahu a zvyšuje investície v oblasti bezdrôtových služieb, potom to robí aj Huawei a ďalšie stovky spoločností (iste, Huawei je najväčší). Takáto zhoda a k tomu rôzne nastavenia sledovania vlastných občanov, ako je napríklad neskutočný čínsky bodový systém privádzajú k záveru, že sa proste čínsky Huawei bez spojenia s čínskou vládou a naopak nezaobíde.

A potom aj v rámci Európy znejúce podozrenia a upozornenia na bezpečnostné riziko, ktoré proste Huawei so svojim portfóliom predstavuje (vydané českým Národným úradom pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť), musíme brať minimálne na zreteľ.

Čierna listina a Google v tesnom závese

Celkom jasným pokračovaním tlaku je vytvorenie čiernej listiny, alebo akýsi zoznam výrobcov, s ktorými USA a to vrátane všetkých vládnych inštitúcií nesmú obchodovať. S týmto má skúsenosť napríklad ZTE, ktorá má zákaz od minulého roka. Americký zákaz bol nakoniec zmiernený, aj keď iba na dočasné obdobie troch mesiacov, čo sa však týka iba starých zákaziek, ktoré vznikli pred absolútnym zákazom.

Aby toho pre Huawei nebolo málo, pridáva sa aj Google. Ten však nie je charitou a nerád spomína na absenciu dohody s čínskou vládou, pre ktorú nemohol vstúpiť na tento obrovský a nesmierne zaujímavý trh. Aj keď sa Google chváli, že to vlastne bola výhra, pretože odmietol nesplniteľné podmienky spojené s kontrolou svojich užívateľov, teraz vracia úder.

Nakoľko všetci už o prepojení s čínskou vládou zo strany Huawei hovoria, Google obmedzuje vstup na svoje aplikácie, aktualizácie a plnohodnotný Android. A vnútorne sa z toho zrejme aj teší. Aj keď je to možné vnímať ako dočasné riešenie, pretože bude pociťovať stratu financií, ktoré mu tečú z licencií za export telefónov.

A na konci (začiatku) je Huawei

Huawei potrebuje Android s kompletným portfóliom prístupov a aktualizácií, ktoré kontroluje Google. Huawei vlastný operačný systém zatiaľ nemá a ak by ho aj vyvinul, dlhoročný náskok Google nedoženie. O nejasnej reakcii zákazníkov ani nehovoriac. A pri uvedení vlastného systému musí Huawei pamätať na osud Nokie s jej Symbian a taktiež Windows Mobile so všetkými verziami a odnožami skončil na smetisku.

Vlastný systém má totiž jednu kľúčovú vlastnosť, a tou je jeho prítomnosť v telefónoch. Buď vyvolá u zákazníkov reakcie, že ho akceptujú a teda predaj tržby rastú alebo nastane opačný moment. Čiže kvalitný hardvér bez systému úspech nezaručuje (opäť pohľad na Nokiu).

Huawei sa bude musieť vyrovnať s výrazným zásahom do jeho postavenia, najmä hardvér zrejme postihne pokles predaja. Pri službách je to už obťažnejšie predpokladať, pretože Huawei je jasným lídrom aj v nasadzovaní 5G sietí a je teda otázka, či budú všetci súhlasiť s možným oneskorením globálneho nasadenia na úkor trestania samotnej spoločnosti Huawei.

A tu je taktiež rozdiel medzi USA a európskym trhom, kde zatiaľ nie je tak razantne cítiť odpor voči technológiám z Číny. A zaznievajú hlasy, že čínsky nástup a investície do technológií, ako je vysokorýchlostný internet a napríklad aj satelitné pripojenie dlho nikto nebral vážne a teda dnes už zastavovať vlak je neskoro. Proste čínske firmy majú technológie, ktoré vyvíjajú niekoľko rokov a bez nich, by sme začínali o päť rokov v minulosti, aby sme to dohnali. A otázka financií, teda kto by to mal financovať je tiež na mieste.

Dôležité je, že existujúci majitelia, aj podľa Google by nemali nič pocítiť. Prístupy a aktualizácie ostávajú zachované. Avšak, ak bolo cieľ ochromiť alebo znížiť predaj, ktorý musel Huawei závidieť každý, bude to zrejme cieľ úspešne naplnený.

Po tak výraznom zásahu od Googlu si každý nákup nového modelu zrejme rozmyslí, pretože nevie, ako by telefón pracoval, keď nebudú aktualizácie a ako sa vlastne celý spor a zásah vyvinie v ďalších mesiacoch. Avšak telefón by mal byť bez problémov použiteľný aj na predchádzajúcich verziách systému.

Všetky informácie o kauze Huawei a USA nájdete na tejto stránke!

22.5.2019
Zdroj: zdroj foto: livemint.com,

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Lukas Vyletel

  Hm, treba povedat, ze zatial som nevidel jeden jediny dokaz a ze naozaj dokaz, ze Huawei nejako nekalo naklada s datami uzivatelov alebo ich spehuje a podobne. Treba dalej dodat, ze vieme ze minimalne v minulosti, ale aj sucasnosti, americke firmy ako Facebook, Google, Microsoft ci Apple preukazatelne data svojich uzivatelov zneuzivali a poskytovali ich tretim stranam bez suhlasu uzivatelov, okrem inych ich poskytovali aj americkej vlade.

  To, co sa deje je skor vcelku uspesny lobbing firiem ako Apple a Cisco u americkej vlade (Cisco je firma ktora najviac rozsiruje informacie o udajnom bezpecnostnom riziku Huawei zariadeni). Sucasna administrativa USA je navyse silno naklonena myslienke “America first”, takze vobec to nie je prekvapive, ze takto agresivne idu proti silnej cinskej firme.

  Rad si pozriem konkretne dokazy, kde sa preukaze, ze Huawei zdiela data s cinskou vladou a ktore data s nimi zdiela a podobne. Ale je pokrytecke tvarit sa, ze dalsi velki hraci z USA nakladaju s datami uzivatelov ferovo a nezneuzivaju ich, ked neustale dostavame dokazy o tom, ze to tak nie je. Je to velky nepomer dokazov, ktore mame o niektorych americkych firmach a o Huawei.

  Inak aby bolo jasne, ja nie som ziaden konspirator, prorusky zmyslajuci clovek, procinsky zmyslajuci clovek ani nic take. Ani nejaky protiamericky, protizapadniarsky. Nakladam fakt len s verejne znamymi informaciami. A bohuzial, aj ked sa mi to mozno az tak velmi pacit nechce, nezneju velmi v prospech americkej vlady a americkych firiem v tomto pripade.

  • Maňooo

   Napísal si mi to rovno z duše :) si jeden z malá triezvo uvažujúcich ľudí palec hore 👍

  • Peter Kmec

   Rozumný názor, pekne spísaný.
   Len je škoda, že s morálnym hľadiskom sa dnes ďaleko zájsť nedá. Amerika prichádza o svoju “suverenitu” a tak je treba niečo robiť, aby zdiskriminovali konkurenciu.
   Je len veľká škoda, že čínska strana (vláda) zatiaľ nepodnikla nič, čo by sa dalo nazvať protipostupom na to, aby sa americkej vláde (a prípadným manipulatívnym americkým firmám) ukázalo, že im svet nepatrí…
   Najviac je na tom smutné ale to, že vždy bude trpieť len a len koncový užívateľ :/

  • Spirt

   Huawei momentálne robí všetko preto aby sa obhájilo a vznikla dohoda,preto stále čínska vláda nezakročila protiopatrením v podobe pozastavenia dodávania súčiastok pre “americký” iphone,lebo keby sa tak stalo nepriamo by potvrdili že spolu paktuju… by bolo naivné si myslieť že nič medzi sebou nekuchtia však je Huawei líder v Číne a taká firma v Číne bez podpory vlády by už dávno nemohla fungovať,ale zase na druhú stranu ako píšeš americké firmy vedia aj vďaka nám o nás všetko, ale koho zaujíma tvoj život ak nie si štátny zamestnanec akurát tvojich folowerov (nemyslene priamo na teba-všeobecne) všetko je to o posratých 5G sieťach kde je Amerika pozadu a nechcú si tam nasťahovať “Číňanov”aby náhodou… nikdy nebudú mať žiaden dôkaz lebo nikdy nebudú mať náskok Huawei je vždy 10krokov napred a Amerika už len fúka doriti…

 • Spirt

  Strich o rok neskôr: TITULOK”Huawei sa stáva 1 na trhu”… keď kroky Trumpa, Huawei prinútili priniesť svoj operačný systém ktorý sa ukázal byť rýchlejší bezpečnejší nakonto čoho sa po mega úspechu do roku stal jednotkou na trhu v predajnosti smartphonov…Ku*va to by si Amerika vykopala hrob,takto môže ako-tak “kontrolovať” Huawei a keď sa Huawei odstrihne a dokáže sa pozbierať ešte len bude predstavovať “hrozbu” och Donalde čo to robíš…

  • Peter Kmec

   Problémom po najnovších správach nebude Huawei-ácky vlastný OS, lebo na tom pracujú už dlhšiu dobu.
   Ale keďže sa im otočil chrbtom ARM (a aj Panasonic), tak Huawei momentálne nemá žiadnu možnosť ako konkurovať ostatným na poli chipsetov. Kirin985, ak mu vôbec umožnia jeho výrobu, je momentálne posledný chipset, ktorý môže Huawei vyrobiť/dostať. Ak by sa stali skutočnosťou všetky zákazy/sankcie/bany, tak Huawei bez ARM technológie skrátka a dobre nebude mať konkurencieschopné procesory a vlastný vývoj takéhoto rozsahu nie je 2-3 mesačnou záležitosťou (odhliadnuc od finančnej stránky)…

 • Marek Beňo

  No čínska vláda nerobí nič ved prečo by mala.. … Huawei je súkromná firma a stále o veciach s googlom rokuje.3 mesačný odklad blokacie je prvý veľký krok. Za 3 mesiace za zmení veľa vecí….. a tým ze čínska vláda sa do toho zatiaľ nezapaja sa len potvrdzuje že nemá žiadne pakty s huawei lebo inak by amikom dupli isto na krk. A verte že majú čím. Apple je na Číne zavysli…… Už ci sa týka dodávky dielov alebo samotnej vyrobí iphonov keďže práve v Číne sa iphon vyrába. A neviem ci o niečom takom už sa aj dačo písalo alebo sa to rieši ale podľa mňa by uuuupne nejlepším riešením bola spolupráca všetkých ázijských výrobcov….spolupráca na vlastnom operačnom systéme kľudne aj na základe droidu. A o tom ze ich je dosť a kapacitne finančné a technicky by si to dovoliť mohli niet pochýb. Samsung, huawei, xiaomi,Sony, LG, vivo, oppo, zte a veľa ďalších….. A ak by toto dokázali, Amerika by bola pochovaná…… Aj tak si myslím ze sikmoockovia už dávno Ameriku aj s EÚ prestali vysokým oblúkom a Donald si len snaží pohľadkat svoje roztrasené ego a vyvolať obraz silnej Ameriky. Aj dosť už hádam…. 🤬

+