MojAndroid

Huawei práve v Čínskom meste Dongguan predstavil svoj dlhoočakávaný operačný systém. Prichádza s názvom Harmony OS a vyvíjaný bol už niekoľko rokov. Nedávno sa o ňom písalo hlavne v spojení s kazou Huawei a USA. Mal byť akousi záchranou spoločnosti v prípade, ak by bola natrvalo odrezaná od služieb Google.

Systém Huawei na smartfóne neukázal

Huawei sa na konferenci podelil o prvé podrobnosti v novom systéme, avšak na smartfóne ešte predvedený nebol. To znamená, že stále nevieme, ako vyzerá používateľské rozhranie. Zajtra by mal byť tento systém predstavený v televízii Honor Vision. Android tak aj naďalej zostáva jediným operačným systémom pre smartfóny a tablety od Huawei.

Huawei hovorí, že systém je flexibilný a umožňuje nasadenie na rôznych zariadeniach, čo uľahčuje vývoj aplikácií. Hlavným dôvodom tejto flexibility je použitie mikrokernelu. Podľa Huawei to tiež zvyšuje bezpečnosť. Táto technológia sa údajne používa v oblastiach kritických z hľadiska bezpečnosti, ako sú letectvo či čipsety.

Zdroj fotografie: Engadget

Rýchlejší ako Android

Na rozdiel od Androidu, ktorý beží na linuxovom jadre, Harmony OS používa špeciálny “deterministický latenčný mechanizmus”, ktorý poskytuje presné plánovanie zdrojov s analýzou zaťaženia v reálnom čase a prognózami. Preložené do bežného jazyka, výsledkom je zlepšenie odozvy o 25,7 percenta a fluktuácie odozvy o 55,6 percenta.

Ďalšou výhodou je, že systém nie je nijako úzko spojený s hardvérom. To znamená, že vyvíjať sa môže osobitne a nasadený môže byť následne na hocijaký hardvér. Huawei bude poskytovať IDE na podporu vývoja aplikácií vo viacerých typoch zariadení, vrátane televízorov, smartfónov či smart hodiniek. Root povolený nebude, pretože obsahuje bezpečnostné riziko.

Práce na novom systéme začali približne pred dvoma rokmi. Verzia systému 2.0 bude uvoľnená v budúcom roku a ďalšia verzia o rok neskôr. Huawei hovorí, že nový operačný systém predstavuje úplne novú generáciu operačných systémov. Harmony OS bude podporovať aj Android aplikácie.

Náš tip
HongMeng OS od Huawei má byť až o 60 % rýchlejší ako Android
9.8.2019
Zdroj: xda-developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+