MojAndroid

Kauza Huawei vs USA respektíve Huawei vs Donald Trump mala pre túto čínsku spoločnosť jeden pozitívny efekt. Urýchlilo to vývoj a dokončenie jej vlastného operačného systému Harmony Os. Nový systém má byť vhodný nielen pre smartfóny, ale aj tablety, smart hodinky alebo televízory.

Prvým zariadením, ktoré príde na trh s týmto systémom, by mal byť smart televízor Huawei Vision. Server GizmoChina teraz spísal 10 veci, ktoré by ste mali o Harmony Os vedieť.

Zdroj fotografie: PocketNow

1. Vývoj Harmony Os začal v roku 2017

Spoločnosť Huawei začala vyvíjať Harmony Os ešte v roku 2017. V roku 2019 vývoj značne urýchlila a predstavila jeho verziu 1.0, ktorá je zatiaľ plne prispôsobená pre smart televízory. V roku 2020 by mala byť predstavená verzia 2.0 pre mobilné zariadenia a v roku 2022  verzia 3.0 pre nositeľnú elektroniku. Verzia 1.0 je ešte postavená na Linux kerneli po boku s vlastným mikrokernelom, ale od verzie 2.0 by mal systém prejsť čisto na vlastný mikrokernel.

2. Harmony Os je viac konkurenciou pre Fuchsia Os než pre Android

Harmony Os je narozdiel od Androidu postavený na ľahkom mikrokerneli a vďaka tomu je väčšou konkurenciou pre Fuchsia Os od Googlu. Na rozdiel od linuxových kernelov, ktoré majú relatívne veľké množstvo kódu v zdieľanom adresnom priestore, má mikro kernel menšie množstvo zdieľaného kódu a umožňuje rýchlejšiu komunikáciu medzi jeho komponentmi. A vďaka tomu je ľahšie aplikovateľný na viac typov zariadení.

3. Harmony Os nebude povoľovať root prístup

Spoločnosť Huawei potvrdila, že Harmony Os nebude umožňovať root prístup k zariadeniu. Podľa Huawei je to bezpečnostné riziko, tak ako na Androide alebo iných systémoch postavených na Linuxe.

4. Harmony Os má byť primárne pre produkty IoT

Harmony Os síce môže byť ľahko prispôsobený pre rôzne typy zariadení, ale Huawei ho chce smerovať primárne na segment Internet vecí (IoT). To znamená nositeľnú elektroniku, smart reproduktory a displeje do domácnosti, multimediálny systém do auta atď. Harmony Os necieli primárne do smartfónov.

5. Aplikovanie Harmony Os do Huawei smartfónov by bola otázka pár dni

Harmony Os síce nieje primárne určený pre smartfóny, tak Huawei tvrdí, že by ho vo svojich smartfónoch mohol nasadiť behom jedného až dvoch dni.

6. Harmony Os nepodporuje Android aplikácie

Harmony Os nebude v základe podporovať Android aplikácie. Podľa Huawei musia byť aplikácie upravené, aby mohli byť spustené na novom operačnom systéme. Spoločnosť ale poskytne pre portovanie Android, HTML 5 a Linux open-source ARK kompilačný nástroj.

7. Huawei pracuje na vlastnom obchode s aplikáciami

Huawei už tiež usilovne pracuje na svojom obchode s aplikáciami podobne ako je na Androide obchod Google Play. Huawei si po vypuknutí kauzy Huawei vs USA dokonca vytvoril vlastný obchod pre android aplikácie s názvom Huawei AppGallery.

8. Chystaná séria Huawei Mate 30 by mohla využívať Harmony Os

Huawei síce primárne nechce mieriť Harmony Os na smartfóny, ale u chystanej série smartfónov Huawei Mate 30 by stále mohol byť nasadený. Huawei totiž potvrdil, že tieto modely stále nedostali Google Play certifikáciu.

Pokiaľ bude ban pokračovať, tak bude Huawei nasilu nútený uviesť sériu Mate 30 s Harmony Os. A špekuluje sa aj o tom, že bez ohľadu na ban príde nižší model Huawei Mate 30 Lite na trh aj vo verzii s týmto operačným systémom.

9. Harmony Os by mal byť od budúceho roku open source

Huawei plánuje budúci rok uviesť Harmony Os ako open source. To by znamenalo, že by ho mohli využívať a podielať sa na jeho vývoji aj ďalšie čínske spoločnosti ako Oppo, Vivo alebo Xiaomi. Aj im stále hrozí, že sa na nich rozšíri americký ban. Harmony Os by preto chcelo pre nich byť prvou alternatívou.

10. Harmony Os bude najprv smerovať na čínsky trh

Zariadenia s Harmony Os by chcel Huawei najprv uviesť a zamerať sa nimi na domáci čínsky trh. Až neskôr by sa mali rozšíriť na medzinárodne trhy.

Náš tip
Huawei P Smart Z s vysúvacím fotoaparátom prichádza na Slovensko
12.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+