MojAndroid

Najnovší operačný systém od Googlu je hotový a dostupný pre všetky aktuálne Pixely. Rovnako naň môžete aktualizovať aj váš Essential Phone. Jeho oficiálny názov je Android 10. Prednedávnom sme informovali o tom, že Google skončí s pomenovaním Androidu po rôznych sladkostiach a presne to sa aj naplnilo. O oficiálnom príchode nového Androidu informoval web XDA Developers.

Predchádzajúce časti článku:

Náš tip
Ktoré smartfóny dostanú aktualizáciu na Android 10? | ZOZNAM

Vydaniu plnej verzie najnovšieho operačného systému predchádzalo 6 beta verzií. V nich spoločnosť Google skúšala rôzne nové funkcie, ovládanie gestami, tmavý režim a podobne. Všetko je to teraz dostupné vo finálnej verzii.

  • Ak sa tešíte na Android 10, no nevlastníte Pixel či Essential Phone, nezúfajte. Viacero výrobcov už potvrdilo aktualizáciu pre niektoré modely.
  • Na Android 10 budú aktualizované smartfóny od Samsungu, Huawei, Xiaomi, Sony, Nokia a ďalšie.

Toto sú hlavné novinky, ktoré prichádzajú s Androidom 10

Asi najviac sme sa tešili na tmavý režim. Ten je teraz k dispozícii naprieč celým systémom a taktiež vo väčšíne aplikácií od Googlu. V smartfónoch s OLED displejmi dokáže výrazne ušetriť cenné percentá batérie a navyše aj dobre vyzerá.

Android 10 novinky

Ďalšou dôležitou novinkou je úplne nové ovládanie gestami. V spodnej strane displeja sa nachádza jediný ovládací prvok. Dlhá čiara, podobná tej, ktorú nájdete v novších iPhonoch s Face ID. Pomocou nej dokážete ovládať celý systém vďaka rôznym gestám.

Menej viditeľnými, ale dôležitými vylepšeniami prešli aj ostatné prvky. Opäť sa zlepšila bezpečnosť, používateľ má tiež väčšiu kontrolu nad tým, aké povolenia ktorej aplikácii povolil.

Android 10 bude predstavený už o pár dní, spolu s novými Pixelmi

27.8.2019

Na začiatku prekvapila spoločnosť Google premenovaním novej verzie Androidu z očakávaného  Android Q na Android 10. Nadobro tak opustili viac ako 10-ročné značenie verzií operačného systému podľa sladkostí a zákuskov.

Tip: Ktoré smartfóny dostanú aktualizáciu na Android 10? | ZOZNAM

Očakáva sa, že stabilnú verziu Android 10 dostanú okamžite smartfóny Google Pixel s Essential Phone PH-1. S menším oneskorením prídu na rad vlajkové lode ostatných výrobcov. Server PhoneArena  informoval, že nový Android 10 bude predstavený už 3. septembra.

Android 10 Google Pixely

Aktualizácia potvrdená z dvoch zdrojov

Serveru PhoneArena najprv túto informáciu potvrdil systém podpory zákazníkov spoločnosti Google. Následne dostali potvrdenie aj z ďalšieho interného zdroja v spoločnosti Google. Finálnu verziu systému Android 10, ktorý sa pravdepodobne mal nazývať Android Queen Cake, tak uvidíme už začiatkom budúceho týždňa.

Android 10 Google Pixel

Podpora pre všetky generácie Pixelov

Potvrdené je aj to, ktoré konkrétne modely Google Pixel dostanú aktualizáciu. Nikoho asi neprekvapí, že aktualizáciu obdržia minuloročné vlajkové lode Google Pixel 3 a Pixel 3 XL a tohtoročné smartfóny strednej triedy Google Pixel 3a a Pixel 3a XL. Samozrejmosťou je aj aktualizácia pre modely Google Pixel 2 a Pixel 2 XL z roku 2017. Prekvapením ale môže byť podpora pre prvú generáciu Google Pixel, ktorá prišla na trh pred troma rokmi.

Android Q Beta 2: Na čo sa môžeme tešiť? Prehľad noviniek

8.4.2019

Približne pred mesiacom sme vás informovali o tom, že Google uvoľnil prvú beta verziu prichádzajúceho Androidu Q. Ten prinesie viacero dôležitých funkčných a dizajnových noviniek. Uplynul mesiac a už tu máme beta verziu s poradovým číslom 2. Tá je oproti prvej lepšie optimalizovaná, no sťažovať sme sa nemohli ani pri nej, na našom smartfóne Google Pixel 2 išlo všetko absolútne bez problémov. Okrem optimalizácie prináša druhá beta verzia ďalšie sľubované novinky a vylepšenia.

Aktualizácia je k dispozícii pre všetky Pixely, ktoré sú zaregistrované v beta programe. O tom, ako sa zaregistrovať, sme informovali v tomto článku. Čo sa teda oproti prvej beta verzii zmenilo a čo pribudlo?

Notifikačné bubliny

Podobnú funkciu používa napríklad Messenger od Facebooku od roku 2013. Nazýva sa četové hlavičky a umožňuje rýchlo odpovedať na prijatú správu bez toho, aby musel používateľ odchádzať z aplikácie, v ktorej sa práve nachádza. Niekto túto funkciu využíva, no množstvo používateľov ju radšej vypína. V novom Androide Q budú takéto notifikácie dostupné priamo v základe. Funguje to tak, že sa vám na displeji zobrazí malá ikona z aplikácie, v ktorej ste obdržali notifikáciu. Môžete ju rovno zrušiť, prípadne po jej rozkliknutí odpísať na správu a podobne.

Táto funkcia nebude podporovaná len v chatových aplikáciách, ale v systéme bude rozšírenejšia. Môžete ju využiť napríklad aj v aplikácii Telefón a pomocou nej vyvolať rýchle akcie, ako napríklad rýchly prístup do nastavení a podobne. Podpora notifikačných bublín v aplikáciách tretích strán bude záležať priamo od vývojárov a na ich rozhodnutí.

Prepracované gestá

Ovládanie smartfónov pomocou gest sa dostalo do módy. Prakticky každý výrobca už ponúka nejaké svoje riešenie. Na vavrínoch nechce zaspať ani samotný Google a možnosť ovládania smartfónu gestami ponúkne už v základe. Už Android Pie prišiel s výraznejšou zmenou v oblasti ovládacích tlačidiel. Vypustené bolo tlačidlo multitaskingu, ktorý bolo možné vyvolať potiahnutím prsta po stredovom tlačidle. To plnilo aj funkciu vstupu do menu aplikácií a rovnako aj funkciu vrátenia na domovskú obrazovku. Našli sa používatelia, ktorým sa takéto riešenie páčilo, no mnohí to kritizovali.

Android 10 ovládanie gestami

V Androide Q Beta 2 boli dve tlačidlá nahradené jednou dlhou čiarou, podobne ako tomu je pri smartfónoch od Apple. Rovnako aj animácie sa priblížili tomu, čo môžeme vidieť na konkurenčných zariadeniach so systémom iOS.

Rozšírené ovládanie hlasitosti je späť

Android P prišiel s viacerými zmenami v ovládaní hlasitosti. Predvolene sa pri zmene hlasitosti pomocou hardvérových tlačidiel zmení hlasitosť médií, nie hlasitosť zvonenia. Avšak kvôli zmene hlasitosti vyzváňania musíte ísť do nastavení, nie je možné urobiť to priamo. To sa s príchodom Androidu Q zmení a používatelia túto možnosť opäť dostanú. Zmeniť hlasitosť zvonenia tak bude oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, bez nutnosti vchádzať do nastavení smartfónu.

Android 10 ovládanie hlasitosti

Potiahnutia prstom v notifikáciách si nastaví používateľ

Už predchádzajúca beta verzia Androidu Q priniesla nové možnosti práce s notifikáciami. Posunutím prsta zľava doprava ste notifikáciu vymazali, posunom prsta opačným smerom ste vyvolali kontextovú ponuku. Druhá beta verzia túto funkciu ešte vylepšuje. Samotný používateľ si môže vybrať, čo sa stane, keď posunie prst zľava doprava alebo naopak.

Android 10 notifikácie

Výrez v displeji sa už nezobrazí v screenshote

S príchodom prvej beta verzie sme informovali o tom, že v screenshotoch sa po novom nachádzajú výrezy v displeji či diery. Rovnako boli viditeľné aj zahnuté rohy a všetko, čo narúšalo celistvosť displeja. Spoločnosť Google sa však rozhodla, že to nevyzerá dobre a screenshoty vráti na pôvodný stav – diery v displeji a zahnuté rohy nebudú viditeľné.

Možnosť pretočiť prehrávanú skladbu priamo z notifikačného panelu

Toto je vítaná funkcia. Operačný systém Android už dávno ponúka možnosť zastavenia prehrávanej skladby či prepnutie na ďalšiu alebo predchádzajúcu priamo z notifikačného panelu. Android Q však pôjde ešte ďalej. Novinkou bude, že prehrávanú skladbu bude môcť používateľ jednoducho aj pretočiť, bude sa tam totiž nachádzať aj posuvník.

Android 10 horná lištaOproti prvej beta verzii sa zmenilo viacero funkcionalít, pričom každú zmenu vnímame pozitívne. Tešíme sa na to, s čím príde Google najbližšie a aká bude finálna podoba najnovšieho Androidu Q.

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
3.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+