MojAndroid

Ani nie týždeň po tom, ako sme vám priniesli detailnú písanú recenziu smartfónu Samsung Galaxy Note 10+, vám prinášame aj jeho videorecenziu. V nej sa o tomto zaujímavom zariadení dozviete všetko, čo o ňom potrebujete vedieť. Ak sa vám teda nechce čítať, stačí si urobiť pohodlie, pripraviť si pukance a spustiť si video uvedené nižšie.

Celosvetovo najväčší výrobca smartfónov, kórejský Samsung, prežíva aj na svoje pomery mimoriadne úspešný rok. Nemalý podiel na tom nesú cenovo dostupnejšie telefóny združené pod modelovým radom Galaxy A. Tie si prešli poriadnou revolúciou, keďže boli prispôsobené všetkým súčasným trendom. Inak tomu však nebolo ani pri drahších mobiloch.

Rad Galaxy S si taktiež prešiel nevyhnutnou modernizáciou a aj vďaka nej sa mu tento rok darí lepšie ako v rokoch minulých. Pochopiteľne teda boli veľké nádeje vkladané aj do druhej vlajkovej série smartfónov od tohto technologického giganta. Rad Galaxy Note sa v tomto roku vôbec po prvýkrát dočkal dvoch veľkostných verzií, ktoré boli predstavené súčasne.

Dostali označenia Samsung Galaxy Note 10 a Samsung Galaxy Note 10+. Veľkosť však nie je ani zďaleka tým jediným, čo tieto zariadenia od seba odlišuje. Model Galaxy Note 10+ je vo všeobecnosti lepšie vybavený a práve ten sa uchádza o titul kráľa tohtoročných smartfónov. Ako ste už zrejme pochopili z nadpisu, tento titul mu  právom patrí. Čím si ho však zaslúžil?

Náš tip
Samsung Galaxy Note 10 oficiálne: Extrémne rýchle nabíjanie, skvelý výkon a S Pen

Predajné balenie: Niečo mu chýba

Nebudem vám klamať, Samsung Galaxy Note 10+ som neoznačil za kráľa kvôli jeho predajnému baleniu. To však neznamená, že je krabica, v ktorej sa tento telefón predáva, nejakým spôsobom zlá. Práve naopak. Ponúka už tradičný dizajn s tradičným označením zariadenia na strane prednej a popisom jeho špecifikácií na strane zadnej.

Nijako nevybočuje ani svojou prezentáciou či obsahom. Toho je inak poriadne veľa, no stále jedna celkom podstatná vec chýba. Reč je o redukcii z USB-C na 3,5 mm audio jack konektor, ktorý na samotnom telefóne chýba. Ak teda máte obľúbené slúchadlá s jackom a nemienite sa ich vzdať, redukciu si budete musieť dokúpiť. Taktiež stojí za zmienku to, že Note 10+ podporuje rýchlonabíjanie o výstupe 45W, pričom nabíjačka v balení má výstup “len” 25W.

Obsah balenia:

  • Telefón
  • Návody
  • Dátový USB-C kábel
  • USB-C adaptér s výstupom 25W
  • AKG USB-C štuplíkové slúchadlá
  • Redukcia z USB-C na USB-A
  • Redukcia z USB-C na microUSB
  • Hroty do pera S Pen
  • Nástroj na výmenu hrotov
  • Spinka na otvorenie SIM slotu

Ak teda budete chcieť využiť plný potenciál rýchlonabíjania, budete si ju musieť dokúpiť. No a nakoniec, dátový kábel je z oboch strán zakončený USB-C konektorom. Prenášanie súborov z/do počítača teda môže byť trochu zložité. Na druhú stranu ale v tomto prípade oceníte redukcie, ktoré sú k zariadeniu pribalené.

Konštrukcia a dizajn: Diskoguľa, ktorá nie je guľatá

Trendy v oblasti konštrukcie sú pri smartfónoch posledné roky jasne dané a držia sa ich azda všetky vlajkové modely. Ani Samsung Galaxy Note 10+ nie je výnimkou a je teda vyrobený z kombinácie kovu a tvrdeného skla. Aby som bol konkrétnejší, ide o kombináciu hliníka a skla Gorilla Glass 6, ktoré sa nachádza vpredu aj vzadu. Sklo je z oboch strán po hranách pekne zaoblené a dokonale lícuje s tenučkým rámom.

Ten je po bokoch dokonca tak tenký, že pri hardvérových tlačidlách musel byť jemne rozšírený, keďže by sa naň tieto tlačidlá nezmestili. Rám je výraznejší len na spodnej a vrchnej strane, pričom aj tu je prechod z hliníka do skla vyriešený jemným zaoblením. Celkové spracovanie je aj kvôli týmto zaobleným hranám výborné. Z konštrukcie budete mať pocit, že je jednoliata, a to aj napriek tomu, že jednoliata nie je.

Všetko je spolu pevne spojené, nikde sa nič neprehýba, nevŕzga a pri držaní tohto zariadenia vás žiadna z hrán nereže do dlane. Samsung sa jednoducho v tomto smere prekonal a už tak podarenú konštrukciu modelu Note 9 vylepšil. Po stránke rozloženia ovládacích prvkov došlo k niekoľkým zmenám. Predná strana dostala oproti predchodcovi omnoho menšie rámiky, na ktoré sa nezmestil selfie foťák a ani LED dióda upozornení.

Ukážkové spracovanie

Zmestil sa sem ale hovorový reproduktor, ktorý je starostlivo ukrytý navrchu v štrbinke medzi sklom a hliníkom. Predný fotoaparát bol vyriešený priestrelom, podobne ako tomu bolo v prípade modelu S10. Tu je však priestrel umiestnený v strede a nie na boku. Na druhú stranu, LEDka upozornení bola z tohto zariadenia odstránená. Odstránené však boli aj ďalšie veci, a to napríklad tlačidlo Bixby či už spomenutý 3,5 mm audio jack. Kým ja osobne som za absenciu Bixby tlačidla viac ako rád, o audio jacku to už tvrdiť nemôžem.

Každopádne, spodná hrana nesie USB-C konektor, hlavný reproduktor a stylus S Pen. Vrchná zase obsahuje hybridný DualSIM slot a tie bočné nesú dokopy len dve tlačidlá. Obe sú netradične umiestnené na ľavej strane, čo ale dáva celkom zmysel. Ide o veľké zariadenie s rozmermi 162,3 x 77,2 x 7,9 mm a váhou 196 gramov, ktoré budete väčšinu času zrejme ovládať dvoma rukami. Ak teda budete telefón držať v ľavej ruke, palec vám sadne priamo na odomykacie tlačidlo. Ak ho zase budete držať v pravej, sadne vám naň ukazovák.

Je možné, že si na túto zmenu budete chvíľku zvykať, no určite vám to nebude trvať nijako dlho. No a nakoniec je tu zadná strana, ktorá nesie logo výrobcu, fotoaparáty vystupujúce nad okolitý povrch, nejaké senzory a LED blesk. Práve zadok inak najviac zaujme po stránke dizajnu. Výrobca vybavil zadnú stranu špeciálnou vrstvou (minimálne vo verzii Aura Glow), ktorá sa leskne ako diskoguľa. Stačí slabunký zdroj svetla a na smartfóne Galaxy Note 10+ začnú vznikať všakovaké farebné obrazce. Vyzerá to veľmi pekne a i keď nepochybne ide o “kolotočarinu” práve tá je dnes v móde.

Pero S Pen: Urobí z vás Harryho Pottera

Čo sa týka pera S Pen, to navonok nedoznalo v porovnaní so svojim predchodcom takmer žiadnych zmien. Stále teda ide o malý a tenký plastový stylus s hrotom na jednom konci a s “klikacím” tlačidlom na tom druhom. Toto tlačidlo slúži len na vysunutie pera z konštrukcie a hoci jeho stláčanie pôsobí ako balzam na nervy, nič iné nerobí. Jediné funkčné tlačidlo sa nachádza v oblasti, kde pri držaní pera prirodzene sadne váš palec.

Toto tlačidlo pritom spĺňa hneď niekoľko funkcií a zamilujete si ho rovnako rýchlo ako samotný stylus. V prvom rade stlačením tlačidla vyvoláte na displeji ponuku možností vlastných pre pero S Pen. Ide napríklad o ručné písanie poznámok (či už na zamknutej obrazovke, domovskej obrazovke alebo v aplikáciách), vytváranie orezaných screenshotov, možnosť písania na screenshot celej obrazovky, preklad textu či približovanie obsahu na obrazovke. S týmto šikovným kusom príslušenstva toho ale zvládnete ďaleko viac.

Môžete ním tiež vytvárať dynamické správy, čo je funkcia, ktorá zaznamená proces vášho kreslenia alebo písania do gifu alebo videa. Ďalej môžete s týmto nástrojom vytvárať profesionálne kresby vďaka skvelej citlivosti (S Pen rozozná až 4096 úrovní tlaku) a pre tých menej zdatných sú k dispozícii rôzne antistresové omaľovánky. K tomu všetkému pribudla aj jedna nová funkcia, ktorá vám dovolí vytvárať vlastné AR kresby. To znamená, že sa vám otvorí fotoaparát a vy si v reálnom čase budete môcť vytvoriť vlastný filter.

Najlepší nástroj pre kreslenie na telefóne

Všetky tieto funkcie fungujú veľmi dobre a aj keď ich možno nebudete všetky používať na dennej báze, je rozhodne dobre, že sa sem dostali. To ale stále nie je všetko, čo S Pen dokáže. Už v minulej generácii fungovalo toto pero aj ako diaľkový ovládač, s ktorým ste mohli na diaľku prepnúť skladbu alebo vytvoriť fotografiu. Teraz je ale takéto vzdialené ovládanie posunuté ešte o krok ďalej, keďže výrobca do pera vložil gyroskop.

Ten umožňuje ovládať niektoré aplikácie gestami. V praxi to funguje tak, že vyberiete S Pen, otvoríte napríklad appku fotoaparátu a následne môžete začať čarovať ako Harry Potter so svojim prútikom. Pred vykonaním každého gesta je potrebné stlačiť hardvérové tlačidlo na styluse a po jeho vykonaní ho treba zase pustiť. Konkrétne v appke foťáku môžete gestami priblížiť/oddialiť zorné pole a prepnúť fotografické režimy či fotoaparáty. Toto ovládanie funguje veľmi dobre a existujú situácie, v ktorých vám môže reálne pomôcť, aj keď ich nie je veľmi veľa.

Osobne mi napadlo len využitie pri prezentácii (prepínanie slajdov), pri prepínaní pesničiek na diaľku a pri fotení väčšej skupinky ľudí, kedy máte svoj telefón umiestnený na statíve. Treba ale myslieť na to, že ak napríklad gesto priblíženia zorného poľa vykonáte zle, zadný fotoaparát sa vám môže prepnúť na predný bez toho, aby ste o tom čo i len vedeli. Aj z tohto dôvodu teda nepovažujem tieto funkcie za veľmi praktické. Nehovoriac o tom, že drvivú väčšinu z nich dokážete vykonať obyčajným stlačením hardvérového tlačidla bez zbytočného “čarovania”.

Bezpečnosť: Opäť najlepší skener v displeji

Posledné dva Note smartfóny boli vybavené bezpečnostným prvkom, ktorý poznáme najmä zo sci-fi filmov a seriálov. Reč je, samozrejme, o skeneri dúhovky oka. Najnovší Note už ale tento prvok neobsahuje. A je to celkom dobre. Nie ani tak preto, že by bola táto forma zabezpečenia vyložene zlá, no skôr preto, lebo nebola veľmi využívaná. Odomknutie zariadenia s jej pomocou trvalo dlho a veľakrát skončilo neúspechom.

Kým však tento prvok z modelu Galaxy Note 10+ zmizol, pribudol doň iný – ultrazvukový skener odtlačkov. Ten je rovnako ako v modeloch Galaxy S10 a S10+ umiestnený pod displejom. Funguje extrémne rýchlo a až neuveriteľne spoľahlivo. Nebojím sa povedať, že Samsung Galaxy Note 10+ má jeden z najlepších, ak nie práve najlepší skener odtlačkov zabudovaný v displeji. Za celý čas som sa stretol iba s jedným neúspešným pokusom o odomknutie a aj to bolo vtedy, keď som mal mokré prsty.

Okrem tohto skenera je inak možné zariadenie odomknúť aj prostredníctvom skenu tváre. Note 10+ však nie je vybavený žiadnym špeciálnym skenerom na toto určeným a spolieha sa pri tom na selfie fotoaparát. Takáto forma zabezpečenia je teda menej bezpečná. Je však poriadne rýchla a bez väčších problémov funguje aj v horšom osvetlení. Je iba na vás, ktorú z týchto možností budete využívať. Ak vám ale ide o bezpečnosť, rozhodne uprednostnite skener odtlačkov, keďže je certifikovaný spoločnosťou FIDO.

Displej: Radosť naň pozerať

Samsung to s displejmi jednoducho vie. Do svojich vlajkových zariadení pravidelne osádza tie najlepšie zobrazovacie panely a Note 10+ je toho živým príkladom. Tento smartfón obsahuje Dynamic AMOLED panel s uhlopriečkou 6,8-palca. Po bokoch má zaoblené hrany a disponuje pomerom strán 19:9. Rozlíšenie tohto panela sa zastavilo na hodnote 3040 x 1440 pixelov, čo predstavuje celkovú jemnosť 498 ppi. Za zmienku stojí aj to, že vďaka mimoriadne úzkym rámčekom zaberá obrazovka až 91 % prednej strany.

Ďalšou vítanou vlastnosťou displeja je aj to, že podporuje HDR10+. Podľa technických parametrov je na tom skvelo aj maximálna svietivosť, ktorá činí až 1300 nitov. Aj vďaka týmto číslam možno displej modelu Galaxy Note 10+ označiť za to najlepšie, čo v súčasnosti smartfóny ponúkajú. Tento zobrazovač boduje azda v každej oblasti. Podľa nezávislých testov ide o farebne najpresnejší panel, čo rozhodne oceníte pri prezeraní multimédií. Vďaka vysokému rozlíšeniu je tiež ostrý a voľným okom nemáte doslova žiadnu šancu naraziť na jednotlivé pixely.

Zmienená svietivosť spolu s nízkou odrazivosťou sa zase starajú o to, že je obsah zobrazovaný na displeji ľahko čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Úzkej laminácii ďalej vďačíme za skvelé pozorovacie uhly, keďže ani z nich nie je obraz farebne skreslený. Jediným, čo vám môže z hľadiska zobrazenia prekážať, je priestrel fotoaparátu. Z vlastnej skúsenosti ale môžem povedať, že na fotkách vyzerá tento priestrel omnoho nápadnejšie ako v skutočnosti. Popri práci so zariadením som si ho takmer nevšímal.

V nastaveniach obrazovky inak nájdete možnosť prepnutia farebného režimu. Na výber sú dve možnosti, a to prirodzený farebný režim a režim sýtych farieb. Farebne presnejší je prirodzený režim a ten je aj nastavený ako predvolený. Nechýba tu ani možnosť aktivácie filtra škodlivého modrého svetla. Jediné, čo inak displeju chýba, je vyššia obnovovacia frekvencia. Na trhu už sú zariadenia, ktoré disponujú 90 či 120Hz displejmi a je trochu škoda, že Galaxy Note 10+ zostal “zaseknutý” na 60 Hz.

Výkon a pamäť: Nový procesor a nová dávka výkonu

Rad Galaxy Note je určený pre tých najnáročnejších používateľov. Pre tých, ktorí pri práci so svojim smartfónom nechcú na nič zbytočne dlho čakať a ktorí od svojho mobilu čakajú tie najsvižnejšie možné reakcie. No a bez zbytočného napínania vám môžem pokojne povedať, že presne toto aj po kúpe tohto zariadenia dostanete. Svižné reakcie sú samozrejmosťou a práca s doposiaľ najlepším a najnovším Note telefónom je až neuveriteľne plynulá.

Do veľkej miery za to vďačíme poriadnej hardvérovej výbave, z ktorej zaujme nepochybne najviac nový procesor Exynos 9825. Ten pochádza priamo z dielne Samsungu a je vyrobený moderným 7nm výrobným procesom. To v skratke znamená, že 8 jadier tohto čipsetu dokáže v porovnaní s minulou generáciou vyvinúť vyšší výkon pri nižšej energetickej náročnosti. Jadrá sú inak rozdelené do troch clustrov, ktoré sa prepínajú v závislosti od náročnosti procesov.

Toto prepínanie funguje veľmi dobre a pri menej náročných úkonoch tak môže byť zaťaženie podstatne nižšie ako pri tých náročnejších. V žiadnom smere sa nedá novinka zahanbiť ani po stránke grafického výkonu. Jej grafický akcelerátor Mali-G76 MP12 má výkonu na rozdávanie, čo pocítite v každej jednej náročnejšej hre. Tie bez ťažkostí spustíte na tých najvyšších detailoch a najlepších grafických nastaveniach, pričom sa nemusíte obávať žiadnych poklesov FPS. Čo sa pamätí týka, nami testovaná verzia je vybavená 12 GB operačnej pamäte a 256 GB tej vstavanej.

RAM manažment je na tom veľmi dobre, pričom za celý čas som sa ani raz nestretol s aplikáciou, ktorá by sa mi musela načítavať odznova. Procesy zostávajú otvorené na pozadí dlhé hodiny a prepínanie medzi spustenými appkami je teda rovnako svižné ako celá práca s týmto telefónom. Treba inak počítať s tým, že z úložiska si istú časť odkrojí systém a po prvom spustení tak máte k dispozícii niečo cez 223 GB voľného miesta. Ak sa vám to ale náhodou bude máliť, vždy môžete využiť slot na microSD kartu.

Systém: OneUI v plnej paráde

Už je to nejaký ten piatok, čo Samsung nahradil svoj nepopulárny Samsung Experience novou a po všetkých stránkach lepšou nadstavbou s názvom OneUI. Tá je graficky omnoho čistejšia a jednotnejšia, pričom sa zároveň prejavuje neporovnateľne lepšou svižnosťou. V skutočnosti sa aj táto nadstavba nemalou mierou podieľa na tom, že Samsung Galaxy Note 10+ beží svižne ako švajčiarske hodinky. Jednoducho povedané, kórejský výrobca si dal poriadne záležať na optimalizácii a je to pri práci so systémom aj patrične cítiť.

Nadstavba je postavená na doposiaľ najnovšej verzii systému Android, a to 9.0 Pie. S istotou sa ale toto zariadenie dočká aj pripravovaného Androidu Q a pravdepodobne pôjde o jeden z prvých smartfónov, ktorý obdrží aktualizáciu na tento nový systém. Keď už som pri aktualizáciách, tie menšie prichádzajú na Samsung telefóny pravidelne každý mesiac. Tie väčšie síce nie sú až také časté, no pri vlajkových modeloch si dáva výrobca aj v tomto smere poriadne záležať. Nové funkcie teda budú do systému tohto modelu postupne pribúdať.

Už tak je ich ale viac ako dosť. Prakticky neexistuje vec, ktorá by systému najnovšieho Note telefónu chýbala. V nastaveniach môžete aktivovať nočný režim, ktorý zahalí predvolene svetlé prostredie do tmavých farieb. Tie následne šetria nielen váš zrak, ale aj batériu telefónu, keďže pri AMOLED obrazovkách sa čierny pixel rovná vypnutému pixelu. V zobrazení si tiež môžete aktivovať bočné obrazovky, čo je funkcia, ktorá čiastočne využíva zahnutie displeja.

Ide o šikovnú skratku k najpoužívanejším aplikáciám či obľúbeným kontaktom, ku ktorým sa takto dostanete rýchlejšie. Nastavenie zobrazenia skrýva aj možnosť prispôsobenia navigačného panela. Môžete v ňom upraviť poradie tlačidiel, ale aj nahradiť klasické tlačidlá gestami na celej obrazovke. Tie vám rozhodne odporúčam vyskúšať, keďže fungujú celkom dobre a poskytnú vám priestor navyše v spodnej časti obrazovky.

Viac funkcií než budete potrebovať

Ďalej v nastaveniach nájdete aj pokročilú možnosť prispôsobenia vďaka podpore tém. Tie vám umožnia prehodiť celé grafické prostredie do úplne iného štýlu a môžete si nimi prispôsobiť všetko od písma cez ikony, až po obrazovku always on displeja (AOD). Ten inak funguje presne tak, ako sme od Samsungu zvyknutí a okrem informácií o dátume a čase vám zobrazí aj informácie o upozorneniach a aktuálnom stave batérie. Pri AOD sa vám tiež zobrazí ikona odtlačku prsta, aby ste vedeli, v akej časti obrazovky sa nachádza ultrazvukový skener.

V nastaveniach nájdete aj pokročilé funkcie, ktoré vám dovolia prispôsobiť napríklad funkčnosť pera S Pen. Taktiež tu môžete zapnúť Bixby Routines, čo je funkcia, ktorá sa snaží automatizovať procesy na základe vašej aktivity. Medzi pokročilé funkcie sa teraz dostala aj tá s názvom “bočné tlačidlo”. Umožní vám prispôsobiť akciu pre dvojité a dlhé stlačenie uzamykacieho tlačidla. To je predvolene nastavené tak, že pri dlhom podržaní spustí Bixby asistenta. Ak teda chcete pri podržaní vyvolať klasické menu vypnutia, tuto to môžete zmeniť.

Ďalej tu môžete zapnúť prepojenie s Windowsom, upraviť rozlíšenie videa pri nahrávaní obrazovky či redukovať animácie prostredia. Nechýba tu ani možnosť aktivácie rôznych pohybov a gest, pričom sa sem dostal aj užitočný režim ovládania jednou rukou. Samozrejmosťou je ďalej aj game launcher a duálny komunikátor, ktorý vám umožní naklonovať si komunikačné appky pre správu viacerých účtov.

Do systému sa tiež dostala funkcia s názvom Digitálna pohoda, ktorá vám ukáže, ako veľmi ste na svojom telefóne závislí. Taktiež vám dovolí nastaviť si časovač na používanie konkrétnych appiek. Ak si teda na Facebook nastavíte jednu hodinu denne, po jej vyčerpaní vám ho už telefón nedovolí otvoriť. No a veľmi pozitívne hodnotím aj Starostlivosť o zariadenie. Ide o šikovnú funkciu, ktorá vám pomôže starať sa o optimálne nastavenie vášho zariadenia.

Multimédiá: Skvelý hráč

Keďže som už samotný displej vychválil do nebies, je vám asi jasné, že je skvelý aj na konzumáciu multimediálneho obsahu. Vďaka veľkej uhlopriečke, natiahnutému pomeru strán, minimálnym rámikom a jemnému rozlíšeniu je prezeranie videí, filmov a fotografií na tomto telefóne doslova zážitkom. Ešte pri žiadnom doposiaľ testovanom telefóne sa mi nestalo, že by som si film alebo seriál chcel radšej pozrieť na obrazovke telefónu než na notebooku alebo telke. Na tomto telefóne som to však robil s radosťou.

Nemalou mierou sa na tom však podieľali aj výborne hrajúce stereo reproduktory. Samsung Galaxy Note 10+ využíva pri reprodukcii zvuku spoluprácu hlavného reproduktora s tým hovorovým. Táto spolupráca funguje takmer dokonale a stará sa o takmer dokonalé podanie zvuku. Ten je poriadne hlasný, dokonca tak hlasný, že hravo prehlučí zvuk vychádzajúci z niektorých notebookov. V smartfónovom svete ide určite o jedny z najhlasnejšie hrajúcich reprákov.

Zároveň ale patria k tým najkvalitnejším. Hrajú čisto a ku skresleniu zvuku nedochádza ani na tej najvyššej možnej hlasitosti. Kladú vyšší dôraz na výšky a jediné, čo im chýba sú trochu výraznejšie basy. Inak, vďaka tomu, že ide o stereo repráky, tak ich je takmer nemožné nejakým spôsobom zablokovať. Je doslova jedno ako budete telefón držať, zvuk vždy prejde až k vašim ušiam vo viac ako obstojnej kvalite.

Keď už sme pri kvalite, kvalitné sú aj pribalené štuplíkové slúchadlá. Vďaka tomu, že sa do telefónu pripájajú cez USB-C kábel ich mohol Samsung lepšie softvérovo vyladiť a toto vyladenie je poznať. Taktiež hrajú nahlas a narozdiel od reprákov majú aj vcelku silné basy – teda aspoň na štuplíkové slúchadlá. V nastaveniach si inak môžete zvuk prispôsobiť cez ekvalizér podľa vášho vkusu, pričom tu tiež môžete aktivovať režim Dolby Atmos. S ním audio znie o čosi viac priestorovo.

Konektivita: Tu na predchodcu stráca

Cieľom každej novej vlajkovej lode je prekonať všetky zariadenia konkurencie. Zároveň ale nová vlajková loď jedného výrobcu musí prekonať jeho poslednú vlajkovú loď. Nie vždy je to však vo všetkých ohľadoch možné. No a z hľadiska konektivity sa to modelu Note 10+ nepodarilo úplne. Neobsahuje totiž skener srdcového tepu, IR blaster a ako som už viackrát v tejto recenzii spomínal, nemá ani 3,5mm audio jack konektor. Ten síce nie je pre fungovanie nejakej špecifickej funkcie nevyhnutný, no aj tak išlo o poriadne obľúbený prvok, ktorého sa Samsung donedávna nemienil vzdať.

Umožňoval totiž používateľom to, čo sa nám ešte pred pár rokmi zdalo byť samozrejmé – nabíjať telefón a počúvať hudbu cez slúchadlá súčasne. To už je ale minulosťou a ak budete chcieť vykonávať tieto dve činnosti naraz, budete sa musieť obrátiť na Bluetooth vo verzii 5.0. Táto forma pripojenia inak funguje na novom Note veľmi dobre a to isté možno tvrdiť aj o Wi-Fi pripojení. Galaxy Note 10+ podporuje všetky možné Wi-Fi štandardy, a to a/b/g/n/ac/ax, pričom sa dostalo aj na dual-band, Wi-Fi Direct a hotspot.

Čo sa mobilného pripojenia týka, to je taktiež bezproblémové. Hravo tak môžete surfovať na 4G sieťach a nemusíte sa obávať neželaného vypadávania signálu. Počas testovania som si vyskúšal aj spoluprácu dvoch SIM kariet, ktorá funguje presne tak ako fungovať má. Jednu kartu som si nastavil na internet, zatiaľ čo tú druhú som využíval len na hovory a SMS správy. No a nakoniec, skvelo funguje aj GPS spolu s A-GPS, BDS, GLONASS a GALILEO. Zameranie satelitov je otázkou zlomku sekundy a presnosť je na tom vynikajúco.

Fotoaparát: Dokáže divy

Ešte donedávna to bolo tak, že rozhodujúcim prvkom, ktorý najlepšie definoval kvalitu vlajkovej lode, bol jej výkon. Postupom času sa ale výkon stal menej dôležitým, keďže ho dnes už aj tie lacnejšie zariadenia ponúkajú dostatok. Následne sa stal rozhodujúcim prvkom fotoaparát. Každoročne teda vlajkové modely medzi sebou súperia nielen z hľadiska celkovej kvality, ale aj z hľadiska kvality hlavného fotoaparátu. No a musím povedať, že v tomto roku zatiaľ Samsung Galaxy Note 10+ vedie.

Na zadnej strane tohto smartfónu sa nachádzajú dokopy štyri fotografické snímače. Ten hlavný má rozlíšenie 12 MP, hybridnú clonu f/1,5-f/2.4, disponuje dual pixel PDAF zaostrovaním a duálnou optickou stabilizáciou obrazu. Tou je vybavený aj teleskopický 12 MP snímač s dvojnásobným optickým priblížením a clonou f/2.1. Širokouhlý fotoaparát so 16 MP rozlíšením a clonou f/2.2 už optickú stabilizáciu nemá, no vďaka 123 stupňovému zornému uhlu ju ani nepotrebuje. No a štvrtý TOF 3D snímač fotky nevytvára, slúži len na zachytenie hĺbky ostrosti.

Fotografie v plnom rozlíšení nájdete tu.

Snímky vytvorené pomocou hlavného fotoaparátu majú veľmi blízko k dokonalosti. Hlavný snímač tohto telefónu dokáže zachytiť realistické farby, ktoré sa naozaj približujú k tým skutočným. Medzi ďalšie prednosti tohto senzora patrí aj vynikajúci dynamický rozsah a ukážková ostrosť pozdĺž celej fotografie. Okrem toho tiež dokáže zachytiť až neuveriteľné množstvo detailov, čo je do istej miery spôsobené pokročilým fotografickým softvérom. Tomu vďačíme aj za vynikajúcu svetelnosť a vyváženie bielej.

To zvláda najnovší Note omnoho lepšie ako konkurencia a práve vďaka nemu pôsobia snímky tak prirodzene. Je prakticky jedno, čo týmto snímačom fotíte. Zakaždým toto fotenie skončí tým, že nebudete môcť uveriť tomu, že takto kvalitná fotografia pochádza z “obyčajného” telefónu. A čo je najlepšie, platí to takmer za akýchkoľvek svetelných podmienok. Iste, za úplnej tmy dokáže aj táto novinka zachytiť o niečo menej detailov než za svetla, no rozdiel nie je vôbec markantný. Na výsledných záberoch tiež nenájdete veľa digitálneho šumu.

Fotky svetlejšie než skutočnosť

Potešiť vás môže tiež to, že foťák dokáže v tme zachytiť viac svetla než dokážete vy zachytiť svojimi očami. Tento rozdiel je ešte priepastnejší pri nočnom režime, kedy sa automaticky zvolí dlhšia uzávierka. Musím ale povedať, že tento režim nie je úplne dokonalý a okrem svetla pridáva aj na saturácii farieb. Nehovoriac o tom, že “udržať” snímku nie je v tomto režime vôbec jednoduché a neraz bude výsledok rozmazaný. Taký Huawei je minimálne v tomto o kúsok lepší.

Lepší je ale aj v optickom priblížení, keďže model P30 zvláda až 5-násobný optický ZOOM. Note 10+ pritom zvláda len 2-násobný. Čo sa ale celkovej kvality teleskopických snímačov týka, v nej vedie Samsung so svojim novým vlajkovým modelom. Jeho zväčšovací fotoaparát dokáže zachytiť viac detailov a má aj lepší dynamický rozsah. Vo výsledku teda dostanete z modelu Note 10+ kvalitné priblížené snímky, no musíte počítať s tým, že nebudú až tak priblížené ako tie od konkurencie.

Širokouhlý snímač, na druhú stranu, je ekvivalentom 12mm objektívu. Má teda obrovské zorné pole a v tomto smere je na tom Note 10+ zatiaľ suverénne najlepšie. Aj tento foťák je totiž veľmi kvalitný a opäť ma prekvapil skvelým dynamickým rozsahom či úrovňou detailov. Tá je v porovnaní s ďalšími dvoma snímačmi samozrejme nižšia, no tomu sa pri “širokáčoch” veľmi zabrániť nedá. Najdôležitejšie je pri nich to, že vám dajú na svet pohľad z úplne inej perspektívy. No a to robí Note 10+ bravúrne.

Bravúrne ale dokáže aj rozmazať pozadie za fotografovaným objektom. Pomáha mu v tom 3D TOF snímač, ktorý zvládne v reálnom čase sledovať polohu toho, čo sa snažíte odfotiť. Ak teda budete fotiť nejakú osobu, stačí ju raz zaostriť a o rozmazanie pozadia sa už postará softvér v spolupráci s týmto senzorom. Funguje to veľmi dobre a okrem zaujímavých fotiek tak môžete vytvárať aj kvalitné videá s rozmazaným pozadím. Detekcia kontúr síce nie je vždy dokonalá, no keďže stále ide o softvérové rozmazanie, tak ani dokonalá byť nemôže.

Najlepší selfie foťák v hre

Okrem najlepšieho hlavného snímača má Samsung Galaxy Note 10+ disponovať aj doposiaľ najlepším predným fotoaparátom, aký bol kedy v smartfóne použitý. Tak to aspoň tvrdí renomovaný portál DxOMark, ktorý sa mobilnou fotografiou zaoberá profesionálne. Podľa neho má byť dokonca tento snímač lepší ako ten, ktorý využíva Asus Zenfone 6 (telefón s otočným fotoaparátom). No a úprimne, nemusí to byť vôbec ďaleko od pravdy.

Hoci technické parametre tohto fotoaparátu nie sú nijak výnimočné, výsledné zábery už výnimočné sú. Senzor s rozlíšením 10 MP, clonou f/2.2 či dual pixel PDAF zaostrovaním vytvára skutočne kvalitné selfiečka, za ktoré sa na Instagrame určite nebudete hanbiť. Sú ostré, farebne veľmi dobre vyvážené a krásne detailné. Čo ale pri predných fotoaparátoch nebýva veľmi zvykom, tento sa pýši aj pomerne dobrým dynamickým rozsahom. Na výsledných snímkach teda len málokedy nájdete neželané prepálené body.

Vedie aj v nahrávaní videa

Samsung telefóny už dlhodobo patria k tým najlepším aj z hľadiska tvorby videa. Nie je teda veľkým prekvapením, že Galaxy Note 10+ v tomto smere poráža všetku Android konkurenciu. Hlavným snímačom zvláda tento telefón vytvárať extrémne kvalitné 4K video pri maximálnej snímkovej frekvencii 60 fps. Všetky kladné vlastnosti fotoaparátu sú prítomné aj pri nahrávaní videa a okrem skvelých detailov a dynamického rozsahu vás poteší aj ukážková stabilizácia obrazu spolu s rýchlym a presným preostrovaním.

Batéria: Náročným dňom prejde ľavou zadnou

Ak stále čakáte na niečo, v čom tento telefón vyložene pohorí, tak čakáte márne. Samsung Galaxy Note 10+ totiž svojho majiteľa nesklame ani výdržou batérie. Práve naopak, ešte ho ňou poteší. Vzhľadom na svoju väčšiu veľkosť obsahovali Note zariadenia z minulosti len priemerné alebo dokonca podpriemerné akumulátory. Note 9 z minulého roka to však všetko zmenil. Ako prvý sa vyšplhal nad hranicu 4000 mAh a vďaka tomu si vyslúžil pozitívne hodnotenia výdrže.

Tento rok je pritom akumulátor ešte väčší, keďže má 4300 mAh. Bez ďalšieho zbytočného naťahovania vám poviem, že výdrž modelu Note 10+ je na tom ešte o kúsok lepšie ako výdrž modelu Note 9. Je to tak aj napriek tomu, že novší z týchto dvoch telefónov obsahuje väčší displej s vyšším rozlíšením. Ten som mal počas celého testovania nastavený na plnú hodnotu a ak by ste rozlíšenie znížili, výdrž by ste mohli ešte o čosi predĺžiť.

Sama o sebe je na tom ale viac ako dobre. Dokazuje to moje používanie, ktoré zahŕňalo neustálu synchronizáciu viacerých e-mailov, prehliadanie sociálnych sietí, webu, časté fotenie a nahrávanie videí či ich prezeranie na YouTube. Taktiež som počúval hudbu cez Spotify s pripojenými Bluetooth slúchadlami. Po tomto všetkom mi zostalo ešte 22 % batérie. Celková výdrž činila 17 hodín a 38 minút, pričom obrazovka bola aktívna viac ako 5 hodín.

Nabíjanie sa zrýchlilo

Okrem zlepšenia v oblasti celkovej výdrže sa Note 10+ dočkal aj zlepšenia rýchlosti nabíjania. Tento model ako vôbec prvý z portfólia Samsungu podporuje rýchlonabíjanie s výstupom až 45W. Výrobca tu ale nevyužíva úplne plný potenciál, keďže do predajných balení vkladá “len” 25W nabíjací adaptér. Aj napriek tomu sa ale Note 10+ nabíja celkom rýchlo. Už tak rýchlo sa ale nedokáže nabiť bezdrôtovo, keďže podporuje najviac 15W bezdrôtové nabíjanie.

  • 15 minút – 29 %
  • 30 minút – 50 %
  • 45 minút – 68 %
  • 60 minút – 86 %
  • 75 minút – 98 %
  • 80 minút – 100 %

Keď už sme pri tom bezdrôtovom nabíjaní, tak po vzore radu Galaxy S10 podporuje táto novinka aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Môžete ním nabiť napríklad slúchadlá Galaxy Buds alebo akékoľvek iné príslušenstvo, ktoré sa s bezdrôtovým nabíjaním kamaráti. Treba si ale uvedomiť, že hoci sa kapacita akumulátora zvýšila, stále je obmedzená a reverzné dobíjanie sa rapídne prejaví na ďalšej výdrži telefónu.

Samsung Galaxy Note 10+: Záverečné hodnotenie

Modelový rad Galaxy Note od Samsungu si v tomto roku prešiel potrebnou evolúciou. Smartfón Samsung Galaxy Note 10+ má teda značne modernejší dizajn ako jeho predchodcovia. Stále si z nich však zachováva to dobré a taktiež si požičiava niečo z radu Galaxy S10. Táto vyvážená zmes časom overených a aj niekoľkých nových technológií nielenže dobre vyzerá a funguje, ona robí z tohto modelu ten najlepší telefón, aký si dnes môžete kúpiť. Note 10+ je jednoducho telefónom pre tých najnáročnejších, ktorý vás uspokojí azda po všetkých stránkach.

Dokáže to svojim do detailu prepracovaným dizajnom a precízne spracovanou konštrukciou, ale aj doposiaľ najkrajším displejom, aký bol v telefóne použitý. Dokáže to aj extrémnou dávkou výkonu, ktorá vám zaručene vystačí na niekoľko rokov dopredu. Nemenej vás nadchne aj skvelý zvuk, ukážkovo odladený systém s mnohými funkciami či ovládanie perom S Pen. Pomyselnou čerešničkou na torte je skvelý fotoaparát, ktorý robí z Note 10+ najlepší fotomobil na trhu.

Za jediný nedostatok možno považovať nie úplne dokonalú konektivitu. Telefón totiž v priamom porovnaní so svojim predchodcom postráda senzor srdcového tepu, IR blaster a 3,5mm audio jack konektor. Z môjho pohľadu však ide o malú, ba priam zanedbateľnú daň za novinky, ktoré do modelu Samsung Galaxy Note 10+ pribudli. A po vyskúšaní bezrámikového displeja, ultrazvukového skenera odtlačkov či väčšej batérie s dlhšou výdržou si to zrejme poviete aj vy.

8.7

Samsung Galaxy Note 10+ recenzia

Spoločnosť Samsung sa rozhodla oživiť už tak poriadne zaujímavý rad smartfónov Galaxy Note, a tak vôbec po prvýkrát predstavila dve veľkostné verzie tohto telefónu určeného pre tých najnáročnejších. Tieto dve verzie sa však od seba nelíšia len svojou veľkosťou, ale aj výbavou, keďže Samsung Galaxy Note 10+ ponúka lepší displej, väčšiu batériu, viac pamäte a o jeden senzor navyše. Na prvý pohľad síce ide o maličkosti, no aj tie robia z tohto modelu vôbec najlepší telefón, aký si v súčasnosti môžete zaobstarať.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Spracovanie konštrukcie
  • Krásny displej
  • Výborný fotoaparát
  • Veľmi dobrá výdrž
  • Ultrazvukový skener odtlačkov
  • MicroSD slot
  • S Pen

  • Absencia niektorých prvkov z Note 9
  • Slabší nočný režim pri fotení
26.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+