MojAndroid

Smartfóny značky Nokia síce využívajú systém Android bez nadstavieb, ale ich aktualizácia na najnovšiu verziu systému Android 11 napriek tomu viazne. A to v uplynulých rokoch patrili aktualizácie smartfónov tejto spoločnosti medzi najrýchlejšie. Podľa portálu GSMarena sa až teraz dostáva na prvý model výrobcu Nokia 8.3 5G.

Nokia 8.3 5G displej

Smartfón Jamesa Bonda ako prvý model Nokie s Androidom 11

Model Nokia 8.3 5G sa stál známy ako mobil Jamesa Bonda v chystanej bondovke Nie je čas zomrieť. Jej premiéra sa ale kvôli epidémii koronavírusu odložila už skoro o dva roky a zareagovali na to aj sponzori, ktorých výrobky propaguje. Pretože chcú mať v čase premiéry vo filme aktuálny model zariadenia, tak možno v nej nakoniec Nokiu 8.3 5G ani neuvidíme. Pre jej majiteľov je ale podstatné, že dostáva aktualizáciu na systém Android 11.

A to dokonca ako prvý smartfón tejto značky. Plán aktualizácií svojich modelov pritom oznámila už na jeseň, ale doteraz tak neurobila. Aktualizácia má veľkosť 1,89 GB a obsahuje januárovú bezpečnostnú záplatu systému. Jej dostupnosť si môžete overiť v Nastaveniach smartfónu. Pred jej inštaláciou sa ale pre istotu ubezpečte, že máte batériu nabitú aspoň na 70 % jej kapacity.

Majiteľov Nokie 8.3 5G poteší veľa nových funkcií

Majitelia smartfónu Jamesa Bonda sa môžu tešiť na viacero nových funkcií. Systém konečne umožní záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia. Poteší aj spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.

Pri komunikačných aplikáciách pribudnú aj konverzačné bubliny alebo správa konverzácií na jednom mieste. Priamo z notifikačnej lišty si teraz tiež vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla. Väčšia bezpečnosť zabezpečia bezpečnostné aktualizácie cez obchod Google Play. Aplikáciám budete môcť pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Konkurencia Nokie je v aktualizáciách oveľa aktívnejšia

Konkurenční výrobcovia sú zatiaľ v aktualizáciách oveľa aktívnejší než Nokia. A to  aj napriek tomu, že veľa z nich má nad systémom aj vlastnú nadstavbu. OnePlus už dávno aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11.  Japonská spoločnosť Sony nedávno spustila aktualizáciu pre svoje smartfóny Xperia 10 IIXperia 5 II alebo Xperia 1 a 5.

Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Motorola teraz začala s distribúciou Androidu 11 pre svoj úplne prvý smartfón Motorola moto g pro. Samsung aktualizoval svoje vlajkové lode z minulého roku už v decembri. Nedávno dokonca spustil aktualizáciu modelov Galaxy S10 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Nezabudol ani na skladacie smartfóny Samsung Galaxy Z Flip a Galaxy Fold.

Náš tip
Súťaž: Poznáme výhercov Samsungu Galaxy S21, Galaxy Buds Pro a SmartTag

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
4.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+