MojAndroid

Tak a je to tu. Konečne sme sa dočkali. Pripravovaný Android 11 je konečne vo svojej plnohodnotnej verzii. Po dlhom testovaní a sprístupňovaní beta verzií pre používateľov, ktorí chceli systém testovať, je tu jeho finálna podoba. Privítajte Android 11.

Náš tip
Radosť: Nový slovenský operátor láka na neobmedzené dáta za 20 eur

Najnovší operačný systém je už teraz možné stiahnuť na Pixel smartfóny. Podpora začína Pixelom 2, pôvodný Google Pixel už túto aktualizáciu nedostane. Nezabudlo sa ani na strednú triedu, sťahovať môžu aj majitelia Pixelov 3a a 4a. Veľkosť aktualizácie je približne 1,5 GB, takže ak nemáte dostatočne veľký dátový balík, odporúčame použitie Wi-Fi pripojenia.

android 11 aktualizacia
Screenshot od nášho čitateľa Maroša

Aj ostatné smartfóny by mali dostať aktualizáciu

Samozrejme, neplatí to pre všetky. Už tradične je v aktualizovaní skvelý OnePlus, ktorého modely budú určite medzi prvými s novým operačným systémom. OnePlus ešte pracuje aj na novej nadstavbe OxygenOS 11, ktorá okrem iného konečne prinesie plnohodnotný always on displej.

Google Pixel 4 menu
Google Pixel 4

Zahanbiť sa nenechá ani čínske Xiaomi. Prvými aktualizovanými smartónmi budú Mi 10 a Mi 10 Pro. V roku 2020 môžeme ešte počítať so Samsungom, ktorý ako prvý aktualizuje novinky z radu Galaxy S20 a Galaxy Note 20.

Zaostávať nechcú ani ostatní výrobcovia. Spomenúť môžeme napríklad Nokiu, ktorá patrí v aktualizáciách medzi špičku. Huawei to bude mať kvôli sporu s USA ťažšie a Android 11 pravdepodobne príde na zariadenia tohto výrobcu o niečo neskôr. Ale možno budeme príjemne prekvapení.

OnePlus Nord fotoaparat
Smartfóny OnePlus budú medzi prvými s Androidom 11

Android 11: Aké sú novinky?

Noviniek je viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Za zmineku stoja napríklad “Bubliny”, ktoré fungujú rovnako ako četové hlavičky vo Facebook Messengeri. Pribudlo nahrávanie obrazovky alebo nové funkcie po dlhšom podržaní zapínacieho tlačidla. Po jeho podržaní je možné napríklad ovládať smart zariadenia v domácnosti.

Zmenil sa dizajn ovládania multimédií a čo nás veľmi teší, je podpora služby Android Auto bez nutnosti prepájania káblom. Bude fungovať aj bezdrôtovo. Dôležitou súčasťou každého operačného systému je bezpečnosť. Tá bola opäť vylepšená. Všetky povolenia každej aplikácií budete musieť vybaviť ručne. To je síce trochu otravné, no v rámci bezpečnosti ide o veľmi vítaný krok.

Náš tip
Pre smartfóny s 2 GB RAM bude vyhradený systém Android 11 Go

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+