MojAndroid

Japonská spoločnosť Sony nepatrí posledný rok k najrýchlejším výrobcom smartfónov, čo sa týka ich aktualizácií na novú verziu systému. Časový plán ich aktualizácií zverejnila až v decembri. To, že sa ho snaží dodržať, dosvedčujú aj modely Sony Xperia 1 a Sony Xperia 5. Podľa portálu PhoneArena konečne dostávajú najnovší systém Android 11.

Android 11 bez nadstavby a s decembrovou bezpečnostnou záplatou

Sony Xperia 1 prišla na trh na jar roku 2019 ako prvý smartfón so 4K AMOLED displejom. Pretože bol smartfón dosť veľký a drahý, tak sa výrobca rozhodol o pol roka neskôr vydať kompaktnejšiu a lacnejšiu verziu Sony Xperia 5. Rovnaký scenár zopakoval aj minulý rok s ich druhou generáciou.

Sony Xperia 5 aktualizácia

V prípade prvého modelu ide už skoro o dva roky staré zariadenie. Je tým pádom možné, že aktualizácia na Android 11 bude jeho posledný systémový update. Android 11 je v prípade obidvoch modelov bez grafickej nadstavby, ktorá je bežne typická pre konkurenciu, ako je Samsung, Xiaomi alebo OnePlus. Súčasťou aktualizácie je aj decembrová bezpečnostná záplata.

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Ako je na tom konkurencia?

V aktualizáciách svojich smartfónov sa činí aj konkurencia. Juhokórejský gigant Samsung spustil nedávno aktualizáciu modelov Galaxy S10 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11.

Náš tip
Súťaž: Vyhrajte novinky od Samsungu v hodnote vyše 1000 eur

 

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
16.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+