MojAndroid

Spoločnosť Sony síce nepatrí k lídrom trhu z pohľadu predaja smartfónov, ale jej vlajkové modely patria k najlepším na trhu. Napriek tomu stále nemajú aktuálnu verziu systému Android 11. Podľa portálu XDA-developers odhalil tento japonský výrobca, kedy a ktoré modely ho dostanú.

Dostane sa aj na minuloročné vlajkové modely

Sony to prezradilo na web stránke tlačového oddelenia svojej nemeckej divízie. Najvybavenejší model výrobcu Sony Xperia 1 II by sa mal dočkať už tento mesiac. Spoločnosť konkrétne dátum nezverejnila, takže sa nedá povedať, či to bude predčasný alebo oneskorený vianočný darček. Koncom januára  by sa mal dočkať druhý model Sony Xperia 5 II. Ten je kompaktnejšou verziou Sony Xperie 1 II bez 4K rozlíšenia a bezdrôtového nabíjania.

Sony Xperia 5 II displej

V rovnakom čase by mala najnovšia verzia systému Android doraziť aj na tohtoročný model strednej triedy Sony Xperia 10 II. Vo svojej cenovej kategórii je obľúbený hlavne pre vodeodolné telo s certifikáciou IP68. Vo februári by mal Android 11 doraziť na dva minuloročné vlajkové smartfóny. Konkrétne Sony Xperia 1, ktorá vyšla v prvej polovici roku 2019, a na Sony Xperiu 5 z jesene minulého roku.

Bohužiaľ v správe nie je žiadna zmienka o minuloročných modeloch Sony Xperia 10 a 10 Plus. Pre staršie smartfóny Sony Xperia XZ Premium, Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra a Xperia XZ2 uvoľnil výrobca v októbri binárne kódy, ktoré sú potrebné pre vytvorenie neoficiálnej ROM s Androidom 11.

Čo všetko prinesie aktualizácia?

Spoločnosť Sony tiež zverejnila, aké novinky prinesie spomínaným modelom aktualizácia na Android 11.

Novinky:
Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciam môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Náš tip
Google Pixel 4a: Púzdra, obaly, kryty a zaujímavé príslušenstvo
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
1.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+