MojAndroid

Po vydarenej jednotke sa Sony vracia s druhou generáciou svojej vlajkovej lode, ktorou chce opäť ukázať, že ako výrobca smartfónov ešte stále patrí na pomyselný Olymp. Už pôvodný, model Sony Xperia 1, sa ukázal byť krokom správnym smerom. Podarilo sa to aj v prípade nasledovníka? Alebo ide o jasný krok vedľa?

 

Sony Xperia 1 II Fialová
andreashop affiliate Sony Xperia 1 II Čierna
datart affiliate Sony Xperia 1 II Fialová
hej sk affiliate Sony Xperia 1 II Čierna
alza affiliate Sony Xperia 1 II Fialová
mp3.sk affiliate Sony Xperia 1 II Čierna

 

Časti recenzie:

Konštrukcia a dizajn: Vernosť tradícii

Sony sa po stránke dizajnu naďalej pridržiava svojej zaužívanej filozofie. Už pri prvom pohľade na druhú generáciu Sony Xperia 1 II je jasné, že ide o príslušníka tejto modelovej rodiny. Takzvaný hranatý dizajn je pri momentálnych estetických smeroch konkurencie veľmi dobre rozpoznateľný. Napriek tomu sú okraje mierne zaoblené, čo príjemným spôsobom dopĺňa celkový dojem.

Pri smartfónoch radu Xperia sa teda dostávame opäť do tradičnej roviny – niekomu sa “ostrejšie” dizajnové vyhotovenie pozdáva, pre iných je priam tŕňov v oku. Práve tak to má byť. Takéto pomyselné vytŕčanie z davu proste splní svoj účel. Pritiahne pohľady a zaujme.

Sony aj v tomto prípade siaha po displeji so stranovým pomerom 21:9, to sa v praxi pretavuje do skutočnosti, že telo smartfónu je takpovediac natiahnuté. Smartón pôsobí moderne, je elegantný, úzky a dlhý. Čierne farebné vyhotovenie, ktoré som mal na test, Xperii náramne pristane.

Za drobný nedostatok by sa dalo považovať snáď len to, že kvôli lesklému vyhotoveniu sa telo stáva lepidlom na odtlačky a drobné nečistoty. Ich odstránenie navyše niekedy pôsobí ako náročný boj. Na druhú stranu ide o niečo, čo v celkovom pohľade dokážem ľahko odpustiť. Ide o drobnú daň za nedbalú eleganciu.

Sony Xperia 1 II sa pýši certifikáciou odolnosti IP65/IP68, to znamená, že je odolná voči prachu a vode do 1,5 metra po dobu 30 minút. Musím sa priznať, že potápanie tohto smartfónu som neskúšal. Mal som však možnosť vyskúšať používanie v daždi a vďaka mojej neohrabanosti som prakticky nechtiac vyskúšal aj mierne obliatie vodou. Obidva spomínané incidenty dopadli na jednotku. Žiaden problém. Stačilo jemné osušenie a mohlo sa pokračovať.

V ruke sa drží dobre, hoci spočiatku môže pôsobiť trošku klzko, s hrúbkou problém nie je, no pri používaní si chtiac-nechtiac treba zvyknúť na jeho takmer až neprirodzenú dĺžku. Hlavne v prípade, ak ho chcete efektívne používať jednou rukou. To bez predošlého zžitia jednoducho predstavuje problém. Natiahnuté telo je však niečím, čo v mojich očiach Xperiu robí Xperiou. K tomuto kúsku patrí rovnako ako pena k pivu.

Aby som bol konkrétny, Sony Xperia 1 II má rozmery 165,1 x 71,1 x 7,6 mm a váži 181 gramov. So samotnou hmotnosťou som nemal najmenší problém. Pri používaní ma naopak príjemne prekvapila a ani raz som si nepovedal, že by mi váha akýmkoľvek spôsobom vadila. Proste bola jedným z tých aspektov, nad ktorými som prakticky nepozastavil.

Vyhotovenie a použité materiály považujem za veľmi kvalitné, tak ako to má pri špičkovom smartfóne byť – kovový rámik a tvrdené sklo. Na prvý pohľad môžu rámiky na prednej strane smartfónu pôsobiť trochu výrazne, no v praxi nejde o žiaden problém či nedostatok. Osobne by mi podobne ako spomínaná hmotnosť nijakým spôsobom nebili do očí.

Aj v prípade výrezov či dierok pre predný fotoaparát sa Sony drží svojich zaužívaných štandardov – nepoužíva ich. Osobne sa mi to pozdáva, no beriem to tak ako to je – ide o vec vkusu.Stereo reproduktory sú umiestnená na prednej strane, konkrétne nad a pod displejom. Hoci rozhodne nemám hudobný sluch, z pohľadu bežného používateľa im nemám čo vytknúť. So zvukovou reprodukciou som bol spokojný.

Rozloženie ovládacích prvkov je pomerne štandardné. Na pravej strane tela sa nachádzajú tlačidlá pre ovládanie úrovne hlasitosti, napájacie tlačidlo so zabudovanou čítačkou odtlačkov prsta, ako aj fyzické tlačidlo fotoaparátu, ktoré je dvojpolohové. Práve tento prvok som si pri používaní veľmi obľúbil, Xperii to dodávalo určitý šmrnc. A to nepatrím medzi nadšencov fotografie. Na ľavej strane nájdeme slot pre SIM kartu a pamäťovú kartu microSD.

Hlavným konektorom je v prípade Sony Xperia 1 II klasické USB-C. Umiestnený je na spodnej hrane a sprevádza ho otvor pre mikrofón. Obojstranný USB-C kábel je mimochodom súčasťou balenia. Na spodku sa teda žiadne prekvapenie nekoná. Opakom je horná hrana. Nachádza sa tu totiž 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel. Táto skutočnosť určite poteší nejedného priaznivca dobrej hudby.

Možnosti odomknutia: Opäť bez tváre

Človek by očakával, že v prípade vlajkovej lode, teda najväčšej pýchy výrobcu, nenarazí na príliš veľa oblastí, v ktorých nepríjemné prekvapenia priamo udrú do očí. No v prípade mechanizmov pre ochranu prístupu k zariadeniu sa Sony Xperia 1 II o jedno takéto prekvapenie postarala.

Rovnako ako prvá generácia tohto smartfónu, aj teraz tu z ťažko pochopiteľných dôvodov chýba tvárová biometria. Toto rozhodnutie ma priam uviedlo do pomykova. V roku 2020, pri vlajkovej lodi za 1200€ a hlavne pri smartfóne, ktorý sa hrdí kvalitnými snímačmi fotoaparátov vnímam to vnímam ako výrazný prehrešok.

Tvárou to teda nepôjde. Okrem klasiky ako obrázkové vzory či PIN kód tu našťastie nájdeme čítačku odtlačkov prstou. Tá je zabudovaná v tlačidle napájania a musím uznať, že až na niekoľko sporadických prípadov si svoju prácu plní skutočne dobre. Áno, odomknutie priradeným prstom neprešlo na prvý krát, no tieto situácie boli vcelku ojedinelé.

Čo sa týka samotného umiestnenia, považujem ho za dobrý krok a odomykanie smartfónu týmto spôsobom pôsobilo úplne prirodzene. Po priložení prsta smartfón zareaguje zavibrovaním a následne dôjde k jeho odblokovaniu. Žiadne výstrednosti sa nekonajú.

 

Displej: Vydarený kúsok

Ako som spomínal, Sony Xperia 1 II je “natiahnutým” smartfónom. To znamená, že k dispozícii dostávame veľký, 6,5-palcový OLED displej so 4K rozlíšením, stranovým pomerom 21:9 a odozvou 60 Hz. Nebudem polemizovať, či takéto rozlíšenie má alebo nemá zmysel, namiesto toho musím povedať, že displej hodnotím za niečo, čo Sony skutočne vyšlo. Farebné podanie sa skutočne vydarilo a zobrazovanie obsahu je vynikajúce.

Používanie pre mňa bolo vďaka veľkej zobrazovacej ploche veľmi príjemné, a to aj v oblasti multimédií. Displeju osobne nemám čo vytknúť. Smartfón som používal v období, kedy už bolo málo ostrého slnka, preto príliš nebudem hodnotiť čitateľnosť displeja. Na margo tejto oblasti poviem len to, že z mojich skúseností sú situácie so zlou čitateľnosťou extrémne ojedinelé. Samozrejme, že ak vám na displej udrie priame slnko, tak to asi nebude celkom ideálne.

Špeciálne som sa potešil pri hraní hier cez službu xCloud od Microsoftu, čo je vlastne streamovanie konzolových hier do smartfónu. Niektoré prvky rozhrania síce stále boli malé, no aspoň som si na vlastnej koži vyskúšal, že niečo takéto z dlhodobého hľadiska môže dávať zmysel. Pre úplnosť doplním, že rozlíšenie displeja má 3840 x 1644 pixelov a nechýba ani podpora HDR.

Sony Xperia 1 II

Výkon a pamäť: Plynulý chod presne podľa očakávaní

Už pri pohľade na technické parametre je okamžite viac-menej jasné, že Sony Xperia 1 II nebude smartfónom, ktorý sa pri používaní zadýcha. Najnovší procesor Qualcomm Snapdragon 865 a 8 GB proste len tak neunavíte. Bežné používanie je úplne hladké, systém svižný a Xperia si jednoducho poradí so všetkým, čo jej predhodíte. Hry, multimédiá či aplikácie. Všetko bez problémov.

Mojou miernou obavou bola klasická otázka možného konštrukčného problému a s tým súvisiaceho prehrievania. V tomto prípade by mohlo dôjsť k výraznému zníženiu taktu procesora a smartfón by sa tým prirodzene spomalil, čo by si používateľ pri náročnejších úkonoch musel všimnúť. V prípade Sony Xperia 1 II čisto teoretická vec.

Musím povedať, že počas môjho používania som s niečím podobným problém nemal. Smartfón sa síce pri vysokej záťaži v dlhšom trvaní začne citeľne zahrievať v dolnej polovici, no nejde teplota nedosahuje úroveň nepohodlia. Proste sa trošku zohreje, no v hodnotách, ktoré sú úplne bežné zo smartfónov. 

Sony Xperia 1 II

Tento kúsok od Sony som vystavil opakovaným testom v benchmarku, ktoré absolvoval hneď po sebe, no výsledné hodnoty nepoukazovali na to, že by sa prítomný čip “zadýchal” a následne došlo k jeho podtaktovaniu. Počas používania som nemal problém so žiadnou hrou či aplikáciou, no vzhľadom na technickú výbavu to považujem za prirodzený a úplne očakávaný stav. 

Pre aplikácie, multimédiá, hry, systém a ďalší obsah je k dispozícii vnútorné úložisko s celkovou kapacitou 256 GB. Ako to už býva zvykom, časť z celkovej kapacity si ukrajuje systém a niečo aj aplikácie. Pre používateľa je k dispozícii niečo okolo 230 GB. Priestoru na dáta je teda dostatok, komu by to náhodou nestačilo, môže siahnuť po pamäťových kartách do veľkosti 1 TB. 

Systém: Známy svet

Ani v oblasti operačného systému sa nedočkáme žiadnych veľkých prekvapení. Sony siahlo po Android 10, veď nič iné vlastne ani nebolo na výber. Podobne ako v prípade pôvodného modelu, aj tu ide o systém vo veľmi čistej podobe doplnený o viacero vylepšení z vlastnej kuchyne. Z pohľadu behu a svižnosti softvéru som nenarazil na žiadne problémy. Proste to bolo plynulé používanie, s ktorým som bol spokojný. Dlhý čas som používať dnes už pomerne starý model Sony Xperia Z5 a prechod na novinku bol veľmi príjemný, cítil som sa tu ako doma.

Čo sa týka aplikácií, veľa zbytočného balastu tu našťastie nenájdeme. Primárne sú predinštalované aplikácie od spoločnosti Google, čo by sa dalo označiť za nutný základ. Nájdeme tu napríklad aj Netlix, Tidal, LinkedIn či hru Call of Duty. Sony ponúka aj zaujímavé softvérové riešenie Bočný snímač. Myšlienka je to samozrejme fajn, no osobne som túto funkciu veľmi nepoužíval. 

Čo však vnímam ako dôležitejšie a pre niektorých používateľov aj ako veľmi užitočné, sú aplikácie Cinema Pro a Photo Pro. Stručne povedané, vďaka nim sa môžete poriadne vyhrať s možnosťami fotoaparátu pre dosiahnutie zaujímavých výsledkov. Chce to však dosť cviku a pre priemerného používateľa môžu pôsobiť až príliš “profesionálne”.

K dispozícii je množstvo rôznych nastavení, podobne ako to je na digitálnych fotoaparátoch. Kto vie čo chce dosiahnuť, prípadne má záujem naučiť sa ako využívať fotoaparát naplno, priestor na to rozhodne má. Kto chce jednoducho fotiť bez väčšieho nastavovania a rozmýšľania, siahne po klasickej aplikácií Fotoaparát. Túto možnosť výberu hodnotím pozitívne.

Za zmienku určite stojí  špeciálny režim, ktorý Sony vo svojom smartfóne ponúka. Označuje ho ako “Režim tvorcu” a v praxi ide o to, že mierne zvýši jas a prakticky vylepší podanie farieb. Je to celkom zaujímavá vec, ktorú sa oplatí zapnúť a nechať ju tak, nech si žije vlastným životom. Presne takýmto štýlom som k tomu pristupoval a neľutujem to.

 

Konektivita: Moderná klasika

Základný konektor aj možno trochu neočakávaný 3,5 mm audio jack som už spomínal. Okrem toho ide z pohľadu konektivity o celkom štandardnú výbavu – Wi-Fi, Bluetooth, NFC či GPS. Za dôležité však považujem spomenúť obligátnu prítomnosť podpory 5G sietí, ktoré síce zatiaľ na Slovensku prakticky chýba, no s Xperiou 1 II budete pripravení aj na budúcnosť. 

Čo sa týka celkovej konektivity, so žiadnym z ponúkaných pripojení som nemal najmenší problém. Všetko fungovalo tak ako malo. Od telefonovania, cez Wi-Fi, až po pripojenie príslušenstva cez Bluetooth. Teoreticky vám môže chýbať FM rádio či infračervený port, no v dnešnom svete to nevnímam ako veci, ktoré spadajú do kategórie nutných.

Fotoaparát: Profíkov poteší, ostatných nesklame

Ako som už spomínal, Sony si v prípade fototechniky zvolilo svoju “duálnu stratégiu”. Používateľom, ktorí chcú svoj smartfón proste používať, ponúka klasickú aplikáciu Fotoaparát. Tá obsahuje prakticky všetko, čo bežný používateľ potrebuje na vytváranie pekných snímok. Na základné fotenie to jednoducho plne postačuje a automatika si v rozumnej miere dokáže poradiť s väčšinou situácií a podmienok, ktoré jej predhodíte.

No a potom tu máme opačný smer. Sony skúseným používateľom a fotografom prináša vlnu slobody. Svet plný možností, do ktorého dvere otvárajú aplikácie Photo Pro a Cinema Pro s množstvom manuálnych nastavení. Fotenie a záznam videa na Xperii sa snažia čo najviac priblížiť zrkadlovkám a digitálnym kamerám.

Rozhodne to nebude pre každého. Bez aspoň základných skúseností sa môže prvé stretnutie s aplikáciami a ich možnosťami zdať až príliš komplikované. No človek tu má možnosť výberu – buď sa tomu bude venovať a naplno využije potenciál, alebo si zvolí plynulú jazdu a nechá to na automat. Ani jednu kategóriu používateľov pritom nečaká sklamanie. Výnimkou môžu byť nočné fotografie pri automatike, kde chýba podporný/špeciálny režim – ak je veľká tma von, tak je veľká tma aj na fotke.

Zruční fotografi sa dokážu poriadne vyhrať. Priemerný používateľ, ktorý chce fotiť čo najjednoduchšie, sa dočká kvalitných snímok, ktoré sa pridŕžajú realite. Treba sa však pripraviť na to, že dynamický rozsah niekedy “ustrelí”. Sony Xperia 1 II sa preto ako fotomobil hodí skôr do skúsených rúk.

Inak povedané, ak smartfón vyberáte s dôrazom na fotografie, Sony Xperia 1 II, je určite tým správnym modelom, na ktorý by mal skĺznuť váš pohľad. Nečakajte ale, že za vás všetku robotu odvedie automatika. Ak chcete mať top fotky, musíte sa tomu trochu venovať. Tým nechcem povedať, že automat robí svoju robotu zle. To určite nie. No je rozdiel medzi dobrou a špičkovou fotkou. Xperia 1 II je plná potenciálu, otázkou zostáva, či ho využijete. V správnych rukách podľa všetkého pôjde o jeden z najlepších fotomobilov.

Parametre fotoaparátov Sony Xperia 1 II

Hlavný snímač 12 MP, f/1.7, 24 mm, 1/1.7″, 1.8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS
Teleobjektív 12 MP, f/2.4, 70 mm, 1/3.4″, 1.0 µm, PDAF, 3x optický zoom, OIS
Ultra-širokouhlý snímač 12 Mpix, f/2.2, 16 mm, 1/2.55″, Dual Pixel PDAF
Hĺbkový snímač 0,3 Mpx, TOF 3D

 

Batéria: Príjemné prekvapenie

Súčasťou balenia je napájací adaptér s výkonom 18W, do ktorého sa pripája vyššie spomínaný USB-C kábel. Ako je možné odhadnúť z uvedeného výkonu, nabíjanie smartfónu nie je možné označiť za práve bleskové. Sony v tomto prípade ide tak trochu proti prúdu. Výrobcovia sa začínajú predbiehať v tom, kto zákazníkom ponúkne najrýchlejšiu cestu pre doplnenie potrebnej energie. Sony si s tým príliš hlavu nerobí. 

Ako však ukázali praktické testy, nie je to vôbec tragické. Pri nabíjaní z úplne vytrieskanej batérie sa po 15 minútach dostanete na približne 24% kapacity. Po polhodine sa vyšvihnete takmer na polovicu, no a plné nabitie z nuly na sto je otázkou takmer rovných dvoch hodín. Podporované je aj bezdrôtové nabíjanie do výkonu 11W, to som však kvôli absencii vhodnej nabíjačky nemal možnosť vyskúšať.

Osadená batéria má kapacitu 4000 mAh, čo síce nepôsobí ohurujúco, no priemerný deň používania zvládne bez väčších problémov. Osobne nepatrím k používateľom, ktorí by smartfón mali každú chvíľu v ruke a stále na ňom niečo robili. Prečítam si noviny, vybavím potrebnú komunikáciu, k tomu internet banking, nejaký ten YouTube, poznámky a pár krátkych hovorov. Samozrejme, že k tomu patrí aj príležitostná fotka niečoho zaujímavého, no celkovo by som to neoznačil za veľmi náročné každodenné používanie. 

V mojich rukách preto Xperia nemala najmenší problém vydržať bežný pracovný deň a večer som typicky končil niekde na úrovni príjemných 30%, niekedy až 40%. Výdrž batérie je prirodzene veľmi ovplyvnená spôsobom používania. 

Pri prvých dňoch používania, kedy som si smartfón takpovediac oťukával, som sa dokonca dostal na hodnotu využitia obrazovky okolo 9 hodín, a to som po rozbalení ani nezačínal na 100%. Intenzitu používania smartfónu by som ale v tomto prípade označil za miernu a reálnejšia hodnota povestného “SoT” sa bez obmedzovania pohybuje okolo 3-5 hodín. 

Pomôcť dokážu aj rôzne režimy šetrenia batérie, ktoré prídu vhod v momente, kedy viete, že vás čaká náročný deň, prípadne, keď úroveň nabitia klesne pod hodnotu, ktorú považujete za “bezpečnú”. Režimy dokážu výdrž poriadne predĺžiť, no k tomu celkom prirodzene dochádza na úkor komfortu. Niečo proste musíme obetovať, ale to úplne normálna vec, na ktorú sme zvyknutí. Celkovo teda nejde o žiadneho maratónca, no pre ľudí, ktorí smartfón používajú v strednej intenzite, jeden deň až deň a pol používania nebude žiadnym problémom.

Rýchlosť nabíjania; nabíjačka v balení:

  • 15 min: 24 %
  • 30 min: 46 %
  • 45 min: 65 %
  • 60 min: 77 %
  • 90 min: 91 %
  • 119 min: 100%

 

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia 1 II je skvelým a čiastočnej aj unikátnym smartfónom, o tom nemám najmenšie pochyby. Najväčším problémom pri jeho uvedení na trh bola cenová politika, ktorú Sony pri tomto kúsku zvolilo. Predávať sa začalo s cenovkou okolo 1200€, čo podľa môjho názoru bolo jednoducho príliš odvážne nastavené. 

Aktuálne už do hry, zdá sa, vstúpilo čiastočné upravenie ceny a dnes sa už bez problémov dá zohnať o stovku lacnejšie. Týmto štýlom mohla novinka rovno vstupovať na trh a celé by to bolo omnoho príjemnejšie. Konkurencia je silná, takže by to dávalo väčší zmysel už v prvom momente.

Spracovanie je vynikajúce a už na prvý dojem pôsobí ako prémiový smartfón, proste vydarený kúsok, ktorý si zaslúži označenie “vlajková loď”. Sony ukazuje, že v segmente smartfónov sa vie pohybovať a zákazníkom má čo ponúknuť. Od výborného displeja až po rozsiahle možnosti ako využiť prítomnú fototechniku, no súčasne ponúknuť možnosť výberu.

Sony si v mnohých oblastiach ide svojou tradičnou cestou, ktorá nemusí pasovať každému, no fanúšikov rozhodne nesklame. Za drobný nedostatok je možné považovať absenciu ochrany pomocou tvárovej biometrie, no vďaka vydarenému snímaču odtlačkov prstov sa to dá ľahko prekusnúť. Aby som to celé stručne zhrnul, za mňa ide o veľmi vydarený smartfón.

Rozmery 165,1 x 71,1 x 7,6 mm
Hmotnosť 181,4 g
Displej 6,5″, OLED, 1644 x 3840, Corning Gorilla Glass 6, HDR.BT 2020
Procesor Snapdragon 865
RAM 8 GB
Úložisko 256 GB
Fotoaparát 12 MP, f/1.7, 24 mm (hlavný), 1/1.7″, 1.8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.4, 70 mm (teleobjektív), 1/3.4″, 1.0 µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS
12 MP, f/2.2, 124˚, 16 mm (ultra široký), 1/2.55″, Dual Pixel PDAF0,3 ToF 3D (hĺbkový)8 MP, f/2.0, 24mm (selfie), 1/4″, 1.12µm
Batéria 4000 mAh, 21 W nabíjanie, 11 W bezdrôtové nabíjanie
Cena 1100€

 

Sony Xperia 1 II Fialová
andreashop affiliate Sony Xperia 1 II Čierna
datart affiliate Sony Xperia 1 II Fialová
hej sk affiliate Sony Xperia 1 II Čierna
alza affiliate Sony Xperia 1 II Fialová
mp3.sk affiliate Sony Xperia 1 II Čierna

Konkurencia

Keď do úvahy vezmem predajnú cenu a špecifikácie, tak musím konštatovať, že po stránke konkurencie to má Sony Xperia 1 II ťažké. Ako priameho konkurenta môžem spomenúť prakticky každú vlajkovú loď z konkurenčných táborov. Existuje však viacero horúcich kandidátov. Za silných adeptov považujem Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Huawei Mate 40 Pro 5G, Motorola edge+ či OnePlus 8 Pro.

Huawei Mate 40 Pro

27.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+