MojAndroid

V poradí tretí kvádrik od Sony, ktorý ponúka poriadne natiahnutý displej a pomaly sa začína predávať na slovenskom trhu. Po Xperii 10 a Xperii 10 Plus sa k nám konečne dostala aj nová vlajková loď od japonského výrobcu. A má čo ponúknuť. Pri pohľade na špecifikácie nemôžem spochybniť, že ide o plnohodnotnú vlajkovú loď. Avšak v rukáve má ešte niekoľko tromfov, ako napríklad skvelý HDR displej s obrovským 4K rozlíšením či dizajn, ktorý sa len tak ľahko nevidí.

Konštrukcia a Dizajn: Vyčnieva z davu

  • Rozmery: 167 x 72 x 8,2 mm
  • Hmotnosť: 178 gramov

Dizajn bol vždy to, čo smartfóny od Sony odlišovalo od konkurencie. A v tomto trende pokračujeme naďalej. Japonský výrobca síce už nie je jediným, ktorý ponúka displej s pomerom strán 21:9, no dizajn je viac, než rozoznateľný. Pokiaľ teda hľadáte smartfon, ktorý vytŕča z davu, Xperia 1 by sa určite mala dostať do užšieho výberu. Ako už býva zvykom, niekomu sa bude dizajn páčiť, iný ho bude nenávidieť. Ja sa prikláňam skôr k tej prvej skupine. Určite nevyzerá zle.

Na nadpriemernú dĺžku si zvyknete. Vzhľadom na uhlopriečku displeja je telo zariadenia príjemne úzke a verte či nie, dá sa držať aj v jednej ruke a dokonca počas toho aj písať. To platí v mojom prípade, ja mám však ruky väčšie. V ženských rukách by to už mohol byť problém. Trochu nepríjemné je, že niekedy mám pocit, že mi telefón ide z ruky vypadnúť – alebo lepšie povedané, že sa preváži. Všetko je to otázkou zvyku a ja som si zvykol naozaj rýchlo.

Oproti lacnejším modelom, Xperii 10 a 10 Plus vyzerá najnovšia vlajková loď neporovnateľne lepšie. Rám nad displejom je menší, použité boli kvalitnejšie materiály a lepšie vyzerá aj na pohľad, nie len na dotyk. Výhodou prednej strany je nepochybne absencia výrezu v displeji, ktorý proste nemáme radi. Sony neexperimentoval a neprináša žiadne špeciálne vysúvacie kamery či skener odtlačkov v displeji. Ja to hodnotím pozitívne, aj keď trend je jasný. Aj tu je vidieť, že nová Xperia chce byť smartfónom pre masy, nie pre jednotlivcov. Radšej teda stavia na overenej a funkčnej klasice.

Rozloženie ovládacích prvkov je zaujímavé, no nie nové. V prvom rade je dôležité podotknúť, že skener odtlačkov prstov sa nachádza na pravej strane, no nie  je zároveň zamykacím tlačidlom. To je oddelené. Chválim umiestnenie, nie sú príliš vysoko, ale ani nízko. Nad nimi ešte nájdeme dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Ľavá strana je kompletne  prázdna, na vrchnej sa nachádza slot na pamäťovú kartu a SIM kartu. K nim sa dostanete aj bez špeciálneho príslušenstva, keďže slot sa dá otvoriť aj nechtom. To je síce v niektorých prípadoch výhodou, no smartfóny SONY sú povestné tým, že sa po vytiahnutí tohto slotu reštartujú.

Inak to nie je ani v tomto prípade. SIM kartu často nemeníte a nemuselo by to byť problém. Avšak pamäťovú kartu niektorí používatelia menia častejšie a takto môžu naraziť na nepríjemné problémy s častým reštartovaním. Navyše, osobne sa mi po vložení SIM karty tento smartfón reštartoval dvakrát a dokonca sa mi zmenilo celé poradie aplikácií na domovskej obrazovke.

Xperia 1 je vyrobená zo skla a kovu. Sklenená je predná a zadná časť, kovový je rám. Do neho sú obe časti vložené. Vyzerá to dobre. Rám je trochu zaoblený, čo uľahčuje prácu so zariadením. Prednej strane nechýba ani obľúbený 2,5 D efekt, kedy je sklo ku krajom trochu skosené. Nie je to výrazné a nemalo by to prekážať ani ochranným tvrdeným sklám. Zadná strana tiež disponuje 2,5 D zaoblením, ktoré je trochu výraznejšie. Aj to dopomáha k lepšiemu a istejšiemu úchopu. A aby toho nebolo málo, nechýba ani certifikácia vodeodolnosti (IP 68).

Možnosti odomykania: Tvárou sa vám to nepodarí

Zabezpečenie smartfónu je jednou z najdôležitejších vecí. V poslednom čase často počúvame o tom, ako sa zneužívajú osobné informácie a podobne. Sony Xperiu 1 dokážete okrem klaciských možností odomykania v podobe vzoru či PIN kódu odomknúť aj skenerom odtlačkov prstov. Sony nejde s trendom a neumiestnil ho do displeja. Možno som jediný, možno nie, no ja skenery odtlačkov prstov v displeji nejako nemusím. Hlavne z dôvodu, že sú pomalé a často aj nepresné. Rýchle a spoľahlivé odomknutie smartfónu je pre mňa základom. A to mi Xperia ponúka.

Skener sa nachádza na pravej strane a je samostatný. Na prst reaguje okamžite zavibrovaním. Na samotné odomknutie si však musíte trochu počkať. Na rýchlosť smartfónov Huawei či OnePlus sa ani zďaleka nechytá. Avšak spoľahlivosť je výborná. Zaujímavé je, že zariadenie môj prst rozpozná ihneď, ale odomkne sa až o malú chvíľu. Nechápem. Ak patríte medzi používateľov, ktorí svoj smartfón odomykajú tvárou, musíte si zájsť chuť. Vlajková loď od Sony odomykanie tvárou neponúka vôbec.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
27.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

5 odpovedí na “Recenzia Sony Xperia 1: Budete ju milovať aj nenávidieť”

  1. Veľmi dobrá recenzia :) …avšak 1tka má v nastaveniach fotoaparátu možnosť korekcie rybieho oka, len treba tú možnosť zapnúť.. čo sa týka toho roztraseného 4k videa tak o tom som už počul vo viacerých recenziách, čo je škoda..Niekde na reddite som ale našiel post v ktorom niekto písal že stabilizácia je lepšia pri 4K keď sa prepne z kodeku h.264 na h.265 (čo je na tom pravdy netuším)…takéto veci ale môžu doladiť aktualizácie, tak ako v prípade konkurencie ktorí nemali tiež všetko odladené hneď na začiatkoch predaja…najviac aj tak zamrzí cena, 950€ je dosť, hlavne keď na Slovensku dávaju telefón bez bonusu (slúchadiel) a konkurencia je už lacnejšia.

  2. Format displeja je uz nechutny, 18:9 je uz moc /stary dobry Nexus 6P 16:9, teraz mam Note 9 a nechapem, naozaj nechapem kam sa tymto mieri, obzvlast v telefone, ktory nie je o multimedialnej konzumacii, ale o praci. Skuste si na tomto drbnutom formate nieco nakreslit, specialne ak mate na tomto slizi este zahnute hrany. Moja debilita, ze som to kupil/. Smakulada 21:9 nalezato, lebo filmy, to je tak naozaj na azijske oko. Druha vec je to OBLUBENE 2.5D sklo, ktore si tak skvele rozumie so vsetkymi ochrannymi sklami. 2.5D sklo vzniklo preto, lebo si ludia na klasicke rovne skla lepili dalsie, ochranne, ktore sa triestili pri pade miesto digitizerov. Znizili sa tak vynosy autorizovanych servisov a tak vyrobcovia navrhli riesenie v podobe zaoblenycj skiel, na ktore ziadne dalsie krycie sklo nedosadne poriadne. A tak vlastne radius po obvode, ktory je najviac zranitelny pri pade ostava nechraneny. Konzorcium vyrobcov to odpromovalo ako uzasny, imidzovy a neuveritelny skvost, ktory musi kazdy mat. Je za tym ale len kalkul a sprosta vychcanost. Specialna kategoria v tejto problematike je potom samsungarske zahnute skla, vdaka ktoremu som tento Note uz niekolkokrat v slabej chvili skoro j**ol o stenu. Absolutne ziadny prinos, len sa to madzga ked netreba, otravuje to a nesedi na tom poriadne krycie sklo.

    • 21:9 je úplne skvelé … Často pracujem s 2,3 aplikáciami zároveň a je to neoceniteľné… Minule som mal p30 pro a to sa nedá porovnávať .. Do rozdelenej obrazovky sa nič nezmestilo a keď človek raz používa xperiu, tak ostatné displeje mu proste prídu neskutočne škaredé…

    • 100% pravda
      Mam note 9 samozrejme po dvoch mesiacoch prasknutý display v rohu co sa mi nestalo este na ziadnom telefone a mal som ich dost, aj pre zahnuté sklo lebo to človek nemôže poriadne chytiť (všade píšem že to musím držať ako panna ocas) a že je sklo aj zo zadu, je pravda že keď je to čisté a položené na stole je to nádhera, ale ja to potrebujem ako pracovný nástroj!!!!!!!

  3. Ja som chcel reagovat na restart pri vymene pametovej karty. Mne to robili tiez starsie modely a, vlajkove lode xperia, no potom som si v nastaveniach vsimol, ze je tam moznost vysunut pametove medium, ak som to tukol, ako keby odpojilo kartu, aj ked este bola vlozena, ale uz neboli obrazky, videa k dispozicii. Potom vymena karty nerestartovala zariadenie. Treba skusit pohladat takuto moznost aj v tomto zariadeni a naslednu reakciu na vymenu pametovky.

+