MojAndroid

Keď minulý rok uviedol japonský výrobca Sony na trh svoj vlajkový smartfón Sony Xperia 1, veľa ľudí odrádzalai jeho veľké rozmery. O pol roka preto pre nich vydal aj jeho kompaktnejšiu verziu Sony Xperia 5. Rovnaký scenár zopakoval aj tento rok v prípade modelov Sony Xperia 1 II a Sony Xperia 5 II. A práve na druhý menovaný smartfón sa podrobnejšie pozrieme v tomto článku.


alza affiliate Sony Xperia 5 II
datart affiliate Sony Xperia 5 II
andreashop affiliate Sony Xperia 5 II
hej sk affiliate Sony Xperia 5 II

Časti recenzie

Balenie: Poteší výkonný nabíjací adaptér, sklame absencia slúchadiel

V minimalisticky vyzerajúcej bielej krabici s nápisom Sony Xperia 5 II sa nachádza manuál, záručný list, dôkladne zabalený smartfón, nabíjací adaptér a obojstranný USB-C kábel. Pokiaľ sa pýtate, kde sú štandardné slúchadlá, tak je na to jednoduchá odpoveď.

V balení nie sú prítomné, čo je vzhľadom na skvelý zvukový výstup zariadenia škoda. Sony sa tak vydalo podobnou cestou ako spoločnosť Apple, ktorá k novým smartfónom iPhone 12 nedodáva okrem slúchadiel ani nabíjací adaptér. Ten v balení Xperie 5 II nájdete, a to s výkonom 18 W.

Sony Xperia 5 II balenie

Dizajn a konštrukcia: Kvalitné odolné telo, ktoré ale dizajnom neokúzli

Spoločnosť Sony išla dizajnom svojich smartfónov vždy proti konkurencii. Keď bol trend oblých smartfónov, tak aj naďalej využívala hranatú konštrukciu. V posledných modeloch aspoň mierne zaoblila bočné strany, ale napriek tomu stále pôsobia hranato. Navyše tvrdohlavo odmieta výrezy a diery v displeji, čo je na jednú stranu plusom pre zobrazený obsah na displeji, ale na druhú záporom pre celkový dojem z dizajnu.

Sony Xperia 5 II predná strana

Horná lišta pre selfie kameru a senzory je preto pochopiteľná. Navyše skrýva viacfarebnú notifikačnú LED diódu, ktorá je jedným z plusov smartfónu. Dolná široká brada už tak pochopiteľná pre zákazníka nebude. Neobsahuje dokonca ani logo výrobcu alebo označenie Xperia. Sony Xperia v čiernej testovanej farbe vôbec vzhľadom nezaujme. Na zadnej strane v ľavom hornom rohu je fotoaparát so tromi snímačmi a duálnym LED bleskom zoradenými vo vertikálnej polohe.

Sony Xperia 5 II SIM slot

Spodná strana patrí USB-C konektoru a horná 3,5 mm jacku pre slúchadlá. Na ľavej strane je slot pre dve SIM karty a micro SD kartu. Prekvapením môže byť, že k jeho otvoreniu nepotrebujete žiaden nástroj a otvoríte ho len nechtom. Na pravej sú okrem tlačidiel hlasitosti aj tlačidlo Google Asistenta, spúšte fotoaparátu a spustenia smartfónu, ktoré slúži aj ako snímač odtlačkov prstov.

Sony Xperia 5 II tlačídla

Napriek priemernému dizajnu má smartfón nadpriemerné materiály a odolnosť. Prednú aj zadnú stranu tela tvorí tvrdené sklo Gorilla Glass 6. Nemusí sa báť ani vody vďaka certifikácii IP68, ktorá zaručuje odolnosť voči vode do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Navyše je telo s rozmermi 158 x 68 x 8 milimetrov a váhou 163 gramov kompaktné a pomerne ľahké.

Sony Xperia 5 II fotoaparát

Vo vrecku nohavíc ho skoro necítiť. Dobre padne aj do menších rúk, ale pri používaní je nutné dávať pozor na klzké sklenené telo. A to nielen v rukách, ale aj po položení na hladší povrch. Keď smartfón položíte na jeho vlastnú krabicu, tak sa z nej behom chvíle zošmykne, ak nie je povrch stopercentne vodorovný.

Sony Xperia 5 II fotoaparát

Zabezpečenie: Hodil by sa snímač v displeji

Zatiaľ čo konkurenční výrobcovia osadzujú svoje vlajkové lode snímačmi odtlačkov prstov integrovanými v displeji, tak Sony stále presadzuje klasický snímač v bočnom tlačidle. Je to určite lepšie riešenie než snímač na zadnej strane, ktorý neumožňuje odblokovať zariadenie položené na stole. Nie je ale tak pohodlné ako snímač odtlačkov prstov v displeji. Samozrejme je reč o pokročilejšom ultrazvukovom snímači a nie o optických snímačoch v lacných smartfónoch, ktorých spoľahlivosť je veľmi slabá. Snímač Sony Xperie 5 II ale fungoval počas testovania spoľahlivo. Problém mal len s mokrými prstami, čo je ale bežné aj u iných typov snímačov.

Sony Xperia 5 II snímač

Displej a audio: Extrémne širokouhlý 120 Hz displej dopĺňa fantastický zvukový výstup

Spoločnosť Sony sa vždy vo svojich smartfónoch pýšila kvalitnými displejmi. Sony Xperia 1 bola minulý rok dokonca prvým smartfónom, ktorý priniesol OLED displej so 4K rozlíšením. V prípade OLED displeja Sony Xperie 5 II je rozlíšenie len 2520 x 1080 pixelov. Vďaka uhlopriečke 6,1 palcov a pomeru strán 21:9 sa na ňom dobre píše aj jednou rokou. Horšie je to s dosiahnutím na najvyššie prvky na obrazovke.. Takto extrémne širokouhlý pomer strán je v súčasnosti navyše zbytočný, kedže preň prakticky neexistuje poriadny obsah.

Sony Xperia 5 II displej

Filmov s takým pomerom strán zatiaľ veľa nenájdete, a to ani v YouTube. O aplikáciách alebo hrách už vôbec nemôže byť reč. V roztiahnutom režime pôsobia neprirodzene a originálnom je pod nimi prázdny priestor. Displej má ale veľkú kvalitu vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz a odozve na dotyk 240 Hz, čo ocenia hlavne mobilní hráči. Maximálna svietivosť displeja sa pohybuje okolo hodnoty 500 nitov. To je síce oproti konkurencii slabé číslo, ale na priamom slnku som behom testu s čitateľnosťou na slnku nemal problém. Podanie farieb je dosť chladné, ale na druhú stranu viac realistické.

Smartfón exceluje svojím zvukovým výstupom, či už počúvate hudbu cez vstavené reproduktory, Bluetooth slúchadlá alebo 3,5 mm jack. Ten dnes často vo vlajkových modeloch absentuje. Priestorový zvuk Dolby Atmos vylepšuje umelá inteligencia DSEE Ultimate. Okolie v exteriéri odhluční inteligentný veterný filter. Či už počúvate hudbu alebo sledujete videá, tak je zvuk dostatočne hlasitý, čistý a s výbornými výškami. A pokiaľ smartfón držíte v rukách, môžete zážitok zo sledovania videí ešte vylepšiť funkciou dynamického vibrovania. Tá výborne simuluje priestorový zvuk pomocou vibrácií s rôznou silou a intenzitou.

Výkon a pamäť: Call of Duty si zahrajete pri 120 snímkoch za sekundu

Sony Xperiu 5 II poháňa čipset Qualcomm Snapdragon 865, ktorý je vyrobený 7 nm výrobným procesom. V podstate je to momentálne druhý najvýkonnejší čipset, ktorý môže Android smartfón mať. Dopĺňa ho 8 GB RAM a vnútorná pamäť typu UFS s veľkosťou 128 GB alebo 256 GB. Tú môžete dokonca rozšíriť micro SD kartami.

Vysoký výkon zariadenia dosvedčuje aj to, že je prvým smartfónom, ktorý umožňuje hranie Call of Duty Mobile pri 120 snímkach za sekundu. Navyše umožní výkonný čipset fotoaparátu natáčať videá v 4K rozlíšení pri pri frekvencii 120 fps. Samotný systém je vďaka nemu rýchly a plynulý. Výsledky čipsetu v jednotlivých benchmarkoch môžete vidieť v tabuľke.

Geekbench jednojadrový test 901 bodov
Geekbench viacjadrový test 3075 bodov
PCMark Work 2.0 11471 bodov
PCMark Storage 1.0 21183 bodov
PCMark Computer Vision 1.0 5779 bodov
PCMark Work Performance 1.0 12383 bodov
Antutu Benchmark 544 798 bodov
3DMark SlingShot 9055 bodov
3DMark SlingShot Extreme OpenGL 7131 bodov
3DMark Wild Life 3676 bodov
3DMark SlingShot API Overhead Vulkan 523 932 bodov
3DMark SlingShot API Overhead OpenGL 562 343 bodov

Systém: Prakticky čistý Android s pár aplikáciami navyše

Sony dáva dlhodobo do svojich smartfónov neupravený systém Android s pár vlastnými predinštalovanými aplikáciami. V prípade testovanej Sony Xperie 5 II bol systémom Android 10 s augustovou bezpečnostnou záplatou. Z predinštalovaných aplikácií teraz Sony vynechalo vlastnú aplikáciu Galéria, ktorú nahrádzajú Google Fotky. Opäť tu ale nájdeme vlastný hudobný prehrávač, agregátor správ, PlayStation aplikáciu, optimalizátor hier alebo Xperia Transfer 2 na prenos dát z predošlého zariadenia.

Fotograf určite ocení dve aplikácie pre profesionálny režim fotografovania a natáčania videí. Medzi aplikáciami je aj prepínač pre zobrazenie dvoch aplikácií na jednej obrazovke, ktorý funguje aj ako bočný panel. Systém bol počas testovania plynulý a nikdy sa v ňom neobjavovali pády aplikácií alebo chybové správy. Ergonómiu ovládania systému ale narúša širokouhlý displej. Viacero prvkov by pri takomto pomere strán malo byť umiestnených na spodnej časti obrazovky.

Konektivita: Nový 5G modem a tradičný 3,5 mm jack

Podobne, ako Sony Xperia 1 II, má aj kompaktnejšia Xperia 5 II integrovaný 5G modem, ktorý si ale zatiaľ na Slovensku naplno neužijete. Ešte dlho budete musieť využívať LTE-A kategórie 18 (1200/150 Mbps), ktoré počas testu fungovalo v sieti Telekom bezproblémovo. Samozrejme je k dispozícii aj Wi-Fi 6 s veľmi dobrým dosahom. Rovnako dobrý dosah mal aj Bluetooth 5.1, či už v spojení s Bluetooth slúchadlami Redmi AirDots alebo náramkom Samsung Gear Fit 2. GPS pri navigácii pomocou Google Máp ukazovalo polohu pohotovo a presne. Nebol problém ani s prenosom dát do počítača cez USB-C konektor. Určite tiež poteší 3,5 mm jack pre slúchadla, ktorý poskytuje v spojení s kvalitným zvukovým výstupom výborný hudobný zážitok.

Fotoaparát: Dobré nočné snímky, horší zoom a makro

Fotoaparátu Xperie 5 II s optikou značky ZEISS chýba oproti väčšiemu modelu Xperia 1 iba II ToF senzor. Zvyšné snímače sú ale rovnaké. To znamená hlavný 12-megapixelový snímač s veľkosťou 1/1,7 palca, svetelnosťou f/1.7, ohniskovou svetelnosťou 24 milimetrov a optickou stabilizáciou. Tú má aj 12-megapixelový telefoto snímač s 3x optickým zoomom a svetelnosťou f/2.4. Stabilizácia ale chýba 12-megapixelovému ultraširokouhlému snímača so svetelnosťou f/2.2. Fotoaparát zvláda natáčať 4K videá s frekvenciou až 120 fps. V prípade 8-megapixelovej selfie kamery je ale možno natáčať len 1080p videá s frekvenciou 30 fps.

Sony Xperia 5 II fotoaparát

Aplikácia fotoaparátu je podobná tej, ktorú nájdete aj v smartfónoch Google Pixel. To znamená, že má integrovanú funkciu Google Lens alebo možnosť sledovania snímaného objektu. Ak je majiteľ Xperie 5 II skúsený fotograf, tak môže využiť aj dve pokročilejšie aplikácie pre fotografovanie a natáčanie videí od Sony. Poskytnú mu rozšírené možnosti manuálneho ovládanie, ale ich mínusom sú malé ovládacie prvky a fungovanie len režime na šírku. Ich ovládanie preto nie je veľmi pohodlné. Poteší ale samostatné hardvérové tlačidlo na tele smartfónu pre spúšť fotoaparátu.

Pri statickom fotografovaní za denného svetla robí Xperia kvalitné, dostatočne ostré fotografie s dobrými detailami, dobrým vyvážením bielej, bez artefaktov a s trochu chladným podaním farieb. Fotografie sú ale vďaka tomu viac realistickejšie než presaturované snímky konkurencie. Automatický HDR režim poskytuje pri dostatočnom svetle široký dynamický rozsah.

Rozdiel medzi hlavným snímačom, ultraširokouhlým snímačom a 3x optickým zoomom môžete vidieť na nasledujúcich fotografiách. Treba dodať, že Xperia 5 II umožňuje maximálne 3x zoom a na hybridný zoom ako u konkurencie môžete zabudnúť.

Ultraširokouhlý snímač vs Hlavný snímač vs Telefoto snímač

Výborne schopnosti predvádza hlavný snímač počas fotografovania v nočných hodinách. Snímky sú aj bez použitia LED blesku dostatočne ostré a bez skreslenia farieb, ktoré mávajú u konkurencie často žltý nádych. Horšie je na tom v noci telefoto snímač, ktorý kvôli nízkej svetelnosti f/2.4 produkuje dosť tmavé snímky.

Videá sú za denného svetla ostré, majú dobré podanie farieb a hlavne sú výborne stabilizované. Fotoaparát za to vďačí optickej stabilizácii a 5-osovej gyroskopickej elektronickej stabilizácii. Natočené videá môžu mať pri 4K rozlíšení frekvenciu 120 fps a vďaka tomu sa môžete pohrať aj s ich spomalením. Škoda len, že podobné možnosti videa neumožnil výrobca aj selfie fotoparátu.

Selfie fotoaparát nemá kvôli nízkemu rozlíšeniu a malému snímaču veľmi detailné fotografie, ale prekvapivo si dokáže poradiť s malým množstvom svetla pri nočných snímkoch.

Batéria: Veľmi dobrá výdrž a pomalé nabíjanie

Spoločnosť Sony bola dlhé roky kritizovaná za to, že do svojich smartfónov dáva batérie s nízkou kapacitou. Napriek tomu, že sa to snažila vykompenzovať režimom Stamina, tak výdrž bola vždy len priemerná. V prípade Xperie 5 II je ale kapacita batérie 4000 mAh a je to poznať. Aj pri displeji s aktívnou frekvenciou 120 Hz vydrží smartfón bez problémov do druhého dňa. Pri 60 Hz a bežnom používaní sa tak môžete dostať až na dvojdňovú výdrž. Sledovanie Youtube videí s rozlíšením 1080p spotrebováva 4 % kapacity batérie za pol hodiny. Výdrž batérie je tak nadpriemerná a to aj napriek slabšiemu výsledku v teste batérie benchmarku PCMark (9 hodín 47 minút).

Sony Xperia 5 II nabíjanie

Zatiaľ čo výdržou batérie Xperia 5 II exceluje, tak nabíjaním neodpovedá konkurencii. Chýba bezdrôtové nabíjanie, čo je pri oficiálnej cene smartfónu 900 eur jednoznačné mínus. Navyše je nabíjanie USB-C káblom a adaptérom s výkonom 18 W v balení veľmi pomalé. Z 0 % na 100 % kapacity batérie trvalo pri vypnutom aj zapnutom smartfóne 1 hodinu a 45 minút. Sony Xperia 5 II by mala podľa výrobcu podporovať rýchle nabíjanie s výkonom až 21 W, ktoré ju nabije na 50 % kapacity za pol hodiny. Pri dodávanom nabíjacom adaptéri to bolo 48 %. Od 70 % ale rýchlosť nabíjania razantne klesá.

15 minút 24 %
30 minút 48 %
45 minút 68 %
60 minút 80 %
75 minút 88 %
90 minút 95 %
100 % 1 hodina 46 minút

Verdikt: Kompaktný model, ktorý poteší hlavne milovníkov hudby

Sony Xperiu 5 II by som odporučil ľudom, ktorý túžia po kompaktnom vodeodolnom smartfóne s kvalitným 120 Hz displejom a zvukom. Obzvlášť počúvanie hudby je s týmto modelom veľmi príjemné, čo podtrhuje aj prítomnosť 3,5 mm jacku. Výkonný čipset ho robí vhodným aj pre hranie hier. Škoda ale až príliš širokouhlého displeja, ktorý nepomáha pohodlnému ovládaniu.

Smartfón má výbornú výdrž a to aj pri displeji v režime 120 Hz. Zráža ju ale pomalé nabíjanie a absencia bezdrôtového nabíjania.  Fotoaparát dokáže vytvoriť kvalitné fotografie a 4K videá pri frekvencii až 120 fps. Škoda len slabšej svetelnosti u optického zoomu a priemerného selfie fotoaparátu. Poteší ale plná konektivita vrátane 5G modemu.

alza affiliate Sony Xperia 5 II
datart affiliate Sony Xperia 5 II
andreashop affiliate Sony Xperia 5 II
hej sk affiliate Sony Xperia 5 II

Aká je konkurencia?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra a Galaxy Note 20

Posledná vlajková loď Samsungu je síce drahšia než Sony Xperia 5 II, ale okrem 120 Hz displeja ponúka pero S-pen, bezdrôtové nabíjanie a 108-megapixelový fotoaparát s 5x optickým zoomom. Cenovo má bližšie k Xperií nižší model Galaxy Note 20. Jeho displej síce nemá obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, ale pero S-pen a bezdrôtové nabíjanie môže byť pre niekoho stále rozhodujúcim parametrom.Xiaomi Mi 10 Ultra

Najvyšší model čínskej spoločnosti Xiaomi sa pýši 120 Hz displejom, 120x hybridným zoomom a najrýchlejším nabíjaním s výkonom 120 W. Navyše je jeho fotoaparát najlepšie hodnotením v rebríčku expertov portálu DxOMark. Prekvapí aj bezdrôtovým nabíjaním s výkonom 50 W. Oproti Sony Xperii 5 II mu ale chýba vodeodolnosť.

Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro bol dlhú dobu označovaný za najlepší fotomobil na trhu. Jeho fotoaparát s veľkým 1/1,23-palcovým snímačom, 5x optickým zoomom a 3D ToF senzorom ale vyráža dych aj po pol roku na trhu. Navyše má  smartfón 90 Hz OLED displej, výkonný čipset Kirin 990 a rýchle bezdrôtové nabíjanie. Chýba mu ale dosť dôležitá vec – Google aplikácie a obchod Google Play. Zákazník si musí vystačiť s ponukou aplikácií alternatívneho obchodu AppGalery.Tabuľka parametrov:

Displej 6,1 palcov, OLED, 2520 x 1080 pixelov, 120 Hz
Čispet Qualcomm Snapdragon 865
RAM 8 GB
Vnútorná pamäť 128 GB/ 256 GB, micro SD
Zadný fotoaparát
  • 12 MP, f/1.7, 24mm, 1/1.7″, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 12 MP, f/2.4, 70mm, telefoto, 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, 3x optický zoom, OIS
  • 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm, ultraširokouhlý, 1/2.55″, Dual Pixel PDAF
Selfie fotoaparát 8 MP, f/2.0, 24mm, 1/4″, 1.12µm
Konektivita 5G, LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, GPS, NFC čip, 3,5 mm jack, USB-C
Batéria 4000 mAh, 21 W
Rozmery 158 x 68 x 8 milimetrov
Váha 163 gramov
Náš tip
Tento telefón má 5000 mAh batériu a stojí menej ako 300 eur
22.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+