MojAndroid

Xperia 5 je menšou verziou vlajkovej lode, modelu Xperia 1. Nejde však o žiadnu lite odľahčenú verziu, ale o plnohodnotný TOP model s TOP výbavou. Od svojho väčšieho súrodenca sa líši v prvom rade veľkosťou displeja (6,5″ vs 6,1″), ktorý má tentokrát FHD+ rozlíšenie. So zmenšením displeja prichádzajú aj menšie celkové rozmery. Práve “kompaktnosť” by mala byť hlavnou devízou tohto smartfónu.

Obsah balenia:

  • Sony Xperia 5
  • Nabíjačka s výkonom 18 W a USB-C konektorom
  • Slúchadlá s 3,5 mm audio jackom
  • Redukcia z USB-C na 3,5 mm audio jack
  • Náhradné gumené štuple do uší
  • Dokumentácia

Konštrukcia a Dizajn: Padne presne do ruky

Nová Xperia 5 je dizajnovo prakticky totožná s Xperiou 1. Nájdeme tu však dva výrazné rozdiely. Tým prvým sú podstatne menšie rozmery a druhým umiestnenie trojice fotoaparátov. Tie sa presunuli z hornej strednej časti do ľavej. Rozloženie prvkov, použité materiály či ostatné detaily sú úplne totožné s väčším a drahším modelom.

Sony Xperia 5 fotoaparát

Sony prezentuje tento smartfón ako kompaktný. Toto tvrdenie má však dve podoby. Šírka 68 milimetrov je skvelá a Xperia 5 výborne sadne do ruky. Výška je porovnateľná s ostatnými konkurenčnými smartfónmi. Práve spomínaná šírka robí z tohto zariadenia kompaktnejšie.

A je to poznať. Zariadenie sa v ruke drží veľmi príjemne. Problémom môže byť, že telo je poriadne šmykľavé. A to v kombinácii s väčšou výškou môže spôsobiť problémy.

Kvalitné spracovanie a vodeodolnosť

Telo je vyrobené zo skla. Odtlačky prstov na zadnej strane viditeľné sú, no v tomto smere patrí novinka medzi to lepšie. V modrom farebnom prevedení to je vcelku znesiteľné. Z kvality spracovania mám výborné pocity. Už na prvý pohľad a prvé uchopenie je poznať, že ide o smartfón z najvyššej triedy. Vlajkové lode od Sony už niekoľko rokov ponúkajú aj zvýšenú odolnosť voči vode a nová Xperia 5 nie je výnimkou (IP68).

Sony Xperia 5 kryt SIM karty

Na rozloženie hardvérových tlačidiel sme si už zvykli – všetky sa nachdázajú v pravom boku zariadenia. Skener odtlačkov prstov má svoje vlastné miesto a nie je spojený so zamykacím tlačidlom. Ale toto už tiež nie je pri Sony žiadna novinka. Dôležité je, že to funguje a zvyknete si na to veľmi rýchlo. Na spodku pravého boku sa nachádza ešte jedna špecialitka – hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu. Jeho dlhým podržaním v zamknutom stave sa rýchlo dostanete do aplikácie fotoaparátu.

Sony Xperia 5 USB-C konektor

Na spodnej strane sa už klasicky nachádza USB-C konektor  a chýbať nesmie ani hlasný reproduktor. Nad displejom si našiel miesto selfie fotoaparát a druhý hlasný reproduktor. Ten pri telefonovaní plní aj funkciu slúchadla. V ľavom boku zariadenia sa nachádza šuflík pre SIM karty a pamäťovú kartu. Na jeho vysunutie nie je potrebný žiadny špeciálny nástroj.

Možnosti odomykania: Tvárou to nepôjde

V niektorých prípadoch si ide Sony svojou vlastnou cestou. V časoch, kedy všetky vlajkové lode konkurencie ponúkajú skener odtlačkov prstov v displeji, ho má Sony v pravom boku. Osobne mi to vôbec neprekáža, práve naopak. Som rád. Ja dám radšej prednosť kvalitnému skeneru na boku či na zadnej strane zariadenia, ako pomalému a nepresnému v displeji. Predsalen, nie všetky skenery v displeji fungujú úplne spoľahlivo.

Ten v Xperii 5 však áno. Nastavenie odtlačku prsta je otázkou pár sekúnd. Následne sa už len stačí dotknúť a smartfón je odomknutý. Avšak nejaké pripomienky by sa predsalen našli. Napriek tomu, že skener reaguje na dotyk prsta okamžite (zistíte to podľa zavibrovania), samotné odomknutie a rozsvietenie displeja trvá trochu dlhšie. Nehovorím síce, že je to zlé, no napríklad smartfóny od Huawei či OnePlus sa odomknú podstatne rýchlejšie. Tu je to úplne rovnaké ako v prípade Xperie 1.

Aby som len nekritizoval, určite musím vyzdvihnúť výbornú presnosť skeneru. Zo 100 pokusov sa mi zariadenie nepodarí odomknúť na prvýkrát možno len päťkrát. Na skener odtlačkov prstov v novej Xperii 5 sa jednoznačne môžem spoľahnúť.

Sony Xperia 5 odomykanie

Trendy neobišli len skener, ale aj ďalší obľúbený spôsob odomykania. Tvárou tento smartfón neodomknete. Prečo? Lebo táto možnosť tu chýba úplne.

Displej: FullHD v maximálnej kvalite a poriadne naširoko

Nemôžem si pomôcť. Displej novej Xperie 5 sa náramne vydaril. Kvalita obrazu je proste neskutočná. Farby sú pekne reálne, dostatočne sýte, pozorovacie uhly skvelé a jas výborný. Rovnako je tomu aj na priamom slnku. Xperia 5 patrí v tomto smere medzi to najlepšie.

Oproti väčšiemu kolegovi tu chýba jedna podstatná vlastnosť – 4K rozlíšenie. Či mi to prekáža? Absolútne nie. Pixely nemám šancu okom rozpoznať. Dôležitejšie sú pre mňa vlastnosti,  ktoré som popísal vyššie.

6,1″ OLED panel ponúka pomer strán až 21:9. Opäť nič, čo by sme v podaní Sony videli prvýkrát. Takýto displej so sebou prináša výhody aj nevýhody. Výhodou je spomínaná príjemná šírka smartfónu, no oceníte ho aj pri prezeraní videí či filmov vo formáte 21:9. Takéhoto obsahu je čoraz viac. Sony tiež spolupracuje napríklad aj s Netflixom, ktorý svoje tituly optimalizuje práve pre zariadenia s takýmto  displejom.

Sony Xperia 5 notifikačná lišta

Pri prezeraní webu sa vám na displej zmestí viac informácií. Problémy môžu nastať napríklad v Instagrame a stories. Musíte mať na pamäti, že nie všetci majú takto natiahnuté displeje a obsah je potrebné pridávať tak, aby sa správne nezobrazil len vám. Jednoducho povedané – natlačiť ho čo najviac do stredu.

Sony Xperia 5 displej

Pri prvom kontaktne vyzerá takýto natiahnutý displej trochu smiešne.  Avšak po pár minútach si na to zvyknete a keď potom chytíte hocijaký iný smartfón, zdá sa vám príliš “tučný”.

Sony sa stále drží klasiky a neponúka riešenia v podobe vysúvacieho selfie fotoaparátu či výrezu alebo nebodaj diery v displeji. Konzervatívnejší jedinci to určite ocenia aj za cenu hrubšieho rámiku nad displejom. Mne takýto rámik absolútne neprekáža. Aspoň mi nič nezasahuje do displeja.

Sony Xperia 5 displej

Chýbať samozrejme nesmie ani obľúbené Ambientné zobrazenie. Môže byť zapnuté neustále, prípadne za zapne vtedy, keď zariadenie deteguje pohyb. Okrem aktuálneho času a dátumu tak na displeji okamžite vidíte napríklad aj notifikácie.

Výkon a Pamäť: Snapdragon 855 a dostatok operačnej pamäte

Pravá vlajková loď potrebuje poriadny výkon. V tomto smere nová Xperia 5 nijako nezaostáva. Obsahuje procesor Qualcomm Snapdragon 855, ktorý ponúka väčšina tohtoročných vlajkových lodí. Nedávno bola síce predstavená jeho vylepšená verzia “Plus”, no markantný rozdiel medzi týmito procesormi nie je. Tú pluskovú verziu aktuálne využívajú tie najvýkonnejšie herné smartfóny.

Výkonu je tu teda dostatok. Silný procesor zabezpečuje plynulý chod systému, na nič nečakáte, nič neseká. Presne tak, ako by ste od poriadnej vlajkovej lode očakávali. Výkon som testoval s hrami ako PUBG či novinkou – Call of Duty: Mobile. Hry samozrejme bežali na plných detailoch bez akéhokoľvek trhania či zníženia snímkovania.

6 GB RAM je dostatočná hodnota na to, aby sa aplikácie na pozadí nezatvárali a multitasking bol absolútne plynulý. Nikdy sa mi nestalo, že by sa nejaká aplikácia len tak zatvorila z dôvodu nedostatku pamäte. Aj prepínanie medzi nimi je bleskové. Testovaná Xperia 1 ponúka 128 GB úložisko, z čoho som mal po zapnutí voľných vyše 100 GB. Pokiaľ by vám bolo málo, spoľahnúť sa môžete aj na podporu pamäťových kariet až do kapacity 1 TB.

Systém: Takmer čistý Android s vylepšeniami od Sony

Smartfón beží na operačnom systéme Android vo verzii 9.0 Pie. Aktualizácia na Android 10 by mala byť dostupná pravdepodobne ešte v tomto roku, no predstavitelia Sony sa o presnom dátume vyjadrovať nechceli. Je jasné, že výrobca pracuje na dolaďovaní a finalizácii pred samotnou aktualizáciou.

Nadstavba od Sony je už tradične veľmi jednoduchá, čo sa mi páči. Ide takmer o čistý Android s ikonkami od Sony a samozrejme nejakými softvérovými vylepšeniami a dobre známymi aplikáciami. V systéme tak nájdete obľúbenú aplikáciu galérie s názvom Album či podarený videoprehrávač.

Sony Xperia 5 multitasking

Okrem samotných aplikácií, pridal výrobca ešte aj funkciu s názvom Bočný snímač. Ten už veľmi dobre poznáme z predchodcov. Je to funkcia, ktorú vyvoláte dvojitým poklepaním na bok zariadenia. Je jedno či pravý alebo ľavý. Po poklepaní sa vám zobrazí menu s aplikáciami, ktoré ste si zvolili.

Zaujímavou funkciou je režim viacerých okien. Vlastne dvoch. To znamená, že na displeji môžete mať naraz zobrazené dve aplikácie a pracovať s nimi súčasne. Osobne nie som veľkým fanúšikom takýchto a podobných riešení, no v Xperii sa mi to páči. Prečo? Práve kvôli uhlopriečke a pomeru strán displeja. Keď zariadenie otočíte na šírku, zrazu pred sebou máte dve takmer plnohodnotné aplikácie, s ktorými sa pracuje pohodlne.

Multimédiá: Tu sa cíti ako doma

Menší displej v porovnaní s Xperiou 1 síce toľko komfortu pri pozeraní videí neponúkne, no ostatné parametre sú na veľmi podobnej úrovni. Kvalita displeja a jeho zaujímavý pomer strán sú k sledovaniu filmov priam predurčené.

Sony Xperia 5 tapeta

Vhod prídu aj stereo reproduktory, ktoré zážitok z filmov ešte umocnia. Jeden sa nachádza na spodnej strane, druhý zase nad displejom. S ich kvalitou som bol veľmi spokojný. Z konkurencie sú na tom možno o trochu lepšie len Samsungy z radu Galaxy S10. Výborná je maximálna hlasitosť a zvuk je aj v tomto prípade čistý a kvalitný. Mínusom môže byť absencia 3,5 mm audio jacku.

Sony v balení pridáva celkom dobre hrajúce slúchadlá s 3,5 mm audio jackom. V balení tiež nechýba redukcia s USB-C na 3,5 mm jack. Zvuk si môžete celkom podrobne nastaviť. Prítomný je ekvalizér a tešiť sa môžete aj na technológiu Dolby Atmos.

Sony Xperia 5 reproduktor

Niekomu by mohlo chýbať klasické FM rádio. Túto funkciu však momentálne nájdeme len v smartfónoch nižších tried. V dnešnej dobe je modernejšie rádio streamovať cez internet.

Konektivita: Plná výbava okrem infračerveného portu

Telefonovanie už nie je najpoužívanejšou funkciou smartfónu, no stále je tou najdôležitejšou. Výrobcovia o tom veľmi dobre vedia. Telefonovanie s Xperiou 5 je veľmi pohodlné. Zariadenie sa príjemne drží v ruke. Zvuk zo slúchadla je dostatočne kvalitný a hlasný. Smartfón je Dual SIM, pričom jeden zo slotov je zdieľaný so slotom na microSD kartu. Opäť tu platí pravidlo, že sa po vysunútí slotu zariadenie reštartuje.

Sony Xperia 5 SIM karta

Konektivita je zabezpečená podporou sietí LTE a ako v správnom smartfóne nechýba ani NFC.  Bluetooth je vo verzii 5.0 a zariadenie bez problémov fungovalo s viacerými bluetooth zariadeniami. Príjemný je aj dosah (pokiaľ aj druhé zariadenie disponuje technológiou Bluetooth vo verzii 5.0).

Nechýba moderný USB-C konektor a GPS taktiež funguje spoľahlivo. Už pri prvom spustení aplikácie Google Mapy som mal pozíciu do niekoľkých sekúnd. Počas navigovania signál nestráca a drží veľmi dobre.

Fotoaparát: Kde je spomalené video?

Fotovýbava je tu navlas rovnaká ako vo väčšom súrodencovi. Nová Xperia 5 opäť obsahuje trojicu fotoaparátov na zadnej strane, avšak posunuli sa do ľavého horného rohu.

  • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.6, OIS
  • Teleobjektív: 12 MP, f/2.4, 2 x optické priblíženie
  • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.4

Zaujímavé je, že všetky snímače disponujú rovnakým, 12-megapixelovým rozlíšením. V noci sa určite hodí optická stabilizácia hlavného fotoaparátu a clona f/1.6 dokáže zachytiť dostatok svetla. Ako už býva zvykom, v noci nemá význam prepínať na teleobjektív či ultra-širokouhlý snímač (ak vám záleží na kvalite fotografie). Tie sa hodia hlavne cez deň, ideálne za pekného počasia, kedy z nich získate veľmi zaujímavé zábery.

Sony Xperia 5 fotoaplikácia

  • fotografovanie či nahrávanie videa v pomere 21:9 nie je možné, dispozícii je 4:3, 16:9 a 1:1 pre foto a klasické 4K, FHD a 1×1 pre video

Aplikácia fotoaparátu potrebuje ešte zdokonaliť. Jej optimalizácia ani zďaleka nepatrí medzi najlepšie. Najväčší problém som zaznamenal pri prepínaní objektívov, hlavne prepnutie na ultra širokouhlý snímač je poriadne pomalé. Dokonca raz sa mi stalo, že ju úplne vyplo. Poteší aj hardvérová spúšť fotoaparátu. Po stlačení do prvej polohy uzamkne všetky nastavenia (ISO, expozíciu), po dotlačení odfotí. Obávať sa nemusíte, zaosrené už máte dávno predtým automaticky.

Sony Xperia 5 fotografovanie

Aplikácia mimochodom ponúka viacero zaujímavých režimov a ďalšie si môžete bez problémov doinštalovať. Bohužiaľ, špeciálny nočný režim stále chýba.

Denné fotografie sú veľmi pekné a patria medzi tie najlepšie. Disponujú dostatkom detailov, obraz je ostrý a farebne verný. Optická stabilizácia obrazu zase zabezpečí kvalitnejšie nočné fotografie. Avšak napríklad na taký Huawei P30 Pro Xperia v noci stále nedosahuje.

Chýbať samozrejme nesmie ani portrétový režim s bokeh efektom (rozmazanie pozadia). Ten funguje veľmi dobre.

Portrétový režim

Ukážkové fotografie

Širokouhlé fotografie

Video

Video nahráva maximálne v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Hodilo by sa 60. 4K video vyzerá dobre, až na stabilizáciu obrazu. Je naozaj poriadne roztrasené, najviac je to viditeľné pri chôdzi. Stabilizácia pri FHD videu je výborná. Odporúčam teda zvoliť FHD rozlíšenie, ideálne 60 fps. Navyše, pri strihaní ho môžete dvojnásobne spomaliť a stále máte k dispozícii 30 fps.

Ukážka 4K videa

Ukážka FullHD videa

Pri natáčaní videa je možné prepínať medzi hlavným objektívom a teleobjektívom. Natáčanie je možné aj ultra širokokuhlým objektívom, no z neho sa na klasický už neprepnete. To znamená, že celé video bude širokouhlé.

Tešil som sa na super spomalené video, no vo fotoaplikácii som ho nenašiel. Buď ide o nefinálnu verziu softvéru alebo super spomalené video nová Xperia 5 nahrávať nevie. Maximom je 120 snímkov za sekundu pri HD rozlíšení.

Selfie fotoaparát

Kvalita selfie fotoaparátu ma potešila. Cez deň podáva veľmi dobré výsledky. K dispozícii sú veľmi pekné farby a aj ostrosť je na slušnej úrovni. Detailov je dostatok a na fotky sa veľmi dobre pozerá. Prítomný je aj portrétový režim, ktorý softvérovo rozmaže pozadie.

Batéria: Bezdrôtovo ho nenabijete

Sony Xperia 5 je klasickým jednodňovým telefónom. Výdrž nijako nevybočuje z priemeru. Náročný deň s vami zvládne bez problémov, večer ešte nejakých 20 % batérie zostane. V prípade, že budete tento smartfón využívať menej, možno sa dostanete aj na dvojdennú výdrž. No to sa budete naozaj musieť výraznejšie obmedzovať.

Sony Xperia 5 batéria

V možnostiach nabíjania predčia novú Xperiu 5 aj podstatne lacnejšie smartfóny. V prvom rade tu chýba bezdrôtové nabíjanie. Konkurencia ponúka vo svojich vlajkových lodiach dokonca aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Tu si naň budete musieť zájsť chuť. Nepotešila ma ani rýchlosť klasického káblového nabíjania batérie s kapacitou 3140 mAh. Niečo cez hodinu aj 40 minút je naozaj veľa.

Test rýchlosti nabíjania:

  • 15 min: 27 %
  • 30 min: 53 %
  • 45 min: 72 %
  • 60 min: 83 %
  • Plné nabitie: 1 hod. 41 min

Počas testu rýchlosti nabíjania bola funkcia Správca batérie vypnutá.

Na šetriace režimy nových Xperií sme si zvykli. V tomto prípade sú prítomné tiež. V režime STAMINA sa zníži výkon procesora, trochu sa zníži aj jas displeja a podobne. Tento režim môžete aktivovať manuálne alebo sa zapne pri určitej, vami nastavenej úrovni nabitia batérie. Ak potrebujete z batérie dostať čo najviac, je pre vás pripravený režim Ultra STAMINA. V tomto prípade budete mať dostupné len základné funkcie telefónu, akými sú Telefón, Kontakty, SMS, Fotoaparát, Kalendár, Galéria, Hodiny, Nastavenia a Hudba. Výdrž batérie sa v tomto režime predĺži naozaj poriadne. Ak teda očakávate nejaký dôležitý telefonát alebo správu a nemáte dostatok energie, režim Ultra STAMINA sa môže hodiť.

Sony Xperia 5 batéria

Veľmi zaujímavou položkou v nastaveniach je Správca batérie. Ide o funkciu, ktorá inteligentne upraví nabíjanie tak, aby sa čo najviac šetrila batéria. Dokonca sa dokáže naučiť vaše návyky. Sleduje, kedy zvyčajne nechávate zariadenie nabíjať viac hodín a odhaduje, o koľkej nabíjačku odpojíte. Nabíjanie sa po určitom čase stopne a pokračuje pred tým, ako telefón odpojíte z nabíjačky.

Záverečné hodnotenie a konkurencia: Miesto si nájde

Sony Xperia 5 je tu pre tých, ktorí požadujú vlajkovú loď v kompaktnejšom tele. Nie je síce tak kompaktná, ako model Xperia Z3 Compact a podobne, no ostatné vlajkové lode sú podstatne väčšie. Konkurenciou môže byť napríklad starší iPhone XS, ktorý je podstatne drahší. Z radu Android smartfónov tu máme za podobnú cenu ešte vydarený Samsung Galaxy S10e. Ten ponúka reverzné bezdrôtové nabíjanie, odomykanie pomocou tváre a super spomalené video. Chýba mu však teleobjektív a výdrž je o niečo slabšia.

Sony Xperia 5 fotoaparát

Okrem kompaktných rozmerov ponúka nová Xperia 5 všetky podstatné funkcie – vodeodolnosť, maximálny výkon, slušný fotoaparát, kvalitné spracovanie. Myslím, že tento smartfón si určite svojich priaznivcov nájde, no cena by mohla byť ešte o nejakú tú stovku nižšia.

8.2

Sony Xperia 5

Zmenšená verzia vlajkovej lode od Sony ponúka veľmi pekný displej s pomerom strán až 21:9. Výbonré sú aj stereo reproduktory a konštrukcia znesie aj tie najprísnejšie kritériá. Oproti Xperii 1 však chýba možnosť natáčania super-spomaleného videa. Bohužiaľ, Xperia 5 sa stále nevie bezdrôtovo nabíjať a fotoaplikácia by si zaslúžila podstatne lepšiu optimalizáciu. Inak ide o veľmi vydarené zariadenie, ktoré výborne padne do ruky, ponúka TOP výkon a kvalitný fotoaparát s troma objektívmi.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Kvalitná konštrukcia
  • Kompaktnejší ako ostatné vlajkové lode
  • Výborný displej
  • Kvalitné stereo reproduktory

  • Chýba bezdrôtové nabíjanie
  • Len 120 fps spomalené video v HD rozlíšení
  • Pomalá aplikácia fotoaparátu
11.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+