MojAndroid

Spoločnosť Samsung včera spustila aktualizáciu dva roky starých smartfónov série Galaxy S10 na systém Android 11 a nadstavbou One UI 3.0. Z rovnakej aktualizácie sa ale môžu tešiť aj slovenskí majitelia vyklápačky Samsung Galaxy Z Flip, čo potvrdil aj výrobca na svojich stránkach.

Aktualizácia obsahuje aj decembrovú bezpečnostnú záplatu

Samsung Galaxy Z Flip prišiel na trh vo februári  minulého roku a okamžite zaujal svojím dizajnom. Ohybný mechanizmus nebol využitý k dosiahnutiu veľkej plochy displeju ako u Galaxy Z Fold 5G, ale čisto kvôli vzhľadu. Podobne ako konkurenčná Motorola Razr vyvoláva spomienky na doby slávnych vyklápačiek. A v čase nudných rovných smartfónov je to určite príjemné osvieženie.

Aktualizácia softvéru pre Galaxy Z Flip má označenie F700FXXU3CTLA a dorazila aj do našej redakcie. Okrem systému Android 11 a nadstavby One UI 3.0 je jej súčasťou aj decembrová bezpečnostná záplata systému. Jej dostupnosť si môžete overiť v Nastaveniach —> Aktualizácia softvéru —> Stiahnuť a nainštalovať. Pred jej inštaláciou sa uistite, že máte batériu smartfónu nabitú aspoň na 70 % jej kapacity.

Čo všetko prinesie systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.

Android 11 pripojené zariadenia
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Ako je na tom konkurencia?

V aktualizáciách sa činí aj konkurencia Samsungu. Tchajwanský výrobca Asus pred koncom roku prekvapil aktualizáciou s Android 11 pre model Asus Zenfone 6 z roku 2019. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Spoločnosť Sony nedávno začala s aktualizáciou svojich smartfónov. Ako prvá sa dočkala tohtoročná vlajková loď Sony Xperia 1 II.

Náš tip
Lenovo Tab P11 oficiálne: Tablet do každej rodiny, ktorý nestojí veľa
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
8.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+